Dodatkowe warunki wydawania głuchoniemym i głuchym pozwoleń na prowadzenie motocykli.

INSTRUKCJA
MINISTRA TRANSPORTU DROGOWEGO I LOTNICZEGO
z dnia 20 czerwca 1955 r.
w sprawie dodatkowych warunków wydawania głuchoniemym i głuchym pozwoleń na prowadzenie motocykli. *

§  1.
1.
Tytułem próby na okres jednego roku od daty ogłoszenia niniejszej instrukcji mogą być wydawane głuchoniemym i głuchym pozwolenia na prowadzenie motocykli.
2.
Przy wydawaniu głuchoniemym i głuchym pozwoleń na prowadzenie motocykli, o których mowa w ust. 1, należy stosować zasady i tryb postępowania, ustalony przepisami § 39 ust. 14 rozporządzenia z dnia 27 października 1937 r. o ruchu pojazdów mechanicznych na drogach publicznych w brzmieniu ustalonym rozporządzeniem z dnia 15 grudnia 1953 r. (Dz. U. z 1954 r. Nr 3, poz. 6) i zarządzenia z dnia 5 września 1954 r. w sprawie pozwoleń na prowadzenie pojazdów mechanicznych (Monitor Polski Nr 85, poz. 974), a ponadto przepisy niniejszej instrukcji.
§  2.
Głuchoniemy bądź głuchy może otrzymać wyłącznie pozwolenie kategorii motocyklowej na prowadzenie rowerów i wózków z silnikami pomocniczymi o pojemności skokowej powyżej 50 cm3 oraz motocykli o pojemności skokowej do 250 cm3.
§  3.
Pozwolenie na prowadzenie motocykli może otrzymać głuchoniemy, który jest zrzeszony w Polskim Związku Głuchoniemych i Ich Przyjaciół.
§  4.
Do podania o wydanie pozwolenia na prowadzenie motocykli - głuchoniemy oprócz załączników wymienionych w § 6 w ust. 2 pkt 1 i 3 i ust. 3 pkt 1 zarządzenia, o których mowa w § 1 instrukcji, powinien dołączyć:
1)
świadectwo lekarskie stwierdzające, że stan zdrowia głuchoniemego kwalifikuje go mimo upośledzenia słuchu do prowadzenia motocykli,
2)
zaświadczenie Polskiego Związku Głuchoniemych i Ich Przyjaciół według wzoru stanowiącego załącznik do instrukcji stwierdzające, że głuchoniemy ubiegający się o pozwolenie na prowadzenie motocykli:
a)
zrzeszony jest w Polskim Związku Głuchoniemych i Ich Przyjaciół,
b)
został zakwalifikowany przez Polski Związek Głuchoniemych i Ich Przyjaciół do ubiegania się o pozwolenie na prowadzenie motocykli i
c)
umie wystarczająco porozumiewać się ustnie.
§  5.
Przy sprawdzaniu kwalifikacji fachowych głuchoniemego, ubiegającego się o pozwolenie na prowadzenie motocykli, w komisji egzaminacyjnej bierze udział z głosem doradczym przedstawiciel Polskiego Związku Głuchoniemych i Ich Przyjaciół.
§  6.
1.
Przepisy instrukcji z wyjątkiem przepisów § 4 pkt 2 stosuje się odpowiednio do głuchych nie zrzeszonych w Polskim Związku Głuchoniemych i Ich Przyjaciół.
2.
Głuchy (ust. 1) musi posiadać zdolność odpowiadania ustnie na pytania, zadawane mu przez komisję egzaminacyjną.
§  7.
1.
Motocykle, które mają prawo prowadzić głuchoniemi i głusi, powinny być zaopatrzone w lusterka wsteczne, umieszczone w taki sposób, ażeby prowadzący motocykl mógł widzieć drogę poza sobą.
2.
Sposób oznaczania (znakowania) motocykli (ust. 1) określają odrębne przepisy.
§  8.
1.
Pozwolenie na prowadzenie motocykli dla głuchoniemych i głuchych wydaje się według wzoru stanowiącego załącznik nr 3f do zarządzenia, o którym mowa w § 1 instrukcji.
2.
Przy wydaniu tego pozwolenia należy na stronie pierwszej pozwolenia w górnej części po wyrazie "kategorii" dopisać wyraz "motocyklowej". Na stronie drugiej pozwolenia u góry nad słowami "Uprawniony jest do prowadzenia" należy umieścić odcisk pieczęci z napisem "Głuchoniemy" lub "Głuchy", a po wyrazach "Uprawniony jest do prowadzenia" dopisać wyrazy "motocykli". W rubryce "Adnotacje urzędowe" należy dopisać wyrazy "Ma prawo prowadzić motocykl odpowiednio oznaczony. Ważne do dnia .........."
§  9.
Instrukcja wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

Pieczęć nagłówkowa
Nr ..........

ZAŚWIADCZENIE

Zaświadcza się, że Ob. ..........,

urodzony dnia .......... miesiąca .......... roku .......... w .......... (miejscowość i powiat)

zamieszkały w .......... gromada .......... powiat .......... ulica .......... nr ...,

jest zrzeszony w Polskim Związku Głuchoniemych i Ich Przyjaciół - Zarząd Wojewódzki w ..........

i został zakwalifikowany do ubiegania się o pozwolenie na prowadzenie roweru bądź wózka z silnikiem pomocniczym, motocykla *

Ob. .......... umie wystarczająco porozumiewać się ustnie.

Sekretarz

..........

(podpis)

Prezes

..........

(podpis)

* Z dniem 28 czerwca 1956 r. przedłuża się do odwołania moc obowiązującą nin. instrukcji, zgodnie z § 1 instrukcji Ministra Transportu Drogowego i Lotniczego z dnia 4 czerwca 1956 r. (M.P.56.54.600).
*) Niepotrzebne skreślić.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024