Obsada stanowisk inspektorów.

ZARZĄDZENIE NR 125
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 7 czerwca 1952 r.
w sprawie obsady stanowisk inspektorów.

W związku z wątpliwościami przy kwalifikowaniu pracowników administracji państwowej na stanowiska inspektorów wykonujących czynności inspekcji, nadzoru i rewizji w jednostkach organizacyjnych, uprawnionych do wykonywania tego rodzaju czynności - ustalam następujące wytyczne obowiązujące przy mianowaniu, przyjęciu lub awansowaniu na te stanowiska pracowników zatrudnionych we władzach naczelnych i urzędach centralnych, organach podległych bezpośrednio tym władzom i urzędom oraz w terenowych organach jednolitej władzy państwowej:
1.
Podstawowymi kryteriami dla zakwalifikowania pracownika na jedno z trzech stanowisk inspekcyjnych przewidzianych w tabelach stanowisk władz i organów administracji państwowej są:
1)
charakter powierzonych pracownikowi czynności, które powinny polegać na:
a)
bezpośrednim powiązaniu z funkcjami inspekcji, nadzoru i rewizji wynikającymi z zadań jednostki zatrudniającej pracownika na stanowisku inspekcyjnym,
b)
połączeniu z odpowiedzialnością za określony odcinek działalności nadzorowanej jednostki, c)

bezpośrednim kontakcie z nadzorowaną jednostką,

d)
pełnieniu funkcji inspekcji, nadzoru i rewizji poza stałym miejscem pracy, z warunkiem przebywania w terenie określonego czasu, w zasadzie nie mniej niż jednej trzeciej czasu przeznaczonego na wykonywanie obowiązków służbowych;

przy równoczesnym zachowaniu wszystkich wskazanych wyżej wytycznych inne okoliczności towarzyszące zwykle formom pracy inspektora, jak ilość i częstotliwość wyjazdów w teren, tryb normujący sprawozdawczość z przebiegu prac inspekcyjnych itp., nie mają decydującego znaczenia dla zakwalifikowania do grupy stanowisk inspekcyjnych;

2)
zakres funkcji i odpowiedzialności zależny od stopnia wyrobienia społeczno-politycznego, kwalifikacji fachowych, stopnia znajomości zadań, struktury i form pracy nadzorowanej jednostki oraz stopnia opanowania techniki pracy inspekcyjnej.
2.
W szczególności na stanowisko starszego inspektora zakwalifikowany może być pracownik, który bądź pełni we władzach naczelnych czynności, związane z inspekcją, nadzorem i rewizją określonego odcinka działalności ministrów i urzędów centralnych, bądź kieruje pracą zespołu inspektorów.
3.
Dla zapewnienia dopływu nowej kadry do służby inspekcyjnej powinno być w szerszym niż dotychczas zakresie wykorzystane stanowisko młodszego inspektora, ustanowione w tabeli stanowisk władz naczelnych, ministerstw i urzędów centralnych zarządzeniem Nr 69 Prezesa Rady Ministrów z dnia 20 kwietnia 1951 r. (Monitor Polski Nr A-35, poz. 439). Do stanowiska tego mogą być zakwalifikowani pracownicy, którym zlecane są najprostsze czynności inspekcji, nadzoru i rewizji, wykonywane pod kierunkiem odpowiedzialnych pracowników.
4.
Wytyczne powyższe nie dotyczą inspektorów kontroli państwowej, kontroli finansowej, kontroli wewnętrznej i Państwowej Inspekcji Handlowej, których zakres czynności został unormowany odrębnymi przepisami, a mianowicie:
1)
inspektorów kontroli państwowej - instrukcją o sposobie wykonywania kontroli przez organy Najwyższej Izby Kontroli (Monitor Polski z 1950 r. Nr A-92, poz. 1137), wydaną na podstawie art. 24 ust. 4 ustawy z dnia 9 marca 1949 r. o kontroli państwowej (Dz. U. R. P. Nr 13, poz. 74);
2)
inspektorów kontroli finansowej - rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 24 stycznia 1951 r. w sprawie organizacji i zakresu działania organów kontroli i rewizji finansowej (Dz. U. R. P. Nr 8, poz. 61);
3)
inspektorów kontroli wewnętrznej - uchwałą Rady Ministrów z dnia 26 kwietnia 1948 r. i równobrzmiącą uchwałą Rady Państwa z dnia 5 maja 1948 r. w sprawie organizacji i funkcjonowania kontroli wewnętrznej w urzędach, instytucjach i przedsiębiorstwach państwowych oraz o jej współpracy z kontrolą państwową i społeczną (Monitor Polski Nr 51, poz. 292 i 293) i ogłoszonymi w Monitorze Polskim zarządzeniami Prezesa Rady Ministrów, wydanymi na podstawie pkt 7 przytoczonych uchwał Rady Ministrów i Rady Państwa w sprawie organizacji i funkcjonowania kontroli wewnętrznej w poszczególnych resortach;
4)
inspektorów Państwowej Inspekcji Handlowej - dekretem z dnia 21 września 1950 r. o Państwowej Inspekcji Handlowej (Dz. U. R. P. Nr 44, poz. 396).
5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lipca 1952 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1952.A-56.867

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Obsada stanowisk inspektorów.
Data aktu: 07/06/1952
Data ogłoszenia: 30/06/1952
Data wejścia w życie: 01/07/1952