Jednorazowe bilety służbowe na przejazd miejskimi środkami komunikacyjnymi.

PISMO OKÓLNE NR 10
MINISTRA-SZEFA URZĘDU RADY MINISTRÓW
z dnia 7 maja 1954 r.
w sprawie jednorazowych biletów służbowych na przejazd miejskimi środkami komunikacyjnymi.

Okólnik nr 40 Prezesa Rady Ministrów z dnia 23 lutego 1952 r. w sprawie zasad używania środków lokomocji do przejazdów miejscowych we władzach, urzędach i przedsiębiorstwach państwowych (Monitor Polski Nr A-20, poz. 249) określił między innymi zasady nabywania, rozdziału oraz wykorzystania jednorazowych biletów służbowych na przejazd miejskimi środkami komunikacji.
Przeprowadzona w niektórych ministerstwach kontrola zaopatrzenia, rozprowadzenia, ewidencji i zużytkowania jednorazowych biletów służbowych na przejazd miejskimi środkami komunikacyjnymi wykazała następujące najczęstsze uchybienia:
a)
brak należytej ewidencji biletów zakupywanych, pobieranych i wydawanych pracownikom;
b)
nieprzestrzeganie terminowego rozliczania się poszczególnych komórek organizacyjnych i pracowników z otrzymanych biletów;
c)
brak nadzoru i kontroli ze strony komórek finansowo-księgowych oraz kierowników poszczególnych komórek korzystających z biletów nad ich prawidłową ewidencją i zużytkowaniem,
d)
przydzielanie biletów osobom nie uprawnionym do korzystania.

W celu usunięcia powyższych uchybień i zapewnienia właściwego zaopatrzenia, rozprowadzenia, ewidencji oraz zużytkowania jednorazowych biletów służbowych na przejazd miejskimi środkami komunikacyjnymi należy przestrzegać następujących zasad:

1)
Zamówienia na jednorazowe bilety służbowe na przejazd miejskimi środkami komunikacyjnymi powinny ministerstwa, urzędy centralne oraz instytucje i przedsiębiorstwa państwowe składać w dyrekcjach miejskich przedsiębiorstw komunikacyjnych nie później niż do dnia 15 miesiąca poprzedzającego następny kwartał.
2)
Właściwe komórki finansowo-księgowe prowadzą ewidencję biletów zakupywanych, wydawanych i wykorzystanych.
3)
Dysponowanie jednorazowymi biletami służbowymi należy do kierowników komórek organizacyjnych lub osób przez nich upoważnionych.
4)
Bilet może być przydzielony pracownikowi tylko w uzasadnionych przypadkach, wymagających załatwienia czynności służbowej.
5)
Pracownik wyjeżdżający służbowo powinien pokwitować ilość otrzymanych biletów w kontrolce delegacji służbowych miejscowych (wzór w załączniku).
6)
Kontrolka, jako dokument stanowiący podstawę do rozliczenia się z pobranych i wykorzystanych biletów, powinna być przechowywana w sekretariatach komórek organizacyjnych.
7)
Zamówienia na jednorazowe bilety służbowe, nadsyłane do właściwej komórki finansowo-księgowej, mogą być realizowane tylko w przypadku rozliczenia się z poprzednio pobranych i wykorzystanych biletów służbowych.
8)
Pracownik otrzymujący bilet jednorazowy służbowy powinien sprawdzić, czy skasowano na nim w sposób widoczny atramentem datę ważności biletu oraz czy bilet posiada na odwrocie pieczątkę zakładu pracy.
9)
Bilety bez skasowanej w sposób widoczny atramentem daty ważności biletu oraz bez pieczątki zakładu pracy są stosownie do przepisów taryfowych miejskich przedsiębiorstw komunikacyjnych nieważne i będą zabierane przez służbę ruchu.
10)
Osoby dysponujące jednorazowymi biletami służbowymi, winne wydania biletu bez skasowania na nim daty i bez stempla zakładu pracy, niezależnie od odpowiedzialności służbowej należy pociągać w trybie obowiązujących przepisów do odpowiedzialności materialnej celem pokrycia należności, przewidzianej w przepisach taryfowych miejskich przedsiębiorstw komunikacyjnych, za jazdę bez ważnego biletu.
11)
Kierownicy właściwych komórek finansowo-księgowych powinni czuwać nad prawidłowym prowadzeniem ewidencji biletów służbowych.

Minister-Szef Urzędu Rady Ministrów: K. Mijal

ZAŁĄCZNIK 

............................................................

(nazwa komórki organizacyjnej)

KONTROLKA DELEGACJI SŁUŻBOWYCH MIEJSCOWYCH

w miesiącu ............................................... 1954 r.

Lp. Data Nazwisko i imię Miejsce docelowe delegacji Ilość wydanych biletów Podpis delegowanego
tramwajowych trolejbusowych autobusowych

.............................................. ………..…………………………….

(prowadzący kontrolkę) (kierownik komórki organizacyjnej)

Zmiany w prawie

Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024