Ogłoszenie uchwały nr 2 Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej dla Pracowników Nauki z dnia 29 kwietnia 1953 r. w sprawie zasad przyznawania tytułu naukowego docenta.

OBWIESZCZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO CENTRALNEJ KOMISJI KWALIFIKACYJNEJ DLA PRACOWNIKÓW NAUKI
z dnia 27 czerwca 1953 r.
dotyczące ogłoszenia uchwały nr 2 Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej dla Pracowników Nauki z dnia 29 kwietnia 1953 r. w sprawie zasad przyznawania tytułu naukowego docenta.

Na podstawie § 7 regulaminu Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej dla Pracowników Nauki, stanowiącego załącznik do uchwały nr 339 Rady Ministrów z dnia 26 kwietnia 1952 r. (Monitor Polski Nr A-42, poz. 601), ogłasza się uchwałę nr 2 Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej dla Pracowników Nauki z dnia 29 kwietnia 1953 r. w sprawie zasad przyznawania tytułu naukowego docenta, stanowiącą załącznik do niniejszego obwieszczenia.
Przewodniczący Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej dla Pracowników Nauki: A. Rapacki

ZAŁĄCZNIK 

UCHWAŁA NR 2 CENTRALNEJ KOMISJI KWALIFIKACYJNEJ DLA PRACOWNIKÓW NAUKI Z DNIA 29 KWIETNIA 1953 R. W SPRAWIE ZASAD PRZYZNAWANIA TYTUŁU NAUKOWEGO DOCENTA

Centralna Komisja Kwalifikacyjna dla Pracowników Nauki w oparciu o art. 49 i 71 ust. 3 ustawy z dnia 15 grudnia 1951 r. o szkolnictwie wyższym i o pracownikach nauki (Dz. U. z 1952 r. Nr 6, poz. 38) ustala następujące wytyczne w sprawie zasad przyznawania tytułu naukowego docenta.

I.

1.
Zasadniczym warunkiem przyznawania tytułu naukowego docenta jest posiadanie stopnia kandydata nauk.
2.
Osoba ubiegająca się o tytuł naukowy docenta powinna odpowiadać wymaganiom art. 52 ustawy z dnia 15 grudnia 1951 r. o szkolnictwie wyższym i o pracownikach nauki (Dz. U. z 1952 r. Nr 6, poz. 38), dając rękojmię swą dotychczasową pracą naukową i dydaktyczną, że jako pracownik nauki, nauczyciel i wychowawca kadr socjalistycznej inteligencji będzie wykonywać swe obowiązki pracownika nauki zgodnie z potrzebami gospodarki i kultury narodowej.
3.
W zasadzie Centralna Komisja Kwalifikacyjna przyznawać będzie tytuł naukowy docenta osobom mogącym się wykazać umiejętnością kierowania pracą naukową oraz co najmniej pięcioletnią pracą na stanowiskach pomocniczego pracownika nauki i posiadającym tytuł adiunkta. Okres aspirantury zalicza się.
4.
Centralna Komisja Kwalifikacyjna może:
a)
pomimo krótszego okresu czasu pracy na stanowiskach pomocniczego pracownika nauki przyznać tytuł naukowy docenta osobom, które uzyskały stopień kandydata nauk po ukończeniu studiów aspiranckich i wyróżniły się w czasie tych studiów wynikami w pracy naukowej i w praktyce pedagogicznej;
b)
przyznać tytuł naukowy docenta osobom, które uzyskały stopień kandydata nauk bez aspirantury, nie mogą wykazać się w wymaganym zakresie pracą w charakterze pomocniczego pracownika nauki, jeżeli mają one poważne doświadczenie w pracy zawodowej związanej z dyscypliną, która była przedmiotem pracy kandydackiej, oraz posiadają umiejętność prowadzenia pracy dydaktycznej.

II.

