Normy ubytku naturalnego ziarna zbóż podczas magazynowania w jednostkach uczestniczących w obrocie.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SKUPU
z dnia 14 grudnia 1956 r.
w sprawie norm ubytku naturalnego ziarna zbóż podczas magazynowania w jednostkach uczestniczących w obrocie.

Na podstawie § 1 ust. 1 zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 29 listopada 1955 r. w sprawie przekazania uprawnień do ustalania norm ubytków naturalnych oraz trybu opracowania, stosowania i kontroli tych norm (Monitor Polski Nr 127, poz. 1630) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ustala się normy ubytku naturalnego ziarna zbóż podczas magazynowania, jak w załączniku nr 1 do zarządzenia.
§  2.
Zasady stosowania norm, o których mowa w § 1, określa instrukcja stanowiąca załącznik nr 2 do zarządzenia.
§  3.
Szczegółowy tryb postępowania przy stosowaniu norm ubytku naturalnego w ziarnie zbóż podczas magazynowania oraz przy kontroli nad ich prawidłowym przestrzeganiem określą instrukcje wydane przez zainteresowane Centralne Zarządy i jednostki równorzędne w oparciu o niniejsze zarządzenie i obowiązujące w tej mierze przepisy finansowe.
§  4.
Traci moc zarządzenie Ministra Handlu Wewnętrznego z dnia 26 czerwca 1950 r. w sprawie tymczasowych jednolitych norm ubytku naturalnego zboża i jego przetworów w handlu uspołecznionym, zmienione zarządzeniem nr 148 Ministra Handlu Wewnętrznego z dnia 7 lipca 1951 r., w części dotyczącej norm ubytku naturalnego dla ziarna zbóż podczas magazynowania.
§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 lipca 1956 r.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

TABELA NORM UBYTKU NATURALNEGO ZIARNA ZBÓŻ

Jednostka czasu

(miesiąc)

Normy ubytku w % przy wilgotności
do 15% do 16% do 17% do 18%
w
silosach magazynach płaskich silosach magazynach płaskich silosach magazynach płaskich magazynach płaskich
Maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, październik, listopad 0,04 0,06 0,06 0,1 0,18 0,2 0,3
grudzień, styczeń, luty, marzec, kwiecień 0,02 0,04 0,04 0,06 0,11 0,14 0,1

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

INSTRUKCJA W SPRAWIE STOSOWANIA NORM UBYTKU NATURALNEGO ZIARNA ZBÓŻ PODCZAS MAGAZYNOWANIA W JEDNOSTKACH UCZESTNICZĄCYCH W OBROCIE

1.
1) Ubytek naturalny ziarna zbóż podczas magazynowania, w zrozumieniu niniejszej instrukcji, jest to strata spowodowana nie dającym się uniknąć zmniejszeniem początkowej wagi ziarna podczas przyjmowania, magazynowania i wydawania, na skutek jego właściwości biochemicznych i fizycznych.
2)
W szczególności wspomniany ubytek naturalny powstają na skutek:

procesów biochemicznych ziarna,

rozkruszania,

rozkurzania,

rozsypywania,

rozważania i przylegania.

