Przejęcie szkolnictwa zawodowego przez Ministra Oświaty.

UCHWAŁA NR 519
RADY MINISTRÓW
z dnia 10 września 1956 r.
w sprawie przejęcia szkolnictwa zawodowego przez Ministra Oświaty.

Na podstawie art. 5 ustawy z dnia 10 września 1956 r. o przejęciu szkolnictwa zawodowego przez Ministra Oświaty (Dz. U. Nr 41, poz. 186) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Minister Oświaty przejmie:
a) 1
w terminie do dnia 31 grudnia 1956 r. - szkoły zawodowe podległe Ministrom: Finansów, Handlu Wewnętrznego, Przemysłu Drobnego i Rzemiosła, Przemysłu Lekkiego, Przemysłu Maszynowego, Przemysłu Spożywczego, Skupu oraz Prezesom: Centralnego Urzędu Geodezji i Kartografii, Głównego Urzędu Statystycznego, Centralnego Urzędu Wydawnictw, Przemysłu Graficznego i Księgarstwa, jak również szkoły podległe b. Ministerstwu Przemysłu Drzewnego i Papierniczego,
b)
w terminie do dnia 30 czerwca 1957 r. - szkoły zawodowe podległe Ministrom: Budownictwa, Energetyki, Gospodarki Komunalnej, Hutnictwa, Łączności, Przemysłu Chemicznego, Przemysłu Materiałów Budowlanych, Transportu Drogowego i Lotniczego, jako też szkoły podległe Prezesom: Centralnego Urzędu Geologii, Centralnego Urzędu Kinematografii i Centralnego Urzędu Naftowego.
2.
Szczegółowe terminy przejęcia szkół z poszczególnych resortów określi Minister Oświaty w porozumieniu z kierownikami właściwych resortów.
3.
Prezes Rady Ministrów na wniosek Ministra Oświaty i Ministra Przemysłu Maszynowego ustali, które ze szkół podległych dotychczas Ministrowi Przemysłu Maszynowego zostaną przekazane w późniejszym terminie ze względu na szczególne ich powiązanie szkoleniowo-techniczne z zakładami pracy.
4.
Termin przejęcia przez Ministra Oświaty szkół podległych ministrom i kierownikom urzędów centralnych nie wymienionym w ust. 1 ustalony zostanie odrębną uchwałą na wniosek Ministra Oświaty.
§  2.
1.
Sposób przejęcia szkół ustali Minister Oświaty.
2.
Przejęciu podlega szkoła jako całość, łącznie z budynkami i lokalami, w których się mieści, wraz z gruntami, całym inwentarzem, wyposażeniem i dokumentacją według stanu z dnia 30 czerwca 1956 r. Szkoły zachowują również majątek nabyty po tym terminie. Należności i zobowiązania podlegają przejęciu według stanu z dnia przejęcia.
§  3.
1.
Centralne zarządy (zarządy, departamenty, wydziały) szkolenia zawodowego w ministerstwach i urzędach centralnych ulegają likwidacji z dniem przekazania Ministrowi Oświaty prowadzonych przez nie szkół zawodowych.
2.
Na miejsce dotychczasowych zarządów szkolenia zawodowego tworzone będą w resortach odpowiednie komórki w związku z zadaniami wynikającymi z niniejszej uchwały.
§  4.
Zadania ministrów (kierowników urzędów centralnych) w zakresie szkolenia kadr po przekazaniu szkół Ministrowi Oświaty obejmują:
1)
szkolenie wewnątrzzakładowe,
2)
szkolenie kursowe dla potrzeb i zadań resortu,
3)
organizowanie - za zgodą Ministra Oświaty - przyzakładowych szkół zawodowych dla młodzieży pracującej,
4)
organizowanie dla uczniów szkół zawodowych Ministerstwa Oświaty praktycznej nauki zawodu i praktyk szkoleniowych,
5)
udzielanie wszechstronnej pomocy szkołom Ministerstwa Oświaty i współpracę z tym Ministerstwem w dziedzinie programów, podręczników i pomocy naukowych dla szkół zawodowych,
6)
udostępnianie urządzeń technicznych oraz udzielanie pomocy w wyposażeniu szkół Ministerstwa Oświaty i ich warsztatów,
7)
udział w ustalaniu nomenklatury specjalności szkolenia i w planowaniu szkolenia młodzieży,
8)
zatrudnianie absolwentów szkół zawodowych.
§  5.
1.
Celem zabezpieczenia pełnego powiązania przekazywanych szkół zawodowych z zakładami produkcyjnymi i w związku z tym zapewnienia im warunków funkcjonowania i rozwoju ministrowie (kierownicy urzędów centralnych) zapewnią pomoc w obsadzie kadrowej szkół, zaopatrywanie szkól w zamówienia produkcyjno-szkoleniowe, w odpowiednią dokumentację, w pomoc techniczną w produkcji, odbiór gotowej produkcji i realizować będą nadal wszelkie inne dotychczasowe świadczenia resortów i zakładów pracy na rzecz szkół. Uwzględnić przy tym należy szczególne warunki szkół przejętych z Ministerstwa Przemysłu Drobnego i Rzemiosła.
2.
Minister Oświaty zapewni upoważnionym przedstawicielom zainteresowanych resortów możność zapoznawania się z przebiegiem i wynikami nauczania i wychowania w szkołach.
3.
Szczegółowe zarządzenia w tych sprawach wydadzą kierownicy resortów w porozumieniu z Ministrem Oświaty równocześnie z przejęciem szkół przez Ministerstwo Oświaty.
4.
