Wzorcowy regulamin wojewódzkich (miejskich) komisji urbanistyczno-architektonicznych.

ZARZĄDZENIE
PREZESA KOMITETU DO SPRAW URBANISTYKI I ARCHITEKTURY
z dnia 30 grudnia 1954 r.
w sprawie wzorcowego regulaminu wojewódzkich (miejskich) komisji urbanistyczno-architektonicznych.

Na podstawie § 6 ust. 3 uchwały nr 319 Rady Ministrów z dnia 18 maja 1954 r. w sprawie organizacji terenowej służby architektoniczno-budowlanej (Monitor Polski Nr A-59, poz. 790) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ustala się wzorcowy regulamin wojewódzkich (miejskich) komisji urbanistyczno-architektonicznych, stanowiący załącznik do niniejszego zarządzenia.
§  2.
1.
Traci moc instrukcja nr 4 Ministra Budownictwa Miast i Osiedli z dnia 4 kwietnia 1952 r. w sprawie wojewódzkich komisja urbanistyczno-architektonicznych.
2.
Do czasu utworzenia wojewódzkich komisji urbanistyczno-architektonicznych zgodnie z przepisami załączonego regulaminu istniejące komisje urbanistyczno-architektoniczne działają nadal według przepisów dotychczasowych.
§  3.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

