Zwiększenie odpowiedzialności państwowych biur projektów za terminowe opracowanie dokumentacji technicznej oraz odpowiedzialności zleceniodawców za terminowe dostarczenie założeń projektów i innych danych niezbędnych do opracowania dokumentacji.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO PAŃSTWOWEJ KOMISJI PLANOWANIA GOSPODARCZEGO
z dnia 28 sierpnia 1952 r.
w sprawie zwiększenia odpowiedzialności państwowych biur projektów za terminowe opracowanie dokumentacji technicznej oraz odpowiedzialności zleceniodawców za terminowe dostarczenie założeń projektów i innych danych niezbędnych do opracowania dokumentacji.

W celu zwiększenia odpowiedzialności państwowych biur projektów za terminowe opracowanie dokumentacji technicznej oraz zleceniodawców za terminowe dostarczenie biurom projektów założeń projektów i innych danych niezbędnych do opracowania dokumentacji technicznej, na podstawie § 5 uchwały Nr 111 Prezydium Rządu z dnia 1 marca 1952 r. w sprawie zmiany systemu płac w państwowych biurach projektów (Monitor Polski Nr A-22, poz. 284) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zamawiający (inwestor) obowiązany jest do zawarcia z biurem projektów porozumienia wstępnego w przedmiocie zawarcia umowy o sporządzenie dokumentacji technicznej.
2.
Zawarcie porozumienia wstępnego powinno nastąpić w terminie umożliwiającym opracowanie założeń projektów przed zawarciem umowy o sporządzenie dokumentacji technicznej.
§  2.
Porozumienie wstępne powinno określać:
1)
rodzaj inwestycji i zakres dokumentacji mającej być przedmiotem umowy oraz orientacyjny termin wykonania dokumentacji technicznej,
2)
wykonawcę założeń projektów,
3)
termin zawarcia umowy o wykonanie dokumentacji technicznej,
4)
termin zawarcia odrębnej umowy o sporządzenie założeń projektów w przypadkach przewidzianych w § 3.
§  3.
Zamawiający, nie posiadający założeń projektów w chwili zawierania porozumienia wstępnego oraz nie mogący ich opracować we własnym zakresie, może powierzyć opracowanie założeń biuru projektów zgodnie z § 40 instrukcji Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego Nr 20 o zasadach sporządzania i zatwierdzania dokumentacji technicznej dla inwestycji.
§  4.
1.
W przypadku nie zawarcia umowy o sporządzenie dokumentacji technicznej w terminie przewidzianym w porozumieniu wstępnym z winy zamawiającego biuro projektów nie jest obowiązane do umieszczenia wykonania dokumentacji w swoim planie produkcyjnym.
2.
Wprowadzenie wykonania dokumentacji do planu produkcyjnego biura projektów w przypadku odmowy ze strony biura może nastąpić jedynie na polecenie ministra sprawującego nadzór nad biurem projektów na uzasadniony wniosek ministra sprawującego nadzór nad zamawiającym (inwestorem).
§  5.
1.
Banki finansujące inwestycje kontrolować będą w ramach sprawowanej przez siebie bankowej kontroli stosowanie sankcji finansowych (kar umownych) za niedotrzymanie warunków umowy.
2.
Zamawiający (inwestor) obowiązany jest zawiadomić bank finansujący inwestycje oraz bank finansujący biuro projektów o niedotrzymaniu terminu wykonania zlecenia przez biuro projektów najdalej w ciągu 5 dni od upływu ustalonego w umowie terminu opracowania dokumentacji.
3.
Biuro projektów obowiązane jest zawiadomić bank finansujący inwestycje o niedotrzymaniu przez zamawiającego terminu dostarczenia brakujących danych do projektowania w terminie 5 dni od ustalonego terminu dostarczenia danych.
§  6.
1.
Jeżeli wysokość wypłaconych kar za zwłokę oraz odszkodowań przekracza w jednym miesiącu 1% miesięcznej zdolności produkcyjnej biura projektów, wyrażonej w kosztach dokumentacji technicznej, wynikającej z planów kwartalnych, bank finansujący eksploatację biura projektów obowiązany jest do wystąpienia do ministerstwa lub centralnego zarządu, sprawującego nadzór nad biurem projektów, z wnioskiem o wyciągniecie konsekwencji służbowych, a w szczególności zastosowanie sankcji w stosunku do kierownictwa biura projektów, polegających na obniżeniu lub pozbawieniu premii (sankcje w zakresie premiowania).
2.
Sankcje w zakresie premiowania zarówno w stosunku do kierownictwa biura jak i kierowników działów oraz innych pracowników biura za niedotrzymanie terminu opracowania dokumentacji technicznej ustalone są w regulaminie premiowania pracowników biur projektów, stanowiącym załącznik do zarządzenia Nr 186 Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 17 czerwca 1952 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników państwowych biur projektów (Biuletyn PKPG Nr 26, poz. 123).
§  7.
1.
W przypadku niedotrzymania przez zamawiającego ustalonego w porozumieniu wstępnym, umowie o sporządzenie dokumentacji oraz w porozumieniach dodatkowych terminu dostarczenia założeń projektów i innych danych niezbędnych do opracowania dokumentacji technicznej, jednostka sprawująca bezpośredni nadzór nad zamawiającym obowiązana jest do wyciągnięcia konsekwencji służbowych w stosunku do pracowników zamawiającego, a w szczególności do zastosowania sankcji w zakresie premiowania (obniżenia lub pozbawienia premii).
2.
Biuro projektów obowiązane jest zawiadomić jednostkę sprawującą bezpośredni nadzór nad zamawiającym o niedotrzymaniu przez niego terminu w ciągu 5 dni od upływu ustalonego terminu dostarczenia założeń projektu lub niezbędnych danych, podając przewidywane skutki niedotrzymania terminu.
§  8.
1.
Sankcje w zakresie premiowania, o których mowa w §§ 6 i 7, nie mogą łącznie przekroczyć wysokości jednomiesięcznej premii pracownika.
2.
Rodzaj i wysokość sankcji w zakresie premiowania powinny być uzależnione od następujących czynników:
1)
przewidywanych następstw na skutek niedotrzymania terminu,
2)
ważności obiektu,
3)
okresu opóźnienia.
§  9.
W zarządzeniu Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 10 marca 1951 r. w sprawie stosowania wzoru umowy ramowej dotyczącej sporządzania dokumentacji technicznej dla inwestycji (Monitor Polski z 1951 r. Nr A-35, poz. 441, Nr A-49, poz. 647, Nr A-94, poz. 1308 i z 1952 r. Nr A-53, poz. 784) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 1 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. W przypadku konieczności uzupełnienia przedstawionych przez zamawiającego prawidłowo sporządzonych i zatwierdzonych założeń projektów strony powinny zawrzeć umowę pod warunkiem ustalenia w niej terminu dostarczenia przez zamawiającego brakujących danych do projektowania.";

