Ustanowienie regulaminu odznaki "Budowniczy Huty im. Lenina".

ZARZĄDZENIE
MINISTRA BUDOWNICTWA
z dnia 27 października 1956 r.
w sprawie ustanowienia regulaminu odznaki "Budowniczy Huty im. Lenina".

Na podstawie § uchwały nr 667 Prezydium Rządu z dnia 23 października 1956 r. w sprawie ustanowienia odznaki "Budowniczy Huty im. Lenina" (Monitor Polski Nr 88, poz. 1012) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ustanawia się regulamin odznaki "Budowniczy Huty im. Lenina", stanowiący załącznik do zarządzenia.
§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

REGULAMIN ODZNAKI "BUDOWNICZY HUTY IM. LENINA"
§  1.
1.
Odznaka "Budowniczy Huty im. Lenina", zwana dalej "odznaką", jest szczególnie zaszczytnym wyróżnieniem osoby zasłużonej przy budowie największego obiektu przemysłowego Polski Ludowej - Huty im. Lenina.
2.
Odznaka może być nadana osobom zatrudnionym przy budowie Huty im. Lenina przez okres co najmniej trzech lat, które uzyskały wybitne osiągnięcia w dziedzinie produkcyjnej lub postępu technicznego i organizacyjnego. Ponadto odznaka może być nadana specjalistom zagranicznym.
3.
Odznaki zostaną nadane zasadniczo w 1956 r. z okazji zakończenia I etapu budowy Huty im. Lenina, a w latach następnych będą nadawane w przypadkach wyjątkowych z okazji przekazywania do eksploatacji następnych obiektów Huty.
§  2.
1.
Odznakę nadaje, zgodnie z § 3 uchwały nr 667 Prezydium Rządu z dnia 23 października 1956 r. (Monitor Polski Nr 88, poz. 1012), Minister Budownictwa na wniosek dyrektora Zjednoczenia Przemysłowego Budowy Huty im. Lenina lub dyrektora naczelnego Huty im. Lenina bądź Minister Budownictwa z urzędu.
2.
Wręczenia odznaki dokonuje Minister Budownictwa lub w imieniu Ministra osoba przez niego upoważniona.
§  3.
1.
Wnioski o nadanie odznaki należy kierować do Gabinetu Ministra w Ministerstwie Budownictwa.
2.
Wnioski o nadanie odznaki powinny zawierać dane uzasadniające wyróżnienie pracownika odznaką.
3.
Wnioski o nadanie odznaki należy sporządzać na formularzu ustalonym dla sporządzania wniosków o nadanie odznaczeń (formularz Centrali Wydawniczej Druków - wzór Os-6 "Wniosek o nadanie odznaczenia").
§  4.
Wzór oraz szczegółowy opis odznaki zawiera załącznik nr 1 do regulaminu, a wzór dokumentu (legitymacji) stwierdzającego nadanie odznaki - załącznik nr 2 do regulaminu.
§  5.
1.
Nadanie odznaki odnotowuje się w karcie ewidencyjnej wyróżnionego pracownika, a do jego akt osobowych dołącza się odpis dokumentu stwierdzającego nadanie odznaki.
2.
Imienną listę pracowników wyróżnionych odznaką wywiesza się w macierzystym zakładzie pracy i ogłasza w Dzienniku Urzędowym Ministerstwa Budownictwa.
3.
Zakłady pracy, zatrudniające pracowników wyróżnionych odznaką, prowadzą imienne rejestry tych pracowników.
§  6.
1.
O zagubieniu, zniszczeniu lub kradzieży odznaki albo dokumentu stwierdzającego nadanie odznaki pracownik odznaczony obowiązany jest zawiadomić niezwłocznie zakład pracy.
2.
Wnioski o wydanie duplikatu odznaki i wtórnika dokumentu stwierdzającego nadanie odznaki należy kierować do Gabinetu Ministra w Ministerstwie Budownictwa.
3.
Za duplikat odznaki pobiera się od pracownika opłatę w wysokości kosztu własnego ustalonego przez Ministerstwo Budownictwa. Wtórnik dokumentu stwierdzającego nadanie odznaki wydaje się bezpłatnie.
4.
Wydanie duplikatu odznaki i wtórnika dokumentu stwierdzającego nadanie odznaki odnotowuje się w rejestrze, o którym mowa w § 5 ust. 3.
§  7.
Odznakę nosi się na odzieży z lewej strony piersi.

Załącznik Nr 1

(grafikę pominięto)

OPIS ODZNAKI "BUDOWNICZY HUTY IM. LENINA"

Odznaka "Budowniczy Huty im. Lenina" jest wykonana jednostronnie techniką tłoczoną w metalu białym (stop), posrebrzana i oksydowana.

Napis "Budowniczy Huty im. Lenina" jest ułożony z jasnych liter na wstędze czerwonej wykonanej techniką emaliową na błyszczącym, srebrnym tle (emalia koloru cynobrowego).

Daty są tłoczone wgłębnie.

Środkowy relief ilustrujący kominy, nagrzewnice i dźwig jest oparty o tło chropowate.

Podobnie są różnicowane elementy koła zębatego, tworzącego obwód zewnętrzny odznaki, elementy koła zębatego są polerowane (błyszczące), elementy wgłębne zębatki - matowe.

Odznaka jest zawieszona na łańcuszkach, umocowanych przy elemencie poziomym, tłoczonym.

Odznaki są numerowane.

Odznaka może być noszona w miniaturze.

Załącznik Nr 2

WZÓR DOKUMENTU STWIERDZAJĄCEGO NADANIE ODZNAKI "BUDOWNICZY HUTY IM. LENINA"

(grafikę pominięto)

Zmiany w prawie

Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024