Przekazanie Ministrowi Przemysłu Lekkiego uprawnień do ustalania niektórych cen zbytu artykułów zaopatrzeniowych i inwestycyjnych oraz cen robót (usług) o charakterze przemysłowym.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO PAŃSTWOWEJ KOMISJI PLANOWANIA GOSPODARCZEGO
z dnia 28 maja 1954 r.
w sprawie przekazania Ministrowi Przemysłu Lekkiego uprawnień do ustalania niektórych cen zbytu artykułów zaopatrzeniowych i inwestycyjnych oraz cen robót (usług) o charakterze przemysłowym.

Na podstawie § 1 ust. 2 uchwały nr 406 Rady Ministrów z dnia 3 czerwca 1953 r. w sprawie właściwości organów do ustalania niektórych cen, opłat i stawek taryfowych oraz w sprawie zasad i trybu składania wniosków o ustalenie cen, opłat i stawek taryfowych oraz określenie wytycznych do ich ustalenia (Monitor Polski z 1953 r. Nr A-57, poz. 722, Nr A-96, poz. 1336, Nr A-115, poz. 1495 i z 1954 r. Nr A-50, poz. 683) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w niniejszym zarządzeniu jest mowa o uchwale Rady Ministrów, należy przez to rozumieć uchwałę nr 957 Rady Ministrów z dnia 9 grudnia 1953 r. w sprawie zasad ustalania cen na środki produkcji wytwarzane przez przemysł wielki i średni oraz opłat za roboty wykonywane przez tenże przemysł (Monitor Polski z 1954 r. Nr A-63, poz. 823).
§  2.
1.
Przekazuje się Ministrowi Przemysłu Lekkiego uprawnienia do ustalania cen zbytu artykułów zaopatrzeniowych i inwestycyjnych wytwarzanych przez zakłady podległe Centralnemu Zarządowi Remontu Maszyn Przemysłu Włókienniczego i Odzieżowego, zbywanych wyłącznie podległym mu jednostkom, jeżeli na artykuły te nie zostały ustalone ceny obowiązujące wszystkie przedsiębiorstwa przemysłu wielkiego i średniego (kluczowego).
2.
Ceny, o których mowa w ust. 1, ustalane będą zgodnie z przepisem § 2 ust. 1 uchwały Rady Ministrów.
§  3.
1.
Przekazuje się Ministrowi Przemysłu Lekkiego uprawnienia do ustalania cen zbytu nowowytwarzanych (wytwarzanych po raz pierwszy) przez podległe przedsiębiorstwa artykułów zaopatrzeniowych i inwestycyjnych, nie objętych obowiązującymi cennikami.
2.
Ceny zbytu artykułów, o których mowa w ust. 1, produkowanych na zamówienie systemem seryjnym, a także tych artykułów produkowanych bez zamówienia, które przeznaczone są dla nabywców określonych resortów, należy uzgodnić z ministrem, któremu podlegają główni nabywcy.
3.
Ceny zbytu artykułów, o których mowa w ust. 1 i 2, objęte dystrybucją dokonywaną przez jednostki organizacyjne handlowe lub zbytu podległe innym ministrom, ustalane będą w uzgodnieniu z jednostką organizacyjną handlową lub zbytu, będącą głównym dystrybutorem danego artykułu.
4.
W razie nieosiągnięcia porozumienia w przypadkach określonych w ust. 2 i 3 cenę ustala Państwowa Komisja Planowania Gospodarczego.
§  4.
1.
Ceny zbytu nowowytwarzanych artykułów określonych w § 3 ustalone będą zgodnie z przepisami §§ 2-4 uchwały Rady Ministrów.
2.
W przypadku gdy ceny ustalone zostały wyłącznie w oparciu o koszt własny (§ 2 uchwały Rady Ministrów) Minister Przemysłu Lekkiego po upływie kwartału, a przed upływem 7 miesięcy od daty wydania decyzji o ustaleniu ceny przeprowadzi rewizję tych cen w oparciu o kalkulację wynikową.
§  5.
Zmiany cen ustalonych przez Ministra Przemysłu Lekkiego na artykuły, o których mowa w § 3, z wyjątkiem zmian dokonanych zgodnie z przepisami § 4 ust. 2, nie mogą być dokonywane bez zgody Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
§  6.
Przepisy § 3 nie dotyczą ustalania cen zbytu przędzy i tkanin surowych oraz wyrobów produkowanych wyłącznie na zaopatrzenie Sił Zbrojnych.
§  7.
1.
Przekazuje się Ministrowi Przemysłu Lekkiego uprawnienia do ustalania cen robót (usług) o charakterze przemysłowym wykonywanych przez podległe przedsiębiorstwa.
2.
Ceny robót, o których mowa w ust. 1, ustalane będą zgodnie z przepisami § 7 uchwały Rady Ministrów.
§  8.
Zobowiązuje się Ministra Przemysłu Lekkiego:
1)
do ustalania w porozumieniu z Państwową Komisją Planowania Gospodarczego w terminie do dnia 31 lipca 1954 r. wykazu rodzajów robót (usług) o charakterze przemysłowym (§7), na które mają być stosowane ceny jednolite,
2)
do ustalenia cen jednolitych robót o charakterze przemysłowym w terminie uzgodnionym z Państwową Komisją Planowania Gospodarczego oraz do bieżącego ich uzupełniania.
§  9.
Minister Przemysłu Lekkiego wyda w terminie do dnia 31 lipca 1954 r. w porozumieniu z Państwową Komisją Planowania Gospodarczego zarządzenie ustalające szczegółowy tryb postępowania przy składaniu wniosków o ustalenie cen, o których mowa w §§ 2, 3 i 7 (tryb składania wniosków o ustalenie ceny, ich rozpatrywania oraz uzgadniania wraz z wzorami kalkulacji, wniosku i decyzji o ustaleniu ceny).
§  10.
Odpisy decyzji o ustaleniu cen, o których mowa w §§ 2 i 3, należy bieżąco przesyłać Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Departament Kosztów i Polityki Cen). W odpisach decyzji o ustaleniu cen należy podać kryteria, na których podstawie ustalone zostały ceny (na podstawie kosztu własnego, w relacji do cen innych artykułów lub na podstawie kryteriów wymienionych w § 4 uchwały Rady Ministrów).
§  11.
Ministerstwo Przemysłu Lekkiego prowadzić będzie rejestr ustalonych cen, o których mowa w §§ 2 i 3, ze wskazaniem dokładnego określenia nazwy artykułu, nazwy wytwórcy, numeru i daty decyzji o ustaleniu ceny, określenia ceny jednostkowej i daty, od jakiej cena obowiązuje.
§  12.
Zarządzenie nie dotyczy cen zbytu wyprowadzanych z cen detalicznych przez potrącenie marży handlowej (§5 uchwały Rady Ministrów).
§  13.
Przepisy niniejszego zarządzenia nie naruszają przepisów zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 30 września 1953 r. w sprawie przekazania właściwym ministrom uprawnień do ustalania cen produktów nietypowych i opłat za nietypowe usługi, nie objęte obowiązującymi cennikami (taryfami), wykonywane przez przedsiębiorstwa przemysłu kluczowego i świadczone w obrębie gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski Nr A-94, poz. 1311).
§  14.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1954.A-65.838

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Przekazanie Ministrowi Przemysłu Lekkiego uprawnień do ustalania niektórych cen zbytu artykułów zaopatrzeniowych i inwestycyjnych oraz cen robót (usług) o charakterze przemysłowym.
Data aktu: 28/05/1954
Data ogłoszenia: 14/07/1954
Data wejścia w życie: 14/07/1954