Minister Oświaty będzie przedstawiał Ministrowi Pracy i Opieki Społecznej do wypowiedzenia się projekty planów szkolenia w dziale szkolnictwa zawodowego.
§  6.
Przepisy § 5 ust. 1 stosuje się odpowiednio do zakładów szkolenia inwalidów podległych Ministrowi Pracy i Opieki Społecznej. Szczegółowe zarządzenia w tych sprawach wydadzą kierownicy resortów w porozumieniu z Ministrem Pracy i Opieki Społecznej.
§  7.
Kierownicy resortów w porozumieniu z Ministrem Oświaty w ciągu roku od przekazania szkół wydadzą szczegółowe przepisy określające zakres i organizację pracy szkoleniowej resortu oraz jego współpracy ze szkołami zawodowymi Ministerstwa Oświaty.
§  8.
Pracownicy i uczniowie szkół zawodowych przejętych przez Ministra Oświaty zachowują uprawnienia przewidziane w przepisach szczególnych.
§  9.
1.
Minister Oświaty w porozumieniu z właściwym ministrem lub kierownikiem urzędu centralnego ustali, którzy pracownicy z zarządów szkolenia zawodowego przejdą do pracy w resorcie oświaty. Pracownicy ci po przejściu do resortu oświaty zachowują uprawnienia przysługujące im na podstawie przepisów szczególnych.
2.
Zmiany w obsadzie personalnej, wynikające z przejęcia przez Ministra Oświaty szkolnictwa zawodowego i likwidacji zarządów szkolenia zawodowego, powinny być dokonane w ciągu roku od dnia likwidacji Centralnego Urzędu Szkolenia Zawodowego, a w stosunku do innych poszczególnych zarządów szkolenia zawodowego - w ciągu roku od dnia ich likwidacji.
§  10.
W związku z przejęciem szkolnictwa zawodowego i likwidacją zarządów szkolenia zawodowego zobowiązuje się właściwych ministrów (kierowników urzędów centralnych) oraz prezydia wojewódzkich rad narodowych (Rad Narodowych w m. st. Warszawie i m. Łodzi) do zapewniania zwalnianym pracownikom zatrudnienia w szkołach lub innych zakładach pracy.
§  11.
1.
Szkoły zawodowe Centralnego Urzędu Szkolenia Zawodowego przechodzą do Ministerstwa Oświaty z pełnym budżetem na rok 1956. Budżet ten do końca 1956 r. będzie realizowany centralnie według dotychczasowych zasad.
2.
Finansowanie i kontrola działalności finansowo-gospodarczej szkół przejętych od resortów w roku 1956 będą prowadzone przez resorty na dotychczasowych zasadach do końca roku 1956.
§  12.
1.
Ministerstwa i urzędy centralne wymienione w § 1 ust. 1 lit. a) opracują w terminach ustalonych przez Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego oraz Ministra Finansów projekty planów gospodarczych i preliminarzy budżetowych szkolnictwa zawodowego na rok 1957 i przedłożą je Ministerstwu Oświaty w celu włączenia ich do zbiorczego projektu planu i preliminarza budżetowego resortu oświaty na rok 1957.
2.
Ministerstwa i urzędy centralne wymienione w § 1 ust. 1 lit. b) opracują projekty planów gospodarczych i preliminarze budżetowe szkolnictwa zawodowego na rok 1957 według dotychczasowych zasad i przedłożą je Ministerstwu Oświaty do zaopiniowania na 10 dni przed terminem złożenia ich w Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i w Ministerstwie Finansów.
§  13.
Przekazanie szkół zawodowych Ministrowi Oświaty nie może spowodować zmniejszenia jakichkolwiek nieodpłatnych świadczeń zakładów pracy i resortów na rzecz szkół zawodowych.
§  14.
Zobowiązuje się ministerstwa (urzędy centralne) wymienione w § 1 do prowadzenia na dotychczasowych zasadach prac związanych z wykonawstwem inwestycji i kapitalnych remontów w zakresie szkolnictwa zawodowego na 1956 r. oraz do włączenia do projektu planu inwestycyjnego na 1957 r. inwestycji niedokończonych w 1956 r. oraz przewidzianych do rozpoczęcia w 1957 r. Wymienione ministerstwa (urzędy centralne) przeprowadzą również prace przygotowawcze związane z włączeniem do planu 1957 r. tych inwestycji.
§  15.
1.
Na wniosek Ministra Oświaty kierownicy resortów wymienionych w § 1 zabezpieczą w latach 1956 i 1957 wykonawstwo tytułów inwestycyjnych przekazanych szkół.
2.
Kierownicy tych resortów w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego przekażą Ministrowi Oświaty limity inwestycji szkolnych na rok 1957 i na następne lata planu pięcioletniego w terminie dwu miesięcy od dnia wejścia w życie uchwały.
§  16.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Oświaty, Ministrowi Finansów oraz innym zainteresowanym resortom.
§  17.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1 ust. 1 lit. a) zmieniona przez § 1 uchwały nr 343 z dnia 29 sierpnia 1957 r. (M.P.57.73.440) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1957 r.

Zmiany w prawie

Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024