2)
we wzorze umowy ramowe| dotyczącej sporządzania dokumentacji technicznej dla inwestycji (załącznik nr 1):
a)
w § 1 dodaje się ust. 3 w brzmieniu:

"3. Dostarczone Biuru Projektów założenia projektu zostaną uzupełnione przez zamawiającego w terminie do dnia ....................",

b)
w § 2 ust. 2 dodaje się na końcu wyrazy: "oraz w przypadku niedostarczenia w terminie przez zamawiającego uzupełnień do założeń projektu (§ 1 ust. 3).";
3)
w warunkach umownych do umowy ramowej dotyczącej sporządzania dokumentacji technicznej dla inwestycji (załącznik nr 2):
a)
w tytule działu III skreśla się podtytuł,
b)
w § 39 cyfry "0,1%" zastępuje się cyframi "0,4%",
c)
w § 40 po wyrazie: "wysokości" skreśla się wyraz "do",
d)
dodaje się § 44 w brzmieniu:

"§ 44. 1. W przypadku niedotrzymania przez zamawiającego terminu dostarczenia danych potrzebnych do projektowania, określonych w umowie, zamawiający obowiązany jest zapłacić biuru projektów karę za zwłokę w wysokości 0,4% wartości prac opóźnionych, podanej przez biuro projektów za każdy dzień zwłoki z wyłączeniem niedziel i świąt.

2. W przypadku niewykonania umowy przez biuro projektów z winy zamawiającego, zamawiający obowiązany jest do zapłacenia biuru projektów odszkodowania w wysokości 15% wartości niewykonanej części zamówienia.

3. Biuro projektów może na zasadach ogólnych domagać się odszkodowania przewyższającego odszkodowanie umowne.".

§  10.
Umowy zawarte przed dniem wejścia w życie niniejszego zarządzenia powinny być dostosowane do wymagań określonych w § 9, w terminie 1 miesiąca od dnia wejścia w życie zarządzenia.
§  11.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1952.A-77.1222

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zwiększenie odpowiedzialności państwowych biur projektów za terminowe opracowanie dokumentacji technicznej oraz odpowiedzialności zleceniodawców za terminowe dostarczenie założeń projektów i innych danych niezbędnych do opracowania dokumentacji.
Data aktu: 28/08/1952
Data ogłoszenia: 16/09/1952
Data wejścia w życie: 16/09/1952