Jednorazowe bilety służbowe na przejazd miejskimi środkami komunikacyjnymi.

PISMO OKÓLNE NR 10
MINISTRA-SZEFA URZĘDU RADY MINISTRÓW
z dnia 7 maja 1954 r.
w sprawie jednorazowych biletów służbowych na przejazd miejskimi środkami komunikacyjnymi.

Okólnik nr 40 Prezesa Rady Ministrów z dnia 23 lutego 1952 r. w sprawie zasad używania środków lokomocji do przejazdów miejscowych we władzach, urzędach i przedsiębiorstwach państwowych (Monitor Polski Nr A-20, poz. 249) określił między innymi zasady nabywania, rozdziału oraz wykorzystania jednorazowych biletów służbowych na przejazd miejskimi środkami komunikacji.
Przeprowadzona w niektórych ministerstwach kontrola zaopatrzenia, rozprowadzenia, ewidencji i zużytkowania jednorazowych biletów służbowych na przejazd miejskimi środkami komunikacyjnymi wykazała następujące najczęstsze uchybienia:
a)
brak należytej ewidencji biletów zakupywanych, pobieranych i wydawanych pracownikom;
b)
nieprzestrzeganie terminowego rozliczania się poszczególnych komórek organizacyjnych i pracowników z otrzymanych biletów;
c)
brak nadzoru i kontroli ze strony komórek finansowo-księgowych oraz kierowników poszczególnych komórek korzystających z biletów nad ich prawidłową ewidencją i zużytkowaniem,
d)
przydzielanie biletów osobom nie uprawnionym do korzystania.

W celu usunięcia powyższych uchybień i zapewnienia właściwego zaopatrzenia, rozprowadzenia, ewidencji oraz zużytkowania jednorazowych biletów służbowych na przejazd miejskimi środkami komunikacyjnymi należy przestrzegać następujących zasad:

1)
Zamówienia na jednorazowe bilety służbowe na przejazd miejskimi środkami komunikacyjnymi powinny ministerstwa, urzędy centralne oraz instytucje i przedsiębiorstwa państwowe składać w dyrekcjach miejskich przedsiębiorstw komunikacyjnych nie później niż do dnia 15 miesiąca poprzedzającego następny kwartał.
2)
Właściwe komórki finansowo-księgowe prowadzą ewidencję biletów zakupywanych, wydawanych i wykorzystanych.
3)
Dysponowanie jednorazowymi biletami służbowymi należy do kierowników komórek organizacyjnych lub osób przez nich upoważnionych.
4)
Bilet może być przydzielony pracownikowi tylko w uzasadnionych przypadkach, wymagających załatwienia czynności służbowej.
5)
Pracownik wyjeżdżający służbowo powinien pokwitować ilość otrzymanych biletów w kontrolce delegacji służbowych miejscowych (wzór w załączniku).
6)
Kontrolka, jako dokument stanowiący podstawę do rozliczenia się z pobranych i wykorzystanych biletów, powinna być przechowywana w sekretariatach komórek organizacyjnych.
7)
Zamówienia na jednorazowe bilety służbowe, nadsyłane do właściwej komórki finansowo-księgowej, mogą być realizowane tylko w przypadku rozliczenia się z poprzednio pobranych i wykorzystanych biletów służbowych.
8)
Pracownik otrzymujący bilet jednorazowy służbowy powinien sprawdzić, czy skasowano na nim w sposób widoczny atramentem datę ważności biletu oraz czy bilet posiada na odwrocie pieczątkę zakładu pracy.
9)
Bilety bez skasowanej w sposób widoczny atramentem daty ważności biletu oraz bez pieczątki zakładu pracy są stosownie do przepisów taryfowych miejskich przedsiębiorstw komunikacyjnych nieważne i będą zabierane przez służbę ruchu.
10)
Osoby dysponujące jednorazowymi biletami służbowymi, winne wydania biletu bez skasowania na nim daty i bez stempla zakładu pracy, niezależnie od odpowiedzialności służbowej należy pociągać w trybie obowiązujących przepisów do odpowiedzialności materialnej celem pokrycia należności, przewidzianej w przepisach taryfowych miejskich przedsiębiorstw komunikacyjnych, za jazdę bez ważnego biletu.
11)
Kierownicy właściwych komórek finansowo-księgowych powinni czuwać nad prawidłowym prowadzeniem ewidencji biletów służbowych.

Minister-Szef Urzędu Rady Ministrów: K. Mijal

ZAŁĄCZNIK 

............................................................

(nazwa komórki organizacyjnej)

KONTROLKA DELEGACJI SŁUŻBOWYCH MIEJSCOWYCH

w miesiącu ............................................... 1954 r.

Lp. Data Nazwisko i imię Miejsce docelowe delegacji Ilość wydanych biletów Podpis delegowanego
tramwajowych trolejbusowych autobusowych

.............................................. ………..…………………………….

(prowadzący kontrolkę) (kierownik komórki organizacyjnej)

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1954.A-48.669

Rodzaj: Pismo okólne
Tytuł: Jednorazowe bilety służbowe na przejazd miejskimi środkami komunikacyjnymi.
Data aktu: 07/05/1954
Data ogłoszenia: 24/05/1954
Data wejścia w życie: 24/05/1954