Ogłoszenie uchwały nr 4 Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej dla Pracowników Nauki z dnia 3 października 1953 r. w sprawie zasad przyznawania tytułu naukowego profesora nadzwyczajnego i zwyczajnego.

OBWIESZCZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO CENTRALNEJ KOMISJI KWALIFIKACYJNEJ DLA PRACOWNIKÓW NAUKI
z dnia 6 października 1953 r.
dotyczące ogłoszenia uchwały nr 4 Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej dla Pracowników Nauki z dnia 3 października 1953 r. w sprawie zasad przyznawania tytułu naukowego profesora nadzwyczajnego i zwyczajnego.

Na podstawie § 7 regulaminu Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej dla Pracowników Nauki, stanowiącego załącznik do uchwały nr 339 Rady Ministrów z dnia 26 kwietnia 1952 r. (Monitor Polski Nr A-42, poz. 601), ogłasza się uchwałę nr 4 Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej dla Pracowników Nauki z dnia 3 października 1953 r. w sprawie zasad przyznawania tytułu naukowego profesora nadzwyczajnego i zwyczajnego, stanowiącą załącznik do niniejszego obwieszczenia.

ZAŁĄCZNIK 

UCHWAŁA Nr 4 CENTRALNEJ KOMISJI KWALIFIKACYJNEJ DLA PRACOWNIKÓW NAUKI Z DNIA 3 PAŹDZIERNIKA 1953 R. W SPRAWIE ZASAD PRZYZNAWANIA TYTUŁU NAUKOWEGO PROFESORA NADZWYCZAJNEGO I ZWYCZAJNEGO

