Normy ubytku naturalnego ziarna zbóż podczas magazynowania w jednostkach uczestniczących w obrocie.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SKUPU
z dnia 14 grudnia 1956 r.
w sprawie norm ubytku naturalnego ziarna zbóż podczas magazynowania w jednostkach uczestniczących w obrocie.

Na podstawie § 1 ust. 1 zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 29 listopada 1955 r. w sprawie przekazania uprawnień do ustalania norm ubytków naturalnych oraz trybu opracowania, stosowania i kontroli tych norm (Monitor Polski Nr 127, poz. 1630) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ustala się normy ubytku naturalnego ziarna zbóż podczas magazynowania, jak w załączniku nr 1 do zarządzenia.
§  2.
Zasady stosowania norm, o których mowa w § 1, określa instrukcja stanowiąca załącznik nr 2 do zarządzenia.
§  3.
Szczegółowy tryb postępowania przy stosowaniu norm ubytku naturalnego w ziarnie zbóż podczas magazynowania oraz przy kontroli nad ich prawidłowym przestrzeganiem określą instrukcje wydane przez zainteresowane Centralne Zarządy i jednostki równorzędne w oparciu o niniejsze zarządzenie i obowiązujące w tej mierze przepisy finansowe.
§  4.
Traci moc zarządzenie Ministra Handlu Wewnętrznego z dnia 26 czerwca 1950 r. w sprawie tymczasowych jednolitych norm ubytku naturalnego zboża i jego przetworów w handlu uspołecznionym, zmienione zarządzeniem nr 148 Ministra Handlu Wewnętrznego z dnia 7 lipca 1951 r., w części dotyczącej norm ubytku naturalnego dla ziarna zbóż podczas magazynowania.
§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 lipca 1956 r.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

TABELA NORM UBYTKU NATURALNEGO ZIARNA ZBÓŻ

Jednostka czasu

(miesiąc)

Normy ubytku w % przy wilgotności
do 15% do 16% do 17% do 18%
w
silosach magazynach płaskich silosach magazynach płaskich silosach magazynach płaskich magazynach płaskich
Maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, październik, listopad 0,04 0,06 0,06 0,1 0,18 0,2 0,3
grudzień, styczeń, luty, marzec, kwiecień 0,02 0,04 0,04 0,06 0,11 0,14 0,1

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

INSTRUKCJA W SPRAWIE STOSOWANIA NORM UBYTKU NATURALNEGO ZIARNA ZBÓŻ PODCZAS MAGAZYNOWANIA W JEDNOSTKACH UCZESTNICZĄCYCH W OBROCIE

1.
1) Ubytek naturalny ziarna zbóż podczas magazynowania, w zrozumieniu niniejszej instrukcji, jest to strata spowodowana nie dającym się uniknąć zmniejszeniem początkowej wagi ziarna podczas przyjmowania, magazynowania i wydawania, na skutek jego właściwości biochemicznych i fizycznych.
2)
W szczególności wspomniany ubytek naturalny powstają na skutek:

procesów biochemicznych ziarna,

rozkruszania,

rozkurzania,

rozsypywania,

rozważania i przylegania.

2.
Ubytek naturalny ziarna zbóż podczas magazynowania stanowi również osuszka naturalna ziarna, wynikająca ze zmiany wilgotności ziarna podczas składowania, obliczana odrębnie według wzoru podanego, w punkcie 7.
3.
Nie są ubytkiem naturalnym ziarna podczas magazynowania straty spowodowane nie zadowalającymi warunkami magazynowymi i niewłaściwym obchodzeniem się z ziarnem podczas magazynowania.
4.
Odpisów ubytku naturalnego ziarna podczas magazynowania dokonuje się przy każdorazowym rozliczaniu magazynu. Odpisów tych dokonuje się zgodnie z obowiązującymi przepisami na podstawie dokumentów jednostki składającej, stwierdzających rzeczywistą wysokość ubytku naturalnego ziarna zbóż podczas magazynowania.
5.
1) W celu ustalenia, czy stwierdzony na podstawie tych dokumentów (pkt 4) ubytek naturalny ziarna zbóż mieści się w granicach obowiązujących norm, należy średni miesięczny stan zapasów przemnożyć przez odpowiednią normę ubytku naturalnego.
2)
Jako podstawę do zastosowania odpowiedniej normy należy przyjąć średnią ważoną wilgotność składowanego ziarna. Średni miesięczny stan zapasów oblicza się przez zsumowanie książkowych stanów zapasów z 1, 10, 20 i ostatniego dnia miesiąca i podzielenie uzyskanej sumy przez 4.
6.
Ze względu na przejściowy brak warunków w magazynach gminnych spółdzielni "Samopomoc Chłopska" (GS) do prawidłowego określenia wilgotności ziarna, niezbędnej do zastosowania odpowiedniej normy ubytku, ustala się dla tych magazynów tymczasową przeciętną wilgotność w wysokości 16%. Obowiązuje ona wszystkie magazyny gminnych spółdzielni"Samopomoc Chłopska" z wyłączeniem magazynów konsygnacyjnych. W wyjątkowych przypadkach na uzasadniony wniosek zainteresowanej gminnej spółdzielni, złożony w powiatowym związku gminnych spółdzielni "Samopomoc Chłopska" najpóźniej do 31 października danego roku przeciętna wilgotność może być komisyjnie podwyższona do słusznej wysokości. Zasady stosowania i podwyższania przeciętnej wilgotności ziarna w magazynach GS ustali instrukcja wydana przez Zarząd Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" w porozumieniu z Ministerstwem Skupu.
7.
1) Różnice na wadze powstałe przez osuszkę naturalną i przez zawilgocenie naturalne należy przy rozliczaniu magazynu obliczać, ustalać i zapisywać odrębnie, niezależnie od ustalania ubytku naturalnego ziarna zbóż powstałego podczas magazynowania skutkiem właściwości biochemicznych i fizycznych ziarna (ust. 1 i 5).
2)
Różnice na wadze powstałe przez osuszkę naturalną i przez zawilgocenie naturalne oblicza się ze średnich ważonych wilgotności ziarna przyjętego łącznie z remanentem początkowym oraz ziarna rozchodowanego łącznie z remanentem końcowym, przy zastosowaniu następujących wzorów:

obliczenie osuszki naturalnej (O)

obliczenie zawilgocenia naturalnego (Z)

Wyniki należy podawać w kg.

Symbole oznaczają:

Mp - wagę ziarna zaprzychodowanego łącznie z remanentem początkowym,

Wp - średnią ważoną wilgotność początkową ziarna zaprzychodowanego i remanentu początkowego,

Wk - średnią ważoną wilgotność końcową ziarna rozchodowanego i remanentu końcowego.

8.
Dla ziarna przechodzącego przez magazyn wyłącznie na mocy dokumentów, a nie magazynowanego, nie oblicza się zarówno ubytku naturalnego podczas magazynowania, jak i różnic wagowych powstałych na skutek zmiany wilgotności.
9.
W każdym przypadku przekroczenia zarówno normy ubytku naturalnego podczas magazynowania, jak również obliczonych prawidłowo rzeczywistych różnic wagowych powstałych przez osuszkę naturalną lub przez zawilgocenie naturalne należy przeprowadzić dochodzenie dla ustalenia przyczyn, tego przekroczenia oraz osoby odpowiedzialnej za jego powstanie. Analogicznie należy postąpić w przypadkach sprzecznego z niniejszym zarządzeniem stosowania norm ubytku oraz obliczania i odpisywania ubytku naturalnego ziarna zbóż podczas magazynowania.

Zmiany w prawie

Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024