Stwierdzanie na podstawie dowodów osobistych i tymczasowych zaświadczeń tożsamości obywatelstwa polskiego, podstawowych danych z aktu urodzenia oraz miejsca zamieszkania.

OKÓLNIK NR 181
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 21 grudnia 1953 r.
w sprawie stwierdzania na podstawie dowodów osobistych i tymczasowych zaświadczeń tożsamości obywatelstwa polskiego, podstawowych danych z aktu urodzenia oraz miejsca zamieszkania.

Przy załatwianiu spraw w urzędach i instytucjach państwowych oraz w przedsiębiorstwach uspołecznionych zachodzi niejednokrotnie potrzeba wykazania przez osobę zainteresowaną posiadania obywatelstwa polskiego bądź ustalenia daty i miejsca urodzenia, imion rodziców albo miejsca zamieszkania.
Uzyskiwanie w każdym z przypadków odpowiednich dowodów przysparza obywatelom nieraz wiele trudności, zmusza do odrywania się od pracy, a co najważniejsze przewleka postępowanie.

Skutecznym środkiem do usunięcia wskazanych niedomagań może być właściwe wykorzystanie dowodów osobistych i tymczasowych zaświadczeń tożsamości.

Stosownie do przepisów dekretu z dnia 22 października 1951 r. o dowodach osobistych (Dz. U. Nr 55, poz. 382) oraz rozporządzenia z dnia 20 marca 1952 r. (Dz. U. Nr 13, poz. 82) dowody osobiste jak również tymczasowe zaświadczenia tożsamości koloru czerwonego, wydawane osobom w wieku od 16 do 18 roku życia, stwierdzają w sposób nie budzący wątpliwości tożsamość, obywatelstwo polskie, datę i miejsce urodzenia, imiona rodziców oraz miejsce zamieszkania.

Tymczasowe zaświadczenia tożsamości koloru jasnoszarego, wydawane osobom, których tożsamość i obywatelstwo polskie nie zostały stwierdzone w sposób niewątpliwy, stanowią jedynie podstawę do stwierdzenia miejsca zamieszkania.

W związku z tym zarządza się, co następuje:

Urzędy i instytucje państwowe oraz przedsiębiorstwa uspołecznione nie powinny żądać:

1)
od osób, posiadających dowody osobiste lub tymczasowe zaświadczenia tożsamości koloru czerwonego, osobnych dokumentów dla stwierdzenia obywatelstwa polskiego, daty i miejsca urodzenia, imion rodziców oraz miejsca zamieszkania;
2)
od osób, posiadających tymczasowe zaświadczenia tożsamości koloru jasnoszarego osobnych dowodów dla stwierdzenia miejsca zamieszkania.

W razie potrzeby ustalenia okoliczności, które mogą być stwierdzone na podstawie dowodów osobistych lub tymczasowych zaświadczeń tożsamości należy ograniczyć się do zażądania dowodu osobistego (tymczasowego zaświadczenia tożsamości) i na jego podstawie pracownik załatwiający sprawę powinien sporządzić odpowiednią notatkę służbową (z podaniem rodzaju dokumentu, jego serii i numeru), załączając ją następnie do akt sprawy.

Okazanie dowodu osobistego (tymczasowego zaświadczenia tożsamości) nie zwalnia osób zainteresowanych do obowiązku przedłożenia wypisu z akt stanu cywilnego w przypadkach przewidzianych w przepisach ustawowych (np. obowiązek składania odpisów skróconych aktów urodzenia przy zawieraniu małżeństw).

Postanowienia niniejszego okólnika nie mają zastosowania do pism przesyłanych pocztą.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1953.A-117.1524

Rodzaj: Okólnik
Tytuł: Stwierdzanie na podstawie dowodów osobistych i tymczasowych zaświadczeń tożsamości obywatelstwa polskiego, podstawowych danych z aktu urodzenia oraz miejsca zamieszkania.
Data aktu: 21/12/1953
Data ogłoszenia: 31/12/1953
Data wejścia w życie: 31/12/1953