Warunki zatrudnienia, przy których praca felczera i innych pracowników jest połączona z narażeniem na działanie promieni Roentgena lub ciał promieniotwórczych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA
z dnia 5 lipca 1955 r.
w sprawie warunków zatrudnienia, przy których praca felczera i innych pracowników jest połączona z narażeniem na działanie promieni Roentgena lub ciał promieniotwórczych.

Na podstawie § 3 ust. 2 i § 6 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 czerwca 1955 r. w sprawie uposażenia niektórych pracowników zatrudnionych w zakładach społecznych służby zdrowia (Dz. U. Nr 25, poz. 153) zarządza się, co następuje:
§  1.
Użyte w zarządzeniu określenie "rozporządzenie" oznacza rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 18 czerwca 1955 r. w sprawie uposażenia niektórych pracowników zatrudnionych w zakładach społecznych służby zdrowia (Dz. U. Nr 25, poz. 153).
§  2.
1.
Starszym felczerom, felczerom, pielęgniarkom, młodszym pielęgniarkom, pielęgniarkom przyuczonym i położnym, zatrudnionym bezpośrednio przy pielęgnacji chorych leczonych radem lub innymi ciałami promieniotwórczymi, przysługuje uposażenie zasadnicze według zasad określonych w § 3 ust. 1 pkt 1 i ust. 3 pkt 1 rozporządzenia oraz dodatek specjalny w wysokości określonej w § 7 rozporządzenia.
2.
Przez "zatrudnienie bezpośrednio przy pielęgnacji chorych leczonych radem lub innymi ciałami promieniotwórczymi" rozumie się takie zatrudnienie pracownika określonego w ust. 1, przy którym do jego stałych obowiązków należy kontrola i ewidencja opatrunków z radu lub innych ciał promieniotwórczych oraz wykonywanie czynności pomocniczych przy sporządzaniu, zakładaniu lub zdejmowaniu tych opatrunków.
3.
Przez "zatrudnienie bezpośrednio przy pielęgnacji chorych leczonych radem lub innymi ciałami promieniotwórczymi" rozumie się ponadto w stosunku do pielęgniarek, młodszych pielęgniarek, pielęgniarek przyuczonych i położnych takie zatrudnienie, przy którym do ich stałych obowiązków należy wykonywanie czynności zawodowych przy chorych posiadających opatrunki z radu lub innych ciał promieniotwórczych.
4.
Dorywcze zatrudnienie przy wykonywaniu czynności określonych w ust. 2 i 3 pracownika, do którego zakresu obowiązków z reguły należy wykonywanie czynności o innym charakterze, ani też samo tylko stykanie się z chorymi, posiadającymi opatrunki z radu lub innych ciał promieniotwórczych, nie stanowi podstawy do zastosowania przepisu ust. 1.
§  3.
1.
Pracownikom objętym § 1 rozporządzenia, a zatrudnionym w zakładach, w których praca jest połączona z narażeniem na działanie radu lub innych ciał promieniotwórczych, przysługuje uposażenie zasadnicze według zasad określonych w § 3 ust. 1 pkt 2 i ust. 3 pkt 2 rozporządzenia oraz dodatek specjalny w wysokości określonej w § 6 ust. 1 rozporządzenia.
2.
Przez "zakład, w którym praca jest połączona z narażeniem na działanie promieni radu lub innych ciał promieniotwórczych", rozumie się:
1)
komórkę organizacyjną, w której sporządza się, zakłada lub zdejmuje opatrunki z radu lub innych ciał promieniotwórczych, hospitalizuje się chorych z tymi opatrunkami albo dokonuje pomiarów promieni radu lub innych ciał promieniotwórczych, bądź
2)
zakład, w którym przeważająca część komórek organizacyjnych odpowiada warunkom określonym w pkt 1.
3.
Przez "zatrudnienie w zakładzie, w którym praca jest połączona z narażeniem na działanie promieni radu lub innych ciał promieniotwórczych" rozumie się takie zatrudnienie, przy którym do stałych obowiązków pracownika należy praca w pomieszczeniach komórki organizacyjnej lub zakładu określonego w ust. 2.
§  4.
1.
Starszym felczerom, felczerom, pielęgniarkom, laborantom medycznym i przyuczonym laborantom medycznym, zatrudnionym w zakładach (pracowniach) rentgenologicznych, przysługuje uposażenie zasadnicze według zasad określonych w § 3 ust. 1 pkt 1 i ust. 3 pkt 1 rozporządzenia oraz dodatek specjalny w wysokości określonej w § 7 rozporządzenia.
2.
Przez "zakład (pracownię) rentgenologiczny" rozumie się komórkę organizacyjną, wyposażoną w urządzenia rentgenowskie i przeznaczoną wyłącznie do leczenia lub rozpoznawania chorób przy pomocy promieni Roentgena. Za zakład (pracownię) rentgenologiczny nie może być uważana w szczególności komórka organizacyjna (oddział szpitalny, gabinet lekarsko-dentystyczny) wyposażona w aparat rentgenowski, stosowany dorywczo w związku z dokonywanymi zabiegami.
3.
Przez "zatrudnienie w zakładzie (pracowni) rentgenologicznym" rozumie się takie zatrudnienie pracownika określonego w ust. 1, przy którym jego podstawowym obowiązkiem jest stałe wykonywanie rentgenologicznych zabiegów diagnostycznych, asystowanie lub wykonywanie czynności pomocniczych przy tych zabiegach albo też obsługiwanie rentgenowskich aparatów terapeutycznych.
§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 lipca 1955 r.

Zmiany w prawie

Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku 8-10 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 18.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024