Współdziałanie z organami administracji celnej organów innych działów administracji państwowej oraz zakres świadczeń innych działów administracji państwowej i przedsiębiorstw państwowych na rzecz administracji celnej.

UCHWAŁA NR 11
RADY MINISTRÓW
z dnia 14 stycznia 1956 r.
w sprawie współdziałania z organami administracji celnej organów innych działów administracji państwowej oraz zakresu świadczeń innych działów administracji państwowej i przedsiębiorstw państwowych na rzecz administracji celnej.

Na podstawie art. 6 ustawy z dnia 14 lutego 1952 r. o ustroju i zakresie działania administracji celnej (Dz. U. Nr 10, poz. 53) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Organy administracji państwowej obowiązane są współdziałać z organami administracji celnej i udzielać im pomocy w zakresie czynności powierzonych organom celnym, a w szczególności:
1)
przy wykonywaniu kontroli celnej obrotu towarowego z zagranicą w ruchu osobowym i towarowym,
2)
przy zwalczaniu przestępczości celnej,
3)
przy wykonywaniu kontroli celnej i dewizowej osób przekraczających granicę Państwa oraz kontroli celnej i dewizowej przesyłek listowych, listów z podaną wartością i paczek nadsyłanych do kraju lub wysyłanych za granicę.
2.
Minister Handlu Zagranicznego w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych ustali zasady współpracy organów celnych z organami ochrony granic przy kontroli celnej i dewizowej osób przekraczających granicę Państwa oraz środków przewozowych przybywających z zagranicy i wychodzących za granicę.
§  2.
1.
Przedsiębiorstwo państwowe "Polskie Koleje Państwowe" obowiązane jest:
1)
urządzać i oświetlać miejsca odprawy celnej w sposób odpowiadający potrzebom skutecznej kontroli celnej (stacje, place składowe, tory kolejowe, magazyny, rampy itp.);
2)
wykonywać roboty fizyczne przy kontroli celnej towarów i środków przewozowych przy użyciu własnego personelu; przedsiębiorstwo państwowe "Polskie Koleje Państwowe" obowiązane jest do wykonywania robót fizycznych przy kontroli celnej towarów tylko wówczas, jeżeli na jego terenie nie działa przedsiębiorstwo posiadające magazyny i składy celne, do którego obowiązków należy wykonywanie tych robót;
3)
dostarczać i utrzymywać w odpowiednim stanie:
a)
lokale na biura urzędów celnych, jeżeli zachodzi potrzeba pomieszczenia biur urzędów celnych na terenie przedsiębiorstwa,
b)
sale odpowiednie do odprawy celnej bagaży osób przekraczających granicę Państwa,
c)
w razie potrzeby odpowiednie pomieszczenia na towary zatrzymane w postępowaniu celnym lub zajęte w postępowaniu karnym;
4)
na wniosek administracji celnej oświetlać, opalać i utrzymywać w porządku pomieszczenia wymienione w pkt 3.
2.
Zarządy portów morskich, rzecznych i lotniczych obowiązane są do świadczeń wymienionych w ust. 1 pkt 3 i 4, a ponadto:
1)
do urządzania i oświetlania miejsc odprawy celnej w sposób odpowiadający potrzebom skutecznej kontroli celnej (cały obszar portowy, place składowe, magazyny, rampy itp.);
2)
do wykonywania robót fizycznych przy kontroli celnej towarów i środków przewozowych przy użyciu własnego personelu.
3.
Przedsiębiorstwa przewozowe inne niż wymienione w ust. 1, trudniące się przewozem osób i towarów przez granicę Państwa, obowiązane są do świadczeń wymienionych w ust. 1.
4.
Przedsiębiorstwa posiadające magazyny i składy celne obowiązane są:
1)
oświetlać pomieszczenia magazynowe i składowe w sposób odpowiadający potrzebom skutecznej kontroli celnej;
2)
wykonywać roboty fizyczne przy kontroli celnej towarów własnym personelem;
3)
w razie potrzeby dostarczać i utrzymywać w odpowiednim stanie:
a)
pomieszczenia biurowe dla pracowników celnych,
b)
odpowiednie pomieszczenia na towary zatrzymane w postępowaniu celnym lub zajęte w postępowaniu karnym;
4)
na wniosek administracji celnej oświetlać, opalać i utrzymywać w porządku pomieszczenia wymienione w pkt 3.
§  3.
1.
W razie braku odpowiednich pomieszczeń dla jednostek administracji celnej przedsiębiorstwa wymienione w § 2 powinny umieszczać w planach inwestycyjnych odpowiedni tytuł inwestycyjny oraz limit na budowę tych pomieszczeń, jeżeli budowa ich przez administrację celną byłaby gospodarczo nie uzasadniona dla jednostki administracji celnej.
2.
Wnioski o umieszczenie w planach inwestycyjnych tytułów inwestycyjnych oraz limitów na budowę pomieszczeń wymienionych w ust. 1 zgłasza Minister Handlu Zagranicznego właściwemu ministrowi, któremu podlega przedsiębiorstwo zobowiązane do świadczenia, w terminach ustalonych przepisami w zakresie opracowywania planów inwestycyjnych.
§  4.
1.
Dla ustalenia rozmiarów świadczeń wymienionych w § 2 powinny być zawarte umowy między poszczególnymi przedsiębiorstwami i urzędami celnymi na zasadzie odpłatności we wszystkich przypadkach, gdy obowiązek wykonania świadczeń ze strony przedsiębiorstwa łączy się z wydatkami, których przedsiębiorstwo nie musiałoby ponosić, gdyby do świadczeń tych nie zostało zobowiązane na podstawie niniejszej uchwały.
2.
W razie sporu rozmiar świadczeń ustala komisja arbitrażowa po zasięgnięciu opinii Ministerstwa Handlu Zagranicznego i ministerstwa właściwego dla drugiej strony.
§  5.
1.
Państwowe przedsiębiorstwo "Polska Poczta, Telegraf i Telefon" obowiązane jest niezależnie od świadczeń wymienionych w § 2 pobierać od nadawców lub odbiorców przesyłek na rachunek administracji celnej należności celne, wymierzone przez organy celne od przesyłek pocztowych przewożonych przez granicę Państwa i wpłacać te należności na dochody budżetowe w terminach ustalonych przez Ministra Handlu Zagranicznego w porozumieniu z Ministrem Łączności.
2.
Z tytułu kosztów wiążących się z odprawą celną przesyłek pocztowych, inkasem i kontrolą należności wymienionych w ust. 1 przedsiębiorstwo państwowe "Polska Poczta, Telegraf i Telefon" potrąca z ogólnej sumy opłat należność ustaloną przez Ministra Łączności w porozumieniu z Ministrem Handlu Zagranicznego i Ministrem Finansów.
§  6.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1956 r.

Zmiany w prawie

Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1956.6.46

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Współdziałanie z organami administracji celnej organów innych działów administracji państwowej oraz zakres świadczeń innych działów administracji państwowej i przedsiębiorstw państwowych na rzecz administracji celnej.
Data aktu: 14/01/1956
Data ogłoszenia: 26/01/1956
Data wejścia w życie: 26/01/1956, 01/01/1956