Organizacja wewnętrzna i szczegółowy zakres działania Komitetu do spraw Turystyki.

ZARZĄDZENIE NR 203
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 1 września 1952 r.
w sprawie organizacji wewnętrznej i szczegółowego zakresu działania Komitetu dla Spraw Turystyki.

Na podstawie § 2 ust. 2 uchwały Nr 127 Rady Ministrów z dnia 8 marca 1952 r. w sprawie organizacji turystyki (Monitor Polski Nr A-26, poz. 341) zarządza się, co następuje:
§  1.
Organizację wewnętrzną i szczegółowy zakres działania Komitetu dla Spraw Turystyki określa statut, stanowiący załącznik do niniejszego zarządzenia.
§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

STATUT KOMITETU DLA SPRAW TURYSTYKI

§ 1.
Komitet dla Spraw Turystyki powołany uchwałą Nr 127 Rady Ministrów z dnia 8 marca 1952 r. w sprawie organizacji turystyki (Monitor Polski Nr A-26, poz. 341), zwany w dalszym ciągu "Komitetem", działa na podstawie postanowień tej uchwały oraz niniejszego statutu.
§  2.
Komitet dla Spraw Turystyki jest organem pracy Prezesa Rady Ministrów dla spraw organizacji, planowania, ogólnego kierownictwa i kontroli turystyki we wszelkich jej formach i przejawach,
§  3.
Do zakresu działania Komitetu należy w szczególności:
1)
ustalanie wytycznych, zestawianie i zatwierdzanie programów oraz koordynowanie i uzgadnianie planów działalności władzy i administracji państwowej, przedsiębiorstw państwowych i spółdzielczych oraz organizacji i instytucji społecznych w zakresie organizowania i obsługi turystyki oraz inwestycji turystycznych,
2)
bieżące koordynowanie działalności, o której mowa w pkt 1, w toku jej planowego wykonania,
3)
kontrola wykonania planów i programów, o których mowa w pkt 1,
4)
ustalenie wytycznych i koordynowanie działalności w zakresie informacji turystycznych i szkolenia kadr turystycznych,
5)
ustalenie wytycznych dla programów i metod studiów i badań w zakresie turystyki, inwentaryzacji obiektów i osobliwości turystycznych,
6)
wykonywanie czynności nadzoru nad całokształtem działalności Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego,
7)
nadzorowanie, koordynowanie i kontrolowanie pracy podległych Komitetowi komórek organizacyjnych.
§  4.
1.
Komitet porozumiewa się w sprawach wymienionych w § 3 z właściwymi organami administracji państwowej, a także współdziała w tym zakresie z Centralną Radą Związków Zawodowych, Związkiem Młodzieży Polskiej i Związkiem Samopomocy Chłopskiej.
2.
W szczególności Komitet:
1)
porozumiewa się w sprawach wytycznych i koordynowania:
a)
z Ministerstwem Spraw Zagranicznych w zakresie turystyki zagranicznej, tj. w zakresie ruchu turystycznego z Polski za granicę i z zagranicy do Polski, z wyjątkiem ruchu dokonywanego w ramach umów międzynarodowych o współpracy kulturalnej,
b)
z Ministerstwem Oświaty w zakresie turystyki dzieci i młodzieży,
c)
z Ministerstwem Zdrowia w zakresie turystyki w uzdrowiskach oraz w zakresie ratownictwa turystycznego,
d)
z Ministerstwami: Kolei, Transportu Drogowego i Lotniczego oraz Żeglugi w zakresie planu przewozów turystycznych,
e)
z Głównym Komitetem Kultury Fizycznej w zakresie spraw o charakterze sportowo-turystycznym;
2)
współdziała z Funduszem Wczasów Pracowniczych oraz z innymi instytucjami i urzędami w zakresie planowania i koordynacji akcji wczasowej, pobytu w domach wypoczynkowych, na koloniach, obozach i letniskach.
