Nadanie tymczasowego statutu Bibliotece Śląskiej w Katowicach.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA KULTURY I SZTUKI
z dnia 15 października 1952 r.
w sprawie nadania tymczasowego statutu Bibliotece Śląskiej w Katowicach.

Na podstawie art. 3 dekretu z dnia 17 kwietnia 1946 r. o bibliotekach i opiece nad zbiorami bibliotecznymi (Dz. U. Nr 26, poz. 163) oraz art. 1 ustawy z dnia 31 października 1951 r. o przekazaniu Ministrowi Kultury i Sztuki zakresu działania Ministra Oświaty w przedmiocie bibliotek i zbiorów bibliotecznych (Dz. U. Nr 58, poz. 400) zarządza się, co następuje:
§  1.
Bibliotece Śląskiej w Katowicach nadaje się tymczasowy statut, stanowiący załącznik do niniejszego zarządzenia.
§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

TYMCZASOWY STATUT BIBLIOTEKI ŚLĄSKIEJ W KATOWICACH

Postanowienia ogólne.
§ 1.
Biblioteka Śląska w Katowicach, zwana dalej w skróceniu "Biblioteką", utworzona śląską ustawą z dnia 11 marca 1936 r. (Dz. Ustaw Śląskich Nr 8, poz. 13), działa w oparciu o przepisy dekretu z dnia 17 kwietnia 1946 r. o bibliotekach i opiece nad zbiorami bibliotecznymi (Dz. U. Nr 26, poz. 163) oraz na podstawie niniejszego statutu.
§  2.
1.
Siedzibą Biblioteki jest m. Katowice.
2.
Biblioteka posiada Oddział w Bytomiu.
§  3.
Zwierzchni nadzór nad działalnością Biblioteki sprawuje Minister Kultury i Sztuki przez Centralny Zarząd Bibliotek.
§  4.
Biblioteka ma prawo używania pieczęci okrągłej z godłem państwowym pośrodku i napisem, zawierającym nazwę Biblioteki w otoku.
§  5.
Do zadań Biblioteki należy gromadzenie, przechowywanie, opracowywanie i udostępnianie piśmiennictwa naukowego ze wszystkich dziedzin oraz literatury pięknej i innych dokumentów bibliotecznych, służących rozwojowi badań naukowych i twórczości narodowej oraz potrzebom kształcenia ogólnego i zawodowego, a w szczególności:
1)
gromadzenie piśmiennictwa z dziedziny nauk ekonomicznych, społecznych i prawnych oraz z zakresu techniki górniczej i przemysłowej,
2)
gromadzenie piśmiennictwa w języku polskim i w językach obcych, dotyczącego Śląska i jego udziału w rozwoju kultury i gospodarki narodowej,
3)
gromadzenie egzemplarzy piśmiennictwa regionalnego, dostarczanych bezpłatnie Bibliotece zgodnie z obowiązującymi przepisami dla celów bibliotecznych i urzędowej rejestracji.
§  6.
W zakresie swojej działalności Biblioteka:
1)
gromadzi i przechowuje w swoich zbiorach:
a)
nowe druki zwarte i ulotne,
b)
czasopisma,
c)
stare druki,
d)
rękopisy,
e)
mapy i atlasy,
f)
ryciny i grafikę,
g)
nuty,
h)
mikrofilmy,
i)
innego rodzaju materiały dokumentacyjne,
2)
opracowuje swoje zbiory, zgodnie z zasadami postępowego bibliotekarstwa naukowego, kierując się potrzebami nauki i gospodarki narodowej,
3)
podejmuje prace w zakresie bibliografii, bibliotekarstwa naukowego oraz badań nad książką i czytelnictwem ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień śląskich i ogłasza wydawnictwa w tym zakresie oraz bierze udział w pracach podejmowanych w tych dziedzinach przez inne biblioteki lub instytucje naukowe,
4)
udziela pomocy informacyjno-bibliograficznej innym bibliotekom, instytucjom i organizacjom społecznym, zakładom wytwórczym oraz osobom pracującym naukowo i uzupełniającym swoje wykształcenie ideologiczne, ogólne i zawodowe,
5)
udostępnia swoje zbiory na miejscu lub w drodze wypożyczania osobom i instytucjom dla badań naukowych lub studiów oraz prac związanych z rozwojem gospodarki narodowej, prowadząc w tym celu czytelnie ogólne i pracownie specjalne, czytelnie czasopism i wypożyczalnie,
6)
uczestniczy w wypożyczaniu międzybibliotecznym krajowym i zagranicznym,
7)
podnosi kwalifikacje zawodowe bibliotekarzy przez organizowanie praktyk, pokazów i konferencji szkoleniowych.

Dyrektor i Rada Biblioteczna.

