Powołanie Komisji Rządowej do Spraw Paliw i Energii Elektrycznej.

UCHWAŁA NR 287
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 16 czerwca 1956 r.
w sprawie powołania Komisji Rządowej do Spraw Paliw i Energii Elektrycznej.

W celu zabezpieczenia właściwej koordynacji pracy w zakresie oszczędności paliw stałych i energii elektrycznej w oparciu o jak najszersze stosowanie postępu technicznego Prezydium Rządu uchwala, co następuje:
I.
§  1. 1
Powołuje się Komisję Rządową do Spraw Paliw i Energii Elektrycznej, zwaną dalej "komisją".
§  2.
Do zakresu działania komisji należy opracowywanie wytycznych:
1)
dla szerokiej akcji rozpowszechniania metod racjonalnego wykorzystania paliw stałych i energii elektrycznej,
2)
w dziedzinie racjonalnego i oszczędnego wykorzystania paliw stałych i energii elektrycznej z uwzględnieniem osiągnięć postępu technicznego,
3)
w sprawie podjęcia badań naukowych zmierzających do upowszechnienia i stosowania metod racjonalnego wykorzystania paliw stałych i energii elektrycznej z uwzględnieniem zużywania paliw terenowych, jak torf i węgiel brunatny.
§  3.
Przewodniczącego komisji powołuje Prezes Rady Ministrów.
§  4.
1.
Członkami komisji są:
1) 2
resortowi pełnomocnicy do spraw oszczędnego i racjonalnego wykorzystania paliw stałych i energii elektrycznej (§ 10) z resortów, które określi Minister Energetyki,
2)
członkowie Polskiej Akademii Nauk wyznaczeni przez jej Prezydium,
3) 3
przedstawiciel Naczelnej Organizacji Technicznej wyznaczony przez jej Prezydium.
2.
Przewodniczący komisji może zaprosić do udziału w pracach komisji również inne osoby.
§  5.
Komisja może żądać od poszczególnych ministerstw, urzędów centralnych, instytucji i przedsiębiorstw potrzebnych informacji związanych z jej zakresem działania.
§  6.
W miarę potrzeby komisja może powoływać podkomisje z udziałem członków komisji i zaproszonych rzeczoznawców, przy czym komisja wyznacza jednocześnie przewodniczącego podkomisji.
§  7.
Opracowanie poszczególnych zagadnień należących do zakresu działania komisji przewodniczący komisji może zlecić rzeczoznawcom zarówno spośród członków komisji, jak i innych osób na zasadzie obowiązujących przepisów.
§  8.
1. 4
Wydatki komisji pokrywane będą z budżetu Ministerstwa Energetyki.
2. 5
(skrelony).
§  9.
1.
Zobowiązuje się ministrów, których pełnomocnicy wchodzą w skład komisji, do wyznaczenia na wniosek przewodniczącego komisji do jego dyspozycji 2 pracowników resortu obeznanych z zagadnieniami paliw stałych i energii elektrycznej. Czas delegacji wymienionych pracowników nie może przekraczać 5 dni miesięcznie. Pracownicy ci będą dokonywać inspekcji oraz opracowywać ekspertyzy związane z pracą komisji.
2. 6
Pracownicy, o których mowa w ust. 1, otrzymują za swe czynności dla komisji dodatkowe wynagrodzenie. Zasady wypłacania tego wynagrodzenia oraz jego wysokość ustali Minister Energetyki.

II.