REGULAMIN WZORCOWY WOJEWÓDZKIEJ (MIEJSKIEJ) KOMISJI URBANISTYCZNO-ARCHITEKTONICZNEJ

§ 1.
1.
Członków komisji powołuje i odwołuje prezydium właściwej rady narodowej za zgodą Prezesa Komitetu do Spraw Urbanistyki i Architektury na wniosek głównego architekta. Do wniosku powinna być dołączona opinia oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich i Towarzystwa Urbanistów Polskich.
2.
Członków stałych komisji powołuje się w liczbie 6-8 w zasadzie spośród architektów i urbanistów o wysokich kwalifikacjach. Znawcy innych zagadnień mogą być powoływani jako członkowie-rzeczoznawcy. Liczba członków-rzeczoznawców nie może przekraczać 6 osób.
§  2.
1.
W skład komisji wchodzą: przewodniczący, zastępcy przewodniczącego, członkowie stali i członkowie-rzeczoznawcy.
2.
Przewodniczącym komisji jest główny architekt.
3.
Zastępców przewodniczącego komisji wyznacza główny architekt spośród członków komisji.
§  3.
Komisja opiniuje projekty planów miast i osiedli oraz - na podstawie decyzji głównego architekta - realizacyjne projekty urbanistyczne i architektoniczne.
§  4.
1. 1
Komisja rozpatruje sprawy kolegialnie. Na posiedzenia są zapraszani wszyscy członkowie stali oraz ci członkowie-rzeczoznawcy, których udział w posiedzeniu uzna za celowy przewodniczący komisji. Ponadto na posiedzenia komisji są zapraszani terytorialnie właściwi: przedstawiciel wojewódzkiej komisji planowania gospodarczego kierownik wojewódzkiej służby terenowej obrony przeciwlotniczej, kierownik dyrekcji budowy osiedli robotniczych i właściwy inspektor sanitarny oraz przedstawiciel oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich.
2.
Do ważności uchwał komisji konieczna jest obecność przewodniczącego oraz co najmniej 4 członków stałych komisji, a w przypadkach nagłych - 3 członków stałych komisji oraz tych członków-rzeczoznawców, których obecność na danym posiedzeniu uzna za konieczną przewodniczący komisji.
§  5.
1.
Projekty skierowane do komisji sprawdza pod względem formalnym zarząd architektoniczno-budowlany.
2.
W przypadku gdy opracowania mają istotne usterki lub braki, przewodniczący komisji najdalej w ciągu 3 dni od dnia otrzymania zwraca te opracowania w celu poprawienia lub uzupełnienia.
§  6.
1.
Referentów i koreferentów projektu wyznacza przewodniczący spośród członków komisji lub osób zaproszonych na to posiedzenie komisji, na którym projekt ma być rozpatrzony.
2.
Referentem technicznym projektu powinien być z reguły autor projektu.
3.
Jeżeli projekt planu urbanistycznego został sporządzony przez inwestora, referentów wyznacza się w porozumieniu z inwestorem.
§  7.
1.
Zarząd architektoniczno-budowlany obowiązany jest udostępnić projekt referentom i koreferentom tego projektu na ich żądanie.
2.
Referenci projektów obowiązani są złożyć przed posiedzeniem krótkie uzasadnienie projektu, koreferenci zaś swoje wnioski z krótkim uzasadnieniem. Materiały te należy składać na piśmie w 3 egzemplarzach.
§  8.
1.
Terminy i porządek dzienny posiedzeń komisji ustala przewodniczący komisji.
2.
O posiedzeniu komisji zawiadamia się pisemnie członków komisji, zainteresowane prezydia powiatowych (miejskich) rad narodowych (w celu ewentualnego delegowania przedstawiciela), inwestora, który przedstawił projekt, oraz inne osoby, które z polecenia przewodniczącego komisji mają wziąć udział w posiedzeniu - co najmniej na 3 dni przed terminem posiedzenia. W zawiadomieniu należy wskazać miejsce, dzień i godzinę posiedzenia oraz porządek dzienny.
3.
Jeżeli ustalone zostały stałe terminy i miejsce posiedzeń, o porządku dziennym następnego posiedzenia zawiadamia przewodniczący komisji ustnie na posiedzeniu poprzednim. Zawiadomienie pisemne (ust. 2) wysyła się w tym przypadku tylko do osób, które nie były obecne na posiedzeniu.
4.
Jeżeli członek komisji nie może wziąć udziału w posiedzeniu, powinien niezwłocznie zawiadomić o tym przewodniczącego.
5.
W przypadkach nagłych, gdy normalne zwołanie posiedzenia nie jest możliwe, na polecenie przewodniczącego komisji zawiadamia się o posiedzeniu ustnie w krótkiej drodze. O takim zwołaniu posiedzenia sporządza się notatkę z wymienieniem projektów, które mają być rozpatrywane, osób, które zawiadomiono, sposobu zawiadomienia oraz uzasadnieniem nagłości sprawy; notatkę podpisuje przewodniczący komisji.
§  9.
1.
Obecni na posiedzeniu komisji podpisują listę obecności.
2.
W przypadku rozpatrywania tego samego tematu na 2 lub więcej posiedzeniach skład komisji w zasadzie powinien być utrzymany bez zmian.
§  10.
1.
Na posiedzeniu komisji przewodniczy przewodniczący lub zastępca przewodniczącego komisji.
2.
Posiedzenia komisji dotyczące projektów planów miast i osiedli są tajne. Tajność posiedzeń dotyczących innych projektów zarządza przewodniczący komisji stosownie do rodzaju rozpatrywanych projektów i obowiązujących przepisów.
§  11.
W posiedzeniach komisji mogą brać udział przedstawiciele zainteresowanych władz i instytucji oraz zaproszeni specjaliści z zakresu zagadnień objętych tematem posiedzenia. W głosowaniu biorą udział jedynie członkowie komisji.
§  12.
1.
Komisja wyraża swe opinie w formie uchwał stwierdzających, że projekt:
a)
nie nasunął zastrzeżeń albo
b)
wymaga wprowadzenia określonych zmian bądź uzupełnień, albo
c)
nasunął określone zastrzeżenia, które - zdaniem komisji - nie pozwalają na jego zatwierdzenie.
2.
Uchwały komisji zapadają oddzielnie w stosunku do każdego projektu zwykłą większością głosów. W razie równości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego komisji.
§  13.
1.
Z przebiegu posiedzenia komisji sporządza się protokół uwzględniający - obok uchwały komisji - odmienne zdanie poszczególnych osób biorących udział w posiedzeniu. Osoby nie zgadzające się z uchwałą komisji mogą dołączyć do protokołu swe pisemne oświadczenie.
2.
Protokół podpisują przewodniczący oraz protokolant.
3.
Jeżeli komisja na jednym posiedzeniu rozpatruje kilka projektów, protokół sporządza się dla każdego projektu oddzielnie. Oryginał protokołu dołącza się do projektu, którego protokół dotyczy.
4.
Protokoły, referaty i koreferaty z posiedzeń tajnych są aktami tajnymi.
§  14.
Obsługę biurową komisji prowadzi zarząd architektoniczno-budowlany. Sekretarza komisji wyznacza przewodniczący komisji spośród podległych sobie pracowników fachowych.
§  15. 2
Za udział w pracy komisji przysługuje wynagrodzenie według zasad ustalonych w uchwale nr 38 Rady Ministrów z dnia 30 stycznia 1954 r. w sprawie trybu powoływania komisji resortowych i wynagrodzenia za udział w posiedzeniach (Monitor Polski Nr A-30, poz. 442).
1 Załącznik § 4 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 30 czerwca 1955 r. (M.P.55.72.901) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 16 sierpnia 1955 r.
2 Załącznik § 15 dodany przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 30 czerwca 1955 r. (M.P.55.72.901) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 16 sierpnia 1955 r.

Zmiany w prawie

Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024