Zwiększenie odpowiedzialności państwowych biur projektów za terminowe opracowanie dokumentacji technicznej oraz odpowiedzialności zleceniodawców za terminowe dostarczenie założeń projektów i innych danych niezbędnych do opracowania dokumentacji.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO PAŃSTWOWEJ KOMISJI PLANOWANIA GOSPODARCZEGO
z dnia 28 sierpnia 1952 r.
w sprawie zwiększenia odpowiedzialności państwowych biur projektów za terminowe opracowanie dokumentacji technicznej oraz odpowiedzialności zleceniodawców za terminowe dostarczenie założeń projektów i innych danych niezbędnych do opracowania dokumentacji.

W celu zwiększenia odpowiedzialności państwowych biur projektów za terminowe opracowanie dokumentacji technicznej oraz zleceniodawców za terminowe dostarczenie biurom projektów założeń projektów i innych danych niezbędnych do opracowania dokumentacji technicznej, na podstawie § 5 uchwały Nr 111 Prezydium Rządu z dnia 1 marca 1952 r. w sprawie zmiany systemu płac w państwowych biurach projektów (Monitor Polski Nr A-22, poz. 284) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zamawiający (inwestor) obowiązany jest do zawarcia z biurem projektów porozumienia wstępnego w przedmiocie zawarcia umowy o sporządzenie dokumentacji technicznej.
2.
Zawarcie porozumienia wstępnego powinno nastąpić w terminie umożliwiającym opracowanie założeń projektów przed zawarciem umowy o sporządzenie dokumentacji technicznej.
§  2.
Porozumienie wstępne powinno określać:
1)
rodzaj inwestycji i zakres dokumentacji mającej być przedmiotem umowy oraz orientacyjny termin wykonania dokumentacji technicznej,
2)
wykonawcę założeń projektów,
3)
termin zawarcia umowy o wykonanie dokumentacji technicznej,
4)
termin zawarcia odrębnej umowy o sporządzenie założeń projektów w przypadkach przewidzianych w § 3.
§  3.
Zamawiający, nie posiadający założeń projektów w chwili zawierania porozumienia wstępnego oraz nie mogący ich opracować we własnym zakresie, może powierzyć opracowanie założeń biuru projektów zgodnie z § 40 instrukcji Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego Nr 20 o zasadach sporządzania i zatwierdzania dokumentacji technicznej dla inwestycji.
§  4.
1.
W przypadku nie zawarcia umowy o sporządzenie dokumentacji technicznej w terminie przewidzianym w porozumieniu wstępnym z winy zamawiającego biuro projektów nie jest obowiązane do umieszczenia wykonania dokumentacji w swoim planie produkcyjnym.
2.
Wprowadzenie wykonania dokumentacji do planu produkcyjnego biura projektów w przypadku odmowy ze strony biura może nastąpić jedynie na polecenie ministra sprawującego nadzór nad biurem projektów na uzasadniony wniosek ministra sprawującego nadzór nad zamawiającym (inwestorem).
§  5.
1.
Banki finansujące inwestycje kontrolować będą w ramach sprawowanej przez siebie bankowej kontroli stosowanie sankcji finansowych (kar umownych) za niedotrzymanie warunków umowy.
2.
Zamawiający (inwestor) obowiązany jest zawiadomić bank finansujący inwestycje oraz bank finansujący biuro projektów o niedotrzymaniu terminu wykonania zlecenia przez biuro projektów najdalej w ciągu 5 dni od upływu ustalonego w umowie terminu opracowania dokumentacji.
3.
Biuro projektów obowiązane jest zawiadomić bank finansujący inwestycje o niedotrzymaniu przez zamawiającego terminu dostarczenia brakujących danych do projektowania w terminie 5 dni od ustalonego terminu dostarczenia danych.
§  6.
1.
Jeżeli wysokość wypłaconych kar za zwłokę oraz odszkodowań przekracza w jednym miesiącu 1% miesięcznej zdolności produkcyjnej biura projektów, wyrażonej w kosztach dokumentacji technicznej, wynikającej z planów kwartalnych, bank finansujący eksploatację biura projektów obowiązany jest do wystąpienia do ministerstwa lub centralnego zarządu, sprawującego nadzór nad biurem projektów, z wnioskiem o wyciągniecie konsekwencji służbowych, a w szczególności zastosowanie sankcji w stosunku do kierownictwa biura projektów, polegających na obniżeniu lub pozbawieniu premii (sankcje w zakresie premiowania).
2.
Sankcje w zakresie premiowania zarówno w stosunku do kierownictwa biura jak i kierowników działów oraz innych pracowników biura za niedotrzymanie terminu opracowania dokumentacji technicznej ustalone są w regulaminie premiowania pracowników biur projektów, stanowiącym załącznik do zarządzenia Nr 186 Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 17 czerwca 1952 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników państwowych biur projektów (Biuletyn PKPG Nr 26, poz. 123).
§  7.
1.
W przypadku niedotrzymania przez zamawiającego ustalonego w porozumieniu wstępnym, umowie o sporządzenie dokumentacji oraz w porozumieniach dodatkowych terminu dostarczenia założeń projektów i innych danych niezbędnych do opracowania dokumentacji technicznej, jednostka sprawująca bezpośredni nadzór nad zamawiającym obowiązana jest do wyciągnięcia konsekwencji służbowych w stosunku do pracowników zamawiającego, a w szczególności do zastosowania sankcji w zakresie premiowania (obniżenia lub pozbawienia premii).
2.
Biuro projektów obowiązane jest zawiadomić jednostkę sprawującą bezpośredni nadzór nad zamawiającym o niedotrzymaniu przez niego terminu w ciągu 5 dni od upływu ustalonego terminu dostarczenia założeń projektu lub niezbędnych danych, podając przewidywane skutki niedotrzymania terminu.
§  8.
1.
Sankcje w zakresie premiowania, o których mowa w §§ 6 i 7, nie mogą łącznie przekroczyć wysokości jednomiesięcznej premii pracownika.
2.
Rodzaj i wysokość sankcji w zakresie premiowania powinny być uzależnione od następujących czynników:
1)
przewidywanych następstw na skutek niedotrzymania terminu,
2)
ważności obiektu,
3)
okresu opóźnienia.
§  9.
W zarządzeniu Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 10 marca 1951 r. w sprawie stosowania wzoru umowy ramowej dotyczącej sporządzania dokumentacji technicznej dla inwestycji (Monitor Polski z 1951 r. Nr A-35, poz. 441, Nr A-49, poz. 647, Nr A-94, poz. 1308 i z 1952 r. Nr A-53, poz. 784) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 1 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. W przypadku konieczności uzupełnienia przedstawionych przez zamawiającego prawidłowo sporządzonych i zatwierdzonych założeń projektów strony powinny zawrzeć umowę pod warunkiem ustalenia w niej terminu dostarczenia przez zamawiającego brakujących danych do projektowania.";

