Zasady i tryb orzekania o gruntownej naprawie domów jednorodzinnych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI KOMUNALNEJ
z dnia 28 lutego 1955 r.
w sprawie zasad i trybu orzekania o gruntownej naprawie domów jednorodzinnych.

Na podstawie art. 4 ust. 2 dekretu z dnia 25 czerwca 1954 r. o lokalach w domach spółdzielni mieszkaniowych i w domach jednorodzinnych (Dz. U. Nr 31, poz. 120) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Domem jednorodzinnym w rozumieniu niniejszego zarządzenia jest dom lub samodzielna cześć domu bliźniaczego lub szeregowego, obejmujące najwyżej 4 pokoje z kuchnią o łącznej powierzchni użytkowej nie przekraczającej 110 m2.
2.
Naprawą gruntowną domu jednorodzinnego w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 1 dekretu z dnia 25 czerwca 1954 r. (Dz. U. Nr 31, poz. 120) jest wykonanie robót budowlanych w celu naprawy, wykończenia lub odbudowy domu, jeżeli koszt tych robót przekracza 20% wartości technicznej domu.
3.
Przez użyte w niniejszym zarządzeniu określenie prezydium rady narodowej rozumie się prezydium terenowo właściwej powiatowej rady narodowej, rady narodowej miasta stanowiącego powiat albo dzielnicowej rady narodowej w m. st. Warszawie i m. Łodzi.
§  2.
1.
Właściciel domu jednorodzinnego, który zamierza przystąpić do naprawy gruntownej tego domu, zwraca się do prezydium rady narodowej (komórki nadzoru budowlanego nad utrzymaniem budynków) z wnioskiem o stwierdzenie, że projektowane roboty budowlane mają charakter naprawy gruntownej.
2.
We wniosku należy wskazać zakres i rodzaj robót, dołączając plan domu z określeniem ilość izb i powierzchni użytkowej oraz orientacyjny kosztorys naprawy gruntownej.
§  3.
1.
Prezydium rady narodowej (komórka nadzoru budowlanego nad utrzymaniem budynków) zarządza oględziny domu. Oględzin dokonuje przedstawiciel komórki organizacyjnej, właściwej do sprawowania nadzoru budowlanego nad utrzymaniem budynków, przy współudziale przedstawicieli komórki kwaterunkowej i komórki gospodarki mieszkaniowej.
2.
O terminie oględzin domu należy zawiadomić właściciela; właściciel może wziąć udział w oględzinach. Protokół oględzin powinien zawierać stwierdzenie stanu domu oraz rodzaj i zakres uzasadnionych robót.
§  4.
W zależności od wyniku oględzin prezydium rady narodowej (komórka nadzoru budowlanego nad utrzymaniem budynków) wydaje orzeczenie, w którym:
1)
bądź stwierdza, że zamierzone roboty budowlane stanowią naprawę gruntowną w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 1 powołanego w § 1 dekretu, wyznacza termin do wykonania projektowanych robót i zarządza zabezpieczenie z puli wolnorynkowej materiałów koniecznych do ich przeprowadzenia,
2)
bądź wniosek właściciela domu oddala.
§  5.
W przypadkach, w których przepisy prawa budowlanego wymagają sporządzenia projektu technicznego zamierzonej naprawy gruntownej, albo gdy chodzi o roboty związane z elewacją budynku - projekt naprawy gruntownej podlega zatwierdzeniu przez architekta powiatowego (miejskiego w mieście stanowiącym powiat).
§  6.
Właściciel domu może z uzasadnionych powodów wystąpić o przedłużenie wyznaczonego terminu na przeprowadzenie naprawy gruntownej.
§  7.
Na wniosek właściciela domu, zgłoszony nie później niż w ciągu tygodnia po upływie terminu zakreślonego do zakończenia naprawy lub przedłużonego zgodnie z § 6, prezydium rady narodowej (komórka nadzoru budowlanego nad utrzymaniem budynków) zarządza oględziny domu przez przedstawicieli komórek organizacyjnych wymienionych w § 3 i po stwierdzeniu wykonania robót zgodnie z projektem, wydaje orzeczenie o dokonaniu naprawy gruntownej.
§  8.
Po stwierdzeniu na podstawie zgłoszenia właściciela, że zamieszkał on w gruntownie naprawionym domu, prezydium rady narodowej orzeka, że dom jest wyłączony spod publicznej gospodarki lokalami.
§  9.
Od dnia wydania orzeczenia, że zamierzone roboty budowlane stanowią naprawę gruntowną, do dnia prawomocnego rozstrzygnięcia o wyłączeniu domu spod publicznej gospodarki lokalami w trybie § 8 decyzje o przydziale lokali w tym domu nie mogą być wydawane.
§  10.
Po wydaniu orzeczenia o wyłączeniu domu spod publicznej gospodarki lokalami osoby, które dotychczas zajmowały lokale w tym domu na podstawie tytułu prawnego, korzystają nadal - do czasu opuszczenia tych lokali - z uprawnień, przysługujących im z mocy przepisów o publicznej gospodarce lokalami i o najmie lokali.
§  11.
Odwołania od orzeczeń prezydiów rad narodowych w sprawie gruntownej naprawy rozpatrują prezydia wojewódzkich rad narodowych oraz Rad Narodowych w m. st. Warszawie i m. Łodzi (komórki nadzoru budowlanego nad utrzymaniem budynków), odwołania zaś od orzeczeń w sprawie wyłączenia domu spod publicznej gospodarki lokalami - odwoławcze komisje lokalowe.
§  12.
Właściciel domu jednorodzinnego, który zgodnie z przepisami budowlanymi dokonał lub rozpoczął roboty budowlane o charakterze naprawy gruntownej w okresie od wejścia w życie powołanego w § 1 dekretu do dnia wejścia w życie niniejszego zarządzenia, może uzyskać wyłączenie domu spod publicznej gospodarki lokalami przy odpowiednim zastosowaniu przepisów niniejszego zarządzenia.
§  13.
Tryb postępowania określony niniejszym zarządzeniem stosuje się również odpowiednio do orzekania o gruntownej naprawie domów jednorodzinnych, o których mowa w art. 10 ust. 2 dekretu z dnia 25 czerwca 1954 r. (Dz. U. Nr 31, poz. 120).
§  14.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024