Tryb i terminy sporządzania faktur przejściowych i końcowych przez biura projektów, podległe Zarządowi Biur Projektów Energetycznych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ENERGETYKI
z dnia 10 lipca 1953 r.
w sprawie trybu i terminów sporządzania faktur przejściowych i końcowych przez biura projektów, podległe Zarządowi Biur Projektów Energetycznych.

Na podstawie § 4 uchwały nr 17 Prezydium Rządu z dnia 10 stycznia 1952 r. w sprawie zasad rozliczeń za roboty budowlano-montażowe i prace projektowe w zakresie inwestycji i kapitalnych remontów między jednostkami gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski Nr A-6, poz. 59 i Nr A-106, poz. 1642) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zarządzenie dotyczy przedsiębiorstw nadzorowanych przez Zarząd Biur Projektów Energetycznych.
§  2.
Podstawą do rozliczeń za wykonane prace projektowe przez przedsiębiorstwa wymienione w § 1 są faktury przejściowe i końcowe.
§  3.
Podstawą do wystawiania faktur przejściowych za prace projektowe są protokoły stanu wykonania dokumentacji technicznej, ustalające stopień wykonania poszczególnych faz, działów i stadiów dla każdego obiektu oddzielnie.
§  4.
Protokoły stanu wykonania dokumentacji technicznej powinny być sporządzone przez biura projektów w odstępach miesięcznych w terminie do dnia 6 miesiąca następnego po okresie, którego dotyczy faktura.
§  5.
1.
Stopień wykonania dokumentacji technicznej dotyczącej inwestycji o wartości do 1.500 tys. zł ustala biuro projektów w protokole jednostronnym.
2.
Stopień wykonania dokumentacji technicznej dotyczącej inwestycji o wartości powyżej 1.500 tys. zł ustala się w protokole dwustronnym, podpisanym przez przedstawiciela zamawiającego oraz biura projektów. W tym celu zgodnie z warunkami umownymi stanowiącymi załącznik nr 2 do zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 10 marca 1951 r. w sprawie stosowania wzoru umowy ramowej dotyczącej sporządzania dokumentacji technicznej dla inwestycji (Monitor Polski z 1951 r. Nr A-35, poz. 441, Nr A-49, poz. 647 i Nr A-94, poz. 1308 oraz z 1952 r. Nr A-53, poz. 784) przedstawiciel zamawiającego powinien stawić się w biurze projektów bez wezwania pomiędzy 1 i 5 dniem każdego następnego miesiąca. W przypadku nieprzybycia zamawiającego biuro projektów sporządza protokół jednostronny, czyniąc o tym odpowiednią wzmiankę w protokole.
3.
Ustalenia zawarte w takim protokole stanowią podstawę do wystawienia faktury przejściowej.
§  6.
Faktury przejściowe za prace projektowe powinny być sporządzane raz w miesiącu w terminie do dnia 17 następnego miesiąca za miesiąc ubiegły.
§  7.
1.
Faktury przejściowe za dokumentację techniczną powinny być sporządzane systemem narastającym, to znaczy powinny obejmować koszt wykonanych od początku prac w ramach poszczególnych stadiów dokumentacji (dla projektu wstępnego, projektu technicznego i rysunków roboczych) z potrąceniem ogólnej sumy poprzednich faktur przejściowych (§ 25 warunków umownych do umowy ramowej, dotyczącej sporządzania dokumentacji technicznej dla inwestycji - Monitor Polski z 1951 r. Nr A-35, poz. 441 z późniejszymi zmianami).
2.
Biuro projektów przesyła zamawiającemu listem poleconym lub doręcza za pokwitowaniem oryginał faktury przejściowej z jedną kopią w terminie ustalonym dla wystawienia faktury (§ 6), dołączając do przesłanej faktury 1 odpis protokołu stanu wykonania dokumentacji technicznej.
3.
Najpóźniej następnego dnia roboczego po wystawieniu faktury przejściowej biuro projektów obowiązane jest na podstawie faktury wystawić żądanie zapłaty i złożyć je wraz z dwiema kopiami faktury przejściowej w banku finansującym jego działalność eksploatacyjną.
§  8.
Biuro projektów wystawia następujące rachunki końcowe:
1)
za projekt wstępny;
2)
za projekt techniczny;
3)
za rysunki robocze;
4)
za inną dokumentację techniczną.
§  9.
Faktury końcowe za wykonaną dokumentację techniczną wymienioną w § 8 biuro projektów wystawia w trybie i terminach ustalonych w §§ 32-34 załącznika nr 2 do zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 10 marca 1951 r. w sprawie stosowania wzoru umowy ramowej dotyczącej sporządzania dokumentacji technicznej dla inwestycji (Monitor Polski Nr A-35, poz. 441 z późniejszymi zmianami).
§  10.
Faktury końcowe opiewają na koszt ostateczny. Od sumy faktury końcowej potrąca się ogólną sumę ostatniej faktury przejściowej.
§  11.
Biuro projektów przesyła zleceniodawcy oryginał faktury końcowej w dniu wystawienia faktur, dołączając ewentualnie oświadczenie o nieotrzymaniu od zamawiającego protokołu zatwierdzenia.
§  12.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1953 r.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1953.A-67.814

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Tryb i terminy sporządzania faktur przejściowych i końcowych przez biura projektów, podległe Zarządowi Biur Projektów Energetycznych.
Data aktu: 10/07/1953
Data ogłoszenia: 16/07/1953
Data wejścia w życie: 16/07/1953, 01/01/1953