Rejestracja pojazdów mechanicznych, których używanie wymaga etatu samochodowego.

INSTRUKCJA
MINISTRA TRANSPORTU DROGOWEGO I LOTNICZEGO
z dnia 3 września 1954 r.
w sprawie rejestracji pojazdów mechanicznych, których używanie wymaga etatu samochodowego.

Na podstawie § 5 ust. 3 uchwały nr 104 Prezydium Rządu z dnia 1 marca 1952 r. w sprawie trybu rozdzielnictwa pojazdów samochodowych (Monitor Polski Nr A-23, poz. 297) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Pojazdy mechaniczne (wszystkich rodzajów):
1)
parku samochodowego administracji państwowej (władz, urzędów i instytucji państwowych itp., wchodzących do budżetu Państwa);
2)
parku samochodowego organizacji społecznych dotowanych ze Skarbu Państwa oraz instytucji korzystających z funduszów społecznych;
3)
samochody osobowe i motocykle parku samochodowego gospodarki narodowej (przedsiębiorstw państwowych, instytucji i przedsiębiorstw spółdzielczych oraz central spółdzielczo-państwowych, z wyjątkiem pojazdów mechanicznych przeznaczonych do transportu publicznego)

- mogą być dopuszczone do ruchu na drogach publicznych po zarejestrowaniu ich przez prezydium właściwej rady narodowej (ust. 2) na jednostkę organizacyjną, zwaną dalej w skróceniu "jednostką", dla której ustalono odpowiednie etaty samochodowe.

2.
Rejestracji pojazdów, wymienionych w ust. 1, dokonują prezydia powiatowych (miejskich w miastach stanowiących powiaty) rad narodowych oraz Rad Narodowych w m. st. Warszawie i m. Łodzi, właściwe ze względu na miejsce stałego postoju (garażowania) pojazdu.
§  2.
1.
Ustalenie etatu samochodowego stwierdza dowód przydziału etatu samochodowego, zwany dalej w skróceniu "dowodem przydziału".
2.
Dowód przydziału jest drukiem ścisłego zarachowania i składa się z dwóch odcinków, z których odcinek pierwszy przeznaczony jest dla prezydium rady narodowej, która rejestruje pojazd mechaniczny, drugi - dla jednostki.
§  3.
Dowody przydziału otrzymują ministerstwa (urzędy centralne), centralne instytucje społeczne, centrale spółdzielcze i centrale spółdzielczo-państwowe równocześnie z decyzją o ustaleniu etatów samochodowych; dokonają one rozdziału dowodów przydziału między podległe sobie jednostki.
§  4.
Jednostka zgłaszająca pojazd do rejestracji obowiązana jest przedstawić prezydium rady narodowej (§1 ust. 2) dowód przydziału.
§  5.
1.
Prezydium rady narodowej (§1 ust. 2) może zarejestrować pojazd mechaniczny na jednostkę tylko wówczas, jeżeli przedstawi ona dowód przydziału na dany rodzaj pojazdu.
2.
Prezydium rady narodowej rejestrując pojazd potwierdza jego zarejestrowanie na jednostkę przez odciśnięcie na odcinku dowodu przydziału, przeznaczonego dla jednostki, pieczęci prezydium i wypełnienie odpowiednich rubryk dowodu przydziału. Odcinek dowodu przydziału, przeznaczony dla prezydium rady narodowej, powinien być dołączony w sposób trwały do wniosku o rejestrację lub do karty stanu technicznego pojazdu. Odcinek dowodu przydziału przeznaczony dla jednostki przechowuje się w aktach jednostki.
3.
W razie zmiany miejsca postoju (garażowania) pojazdu albo w razie przydzielenia pojazdu innej jednostce w ramach tego samego ministerstwa (urzędu centralnego), centralnej instytucji społecznej, centrali spółdzielczej bądź centrali spółdzielczo-państwowej i przeniesienia go na teren właściwości innej rady narodowej pojazd może być przerejestrowany po stwierdzeniu, że był poprzednio zarejestrowany na podstawie ważnego dowodu przydziału. Przepisy ust. 2 stosuje się odpowiednio.
§  6.
1.
Cofnięcie etatu samochodowego następuje w drodze decyzji Państwowej Komisji Etatów. O cofnięciu etatu zawiadomione zostają:
1)
zainteresowana władza centralna (§ 3), która obowiązana jest zawiadomić o tym podległą sobie jednostkę,
2)
prezydium rady narodowej, które zarejestrowało pojazd.
2.
Prezydium rady narodowej (§ 1 ust. 2) po otrzymaniu zawiadomienia o cofnięciu etatu samochodowego (ust. 1) obowiązane jest niezwłocznie wycofać z ruchu pojazd, dla którego cofnięto etat samochodowy.
3.
W przypadku cofnięcia etatu samochodowego jednostka obowiązana jest zwrócić odcinek dowodu przydziału prezydium właściwej rady narodowej, które z kolei przesyła ten odcinek Państwowej Komisji Etatów.
4.
Wycofanie pojazdu z ruchu na drogach publicznych następuje przez unieważnienie dowodu rejestracyjnego i odebranie tablic ze znakami rejestracyjnymi oraz uczynienie adnotacji w dowodzie przydziału zarówno na odcinku, przeznaczonym dla jednostki, jak i na odcinku, przeznaczonym dla prezydium rady narodowej.
5.
W przypadku zmiany pojazdu, zarejestrowanego na podstawie dowodu przydziału, zarejestrowanie innego pojazdu na ten sam dowód przydziału może nastąpić dopiero po wycofaniu z ruchu pojazdu zarejestrowanego. Przepisy ust. 4 i § 5 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
§  7.
1.
Zarejestrowanie pojazdu mechanicznego bez dowodu przydziału jest zabronione.
2.
Pracownicy wydziałów komunikacji drogowej prezydiów rad narodowych, odpowiedzialni za czynności związane z rejestracją i dopuszczeniem pojazdu mechanicznego do ruchu, którzy zarejestrują pojazdy bez dowodów przydziału, będą pociągnięci do odpowiedzialności służbowej.
§  8.
1.
Prezydium rady narodowej (wydział komunikacji drogowej) obowiązane jest stale czuwać nad tym, aby ilość pojazdów mechanicznych będących w posiadaniu jednostek nie była większa od ilości etatów samochodowych.
2.
W razie stwierdzenia niezgodności prezydium rady narodowej (ust. 1) obowiązane jest spowodować przekazanie pojazdu stosownie do odrębnie wydanych zarządzeń.
§  9.
Traci moc instrukcja Ministra Transportu, Drogowego i Lotniczego z dnia 12 lipca 1952 r. w sprawie rejestracji pojazdów samochodowych, których używanie wymaga etatu samochodowego (Monitor Polski Nr A-69, poz. 1050).
§  10.
Instrukcja wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1955 r.

Zmiany w prawie

Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024