Rozszerzenie zbiórki odpadków konsumpcyjnych.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO PAŃSTWOWEJ KOMISJI PLANOWANIA GOSPODARCZEGO
z dnia 16 czerwca 1956 r.
w sprawie rozszerzenia zbiórki odpadków konsumpcyjnych.

W wykonaniu postanowień działu IV pkt 2 uchwały nr 729 Prezydium Rządu z dnia 26 października 1954 r. w sprawie rozszerzenia przemysłowej produkcji pasz treściwych i usprawnienia gospodarki odpadkami dla potrzeb paszowych zarządza się, co następuje:
§  1.
Jednostki gospodarki uspołecznionej, prowadzące tucz trzody chlewnej, a w szczególności: przemysłowe tuczarnie trzody chlewnej, państwowe gospodarstwa rolne, oddziały zaopatrzenia robotniczego i rolnicze spółdzielnie produkcyjne (zwane w dalszym ciągu "odbiorcami odpadków") powinny rozszerzyć prowadzenie zbiórki odpadków konsumpcyjnych i objąć nią gospodarstwa domowe w miastach i ośrodkach przemysłowych, wymienionych w uchwale nr 729 Prezydium Rządu z dnia 26 października 1954 r. w sprawie rozszerzenia przemysłowej produkcji pasz treściwych i usprawnienia gospodarki odpadkami dla potrzeb paszowych.
§  2.
Zbiórką odpadków konsumpcyjnych w gospodarstwach domowych należy objąć odpadki stałe, nadające się na paszę dla trzody chlewnej (obierki ziemniaczane, resztki warzyw, chleb, skorupy jajowe i inne stałe resztki produktów spożywczych).
§  3.
Odbiorcy odpadków zgłaszają w prezydiach miejskich (dzielnicowych, osiedli) rad narodowych wnioski o wyznaczenie rejonu, w którym mają przeprowadzać zbiórkę odpadków konsumpcyjnych. We wniosku należy podać zapotrzebowaną ilość odpadków.
§  4.
Prezydium miejskiej (dzielnicowej, osiedla) rady narodowej przy współdziałaniu z zarządem budynków mieszkalnych, przymusowym zrzeszeniem prywatnych właścicieli nieruchomości, spółdzielniami mieszkaniowymi i komitetami blokowymi:
1)
określa rejon zbiórki odpadków konsumpcyjnych, przyjmując orientacyjnie możliwość uzyskania 50-100 g odpadków dziennie na mieszkańca, w zależności od warunków lokalnych,
2)
ustala zasady organizacji zbiórki odpadków konsumpcyjnych,
3)
organizuje propagandę akcji zbiórki odpadków konsumpcyjnych wśród mieszkańców rejonu,
4)
koordynuje całość akcji zbiórki odpadków konsumpcyjnych.
§  5.
Odbiorca odpadków obowiązany jest do zaopatrzenia domów położonych na terenie wyznaczonego mu rejonu w pojemniki do zbiórki odpadków konsumpcyjnych oraz dostarczenia do mieszkań odpowiednich naczyń do gromadzenia odpadków konsumpcyjnych, powstających w gospodarstwie domowym.
§  6.
1.
Odbiorca odpadków zawrze umowy o zbieranie odpadków konsumpcyjnych z dozorcami domów, a w przypadku braku dozorcy domu lub gdy dozorca domu odmówi zawarcia umowy - z osobą wskazaną przez komitet blokowy. W umowach tych powinny być określone: obowiązki stron w zakresie zbierania odpadków z poszczególnych mieszkań i opieki nad pojemnikami, terminy odbioru odpadków, cena odpadków konsumpcyjnych oraz sposób zapłaty.
2.
Cena odpadków podana w umowie powinna odpowiadać wysokości ustalonej przez Państwową Komisję Cen.
§  7.
1.
Niezależnie od ceny za zebrane odpadki konsumpcyjne osoby, z którymi zawarto umowę o zbieranie odpadków (zbieracze), otrzymują premię za:
1)
prowadzenie systematycznej zbiórki odpadków przez okres przynajmniej 6 miesięcy,
2)
wykonywanie normy zbiórki odpadków ustalonej w umowie,
3)
zbieranie świeżych i czystych odpadków.
2.
Szczegółowe zasady premiowania określi regulamin premiowania wydany przez Ministra Gospodarki Komunalnej w porozumieniu z Ministrami: Przemysłu Mięsnego i Mleczarskiego, Rolnictwa i Państwowych Gospodarstw Rolnych.
3.
Odbiorcy odpadków zabezpieczą fundusze na akcję premiowania zbieraczy w wysokości 2% rocznej wartości zaplanowanej zbiórki odpadków konsumpcyjnych.
§  8.
Odbiorca odpadków obowiązany jest przeprowadzać dezynfekcję pojemników na odpadki konsumpcyjne.
§  9.
Do czasu zaopatrzenia odbiorców odpadków w typowe pojemniki do zbiórki odpadków konsumpcyjnych odbiorcy odpadków wstawiać będą w domach mieszkalnych zastępcze pojemniki, jak: kosze, beczki, skrzynie itp.
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024