Zm.: Instrukcja nr 8 w sprawie organizacji wewnętrznej i etatów wydziałów prezydiów rad narodowych.

UCHWAŁA NR 115
RADY MINISTRÓW
z dnia 12 lutego 1955 r.
o zmianie Instrukcji nr 8 w sprawie organizacji wewnętrznej i etatów wydziałów prezydiów rad narodowych.

Na podstawie art. 20 ust. 2 ustawy z dnia 20 marca 1950 r. o terenowych organach jednolitej władzy państwowej (Dz. U. Nr 14, poz. 130) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
W uchwale Rady Ministrów z dnia 10 czerwca 1950 r. - Instrukcja nr 8 w sprawie organizacji wewnętrznej i etatów wydziałów prezydiów rad narodowych (Monitor Polski z 1952 r. Nr A-8, poz. 76 z późniejszymi zmianami) wprowadza się następujące zmiany:

w § 1 pkt 9 otrzymuje brzmienie:

Wydział Oddział Zakres spraw
9. Kultury 1. Administracji i Planowania Sprawy: administracyjne, organizacyjne, planowania, zatrudnienia i płac, finansowe i księgowości, inwestycji, zaopatrzenia, gospodarcze, statystyki i sprawozdawczości.
2. Upowszechniania Kultury Sprawy: organizacji, nadzoru, pomocy i instruktażu artystycznego i oświatowego dla świetlic gromadzkich, powiatowych domów kultury, parków kultury i wiejskich ognisk artystycznych; organizacji opieki nad twórczością amatorską; kontroli repertuaru, imprez i obchodów artystycznych; estetyki wystaw, dekoracji i form propagandy wizualnej; kontroli publicznych imprez artystyczno-widowiskowych i zabaw, sprawy związane z pobytem gości zagranicznych, koordynacji całokształtu pracy kulturalno-oświatowej, wniosków kadrowych i sprawozdawczości.
3. Szkolnictwa Artystycznego (lub Samodzielny Referat Szkolnictwa Artystycznego) Sprawy: organizacji i wizytacji szkół artystycznych I i II stopnia, ognisk artystycznych, liceów bibliotekarskich, liceów kulturalno-oświatowych oraz nadzoru programowego, pedagogicznego i administracyjnego nad nimi, wniosków w zakresie doboru i szkolenia kadr pedagogicznych, ideologiczne i bytowe młodzieży oraz sprawozdawczości.
4. Samodzielny Referat Bibliotek i Czytelnictwa Sprawy: organizacji i nadzoru sieci publicznych bibliotek powszechnych oraz nadzoru i koordynacji działalności bibliotek wszystkich typów; organizacji i propagandy czytelnictwa, wnioskowanie w zakresie doboru i szkolenia zawodowego i ideologicznego pracowników bibliotek; sprawozdawczości.
5. Wojewódzki Konserwator Zabytków (stanowisko pracy) Sprawy: rejestracji, konserwacji, dokumentacji, inwentaryzacji i orzecznictwa w zakresie ochrony zabytków, opiniowania i zatwierdzania planów rozbudowy miast i odbudowy obiektów zabytkowych od strony konserwatorskiej; opieki nad dziełami sztuki, kontroli punktów złomu, składnic archiwalnych i antykwariatów oraz pracy konserwatorów prywatnych, współpracy z muzeami w zakresie upowszechniania zabytków muzealnych; realizacji planów inwestycyjnych i usługowych w swoim zakresie oraz inspekcji i sprawozdawczości konserwatorskiej.
§  2.
Wykonanie uchwały porucza się Prezesowi Rady Ministrów oraz Ministrowi Kultury i Sztuki.
§  3.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Prezes Rady Ministrów: J. Cyrankiewicz

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024