5.
Do dnia 30 czerwca 1954 r. można występować w trybie ustalonym w § 9 regulaminu Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej dla Pracowników Nauki, stanowiącego załącznik do uchwały nr 339 Rady Ministrów z dnia 26 kwietnia 1952 r. (Monitor Polski Nr A-42, poz. 601), i w wytycznych Prezydium Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej o przyznanie tytułu naukowego docenta osobom pełniącym obowiązki samodzielnych pracowników nauki w szkołach wyższych lub instytutach naukowych, jeżeli:
a)
osoby te posiadają tytuł doktora (starego typu);
b)
mają w swym dorobku naukowym pracę naukową, odpowiadającą wymaganiom określonym ogólnymi przepisami i uchwałą nr 1 Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej z dnia 29 kwietnia 1953 r. dla prac kandydackich, wykonaną w okresie nie dłuższym niż trzy lata przed datą wystąpienia z wnioskiem o nadanie tytułu naukowego docenta;
c)
odpowiadają one pozostałym kwalifikacjom wymaganym od osób, którym przyznaje się tytuł naukowy docenta, z tym że nie dotyczą ich wymagania określone w pkt 3 niniejszej uchwały.
6.
Osoby pełniące funkcje samodzielnych pracowników nauki, które nie posiadają wymaganych w ust. 5 kwalifikacji, mogąc być zatrudnione nadal w szkole wyższej lub instytucie naukowym przy zachowaniu dotychczasowych warunków płac i świadczeń socjalnych na zasadach, które zostaną ustalone odrębnie, mają prawo ubiegać się o przyznanie tytułu naukowego docenta po uzyskaniu stopnia kandydata nauk.
7.
Dotychczasowi docenci oraz osoby pełniące funkcje samodzielnych pracowników nauki w szkołach wyższych lub instytutach naukowych posiadające habilitację otrzymują w zasadzie tytuł naukowy docenta na wniosek złożony do Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej zgodnie z §§ 9 i 10 regulaminu Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej dla Pracowników Nauki (uchwała nr 339 Rady Ministrów z dnia 26 kwietnia 1952 r.).
8.
W przypadkach uzasadnionych wybitnym dorobkiem naukowym na podstawie uchwały senatu poszerzonego o zaproszonych przez rektora samodzielnych pracowników nauki właściwego wydziału w szkole wyższej (rady naukowej w instytucie naukowym), podjętej większością głosów w głosowaniu tajnym i zatwierdzonej przez rektora szkoły wyższej (dyrektora instytutu naukowego), można w trybie ustalonym w §§ 9 i 10 regulaminu Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej dla Pracowników Nauki (uchwała nr 339 Rady Ministrów z dnia 26 kwietnia 1952 r.) oraz w wytycznych Prezydium Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej występować z wnioskiem o przyznanie osobom wymienionym w ust. 5 tytułu naukowego profesora nadzwyczajnego.
9.
W stosunku do osób, które zostały zakwalifikowane uchwałą Rady Głównej do Spraw Szkół Wyższych i Nauki na stanowisko profesora nadzwyczajnego, a nominacji na to stanowisko nie otrzymały z powodu wejścia w życie ustawy z dnia 15 grudnia 1951 r. o szkolnictwie wyższym i o pracownikach nauki, Centralna Komisja Kwalifikacyjna rozpatrzy ponownie sprawę nadania im tytułu profesora nadzwyczajnego na wniosek właściwego ministra bez uchwały senatu poszerzonego o zaproszonych przez rektora samodzielnych pracowników nauki właściwego wydziału w szkole wyższej (rady naukowej w instytucie naukowym), o której mowa w ustępie poprzednim niniejszej uchwały.

III.

10.
Do dnia 30 czerwca 1954 r. można występować w trybie § 9 uchwały nr 339 Rady Ministrów z dnia 26 kwietnia 1952 r. w sprawie regulaminu Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej dla Pracowników Nauki i zgodnie z wytycznymi Prezydium Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej o przyznanie tytułu naukowego docenta wyróżniającym się pomocniczym pracownikom nauki w szkołach wyższych lub instytutach naukowych, którzy posiadają tytuł doktora (starego typu), jeżeli:
a)
mają w swym dorobku naukowym pracę naukową, odpowiadającą wymaganiom określonym ogólnymi przepisami i uchwałą nr 1 Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej dla Pracowników Nauki z dnia 29 kwietnia 1953 r. dla prac kandydackich, wykonaną w okresie nie dłuższym niż trzy lata przed datą wystąpienia z wnioskiem o nadanie tytułu naukowego docenta;
b)
posiadają one pozostałe kwalifikacje wymagane od osób ubiegających się o tytuł naukowy docenta, mogą wykazać się umiejętnością kierowania pracą naukową oraz odpowiednim okresem pracy na stanowiskach pomocniczego pracownika nauki na zasadach ustalonych w ust. 3 niniejszej uchwały.

Tytuł adiunkta w odniesieniu do tych osób nie jest konieczny.

IV.

11.
Przy ocenie całokształtu pracy naukowej osoby ubiegającej się o nadanie tytułu naukowego docenta senat poszerzony o zaproszonych przez rektora samodzielnych pracowników nauki właściwego wydziału w szkole wyższej i rady naukowe w instytutach naukowych powinny brać pod uwagę nie tylko wyniki indywidualnej pracy naukowej, lecz również jej wkład do kolektywnej pracy katedry lub zespołu.
12.
Centralna Komisja Kwalifikacyjna poleca Prezydium opracowanie wytycznych w sprawie składania i rozpatrywania wniosków o przyznanie tytułu naukowego docenta jako też oceny i kwalifikacji prac doktorskich (starego typu) przyjmowanych za podstawę do przyznawania tytułu docenta zgodnie z ust. 5 lit. b) i ust. 10 lit. a). Prezydium Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej ustali również tryb postępowania w innych przypadkach wyjątkowych, przewidzianych w art. 49 ust. 3 ustawy z dnia 15 grudnia 1951 r. o szkolnictwie wyższym i o pracownikach nauki, niż w ust. 5, 8 i 10 niniejszej uchwały.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1953.A-66.808

Rodzaj: Obwieszczenie
Tytuł: Ogłoszenie uchwały nr 2 Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej dla Pracowników Nauki z dnia 29 kwietnia 1953 r. w sprawie zasad przyznawania tytułu naukowego docenta.
Data aktu: 27/06/1953
Data ogłoszenia: 15/07/1953
Data wejścia w życie: 15/07/1953