Współdziałanie Państwowej Inspekcji Sanitarnej przy opracowywaniu norm dotyczących niektórych wyrobów przemysłowych oraz warunków ich przechowywania i obrotu.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA
z dnia 23 listopada 1956 r.
w sprawie współdziałania Państwowej Inspekcji Sanitarnej przy opracowywaniu norm dotyczących niektórych wyrobów przemysłowych oraz warunków ich przechowywania i obrotu.

Na podstawie art. 3 pkt 6 dekretu z dnia 14 sierpnia 1954 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. Nr 37, poz. 160) zarządza się, co następuje:
§  1.
Państwowa Inspekcja Sanitarna współdziała przy opracowywaniu norm dotyczących wyrobów przemysłowych, mających wpływ na zdrowie człowieka, oraz przy opracowywaniu projektów dotyczących warunków, jakim powinny odpowiadać przechowywanie i obrót tych wyrobów. Wykaz wyrobów przemysłowych mających wpływ na zdrowie człowieka stanowi załącznik do zarządzenia.
§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

WYKAZ WYROBÓW PRZEMYSŁOWYCH MAJĄCYCH WPŁYW NA ZDROWIE CZŁOWIEKA

1.
Wyroby metalowe, ceramiczne, szklane, tekstylne i z tworzyw syntetycznych, które zgodnie ze swym przeznaczeniem stykają się z żywnością, a w szczególności aparatura i sprzęt w wytwórniach artykułów żywności, kotły, garnki, sprzęt kuchenny i stołowy, pojemniki, puszki do konserw, formy, konwie, maszynki do kawy i lodów, wiadra, opakowania, folie, torebki śniadaniowe, uszczelki do puszek i słoików.
2.
Chemikalia dodawane do żywności, a w szczególności barwniki, środki konserwujące i aromatyzujące.
3.
Wyroby z mas plastycznych, które zgodnie ze swym przeznaczeniem stykają się ze skórą lub śluzówką jamy ustnej, a w szczególności płaszcze, obuwie, torebki, ceratki dla dzieci, podwiązki, potniki, ustniki.
4.
Odzież i bielizna wyrabiana z tekstyliów:
a)
nasyconych środkami owadobójczymi,
b)
impregnowanych,
c)
barwionych barwnikami mogącymi wywoływać podrażnienia skóry.
5.
Mydła, środki do prania i czyszczenia.
6.
Kosmetyki i środki do charakteryzacji.
7.
Politury, farby, lakiery, pasty do podłóg.
8.
Zabawki z wszelkiego rodzaju materiałów.
9.
Smoczki.
10.
Przybory toaletowe z tworzyw syntetycznych, a w szczególności szczoteczki i kubki do mycia zębów, szczotki i grzebienie.
11.
Tapety, obicia ścian oraz linoleum bądź materiały zastępcze.
12.
Tytoń do palenia i żucia, papierosy.
13.
Środki dezynfekcyjne, dezynfekcyjne, deratyzacyjne i odwoniające.

Zmiany w prawie

Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1956.101.1175

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Współdziałanie Państwowej Inspekcji Sanitarnej przy opracowywaniu norm dotyczących niektórych wyrobów przemysłowych oraz warunków ich przechowywania i obrotu.
Data aktu: 23/11/1956
Data ogłoszenia: 13/12/1956
Data wejścia w życie: 13/12/1956