§  5.
1.
W skład Komitetu wchodzą: Przewodniczący Komitetu, jego zastępca, 19 członków oraz komórki organizacyjne Komitetu.
2.
Przewodniczący, zastępca i członkowie stanowią Prezydium Komitetu.
§  6.
1.
Przewodniczącego Komitetu i jego zastępcę mianuje i odwołuje Prezes Rady Ministrów.
2.
Przewodniczący Komitetu kieruje całością prac Komitetu, a w szczególności:
1)
reprezentuje Komitet na zewnątrz,
2)
przewodniczy na posiedzeniach Prezydium Komitetu,
3)
kieruje bezpośrednio pracami komórek organizacyjnych Komitetu,
4)
przedstawia Prezesowi Rady Ministrów do zatwierdzenia uchwały Prezydium Komitetu (§ 8 ust. 1 pkt 1–5).
§  7.
1.
Członków Komitetu w liczbie trzynastu powołuje Prezes Rady Ministrów na wniosek Ministrów: Obrony Narodowej, Kolei, Transportu Drogowego i Lotniczego, Żeglugi, Oświaty, Zdrowia, Kultury i Sztuki, Przewodniczącego Głównego Komitetu Kultury Fizycznej, Centralnej Rady Związków Zawodowych, Związku Młodzieży Polskiej, Związku Samopomocy Chłopskiej, Funduszu Wczasów Pracowniczych i Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.
2.
Sześciu członków Komitetu powołuje Prezes Rady Ministrów na wniosek Przewodniczącego Komitetu spośród działaczy lub fachowców szczególnie obznajmionych z zagadnieniami turystyki.
§  8.
1.
Do Prezydium Komitetu należy uchwalanie:
1)
projektu regulaminu pracy Komitetu,
2)
planów pracy Komitetu,
3)
projektów programów oraz projektów planów gospodarczych turystyki w skali krajowej,
4)
projektów preliminarzy budżetowych Komitetu,
5)
sprawozdań z działalności Komitetu oraz
6)
opiniowanie i rozpatrywanie innych spraw z zakresu turystyki na podstawie wniosków Przewodniczącego Komitetu.
2.
Prezydium zwołuje Przewodniczący Komitetu co najmniej jeden raz w kwartale kalendarzowym.
3.
W posiedzeniach Prezydium mogą brać udział bez prawa głosowania pracownicy Komitetu i rzeczoznawcy zaproszeni przez Przewodniczącego Komitetu.
4.
Uchwały Prezydium zapadają zwykłą większością głosów przy obecności połowy ogólnej liczby członków. W razie równości głosów rozstrzyga głos Przewodniczącego.
5.
Przewodniczący Komitetu, jego zastępca, członkowie Komitetu oraz rzeczoznawcy i osoby zaproszone mogą otrzymywać wynagrodzenie za udział w posiedzeniach według zasad, określonych w uchwale Nr 36 Rady Ministrów z dnia 24 stycznia 1951 r. w sprawie trybu powoływania komisji resortowych i wynagradzania za udział w posiedzeniach (Monitor Polski Nr A-9, poz. 134).
§  9.
Komórki organizacyjne Komitetu stanowią:

Wydział Planowania i Koordynacji,

Wydział Ruchu i Urządzeń Turystycznych,

Wydział Informacji i Szkolenia,

Wydział Inwestycji,

Wydział Finansów i Księgowości,

Sekretariat Komitetu.

§  10.
Ogół dochodów i wydatków Komitetu objęty jest budżetem Państwa (budżet centralny) w części dotyczącej Prezydium Rady Ministrów.
§  11.
Komitet używa pieczęci z godłem państwowym pośrodku i z napisem "Komitet dla Spraw Turystyki" w otoku.
§  12.
Szczegółowy zakres czynności Przewodniczącego Komitetu, jego zastępcy, Prezydium Komitetu oraz tryb zwoływania i pracy Prezydium Komitetu, jak również zakres działania i podział wewnętrzny komórek Komitetu określi regulamin pracy Komitetu, uchwalony na wniosek Przewodniczącego przez Prezydium Komitetu i zatwierdzony przez Prezesa Rady Ministrów.

Zmiany w prawie

Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024