Zasady i tryb orzekania o gruntownej naprawie domów jednorodzinnych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI KOMUNALNEJ
z dnia 28 lutego 1955 r.
w sprawie zasad i trybu orzekania o gruntownej naprawie domów jednorodzinnych.

Na podstawie art. 4 ust. 2 dekretu z dnia 25 czerwca 1954 r. o lokalach w domach spółdzielni mieszkaniowych i w domach jednorodzinnych (Dz. U. Nr 31, poz. 120) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Domem jednorodzinnym w rozumieniu niniejszego zarządzenia jest dom lub samodzielna cześć domu bliźniaczego lub szeregowego, obejmujące najwyżej 4 pokoje z kuchnią o łącznej powierzchni użytkowej nie przekraczającej 110 m2.
2.
Naprawą gruntowną domu jednorodzinnego w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 1 dekretu z dnia 25 czerwca 1954 r. (Dz. U. Nr 31, poz. 120) jest wykonanie robót budowlanych w celu naprawy, wykończenia lub odbudowy domu, jeżeli koszt tych robót przekracza 20% wartości technicznej domu.
3.
Przez użyte w niniejszym zarządzeniu określenie prezydium rady narodowej rozumie się prezydium terenowo właściwej powiatowej rady narodowej, rady narodowej miasta stanowiącego powiat albo dzielnicowej rady narodowej w m. st. Warszawie i m. Łodzi.
§  2.
1.
Właściciel domu jednorodzinnego, który zamierza przystąpić do naprawy gruntownej tego domu, zwraca się do prezydium rady narodowej (komórki nadzoru budowlanego nad utrzymaniem budynków) z wnioskiem o stwierdzenie, że projektowane roboty budowlane mają charakter naprawy gruntownej.
2.
We wniosku należy wskazać zakres i rodzaj robót, dołączając plan domu z określeniem ilość izb i powierzchni użytkowej oraz orientacyjny kosztorys naprawy gruntownej.
§  3.
1.
Prezydium rady narodowej (komórka nadzoru budowlanego nad utrzymaniem budynków) zarządza oględziny domu. Oględzin dokonuje przedstawiciel komórki organizacyjnej, właściwej do sprawowania nadzoru budowlanego nad utrzymaniem budynków, przy współudziale przedstawicieli komórki kwaterunkowej i komórki gospodarki mieszkaniowej.
2.
O terminie oględzin domu należy zawiadomić właściciela; właściciel może wziąć udział w oględzinach. Protokół oględzin powinien zawierać stwierdzenie stanu domu oraz rodzaj i zakres uzasadnionych robót.
§  4.
W zależności od wyniku oględzin prezydium rady narodowej (komórka nadzoru budowlanego nad utrzymaniem budynków) wydaje orzeczenie, w którym:
1)
bądź stwierdza, że zamierzone roboty budowlane stanowią naprawę gruntowną w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 1 powołanego w § 1 dekretu, wyznacza termin do wykonania projektowanych robót i zarządza zabezpieczenie z puli wolnorynkowej materiałów koniecznych do ich przeprowadzenia,
2)
bądź wniosek właściciela domu oddala.
§  5.
W przypadkach, w których przepisy prawa budowlanego wymagają sporządzenia projektu technicznego zamierzonej naprawy gruntownej, albo gdy chodzi o roboty związane z elewacją budynku - projekt naprawy gruntownej podlega zatwierdzeniu przez architekta powiatowego (miejskiego w mieście stanowiącym powiat).
§  6.
Właściciel domu może z uzasadnionych powodów wystąpić o przedłużenie wyznaczonego terminu na przeprowadzenie naprawy gruntownej.
§  7.
Na wniosek właściciela domu, zgłoszony nie później niż w ciągu tygodnia po upływie terminu zakreślonego do zakończenia naprawy lub przedłużonego zgodnie z § 6, prezydium rady narodowej (komórka nadzoru budowlanego nad utrzymaniem budynków) zarządza oględziny domu przez przedstawicieli komórek organizacyjnych wymienionych w § 3 i po stwierdzeniu wykonania robót zgodnie z projektem, wydaje orzeczenie o dokonaniu naprawy gruntownej.
§  8.
Po stwierdzeniu na podstawie zgłoszenia właściciela, że zamieszkał on w gruntownie naprawionym domu, prezydium rady narodowej orzeka, że dom jest wyłączony spod publicznej gospodarki lokalami.
§  9.
Od dnia wydania orzeczenia, że zamierzone roboty budowlane stanowią naprawę gruntowną, do dnia prawomocnego rozstrzygnięcia o wyłączeniu domu spod publicznej gospodarki lokalami w trybie § 8 decyzje o przydziale lokali w tym domu nie mogą być wydawane.
§  10.
Po wydaniu orzeczenia o wyłączeniu domu spod publicznej gospodarki lokalami osoby, które dotychczas zajmowały lokale w tym domu na podstawie tytułu prawnego, korzystają nadal - do czasu opuszczenia tych lokali - z uprawnień, przysługujących im z mocy przepisów o publicznej gospodarce lokalami i o najmie lokali.
§  11.
Odwołania od orzeczeń prezydiów rad narodowych w sprawie gruntownej naprawy rozpatrują prezydia wojewódzkich rad narodowych oraz Rad Narodowych w m. st. Warszawie i m. Łodzi (komórki nadzoru budowlanego nad utrzymaniem budynków), odwołania zaś od orzeczeń w sprawie wyłączenia domu spod publicznej gospodarki lokalami - odwoławcze komisje lokalowe.
§  12.
Właściciel domu jednorodzinnego, który zgodnie z przepisami budowlanymi dokonał lub rozpoczął roboty budowlane o charakterze naprawy gruntownej w okresie od wejścia w życie powołanego w § 1 dekretu do dnia wejścia w życie niniejszego zarządzenia, może uzyskać wyłączenie domu spod publicznej gospodarki lokalami przy odpowiednim zastosowaniu przepisów niniejszego zarządzenia.
§  13.
Tryb postępowania określony niniejszym zarządzeniem stosuje się również odpowiednio do orzekania o gruntownej naprawie domów jednorodzinnych, o których mowa w art. 10 ust. 2 dekretu z dnia 25 czerwca 1954 r. (Dz. U. Nr 31, poz. 120).
§  14.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1955.34.326

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady i tryb orzekania o gruntownej naprawie domów jednorodzinnych.
Data aktu: 28/02/1955
Data ogłoszenia: 20/04/1955
Data wejścia w życie: 20/04/1955