§  7.
1.
Na czele Biblioteki stoi Dyrektor, który kieruje samodzielnie działalnością Biblioteki i jest za nią odpowiedzialny.
2.
Dyrektora powołuje i odwołuje Minister Kultury i Sztuki.
3.
Dyrektora zastępuje w czasie jego nieobecności jeden z kierowników działów wyznaczony na wniosek Dyrektora Biblioteki przez Centralny Zarząd Bibliotek.
§  8.
Do zakresu działania Dyrektora należy w szczególności:
1)
kierowanie całością prac fachowych i organizacyjno-administracyjnych Biblioteki,
2)
przedstawianie Radzie Bibliotecznej do zaopiniowania projektów planów prac oraz preliminarzy dochodów i wydatków Biblioteki,
3)
przedstawianie Ministrowi Kultury i Sztuki do zatwierdzenia planów prac i preliminarzy dochodów i wydatków,
4)
przedstawianie Ministrowi Kultury i Sztuki sprawozdań z działalności Biblioteki,
5)
uzupełnianie zbiorów Biblioteki w drodze zakupów i przyjmowania darowizn, jak również przyjmowanie w depozyt księgozbiorów; przyjmowanie darowizn lub depozytów, do których przywiązane są warunki obciążające, wymaga zgody Ministra Kultury i Sztuki, a w przypadku obciążeń mogących spowodować wydatki z budżetu Państwa – ponadto zgody Ministra Finansów,
6)
przeprowadzanie wymiany druków zbędnych i występowanie z wnioskami w sprawie odstępowania lub sprzedaży takich druków.
§  9.
Przy Bibliotece działa Rada Biblioteczna.
§  10.
1.
Rada Biblioteczna składa się z przewodniczącego i jego zastępcy oraz najwyżej 6 członków, powołanych na okres 3 lat spośród przedstawicieli wyższego szkolnictwa, instytucji naukowych i organizacji społeczno-politycznych oraz znawców zagadnień, wchodzących w zakres działania Biblioteki. Przewodniczącego, jego zastępcę oraz członków Rady powołuje Minister Kultury i Sztuki na wniosek Dyrektora Centralnego Zarządu Bibliotek.
2.
Przewodniczący Rady, jego zastępca oraz członkowie Rady mogą być odwołani przed upływem kadencji.
3.
Dyrektor i pracownicy Biblioteki nie mogą wchodzić w skład Rady.
4.
Przewodniczący, jego zastępca oraz członkowie Rady otrzymują za udział w posiedzeniach, wynagrodzenie w wysokości ustalonej przez Ministra Kultury i Sztuki w porozumieniu z Ministrem Finansów.
§  11.
Zadaniem Rady Bibliotecznej jest opieka nad rozwojem Biblioteki i staranie o zapewnienie jej należytych warunków działalności. W szczególności do zakresu działania Rady Bibliotecznej należy:
1)
opiniowanie planów prac oraz preliminarzy dochodów i wydatków Biblioteki,
2)
wypowiadanie się w sprawach dotyczących organizacji Biblioteki,
3)
rozpatrywanie rocznych sprawozdań z działalności Biblioteki,
4)
rozpatrywanie i opiniowanie planów rozbudowy Biblioteki i jej urządzeń przedstawionych przez Dyrektora Biblioteki,
5)
rozpatrywanie innych spraw na zlecenie Ministra Kultury i Sztuki i Dyrektora Centralnego Zarządu Bibliotek oraz na wniosek Dyrektora Biblioteki.
§  12.
1.
Posiedzenia Rady Bibliotecznej zwołuje przewodniczący.
2.
Przewodniczący obowiązany jest zwołać posiedzenie Rady co najmniej dwa razy w ciągu roku kalendarzowego.
3.
Niezależnie od obowiązku przewidzianego w ust. 2 przewodniczący obowiązany jest zwołać posiedzenie Rady:
1)
na żądanie Ministra Kultury i Sztuki,
2)
na wniosek co najmniej połowy liczby członków Rady,
3)
na wniosek Dyrektora Biblioteki.
4.
W posiedzeniach Rady bierze udział Dyrektor Biblioteki lub wyznaczony przez niego zastępca bez prawa udziału w głosowaniu.
§  13.
1.
Do ważności uchwał Rady Bibliotecznej konieczna jest obecność przewodniczącego lub jego zastępcy i co najmniej połowy ogólnej liczby członków.
2.
Uchwały zapadają zwykłą większością głosów. W razie równości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego.
3.
Minister Kultury i Sztuki może uchylić uchwały Rady w całości lub w części z urzędu lub na wniosek Dyrektora Biblioteki.

Organizacja Biblioteki.

§  14.
1.
Biblioteka spełnia swe zadania przy pomocy fachowych i usługowych komórek organizacyjnych.
2.
Komórki fachowe realizują zasadnicze zadania Biblioteki. Komórki usługowe wykonują funkcje pomocnicze w stosunku do komórek fachowych, a w szczególności załatwiają sprawy personalne, budżetowo-rachunkowe i gospodarcze.
3.
Organizacja wewnętrzna Biblioteki jest następująca:
1)
Dział Księgozbiorów,
2)
Dział Opracowania Zbiorów,
3)
Dział Bibliograficzno-Informacyjny,
4)
Dział Udostępniania Zbiorów,
5)
Dział Zbiorów Specjalnych,
6)
Dział Budżetowo-Administracyjny,
7)
Oddział w Bytomiu.
4.
Minister Kultury i Sztuki na wniosek Dyrektora Biblioteki, zaopiniowany przez Radę Biblioteczną, określi:
a)
organizację i zakres działania poszczególnych działów i Oddziału w Bytomiu,
b)
regulaminy pracy poszczególnych komórek i jednostek organizacyjnych.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1952.A-97.1496

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Nadanie tymczasowego statutu Bibliotece Śląskiej w Katowicach.
Data aktu: 15/10/1952
Data ogłoszenia: 24/11/1952
Data wejścia w życie: 24/11/1952