2)
we wzorze umowy ramowe| dotyczącej sporządzania dokumentacji technicznej dla inwestycji (załącznik nr 1):
a)
w § 1 dodaje się ust. 3 w brzmieniu:

"3. Dostarczone Biuru Projektów założenia projektu zostaną uzupełnione przez zamawiającego w terminie do dnia ....................",

b)
w § 2 ust. 2 dodaje się na końcu wyrazy: "oraz w przypadku niedostarczenia w terminie przez zamawiającego uzupełnień do założeń projektu (§ 1 ust. 3).";
3)
w warunkach umownych do umowy ramowej dotyczącej sporządzania dokumentacji technicznej dla inwestycji (załącznik nr 2):
a)
w tytule działu III skreśla się podtytuł,
b)
w § 39 cyfry "0,1%" zastępuje się cyframi "0,4%",
c)
w § 40 po wyrazie: "wysokości" skreśla się wyraz "do",
d)
dodaje się § 44 w brzmieniu:

"§ 44. 1. W przypadku niedotrzymania przez zamawiającego terminu dostarczenia danych potrzebnych do projektowania, określonych w umowie, zamawiający obowiązany jest zapłacić biuru projektów karę za zwłokę w wysokości 0,4% wartości prac opóźnionych, podanej przez biuro projektów za każdy dzień zwłoki z wyłączeniem niedziel i świąt.

2. W przypadku niewykonania umowy przez biuro projektów z winy zamawiającego, zamawiający obowiązany jest do zapłacenia biuru projektów odszkodowania w wysokości 15% wartości niewykonanej części zamówienia.

3. Biuro projektów może na zasadach ogólnych domagać się odszkodowania przewyższającego odszkodowanie umowne.".

§  10.
Umowy zawarte przed dniem wejścia w życie niniejszego zarządzenia powinny być dostosowane do wymagań określonych w § 9, w terminie 1 miesiąca od dnia wejścia w życie zarządzenia.
§  11.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1952.A-77.1222

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zwiększenie odpowiedzialności państwowych biur projektów za terminowe opracowanie dokumentacji technicznej oraz odpowiedzialności zleceniodawców za terminowe dostarczenie założeń projektów i innych danych niezbędnych do opracowania dokumentacji.
Data aktu: 28/08/1952
Data ogłoszenia: 16/09/1952
Data wejścia w życie: 16/09/1952