Rozszerzenie zbiórki odpadków konsumpcyjnych.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO PAŃSTWOWEJ KOMISJI PLANOWANIA GOSPODARCZEGO
z dnia 16 czerwca 1956 r.
w sprawie rozszerzenia zbiórki odpadków konsumpcyjnych.

W wykonaniu postanowień działu IV pkt 2 uchwały nr 729 Prezydium Rządu z dnia 26 października 1954 r. w sprawie rozszerzenia przemysłowej produkcji pasz treściwych i usprawnienia gospodarki odpadkami dla potrzeb paszowych zarządza się, co następuje:
§  1.
Jednostki gospodarki uspołecznionej, prowadzące tucz trzody chlewnej, a w szczególności: przemysłowe tuczarnie trzody chlewnej, państwowe gospodarstwa rolne, oddziały zaopatrzenia robotniczego i rolnicze spółdzielnie produkcyjne (zwane w dalszym ciągu "odbiorcami odpadków") powinny rozszerzyć prowadzenie zbiórki odpadków konsumpcyjnych i objąć nią gospodarstwa domowe w miastach i ośrodkach przemysłowych, wymienionych w uchwale nr 729 Prezydium Rządu z dnia 26 października 1954 r. w sprawie rozszerzenia przemysłowej produkcji pasz treściwych i usprawnienia gospodarki odpadkami dla potrzeb paszowych.
§  2.
Zbiórką odpadków konsumpcyjnych w gospodarstwach domowych należy objąć odpadki stałe, nadające się na paszę dla trzody chlewnej (obierki ziemniaczane, resztki warzyw, chleb, skorupy jajowe i inne stałe resztki produktów spożywczych).
§  3.
Odbiorcy odpadków zgłaszają w prezydiach miejskich (dzielnicowych, osiedli) rad narodowych wnioski o wyznaczenie rejonu, w którym mają przeprowadzać zbiórkę odpadków konsumpcyjnych. We wniosku należy podać zapotrzebowaną ilość odpadków.
§  4.
Prezydium miejskiej (dzielnicowej, osiedla) rady narodowej przy współdziałaniu z zarządem budynków mieszkalnych, przymusowym zrzeszeniem prywatnych właścicieli nieruchomości, spółdzielniami mieszkaniowymi i komitetami blokowymi:
1)
określa rejon zbiórki odpadków konsumpcyjnych, przyjmując orientacyjnie możliwość uzyskania 50-100 g odpadków dziennie na mieszkańca, w zależności od warunków lokalnych,
2)
ustala zasady organizacji zbiórki odpadków konsumpcyjnych,
3)
organizuje propagandę akcji zbiórki odpadków konsumpcyjnych wśród mieszkańców rejonu,
4)
koordynuje całość akcji zbiórki odpadków konsumpcyjnych.
§  5.
Odbiorca odpadków obowiązany jest do zaopatrzenia domów położonych na terenie wyznaczonego mu rejonu w pojemniki do zbiórki odpadków konsumpcyjnych oraz dostarczenia do mieszkań odpowiednich naczyń do gromadzenia odpadków konsumpcyjnych, powstających w gospodarstwie domowym.
§  6.
1.
Odbiorca odpadków zawrze umowy o zbieranie odpadków konsumpcyjnych z dozorcami domów, a w przypadku braku dozorcy domu lub gdy dozorca domu odmówi zawarcia umowy - z osobą wskazaną przez komitet blokowy. W umowach tych powinny być określone: obowiązki stron w zakresie zbierania odpadków z poszczególnych mieszkań i opieki nad pojemnikami, terminy odbioru odpadków, cena odpadków konsumpcyjnych oraz sposób zapłaty.
2.
Cena odpadków podana w umowie powinna odpowiadać wysokości ustalonej przez Państwową Komisję Cen.
§  7.
1.
Niezależnie od ceny za zebrane odpadki konsumpcyjne osoby, z którymi zawarto umowę o zbieranie odpadków (zbieracze), otrzymują premię za:
1)
prowadzenie systematycznej zbiórki odpadków przez okres przynajmniej 6 miesięcy,
2)
wykonywanie normy zbiórki odpadków ustalonej w umowie,
3)
zbieranie świeżych i czystych odpadków.
2.
Szczegółowe zasady premiowania określi regulamin premiowania wydany przez Ministra Gospodarki Komunalnej w porozumieniu z Ministrami: Przemysłu Mięsnego i Mleczarskiego, Rolnictwa i Państwowych Gospodarstw Rolnych.
3.
Odbiorcy odpadków zabezpieczą fundusze na akcję premiowania zbieraczy w wysokości 2% rocznej wartości zaplanowanej zbiórki odpadków konsumpcyjnych.
§  8.
Odbiorca odpadków obowiązany jest przeprowadzać dezynfekcję pojemników na odpadki konsumpcyjne.
§  9.
Do czasu zaopatrzenia odbiorców odpadków w typowe pojemniki do zbiórki odpadków konsumpcyjnych odbiorcy odpadków wstawiać będą w domach mieszkalnych zastępcze pojemniki, jak: kosze, beczki, skrzynie itp.
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1956.52.582

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Rozszerzenie zbiórki odpadków konsumpcyjnych.
Data aktu: 16/06/1956
Data ogłoszenia: 26/06/1956
Data wejścia w życie: 26/06/1956