Obsada stanowisk inspektorów.

ZARZĄDZENIE NR 125
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 7 czerwca 1952 r.
w sprawie obsady stanowisk inspektorów.

W związku z wątpliwościami przy kwalifikowaniu pracowników administracji państwowej na stanowiska inspektorów wykonujących czynności inspekcji, nadzoru i rewizji w jednostkach organizacyjnych, uprawnionych do wykonywania tego rodzaju czynności - ustalam następujące wytyczne obowiązujące przy mianowaniu, przyjęciu lub awansowaniu na te stanowiska pracowników zatrudnionych we władzach naczelnych i urzędach centralnych, organach podległych bezpośrednio tym władzom i urzędom oraz w terenowych organach jednolitej władzy państwowej:
1.
Podstawowymi kryteriami dla zakwalifikowania pracownika na jedno z trzech stanowisk inspekcyjnych przewidzianych w tabelach stanowisk władz i organów administracji państwowej są:
1)
charakter powierzonych pracownikowi czynności, które powinny polegać na:
a)
bezpośrednim powiązaniu z funkcjami inspekcji, nadzoru i rewizji wynikającymi z zadań jednostki zatrudniającej pracownika na stanowisku inspekcyjnym,
b)
połączeniu z odpowiedzialnością za określony odcinek działalności nadzorowanej jednostki, c)

bezpośrednim kontakcie z nadzorowaną jednostką,

d)
pełnieniu funkcji inspekcji, nadzoru i rewizji poza stałym miejscem pracy, z warunkiem przebywania w terenie określonego czasu, w zasadzie nie mniej niż jednej trzeciej czasu przeznaczonego na wykonywanie obowiązków służbowych;

przy równoczesnym zachowaniu wszystkich wskazanych wyżej wytycznych inne okoliczności towarzyszące zwykle formom pracy inspektora, jak ilość i częstotliwość wyjazdów w teren, tryb normujący sprawozdawczość z przebiegu prac inspekcyjnych itp., nie mają decydującego znaczenia dla zakwalifikowania do grupy stanowisk inspekcyjnych;

2)
zakres funkcji i odpowiedzialności zależny od stopnia wyrobienia społeczno-politycznego, kwalifikacji fachowych, stopnia znajomości zadań, struktury i form pracy nadzorowanej jednostki oraz stopnia opanowania techniki pracy inspekcyjnej.
2.
W szczególności na stanowisko starszego inspektora zakwalifikowany może być pracownik, który bądź pełni we władzach naczelnych czynności, związane z inspekcją, nadzorem i rewizją określonego odcinka działalności ministrów i urzędów centralnych, bądź kieruje pracą zespołu inspektorów.
3.
Dla zapewnienia dopływu nowej kadry do służby inspekcyjnej powinno być w szerszym niż dotychczas zakresie wykorzystane stanowisko młodszego inspektora, ustanowione w tabeli stanowisk władz naczelnych, ministerstw i urzędów centralnych zarządzeniem Nr 69 Prezesa Rady Ministrów z dnia 20 kwietnia 1951 r. (Monitor Polski Nr A-35, poz. 439). Do stanowiska tego mogą być zakwalifikowani pracownicy, którym zlecane są najprostsze czynności inspekcji, nadzoru i rewizji, wykonywane pod kierunkiem odpowiedzialnych pracowników.
4.
Wytyczne powyższe nie dotyczą inspektorów kontroli państwowej, kontroli finansowej, kontroli wewnętrznej i Państwowej Inspekcji Handlowej, których zakres czynności został unormowany odrębnymi przepisami, a mianowicie:
1)
inspektorów kontroli państwowej - instrukcją o sposobie wykonywania kontroli przez organy Najwyższej Izby Kontroli (Monitor Polski z 1950 r. Nr A-92, poz. 1137), wydaną na podstawie art. 24 ust. 4 ustawy z dnia 9 marca 1949 r. o kontroli państwowej (Dz. U. R. P. Nr 13, poz. 74);
2)
inspektorów kontroli finansowej - rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 24 stycznia 1951 r. w sprawie organizacji i zakresu działania organów kontroli i rewizji finansowej (Dz. U. R. P. Nr 8, poz. 61);
3)
inspektorów kontroli wewnętrznej - uchwałą Rady Ministrów z dnia 26 kwietnia 1948 r. i równobrzmiącą uchwałą Rady Państwa z dnia 5 maja 1948 r. w sprawie organizacji i funkcjonowania kontroli wewnętrznej w urzędach, instytucjach i przedsiębiorstwach państwowych oraz o jej współpracy z kontrolą państwową i społeczną (Monitor Polski Nr 51, poz. 292 i 293) i ogłoszonymi w Monitorze Polskim zarządzeniami Prezesa Rady Ministrów, wydanymi na podstawie pkt 7 przytoczonych uchwał Rady Ministrów i Rady Państwa w sprawie organizacji i funkcjonowania kontroli wewnętrznej w poszczególnych resortach;
4)
inspektorów Państwowej Inspekcji Handlowej - dekretem z dnia 21 września 1950 r. o Państwowej Inspekcji Handlowej (Dz. U. R. P. Nr 44, poz. 396).
5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lipca 1952 r.

Zmiany w prawie

Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1952.A-56.867

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Obsada stanowisk inspektorów.
Data aktu: 07/06/1952
Data ogłoszenia: 30/06/1952
Data wejścia w życie: 01/07/1952