Powołanie komisji oceny projektów norm oraz wprowadzenie stałej kontroli stosowania norm w resortach.

UCHWAŁA NR 129
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 12 lutego 1955 r.
w sprawie powołania komisji oceny projektów norm oraz wprowadzenia stałej kontroli stosowania norm w resortach.

W celu usprawnienia wykonania zadań nałożonych na resorty dekretem z dnia 4 marca 1953 r. o normach i o Polskim Komitecie Normalizacyjnym (Dz. U. Nr 15, poz. 61) oraz przyspieszenia dodatnich skutków normalizacji dla gospodarki narodowej w dziedzinie postępu technicznego, oszczędności materiałów i podniesienia jakości produkcji Prezydium Rządu uchwala, co następuje:
§  1.
Dla zapewnienia właściwej oceny projektów norm resortowych i państwowych właściwi ministrowie (kierownicy urzędów centralnych) resortów prowadzących działalność normalizacyjną zarządzą powołanie w ministerstwach (urzędach centralnych) oraz centralnych zarządach i innych jednostkach podległych bezpośrednio kierownikowi resortu komisji oceny projektów norm (KOPN).
§  2.
1.
Zadaniem komisji oceny projektów norm w ministerstwie (urzędzie centralnym) jest ocenianie projektów norm państwowych opracowanych przez resort oraz tych projektów norm resortowych, które zostały opracowane przez jednostki nie podporządkowane centralnym zarządom i jednostkom równorzędnym. Obsługę biurową komisji sprawuje departament, w skład którego wchodzi komórka głównego normalizatora resortu.
2.
Zadaniem komisji oceny projektów norm w centralnym zarządzie (jednostce równorzędnej) jest ocenianie projektów norm resortowych, opracowanych przez daną jednostkę lub jednostki jej podporządkowane. Obsługę biurową komisji sprawuje komórka normalizacyjna centralnego zarządu (jednostki równorzędnej).
3.
Do zadań KOPN obydwu szczebli należy ponadto opiniowanie na wniosek kierownika jednostki organizacyjnej, przy której działa KOPN, planów normalizacyjnych tych jednostek.
§  3.
1.
Na członków KOPN należy powoływać pracowników danego resortu, posiadających wysokie kwalifikacje w zakresie spraw rozpatrywanych przez KOPN. Przy ocenie projektów norm dotyczących artykułów eksportowych w skład KOPN wchodzą przedstawiciele Ministerstwa Handlu Zagranicznego.
2.
Członkowie KOPN otrzymują wynagrodzenie w wysokości 38 zł za posiedzenie. Przewodniczący otrzymuje wynagrodzenie w wysokości 150% wynagrodzenia członka KOPN.
§  4.
Do prac KOPN mogą być powołani przez przewodniczącego jako rzeczoznawcy specjaliści o wysokich kwalifikacjach również spoza resortu.
§  5.
Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego w porozumieniu z Ministrem Kontroli Państwowej określi na wniosek Prezesa Polskiego Komitetu Normalizacyjnego zasady i tryb przeprowadzania resortowej kontroli stosowania norm w jednostkach gospodarki uspołecznionej.
§  6.
1.
Ministrowie (kierownicy urzędów centralnych) resortów prowadzących działalność normalizacyjną oraz produkcyjną wydadzą w ciągu 40 dni od daty wydania zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, o którym mowa w § 5, instrukcje określające szczegółowe zasady i tryb przeprowadzania kontroli stosowania norm w podległych jednostkach.
2.
Instrukcje, o których mowa w ust. 1, powinny być uzgodnione z Polskim Komitetem Normalizacyjnym.
§  7.
1.
Kwartalne sprawozdania z przeprowadzonych kontroli w zakresie stosowania norm przesyłane będą przez właściwych ministrów (kierowników urzędów centralnych) właściwym wiceprezesom Rady Ministrów i Ministrowi Kontroli Państwowej do dnia 25 pierwszego miesiąca po upływie każdego kwartału. Odpisy wymienionych sprawozdań przesyłane będą równocześnie do wiadomości Prezesa Polskiego Komitetu Normalizacyjnego.
2.
W przypadku stwierdzenia niestosowania obowiązujących norm państwowych bez wyrażenia zgody na odstąpienie od nich przez Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego organ przeprowadzający kontrolę ma obowiązek niezwłocznego zawiadomienia o tym właściwych organów Prokuratury. W przypadku stwierdzenia niestosowania norm resortowych dotyczących artykułów przeznaczonych na eksport bez wyrażenia zgody na odstąpienie od nich przez Ministra Handlu Zagranicznego organ przeprowadzający kontrolę ma obowiązek zawiadomienia właściwego ministra w celu pociągnięcia winnych do odpowiedzialności służbowej i dyscyplinarnej, a w przypadkach gdy czyn ma znamiona przestępstwa - obowiązek niezwłocznego zawiadomienia o tym właściwych organów Prokuratury.
3.
Zobowiązuje się Polski Komitet Normalizacyjny do systematycznego wydawania druków obowiązujących (i zalecanych) norm państwowych i umożliwienia nabycia tych wydawnictw w odpowiednich ilościach i w odpowiednim terminie.
§  8.
Zobowiązuje się Prezesa Polskiego Komitetu Normalizacyjnego do przeprowadzania systematycznych kontroli prac normalizacyjnych oraz stosowania norm w resortach w oparciu o zasady określone zarządzeniem Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, wydanym na podstawie art. 26 dekretu z dnia 4 marca 1953 r. o normach i o Polskim Komitecie Normalizacyjnym.
§  9.
1.
Uchwała nie dotyczy resortu Ministra Obrony Narodowej.
2.
Minister Obrony Narodowej może powołać komisję oceny projektów norm, do której zadań będzie należało opiniowanie projektów norm otrzymywanych spoza resortu do opinii. Do komisji tej stosować się będą przepisy §§ 3 i 4 uchwały.
3.
Zasady i tryb postępowania komisji wymienionej w ust. 2 określi Minister Obrony Narodowej.
§  10.
Wykonanie uchwały porucza się Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, Prezesowi Państwowej Komisji Etatów, zainteresowanym ministrom i kierownikom urzędów centralnych oraz Prezesowi Polskiego Komitetu Normalizacyjnego.
§  11.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024