§  10.
1.
Ministrowie (kierownicy centralnych urzędów), z wyjątkiem Ministra Energetyki, powołają pełnomocników do spraw oszczędnego i racjonalnego wykorzystania paliw stałych i energii elektrycznej oraz prawidłowego rozdziału paliw stałych w podległych jednostkach, zwanych dalej "resortowymi pełnomocnikami".
2.
Resortowym pełnomocnikiem powinien być jeden z podsekretarzy stanu lub generalny dyrektor.
3.
Nazwiska i stanowiska służbowe resortowych pełnomocników należy podać do wiadomości przewodniczącemu komisji.
§  11. 7
Minister Energetyki może zwolnić od obowiązku powołania resortowych pełnomocników w resortach, w których zużycie paliw stałych jest niewielkie.
§  12.
1.
Do zadań resortowych pełnomocników należy w szczególności:
1)
ustalanie programów oszczędnościowych w zakresie paliw stałych i energii elektrycznej w resortach,
2)
ustalanie - w ramach resortowych planów zużycia - rocznych, kwartalnych (miesięcznych) planów zużycia oraz norm i wskaźników jednostkowego zużycia paliw stałych i energii elektrycznej dla poszczególnych centralnych zarządów (jednostek równorzędnych) jako podstawy premiowania pracowników za oszczędne i racjonalne wykorzystanie paliw stałych,
3)
koordynacja i nadzór nad wykonaniem zadań przez pełnomocników w centralnych zarządach,
4)
przyznawanie nagród pracownikom szczególnie przyczyniającym się do oszczędnego i racjonalnego wykorzystania paliw stałych i energii elektrycznej oraz składanie wniosków w sprawie przedstawiania ich do odznaczeń państwowych.
2.
Resortowi pełnomocnicy składają przewodniczącemu komisji kwartalne sprawozdania z wykonania zadań określonych w ust. 1 w terminie 6-tygodniowym po upływie kwartału sprawozdawczego.
§  13.
1.
Dyrektorzy centralnych zarządów (jednostek równorzędnych) za zgodą resortowych pełnomocników powołają w podległych jednostkach pełnomocników do spraw oszczędnego i racjonalnego wykorzystania paliw stałych i energii elektrycznej oraz prawidłowego rozdziału paliw stałych, zwanych dalej "pełnomocnikami w centralnych zarządach".
2.
Pełnomocnikiem w centralnym zarządzie powinien być jeden z zastępców dyrektora centralnego zarządu (jednostki równorzędnej).
§  14.
1.
Do zadań pełnomocników w centralnych zarządach należy:
1)
opracowywanie programów oszczędnościowych w zakresie paliw stałych dla jednostek podporządkowanych oraz udzielanie wytycznych do opracowania przez podporządkowane jednostki programów oszczędnościowych w zakresie energii elektrycznej, jak również analiza i zatwierdzanie tych programów,
2)
ustalanie - w granicach ilości i asortymentów zatwierdzonych przez resortowego pełnomocnika - rocznych, kwartalnych (miesięcznych) planów zużycia oraz norm i wskaźników jednostkowego zużycia paliw stałych i energii elektrycznej dla poszczególnych przedsiębiorstw (zakładów) jako jednej z podstaw premiowania pracowników za oszczędne i racjonalne wykorzystanie paliw stałych i energii elektrycznej,
3)
zatwierdzanie premii oraz przedstawianie wniosków do nagród za oszczędne wykorzystanie paliw stałych i energii elektrycznej,
4)
nadzór nad prawidłowym wykorzystaniem paliw stałych i energii elektrycznej zgodnie z założeniami planowymi,
5)
nadzór nad prawidłowym i równomiernym rozdziałem paliw,
6)
przestrzeganie właściwego kształtowania się zapasów paliw.
2.
Pełnomocnicy w centralnych zarządach składają resortowym pełnomocnikom kwartalne sprawozdania z wykonania zadań określonych w ust. 1.
§  15.
1.
Dyrektorzy zakładów przemysłowych o miesięcznym poborze energii powyżej 50.000 kWh, a jeżeli chodzi o zakłady podległe Ministrowi Budownictwa Przemysłowego - powyżej 20.000 kWh, za zgodą pełnomocników w centralnych zarządach mogą powołać w razie potrzeby zakładowych pełnomocników do spraw oszczędnego i racjonalnego zużywania energii elektrycznej, zwanych dalej "pełnomocnikami zakładowymi".
2.
Pełnomocnikiem zakładowym powinien być jeden z zastępców dyrektora zakładu.
3.
Do zadań pełnomocników zakładowych należy:
1)
opracowywanie projektów programów oszczędnościowych w zakresie zużycia przez zakład energii elektrycznej,
2)
opracowywanie projektów rocznych, kwartalnych (miesięcznych) planów zużycia energii elektrycznej przez zakład oraz projektów norm i wskaźników jednostkowego zużycia energii elektrycznej,
3)
zgłaszanie wniosków o przyznanie premii oraz inicjowanie wniosków w sprawie nagród dla pracowników zakładów za oszczędne wykorzystanie energii elektrycznej,
4)
dopilnowanie przestrzegania przepisów i zasad oszczędnego i racjonalnego wykorzystania energii elektrycznej, a w szczególności ustalenia limitów mocy i energii.
4.
Pełnomocnicy zakładowi składają pełnomocnikom w centralnych zarządach sprawozdania kwartalne z wykonania zadań w zakresie oszczędnego i racjonalnego wykorzystania energii elektrycznej.
§  16.
Komisja, resortowi pełnomocnicy oraz pełnomocnicy w centralnych zarządach i zakładach powinni rozwijać szeroką akcję systematycznego propagowania i rozpowszechniania oszczędnego i właściwego wykorzystania paliw stałych i energii elektrycznej.
§  17.
1.
Traci moc uchwała nr 356a Prezydium Rządu z dnia 29 maja 1954 r. w sprawie powołania komisji oraz pełnomocników do spraw oszczędnego i racjonalnego wykorzystania paliw stałych (Monitor Polski z 1954 r. Nr A-64, poz. 830 i z 1955 r. Nr 65, poz. 852).
2.
Powołania resortowych pełnomocników dokonane na podstawie dotychczasowych przepisów zachowują moc.
§  18.
Wykonanie uchwały porucza się Prezesowi Rady Ministrów oraz ministrom i kierownikom urzędów centralnych.
§  19.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 uchwały nr 764 z dnia 30 listopada 1956 r. (M.P.56.101.1169) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 13 grudnia 1956 r.
2 § 4 ust. 1 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) uchwały nr 764 z dnia 30 listopada 1956 r. (M.P.56.101.1169) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 13 grudnia 1956 r.
3 § 4 ust. 1 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. b) uchwały nr 764 z dnia 30 listopada 1956 r. (M.P.56.101.1169) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 13 grudnia 1956 r.
4 § 8 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. a) uchwały nr 764 z dnia 30 listopada 1956 r. (M.P.56.101.1169) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 13 grudnia 1956 r.
5 § 8 ust. 2 skreślony przez § 1 pkt 3 lit. b) uchwały nr 764 z dnia 30 listopada 1956 r. (M.P.56.101.1169) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 13 grudnia 1956 r.
6 § 9 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 4 uchwały nr 764 z dnia 30 listopada 1956 r. (M.P.56.101.1169) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 13 grudnia 1956 r.
7 § 11 zmieniony przez § 1 pkt 4 uchwały nr 764 z dnia 30 listopada 1956 r. (M.P.56.101.1169) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 13 grudnia 1956 r.

Zmiany w prawie

Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024