2.
Ubytek naturalny ziarna zbóż podczas magazynowania stanowi również osuszka naturalna ziarna, wynikająca ze zmiany wilgotności ziarna podczas składowania, obliczana odrębnie według wzoru podanego, w punkcie 7.
3.
Nie są ubytkiem naturalnym ziarna podczas magazynowania straty spowodowane nie zadowalającymi warunkami magazynowymi i niewłaściwym obchodzeniem się z ziarnem podczas magazynowania.
4.
Odpisów ubytku naturalnego ziarna podczas magazynowania dokonuje się przy każdorazowym rozliczaniu magazynu. Odpisów tych dokonuje się zgodnie z obowiązującymi przepisami na podstawie dokumentów jednostki składającej, stwierdzających rzeczywistą wysokość ubytku naturalnego ziarna zbóż podczas magazynowania.
5.
1) W celu ustalenia, czy stwierdzony na podstawie tych dokumentów (pkt 4) ubytek naturalny ziarna zbóż mieści się w granicach obowiązujących norm, należy średni miesięczny stan zapasów przemnożyć przez odpowiednią normę ubytku naturalnego.
2)
Jako podstawę do zastosowania odpowiedniej normy należy przyjąć średnią ważoną wilgotność składowanego ziarna. Średni miesięczny stan zapasów oblicza się przez zsumowanie książkowych stanów zapasów z 1, 10, 20 i ostatniego dnia miesiąca i podzielenie uzyskanej sumy przez 4.
6.
Ze względu na przejściowy brak warunków w magazynach gminnych spółdzielni "Samopomoc Chłopska" (GS) do prawidłowego określenia wilgotności ziarna, niezbędnej do zastosowania odpowiedniej normy ubytku, ustala się dla tych magazynów tymczasową przeciętną wilgotność w wysokości 16%. Obowiązuje ona wszystkie magazyny gminnych spółdzielni"Samopomoc Chłopska" z wyłączeniem magazynów konsygnacyjnych. W wyjątkowych przypadkach na uzasadniony wniosek zainteresowanej gminnej spółdzielni, złożony w powiatowym związku gminnych spółdzielni "Samopomoc Chłopska" najpóźniej do 31 października danego roku przeciętna wilgotność może być komisyjnie podwyższona do słusznej wysokości. Zasady stosowania i podwyższania przeciętnej wilgotności ziarna w magazynach GS ustali instrukcja wydana przez Zarząd Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" w porozumieniu z Ministerstwem Skupu.
7.
1) Różnice na wadze powstałe przez osuszkę naturalną i przez zawilgocenie naturalne należy przy rozliczaniu magazynu obliczać, ustalać i zapisywać odrębnie, niezależnie od ustalania ubytku naturalnego ziarna zbóż powstałego podczas magazynowania skutkiem właściwości biochemicznych i fizycznych ziarna (ust. 1 i 5).
2)
Różnice na wadze powstałe przez osuszkę naturalną i przez zawilgocenie naturalne oblicza się ze średnich ważonych wilgotności ziarna przyjętego łącznie z remanentem początkowym oraz ziarna rozchodowanego łącznie z remanentem końcowym, przy zastosowaniu następujących wzorów:

obliczenie osuszki naturalnej (O)

obliczenie zawilgocenia naturalnego (Z)

Wyniki należy podawać w kg.

Symbole oznaczają:

Mp - wagę ziarna zaprzychodowanego łącznie z remanentem początkowym,

Wp - średnią ważoną wilgotność początkową ziarna zaprzychodowanego i remanentu początkowego,

Wk - średnią ważoną wilgotność końcową ziarna rozchodowanego i remanentu końcowego.

8.
Dla ziarna przechodzącego przez magazyn wyłącznie na mocy dokumentów, a nie magazynowanego, nie oblicza się zarówno ubytku naturalnego podczas magazynowania, jak i różnic wagowych powstałych na skutek zmiany wilgotności.
9.
W każdym przypadku przekroczenia zarówno normy ubytku naturalnego podczas magazynowania, jak również obliczonych prawidłowo rzeczywistych różnic wagowych powstałych przez osuszkę naturalną lub przez zawilgocenie naturalne należy przeprowadzić dochodzenie dla ustalenia przyczyn, tego przekroczenia oraz osoby odpowiedzialnej za jego powstanie. Analogicznie należy postąpić w przypadkach sprzecznego z niniejszym zarządzeniem stosowania norm ubytku oraz obliczania i odpisywania ubytku naturalnego ziarna zbóż podczas magazynowania.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1956.106.1243

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Normy ubytku naturalnego ziarna zbóż podczas magazynowania w jednostkach uczestniczących w obrocie.
Data aktu: 14/12/1956
Data ogłoszenia: 31/12/1956
Data wejścia w życie: 31/12/1956, 01/07/1956