Zasady ustalania ceny sprzedaży budynków i czynszu za mienie nierolnicze oraz sposób spłaty należności.

UCHWAŁA NR 187
RADY MINISTRÓW
z dnia 10 kwietnia 1954 r.
w sprawie zasad ustalania ceny sprzedaży budynków i czynszu za mienie nierolnicze oraz sposobu spłaty należności.

Na podstawie art. 8 dekretu z dnia 10 grudnia 1952 r. o odstępowaniu przez Państwo nieruchomego mienia nierolniczego na cele mieszkaniowe oraz na cele budownictwa indywidualnych domów jednorodzinnych (Dz. U. Nr 49, poz. 326) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Wartość budynków i gruntów ustala prezydium powiatowej rady narodowej (rady narodowej miasta stanowiącego powiat, dzielnicowej rady narodowej m. st. Warszawy i m. Łodzi), właściwej ze względu na położenie nieruchomości, na podstawie przepisów dotyczących norm szacunkowych obowiązujących przy nabywaniu i przekazywaniu nieruchomości niezbędnych dla realizacji narodowych planów gospodarczych.
2.
Cenę sprzedaży budynku stanowi jego wartość ustalona stosownie do ust. 1.
§  2.
1.
W przypadku gdy odstępowany budynek został naprawiony przez nabywcę, dla określenia jego wartości z czasu przed naprawą odlicza się od wartości budynku naprawionego, ustalonej stosownie do § 1, wartość naprawy, obliczoną w stosunku procentowym do wartości budynku naprawionego.
2.
Przepis ust. 1 ma zastosowanie wyłącznie w przypadku, gdy nabywca posiadał odstępowane mienie nierolnicze na podstawie przydziału przez władze państwowe lub organy b. samorządu terytorialnego.
§  3.
Czynsz za ustanowienie użytkowania gruntu jako prawa wieczystego na gruncie ustala się w wysokości 1% wartości gruntu w stosunku rocznym.
§  4.
Czynsz za dzierżawę jednorodzinnego domu mieszkalnego z zabudowaniami gospodarczymi ustala się w wysokości 1% ich wartości w stosunku rocznym.
§  5.
Prezydium właściwej wojewódzkiej rady narodowej (Rady Narodowej w m. st. Warszawie i m. Łodzi) może za zgodą Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego na poszczególnych obszarach, z urzędu lub na wniosek prezydium powiatowej rady narodowej (rady narodowej miasta stanowiącego powiat, dzielnicowej rady narodowej m. st. Warszawy i m. Łodzi), zmniejszyć lub podwyższyć w granicach do 25% normy szacunkowe gruntów i budynków.
§  6.
Na poczet czynszu dzierżawnego lub sprzedaży za odstąpione mienie nierolnicze może być zaliczona wartość placów nie zabudowanych, stanowiących własność nabywcy, lub zabudowanych bez zezwolenia. Wartości budynków wzniesionych bez zezwolenia nie bierze się pod uwagę, zezwalając właścicielom na ich rozebranie i zabranie materiałów w określonym terminie.
§  7.
1.
W przypadku określonym w art. 14 dekretu z dnia 10 grudnia 1952 r. o odstępowaniu przez Państwo nieruchomego mienia nierolniczego na cele mieszkaniowe oraz na cele budownictwa indywidualnych domów jednorodzinnych (Dz. U. Nr 49, poz. 326) zalicza się na pokrycie ceny nabycia lub czynszu za państwowe mienie nierolnicze - wartość pozostawionego za granicą mienia nieruchomego; w tym przypadku nabywca obowiązany jest przedłożyć kartę ewakuacyjną i urzędowy opis mienia pozostawionego lub odpis zaświadczenia odszkodowawczego, wydanego przez Państwowy Urząd Repatriacyjny.
2.
Urzędowe obliczenia wartości mienia pozostawionego za granicą, dokonane przed wejściem w życie dekretu wymienionego w ust. 1, zachowują swą ważność.
3.
Zawarte w opisie mienia pozostawionego za granicą dane o jego wartości wyrażone w rublach należy przyjąć w stosunku 1 rubel równa się 1 złotemu.
4.
Wartość mienia pozostawionego za granicą ustala się w braku danych wymienionych w ust. 2 i 3 w sposób przewidziany w § 1.
§  8.
Górną granicę kwoty, ulegającej w myśl § 7 zarachowaniu na cenę nabycia, stanowi wartość odstępowanego mienia,
§  9.
Należność za sprzedane budynki na wniosek nabywcy rozkłada się na raty miesięczne, przy czym suma rat w ciągu roku nie może być, z wyjątkiem roku, w którym płatna jest ostatnia rata, niższa od kwoty 1.500 złotych.
§  10.
Czynsz dzierżawny oraz za użytkowanie gruntu płatny jest z góry miesięcznie.
§  11.
Inkaso należności powstałych z tytułu sprzedaży mienia nierolniczego oraz należności z tytułu zawartych umów dzierżawnych lub o użytkowanie dokonuje prezydium rady narodowej, które zawarło umowę.
§  12.
Wykonanie uchwały porucza się Prezesowi Rady Ministrów oraz Ministrom Gospodarki Komunalnej i Finansów.
§  13.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024