Tryb zatwierdzania wewnętrznych prac statystyczno-sprawozdawczych.

UCHWAŁA NR 513
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 1 lipca 1952 r.
w sprawie trybu zatwierdzania wewnętrznych prac statystyczno-sprawozdawczych.

W celu uporządkowania i uproszczenia ewidencji gospodarki narodowej oraz usunięcia przerostów w dziedzinie sprawozdawczości statystycznej Prezydium Rządu uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Przez wewnętrzne prace statystyczno-sprawozdawcze, o których mowa w § 9 ust. 1 uchwały Nr 196 Prezydium Rządu z dnia 22 marca 1952 r. w sprawie programu prac statystyczno-sprawozdawczych (Monitor Polski Nr A-28, poz. 410), które mogą być prowadzone tylko na podstawie decyzji właściwej władzy naczelnej i po zatwierdzeniu przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, rozumie się wszelkie zestawienia liczbowe, sporządzane jednorazowo lub okresowo dla celów statystycznych lub operatywnej kontroli działalności, przekazywane przez jednostkę sprawozdawczą na zewnątrz władzy nadrzędnej lub innym władzom, urzędom, instytucjom państwowym, przedsiębiorstwom gospodarki uspołecznionej, instytucjom i organizacjom zarówno w formie wypełnionych formularzy sprawozdań, ankiet, raportów lub telegraficznie albo telefonicznie.
2.
Nie podlegają przepisom niniejszej uchwały zestawienia liczbowe, sporządzane jednorazowo na żądanie władzy nadrzędnej lub uprawnionych organów kontroli w toku przeprowadzania inspekcji lub kontroli.
3.
W przypadkach wątpliwych, czy dane prace statystyczno-sprawozdawcze podlegają przepisom niniejszej uchwały, rozstrzyga Prezes Rady Ministrów po wysłuchaniu opinii Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.
§  2.
Wniosek o zatwierdzenie wewnętrznych prac statystyczno-sprawozdawczych (§ 1 ust. 1) może być zgłoszony tylko przez właściwą władzę naczelną i powinien zawierać:
1)
uzasadnienie celowości podjęcia prac statystyczno-sprawozdawczych;
2)
wzory formularzy sprawozdawczo-statystycznych;
3)
wzory formularzy lub opis dokumentów ewidencji podstawowej, zawierających dane liczbowe niezbędne do sporządzania sprawozdań statystycznych, objętych wnioskiem (np. karty robocze, listy płac, obecności, karty magazynowe itp.);
4)
instrukcje wyjaśniające sposób wypełniania formularzy sprawozdań statystycznych oraz sposób, tryb, terminy i rozdzielnik przesyłania tych sprawozdań;
5)
wzory opracowań zbiorczych danych statystycznych sprawozdawczości przez jednostki uczestniczące w obiegu sprawozdawczości, wymienione w rozdzielniku (pkt 4), oraz terminy sporządzenia opracowań.
§  3.
Prezes Głównego Urzędu Statystycznego odmówi zatwierdzenia wewnętrznych prac statystyczno-sprawozdawczych w całości lub w części w przypadku, gdy potrzeba podjęcia lub dalszego prowadzenia tych prac nie jest należycie uzasadniona lub gdy narusza zasady jednolitego systemu ewidencji gospodarki narodowej albo koordynacji prac sprawozdawczo-statystycznych, bądź gdy sporządzanie sprawozdań nadmiernie obciążyłoby jednostki sprawozdawcze.
§  4.
Prezes Głównego Urzędu Statystycznego może uzależnić zatwierdzenie wewnętrznych prac statystycznych od wprowadzenia zmian w brzmieniu, układzie i zakresie formularzy sprawozdań i instrukcji oraz w sposobie, trybie, terminach i rozdzielnikach przesyłania sprawozdań, o których mowa w § 2 pkt 4.
§  5.
Prezes Głównego Urzędu Statystycznego przy zatwierdzaniu prac statystyczno-sprawozdawczych może nałożyć obowiązek przesyłania Głównemu Urzędowi Statystycznemu w ustalonych terminach opracowań zbiorczych, o których mowa w § 2 pkt 5.
§  6.
Prezes Głównego Urzędu Statystycznego rozpatrzy i ustosunkuje się do wniosku w ciągu dwu tygodni od chwili jego złożenia zgodnie z postanowieniami niniejszej uchwały.
