Kolegia w naczelnych organach administracji państwowej.

UCHWAŁA NR 891
RADY MINISTRÓW
z dnia 19 listopada 1955 r.
w sprawie kolegiów w naczelnych organach administracji państwowej.

Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
W ministerstwach działają kolegia pod przewodnictwem ministra.
§  2.
Kolegium jest stałym organem doradczym ministra.
§  3.
Kolegia noszą nazwę "Kolegium Ministerstwa" z podaniem pełnej nazwy ministerstwa.
§  4.
W skład kolegium wchodzą:
1)
podsekretarze stanu (wiceministrowie) i generalni dyrektorzy,
2)
członkowie mianowani i odwoływani przez Prezes Rady Ministrów na wniosek ministra z grona pracowników zajmujących kierownicze stanowiska w danym resorcie.
§  5.
Zastępcą przewodniczącego kolegium jest podsekretarz stanu wyznaczony przez Prezes Rady Ministrów na wniosek ministra.
§  6.
Członkowie kolegium mianowani na podstawie § 4 pkt 2 w stosunkach urzędowych obok dotychczasowego tytułu służbowego używają tytułu członka kolegium z podaniem nazwy ministerstwa.
§  7.
1.
Kolegium rozpatruje węzłowe zagadnienia, które w danym okresie mają zasadnicze znaczenie dla resortu.
2.
W szczególności kolegia powinny rozpatrywać:
1)
projekty narodowych planów gospodarczych - wieloletnich, rocznych i kwartalno-miesięcznych w części dotyczącej danego resortu oraz sprawozdania z wykonania tych planów,
2)
projekty okresowych planów pracy ministerstwa oraz sprawozdania z wykonania tych planów,
3)
zasadnicze zagadnienia dotyczące perspektyw rozwojowych dziedzin gospodarki narodowej kierowanych przez resort oraz zagadnienia planów perspektywicznych resortu,
4)
sprawy wzrostu wydajności pracy, postępu technicznego, współpracy naukowo-technicznej z innymi krajami, racjonalizacji w dziedzinie organizacji pracy,
5)
sprawy bezpieczeństwa i higieny pracy, rozwoju socjalistycznego współzawodnictwa pracy, polityki kadrowej,
6)
podstawowe zagadnienia inwestycji resortu oraz kapitalnych remontów,
7)
sprawozdania centralnych zarządów, zarządów i departamentów oraz innych podległych jednostek,
8)
sprawy dotyczące zasadniczych braków i trudności zagrażających wykonaniu podstawowych zadań planu,
9)
sprawy zadań produkcyjnych w zakresie towarów przeznaczonych na eksport, usprawnienia organizacji i przebiegu wykonania zadań eksportowych, środków zmierzających do wzmożenia rozwoju eksportu,
10)
sprawozdania z wykonania uchwał Rady Ministrów i Prezydium Rządu, zarządzeń Prezesa i wiceprezesów Rady Ministrów oraz własnych uchwał kolegium, jak również ważniejsze wystąpienia Ministerstwa Kontroli Państwowej,
11)
projekty ważniejszych ustaw, dekretów, rozporządzeń, uchwał Rady Ministrów i Prezydium Rządu oraz ważniejszych zarządzeń inicjowanych przez resort, jak również
12)
sprawy wskazane w odrębnych przepisach, jak np.:

-

sprawozdania w zakresie załatwiania odwołań i zażaleń (ust. 10 lit. d) instrukcji z dnia 10 stycznia 1951 r. - Monitor Polski Nr A-2, poz. 16);

-

wykonania zakładowych umów zbiorowych (zarządzenie nr 312 Prezesa Rady Ministrów z dnia 20 października 1955 r. - Monitor Polski Nr 97, poz. 1329);

-

dodatków specjalnych (§ 7 lit. a) uchwały nr 100 Rady Ministrów z dnia 24 stycznia 1953 r. - Monitor Polski Nr A-10, poz. 139).

§  8.
O ile ze względu na nagłość przypadku minister nie poddał pod obrady kolegium sprawy, która ze względu na swój charakter w zasadzie powinna być przez nie rozpatrywana (§ 7), zawiadamia o tym na najbliższym posiedzeniu.
§  9.
Prace kolegium powinny być ujęte w okresowych planach prac, uchwalanych przez kolegium i zatwierdzanych przez ministra.
§  10.
1.
Wyniki obrad kolegium formułowane są w postaci uchwał.
2.
Uchwały kolegium zapadają większością głosów. W razie równości głosów decyduje głos przewodniczącego.
§  11.
1.
Uchwały kolegium wymagają zatwierdzenia przez ministra.
2.
Uchwały kolegium zatwierdzone przez ministra wprowadzane są w życie w drodze jego zarządzeń bądź okólników lub innych aktów.
§  12.
1.
W razie niezatwierdzenia uchwały kolegium przez ministra jest on obowiązany zawiadomić o tym Prezesa Rady Ministrów.
2.
Członek kolegium może swoje zastrzeżenia co do postanowień uchwały kolegium zapadłej wbrew jego głosowi i zatwierdzonej przez ministra zgłosić Prezesowi Rady Ministrów.
§  13.
Kolegia działają na podstawie regulaminu uchwalonego przez kolegium i zatwierdzonego przez Prezesa Rady Ministrów na wniosek ministra.
§  14.
Przepisy §§ 2-13 stosuje się odpowiednio do Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, z tym że w skład kolegium wchodzą z urzędu zastępcy Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, uprawnienia ministra przysługują przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, a zastępcą przewodniczącego kolegium jest jeden z zastępców Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
§  15.
1.
Prezes Rady Ministrów ustali wykaz centralnych urzędów, w których tworzy się kolegia.
2.
Przepisy §§ 2-13 stosuje się odpowiednio do centralnych urzędów, z tym że w skład kolegium wchodzą z urzędu zastępcy kierownika centralnego urzędu, uprawnienia ministra przysługują kierownikowi centralnego urzędu, a zastępcą przewodniczącego kolegium jest jeden z zastępców kierownika centralnego urzędu.
§  16.
Przepisy niniejszej uchwały nie dotyczą Ministerstwa Obrony Narodowej i Komitetu do Spraw Bezpieczeństwa Publicznego.
§  17.
Traci moc uchwała Rady Ministrów z dnia 3 lutego 1950 r. w sprawie powołania kolegiów w naczelnych władzach państwowych (Monitor Polski Nr A-17, poz. 174).
§  18.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024