Centralna Komisja Kwalifikacyjna dla Pracowników Nauki, w oparciu o art. 49 i 71 ust. 3 ustawy z dnia 15 grudnia 1951 r. o szkolnictwie wyższym i o pracownikach nauki (Dz. U. z 1952 r. Nr 6, poz. 38), ustala następujące wytyczne w sprawie zasad przyznawania tytułu naukowego profesora nadzwyczajnego i zwyczajnego:
1.
Zasadniczym warunkiem przyznania tytułu naukowego profesora nadzwyczajnego jest posiadanie stopnia naukowego kandydata nauk bądź doktora nauk oraz tytułu naukowego docenta.
2.
W trybie ustalonym w § 9 regulaminu Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej dla Pracowników Nauki, stanowiącego załącznik do uchwały nr 339 Rady Ministrów z dnia 26 kwietnia 1952 r. (Monitor Polski z 1952 r. Nr A-42, poz. 601) i w wytycznych Prezydium Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej, stanowiących załącznik do obwieszczenia Przewodniczącego Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej dla Pracowników Nauki z dnia 6 października 1953 r. (Monitor Polski Nr A-99, poz. 1370), można występować do Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej z wnioskiem o przyznanie tytułu naukowego profesora nadzwyczajnego osobom posiadającym kwalifikacje ustalone w ust. 1, jeżeli osoby te w ciągu swego paroletniego pełnienia nienagannie obowiązków samodzielnego pracownika nauki, wykazały się:
a)
stale rozwijającą się działalnością naukowo-badawczą oraz stałym wzrostem poziomu dorobku naukowego wyrażającego się w pracach naukowych,
b)
twórczą inicjatywą w organizowaniu i systematycznym prowadzeniu pracy naukowo-badawczej oraz troską o wychowywanie młodej kadry naukowej,
c)
stałą i skuteczną troską o udoskonalanie metod i podnoszenie wyników nauczania - w przypadkach ubiegania się o tytuł profesora nadzwyczajnego osób pracujących w szkołach wyższych.
3.
Zasadniczym warunkiem przyznania tytułu naukowego profesora zwyczajnego jest posiadanie stopnia naukowego doktora nauk i tytułu naukowego profesora nadzwyczajnego.
4.
W trybie ustalonym w § 9 regulaminu Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej dla Pracowników Nauki, stanowiącego załącznik do uchwały nr 339 Rady Ministrów z dnia 26 kwietnia 1952 r. (Monitor Polski Nr A-42, poz. 601) i w wytycznych Prezydium Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej, stanowiących załącznik do obwieszczenia Przewodniczącego Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej dla Pracowników Nauki z dnia 6 października 1953 r. (Monitor Polski Nr A-99, poz. 1370), można występować do Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej z wnioskiem o przyznanie tytułu naukowego profesora zwyczajnego osobom posiadającym kwalifikacje ustalone w ust. 3, jeżeli osoby te w ciągu swej kilkuletniej pracy na stanowisku profesora nadzwyczajnego, wypełniając nienagannie obowiązki pracownika nauki, wykazały się:
a)
stale rosnącym dorobkiem naukowym, stanowiącym twórczy wkład do rozwoju danej dziedziny nauki,
b)
poważnymi osiągnięciami w organizowaniu i kierowaniu pracą naukowo-badawczą w służbie gospodarki narodowej i kultury oraz poważnymi rezultatami w wychowywaniu kadry naukowej,
c)
stałym wzrostem wyników w pracy nad kształceniem i wychowywaniem młodzieży - w przypadku ubiegania się o tytuł profesora zwyczajnego osób pracujących w szkołach wyższych.
5.
Przy ocenie działalności i całokształtu dorobku naukowego kandydata do tytułu naukowego profesora nadzwyczajnego lub zwyczajnego należy brać pod uwagę, obok dorobku naukowego w formie publikacji, również i inne związane z działalnością kandydata twórcze osiągnięcia, które doprowadziły do uogólnień mających znaczenie dla rozwoju danej gałęzi nauki.
6.
Wniosek o przyznanie tytułu naukowego profesora nadzwyczajnego i zwyczajnego powinien być oparty o uchwałę senatu w szkole wyższej poszerzonego o zaproszonych przez rektora samodzielnych pracowników nauki właściwego wydziału lub o uchwałę rady naukowej w instytucie naukowo-badawczym podjętą większością głosów w głosowaniu tajnym.
7.
Centralna Komisja Kwalifikacyjna rozpatrzy na wniosek właściwego ministra lub Prezydium Polskiej Akademii Nauk sprawę przyznania tytułu naukowego profesora zwyczajnego osobom, w stosunku do których Rada Główna do Spraw Szkół Wyższych i Nauki podjęła przed dniem wejścia w życie ustawy z dnia 15 grudnia 1951 r. o szkolnictwie wyższym i o pracownikach nauki uchwałę o wystąpienie z wnioskiem o nominację na stanowisko profesora zwyczajnego. Wnioski o przyznanie tytułu profesora zwyczajnego osobom, o których mowa w ustępie niniejszym, nie wymagają uchwały senatu w szkole wyższej lub rady naukowej w instytucie naukowo-badawczym.
8.
Utrzymuje się w mocy ust. 8 uchwały nr 2 Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej z dnia 29 kwietnia 1953 r., stanowiącej załącznik do obwieszczenia Przewodniczącego Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej dla Pracowników Nauki z dnia 27 czerwca 1953 r. (Monitor Polski Nr A-66, poz. 808), ustalający zasady przyznawania tytułu naukowego profesora nadzwyczajnego w przypadkach uzasadnionych wybitnym dorobkiem naukowym.
9.
Centralna Komisja Kwalifikacyjna poleca Prezydium opracowanie wytycznych w sprawie składania i rozpatrywania wniosków o przyznanie tytułu naukowego profesora nadzwyczajnego i zwyczajnego.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1953.A-99.1369

Rodzaj: Obwieszczenie
Tytuł: Ogłoszenie uchwały nr 4 Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej dla Pracowników Nauki z dnia 3 października 1953 r. w sprawie zasad przyznawania tytułu naukowego profesora nadzwyczajnego i zwyczajnego.
Data aktu: 06/10/1953
Data ogłoszenia: 09/11/1953
Data wejścia w życie: 09/11/1953