Przekazywanie zakładów lub ich części między państwowymi jednostkami gospodarczymi.

UCHWAŁA NR 69
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 6 lutego 1954 r.
w sprawie przekazywania zakładów lub ich części między państwowymi jednostkami gospodarczymi.

§  1.
Państwowymi jednostkami gospodarczymi w rozumieniu niniejszej uchwały są: przedsiębiorstwa i instytucje państwowe, centrale spółdzielczo-państwowe, jednostki budżetu państwa oraz spółki prawa cywilnego i handlowego, w których Skarb Państwa, przedsiębiorstwa państwowe albo osoby prawne prawa publicznego posiadają udział wynoszący ponad 50% kapitału zakładowego.
§  2.
Przekazywanie między państwowymi jednostkami gospodarczymi zakładów samodzielnie bilansujących następuje nieodpłatnie.
§  3.
1.
W przypadku gdy przedmiot przekazania samodzielnie nie bilansuje, nieodpłatnie przekazuje się środki trwałe oraz środki obrotowe w wysokości normatywu środków obrotowych, określonego dla przedmiotu przekazania; środki obrotowe przekraczające wysokość normatywu przekazuje się odpłatnie.
2.
Jeżeli jednak w myśl obowiązujących przepisów normatyw środków obrotowych przekazującego pokrywany jest w części funduszami własnymi i pasywami stałymi, w części zaś kredytem normatywnym, nieodpłatnie przekazuje się środki trwałe oraz środki obrotowe w wysokości tej części normatywu środków obrotowych przedmiotu przekazania, która powinna być pokryta funduszami własnymi i pasywami stałymi; pozostałe środki obrotowe przekazuje się odpłatnie.
§  4.
Zarządzenia o przekazaniu wydają:
1)
właściwi ministrowie - w przypadkach, gdy przejmujący i przekazujący podlegają ministrom;
2)
prezydia właściwych wojewódzkich rad narodowych - w przypadkach, gdy przejmujący i przekazujący podlegają prezydiom rad narodowych; zarządzenia wydawane są za zgodą ministrów sprawujących zwierzchni nadzór nad przekazującym i przejmującym;
3)
minister, któremu podlega przekazujący lub przejmujący - w przypadkach, gdy jedna ze stron podlega ministrowi, a druga prezydium rady narodowej; zarządzenia wydawane są przez ministra na wniosek lub po porozumieniu z prezydium właściwej wojewódzkiej rady narodowej i po uzgodnieniu z ministrem sprawującym zwierzchni nadzór nad drugą stroną; prezydium wojewódzkiej rady narodowej obowiązane jest wydać podległej jednostce potrzebne polecenia, zapewniające wykonanie zarządzenia.
§  5.
Przy przekazywaniu zakładu lub jego części powinien być sporządzony akt zdawczo-odbiorczy, podpisany przez upoważnionych przedstawicieli strony przekazującej i przejmującej. Protokoły zdawczo-odbiorcze powinny być uzgadniane z bankami finansującymi eksploatację i inwestycje.
§  6.
1.
Jeżeli przedmiot przekazania samodzielnie bilansuje, przejęciu podlegają wszystkie aktywa i pasywa objęte bilansem sporządzonym na dzień przejęcia.
2.
Podstawą sporządzenia bilansu są zapisy księgowe przekazywanego zakładu oraz spis majątku z natury (inwentaryzacja na dzień przejęcia). W komisji inwentaryzacyjnej biorą udział przedstawiciele strony przekazującej i przejmującej. Za zgodą ministra lub prezydium wojewódzkiej rady narodowej, którym podlega strona przejmująca, można inwentaryzacji zaniechać lub przeprowadzić ją w ograniczonym zakresie.
3.
Bilans na dzień przekazania, sporządzony przez zakład przekazywany, podlega zatwierdzeniu przez jednostki nadrzędne przekazującego i przejmującego.
4.
Roczny bilans przejętego zakładu wchodzi do bilansu zbiorczego tej jednostki, której organizacyjnie podlega z końcem roku bilansowego.
§  7.
1.
Jeżeli przedmiot przekazania samodzielnie nie bilansuje, przekazujący wydzieli ze swego bilansu i wykaże w odrębnym bilansie przekazania podlegające przekazaniu aktywa oraz odpowiadające im pasywa, określone w zarządzeniu Ministra Finansów, o którym mowa w ust. 2.
2.
Minister Finansów ustali w drodze zarządzenia szczegółowe zasady i tryb:
1)
sporządzania bilansu przekazania;
2)
rozliczeń pomiędzy przekazującym a przejmującym w przypadkach, gdy przedmiot przekazania samodzielnie nie bilansuje.
3.
Bilans przekazania podlega zatwierdzeniu przez jednostki nadrzędne przekazującego i przejmującego.
§  8.
Datą przekazania zakładów lub ich części powinien być pierwszy dzień miesiąca.
§  9.
1.
Strony powinny ustalić w protokole zdawczo-odbiorczym, które prawa i zobowiązania związane z prowadzeniem zakładu przechodzą na przejmującego, chociaż nie są objęte bilansem (§§ 6 i 7).
2.
Z wyjątkiem przypadku przewidzianego w ust. 3 przekazujący nie może wobec osób trzecich uchylić się od odpowiedzialności sądowej za zobowiązania związane z prowadzeniem przekazanego zakładu, z tym że w razie pozwania przez sąd lub komisję arbitrażową powinien przypozwać przejmującego, jeżeli zobowiązanie to wykonać powinien przejmujący.
3.
Przekazujący może jednak uchylić się wobec osoby trzeciej będącej jednostką gospodarki uspołecznionej od odpowiedzialności za zobowiązanie związane z prowadzeniem zakładu od chwili, gdy przekazujący lub przejmujący zawiadomił wierzyciela o zmianie osoby dłużnika. W zawiadomieniu należy powołać odpowiednią pozycję bilansu przekazania lub protokołu (ust. 1).
§  10.
Uprawnienia ministrów przewidziane w uchwale przysługują odpowiednio kierownikom centralnych urzędów.
§  11.
Spory majątkowe mogące wyniknąć między przejmującym a przekazującym na tle wykonania zarządzenia o przekazaniu rozstrzyga właściwy minister lub prezydium rady narodowej, jeżeli obie strony podlegają temu samemu ministrowi lub temu samemu prezydium rady narodowej. W innych przypadkach spory rozstrzygają państwowe komisje arbitrażowe.
§  12.
Upoważnia się Ministra Finansów do zastosowania zasad przewidzianych w niniejszej uchwale w odniesieniu do przypadków, gdy przekazanie zakładów lub ich części nastąpiło przed dniem wejścia w życie niniejszej uchwały, jeżeli rozliczenia z tego tytułu nie zostały zakończone.
§  13.
Uchwała niniejsza nie narusza przepisów uchwały Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów z dnia 27 maja 1949 r. w sprawie zasad wzajemnego przekazywania maszyn, urządzeń technicznych, środków transportowych i innych przedmiotów majątku trwałego przez urzędy, instytucje i przedsiębiorstwa państwowe (Monitor Polski Nr A-59, poz. 800).
§  14.
Traci moc uchwała Prezydium Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów z dnia 5 kwietnia 1950 r. w sprawie przekazywania przedsiębiorstw, zakładów lub ich części między państwowymi jednostkami gospodarczymi (Monitor Polski Nr A-47, poz. 532).
§  15.
Wykonanie uchwały porucza się Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, Ministrowi Finansów oraz właściwym ministrom i kierownikom centralnych urzędów.
§  16.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024