§  7.
1.
Wnioskodawca podejmujący pracę statystyczno-sprawozdawczą obowiązany jest sporządzić i dostarczać jednostkom sprawozdawczym instrukcji oraz formularzy sprawozdań statystycznych w ilości niezbędnej do sporządzenia sprawozdań i wtórników według rozdzielnika przez cały czas trwania obowiązku sprawozdawczego.
2.
Sporządzanie formularzy sprawozdań przez jednostki sprawozdawcze jest zabronione.
§  8.
Prezes Głównego Urzędu Statystycznego może cofnąć lub zmienić w części lub w całości wydaną decyzję o zatwierdzeniu prac statystyczno-sprawozdawczych w przypadku stwierdzenia naruszenia przepisów niniejszej uchwały albo postanowień wydanej decyzji lub ustania potrzeby dalszego prowadzenia prac statystyczno-sprawozdawczych.
§  9.
1. 1
Ministrowie (kierownicy urzędów centralnych), z wyjątkiem Ministra Obrony Narodowej i Ministra Bezpieczeństwa Publicznego, opracują według załączonego wzoru w terminie do dnia 30 kwietnia 1953 r. wykazy zatwierdzonych sprawozdań statystycznych, które podległe im jednostki obowiązane są sporządzać, i po zatwierdzeniu przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego prześlą podległym jednostkom sprawozdawczym.
2.
Zmiany w zatwierdzonym wykazie mogą być wprowadzone przez właściwego ministra (kierownika urzędu centralnego) po uzyskaniu zgody Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.
§  10.
W zakresie statystyki wewnętrznej, objętej § 1 ust. 1 pkt 23-30 uchwały Nr 196 Prezydium Rządu z dnia 22 marca 1952 r., Prezes Głównego Urzędu Statystycznego działa za zgodą Ministra Finansów.
§  11.
Od decyzji Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, wydanej na podstawie niniejszej uchwały, przysługuje właściwej władzy naczelnej prawo odwołania w terminie dni 14 od daty otrzymania decyzji do Prezesa Rady Ministrów.
§  12.
Osoby nie stosujące się do postanowień niniejszej uchwały pociągnięte zostaną do odpowiedzialności służbowej i dyscyplinarnej. Prezes Głównego Urzędu Statystycznego zawiadamiać będzie o każdym stwierdzonym przypadku naruszeń Prezesa Rady Ministrów i Najwyższą Izbę Kontroli.
§  13.
Szczegółowe przepisy, dotyczące trybu i zakresu prowadzenia przez Główny Urząd Statystyczny i jego organy terenowe rejestru zatwierdzonych wewnętrznych prac sprawozdawczo-statystycznych, ustali zarządzenie Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.
§  14.
Wykonanie uchwały porucza się Prezesowi Rady Ministrów, zainteresowanym ministrom (kierownikom urzędów centralnych) oraz Prezesowi Głównego Urzędu Statystycznego.
§  15.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

WYKAZ SPRAWOZDAŃ Nr ..........

1. Nazwa ministerstwa (urzędu centralnego) ....................

2. Nazwy jednostek sprawozdawczych obowiązanych do składania sprawozdań objętych wykazem .....................................................................................................

Lp. Symbol formularza Nazwa sprawozdania Czasokres objęty sprawozdaniem (miesiąc, kwartał, rok, jednorazowo itp.) Termin wysłania Liczba egzemplarzy Rozdzielnik (wymienić nazwy jednostek otrzymujących sprawozdanie) Rodzaj sprawozdawczości (pocztowa, telegraficzna, telefoniczna) Podstawa prawna sprawozdawczości
1 § 9 ust. 1 zmieniony przez § 1 uchwały nr 113 z dnia 4 lutego 1953 r. (M.P.53.A-16.223) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 23 lutego 1953 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1952.A-62.939

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Tryb zatwierdzania wewnętrznych prac statystyczno-sprawozdawczych.
Data aktu: 01/07/1952
Data ogłoszenia: 21/07/1952
Data wejścia w życie: 21/07/1952