Rozliczanie różnic budżetowych przy sprzedaży niektórych materiałów budowlanych produkcji spółdzielczej.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 31 maja 1955 r.
w sprawie rozliczania różnic budżetowych przy sprzedaży niektórych materiałów budowlanych produkcji spółdzielczej.

Na podstawie § 1 ust. 1 pkt 11 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 kwietnia 1950 r. w sprawie zakresu działania Ministra Finansów i zmiany zakresu działania Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Dz. U. z 1950 r. Nr 22, poz. 188 i z 1951 r. Nr 25, poz. 185) zarządza się, co następuje:
§  1.
Użyte w niniejszym zarządzeniu określenie "WHMB - Dział Rozliczeń" oznacza Warszawską Hurtownię Materiałów Budowlanych - Dział Rozliczeń podległą Zarządowi Zbytu Materiałów Budowlanych, ilekroć natomiast użyty został skrót "BZ" - oznacza on Biuro Zbytu Materiałów Budowlanych podległe Zarządowi Zbytu Materiałów Budowlanych.
§  2.
1.
Wprowadza się obowiązek rozliczeń z budżetem centralnym przez WHMB - Dział Rozliczeń różnic budżetowych, występujących przy sprzedaży materiałów budowlanych, produkowanych przez przedsiębiorstwa (zakłady) spółdzielcze.
2.
Obowiązek rozliczeń (ust. 1) obejmuje różnice budżetowe wyłącznie przy sprzedaży materiałów budowlanych produkcji spółdzielczej objętych cennikami zaopatrzeniowymi BZ, dokonywanej na zlecenie właściwego branżowo BZ.
§  3.
1.
Różnicę budżetową stanowi różnica pomiędzy cennikową ceną podaną w zleceniu BZ z uwzględnieniem ewentualnie wykazanego w zleceniu pomniejszenia lub powiększenia ceny z tytułu marży, transportu i in. a zatwierdzoną dla spółdzielni ceną zbytu, powiększoną o ewentualnie wykazane w fakturze koszty dowozu, załadowania i transportu kolejowego.
2.
Rozliczeń, o których mowa w § 2, dokonywać należy metodą saldową w trybie i w sposób określony w instrukcji dla biur zbytu Zarządu Zbytu Materiałów Budowlanych, Warszawskiej Hurtowni Materiałów Budowlanych - Dział Rozliczeń oraz spółdzielni zrzeszonych w Centralnym Związku Spółdzielczości Pracy w sprawie fakturowania dostaw niektórych materiałów budowlanych i rozliczania różnic budżetowych.
§  4.
1.
Dla rozliczeń różnic budżetowych określonych w § 2 i w § 3 ust. 1 WHMB - Dział Rozliczeń otworzy w terytorialnie właściwym oddziale Narodowego Banku Polskiego rachunek pod nazwą "Rachunek rozliczeń różnic budżetowych", zwany dalej "rachunkiem rozliczeń".
2.
Na rachunek rozliczeń wpływają:
1)
dodatnie różnice budżetowe przypadające od spółdzielni z tytułu sprzedanych przez nie na zlecenie BZ materiałów budowlanych;
2)
dotacje z budżetu centralnego na pokrycie ujemnych różnic budżetowych, wynikłych z rozliczeń przy sprzedaży przez spółdzielnie materiałów budowlanych na zlecenie BZ.
3.
Z rachunku rozliczeń WHMB - Dział Rozliczeń przelewać będzie na rachunki rozliczeniowe (operacyjne) odnośnych spółdzielni dotacje na pokrycie ujemnych różnic budżetowych (ust. 2 pkt 2).
4.
Terminy wpłat przez spółdzielnie dodatnich różnic budżetowych na rachunek rozliczeń (ust. 2 pkt 1) oraz przelewu na rachunki rozliczeniowe dotacji na pokrycie ujemnych różnic budżetowych (ust. 3) określa instrukcja, o której mowa w § 3 ust. 2.
§  5.
Dotacje z budżetu centralnego na pokrycie ujemnych różnic budżetowych uruchamiane będą co miesiąc do dnia 5 każdego miesiąca w wysokości 1/3 kwot kwartalnych zadań finansowych.
§  6.
W terminie do dnia 15 po upływie każdego miesiąca WHMB - Dział Rozliczeń przesyłać będzie Ministerstwu Finansów (Departament Finansów Budownictwa i Inwestycji) oraz Zarządowi Zbytu Materiałów Budowlanych (dwa egzemplarze) i właściwemu terytorialnie oddziałowi finansowemu prezydium dzielnicowej rady narodowej w m. st. Warszawie miesięczne sprawozdanie o rozliczeniach różnic budżetowych według załączonego wzoru.
§  7.
Jeżeli spółdzielnia nie dokona wpłaty na rachunek rozliczeń przypadających od niej kwot dodatnich różnic budżetowych w terminie przepisanym (§ 4 ust, 2 pkt 1 i ust. 4), przelewu odpowiedniej kwoty dokona bank finansujący w ciężar rachunku rozliczeniowego spółdzielni na wniosek WHMB - Dział Rozliczeń.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 czerwca 1955 r.

ZAŁĄCZNIK 

Warszawska Hurtownia

Materiałów Budowlanych

Dział Rozliczeń

Warszawa, dnia ...................... 195 ...... r.

ul. Polna 9

SPRAWOZDANIE O ROZLICZENIACH RÓŻNIC BUDŻETOWYCH Z TYTUŁU SPRZEDAŻY NIEKTÓRYCH MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH PRODUKCJI SPÓŁDZIELCZEJ ZA MIESIĄC .................... 195 .............. R.

Saldo na początek miesiąca sprawozdawczego nie rozliczonych ze spółdzielniami różnic budżetowych Obroty na rachunku rozliczeń w ciągu miesiąca sprawozdawczego (zł) Saldo na koniec miesiąca sprawozdawczego nie rozliczonych ze spółdzielniami różnic budżetowych Uwagi
wpłynęło tytułem przelano spółdzielniom
dodatnich różnic budżetowych dotacji budżetowej
dodatnich ujemnych dodatnich ujemnych
1 2 3 4 5 6 7 8

1. Ilość spółdzielni rozliczających różnice budżetowe ................................................

2. Ilość wojewódzkich okręgów, w których spółdzielnie wymienione pod 1 mają swoją siedzibę ............................................

(podpisy pod pieczątką firmową)

Otrzymują: 1) Ministerstwo Finansów - Departament Finansów Budownictwa i Inwestycji, Warszawa, ul. Świętokrzyska 12,

2) Zarząd Zbytu Materiałów Budowlanych, Warszawa, ul. Wspólna 27 (2 egzemplarze),

3) Drugi Oddział Finansowy Prezydium Dzielnicowej Rady Narodowej w m. st. Warszawie, Warszawa, ul. Poznańska 30.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1955.60.729

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Rozliczanie różnic budżetowych przy sprzedaży niektórych materiałów budowlanych produkcji spółdzielczej.
Data aktu: 31/05/1955
Data ogłoszenia: 09/07/1955
Data wejścia w życie: 09/07/1955, 01/06/1955