Zatwierdzenie taryfy za energię elektryczną dla potrzeb trakcji miejskiej.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ENERGETYKI
z dnia 12 marca 1952 r.
w sprawie zatwierdzenia taryfy za energię elektryczną dla potrzeb trakcji miejskiej.

Na podstawie art. 2 ust. 1 dekretu z dnia 24 września 1947 r. o ustalaniu cen w przedsiębiorstwach prowadzonych przez Państwo lub samorząd (Dz. U. R. P. Nr 61, poz. 337) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zatwierdza się taryfę za energię elektryczną dla potrzeb trakcji miejskiej, stanowiącą załącznik do niniejszego zarządzenia.
§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1952 r.

ZAŁĄCZNIK 

TARYFA ZA ENERGIĘ ELEKTRYCZNĄ DLA POTRZEB TRAKCJI MIEJSKIEJ

§ 1.
Taryfa niniejsza powinna być stosowana do obliczania należności za energię elektryczną pobieraną przez podstacje trakcyjne tramwajowe i trolleybusowe do celów trakcyjnych.
§  2.
Taryfa składa się z:
1)
opłaty za każdą pobraną i pomierzoną licznikiem kilowatogodzinę w wysokości 5 gr za 1 kWh;
2)
miesięcznej opłaty stałej składającej się z dwu składników, a mianowicie z:
a)
opłaty miesięcznej za moc czynną zgłoszoną sumarycznie dla wszystkich podstacji trakcyjnych przedsiębiorstwa komunikacyjnego w wysokości 21 zł za kW,
b)
opłaty miesięcznej za moc pozorną oddaną do dyspozycji odbiorcy w urządzeniach sieciowych dostawcy i określoną jako suma mocy pozornych dołączonych do sieci transformatorów trakcyjnych - w wysokości 7 zł za kVA;
3)
opłaty (bonifikaty bądź dopłaty) za współczynnik mocy poboru o wysokości przewidzianej w obowiązujących taryfach z tą różnicą, że bonifikaty lub dopłaty mają zastosowanie tylko do opłat za ilość energii (za kWh) i za moc czynną (za kW).
§  3.
1.
Zgłaszana przez odbiorcę sumaryczna moc czynna obejmuje pobór mocy przez dane przedsiębiorstwo trakcyjne na terenie działalności zakładu energetycznego okręgu niezależnie od tego, czy podstacje znajdują się na terenie działalności jednego lub więcej zakładów sieci elektrycznych danego zakładu energetycznego okręgu.
2.
Jeżeli zgłoszenie mocy przewiduje zwiększenie poboru na skutek planowanego uruchomienia nowych linii i podstacji trakcyjnych, to wielkość i termin wynikającego stąd powiększenia poboru mocy czynnej i pozornej powinny być oddzielnie podane.
3.
W razie gdyby przewidywane zwiększenie poboru mocy, o którym mowa w ust. 2, nie zostało w podanym terminie zrealizowane mimo gotowości ze strony dostawcy energii, to odbiorca, jeśli uprzedzi o tym dostawcę na miesiąc naprzód, będzie zwolniony od opłat za przewidywane, lecz nie zrealizowane powiększenie mocy czynnej (za kW), a ponosić będzie tylko opłatę za zwiększoną moc pozorną (za kVA) od chwili przewidzianego terminu zwiększenia poboru.
§  4.
1.
Wielkość pobranej mocy czynnej ustala się jako sumę największych pobranych mocy pomierzonych na poszczególnych podstacjach.
2.
Jeśli tak obliczona moc przekracza moc zgłoszoną, to za każdy kilowat 15-minutowej mocy pobranej ponad moc zgłoszoną odbiorca płaci 150% ceny za 1 kW.
§  5.
1.
W razie przerwy w poborze mocy na jednej z podstacji i przerzutu jej obciążenia na sąsiednie stacje jak również w razie przywrócenia normalnej pracy w danej podstacji odbiorca obowiązany jest niezwłocznie zawiadomić o tym dostawcę, aby dostawca mógł odczytać i sprowadzić do zera wskaźniki mocy na podstacjach, na których nastąpił nienormalny pobór.
2.
W przypadku przerwy przy poborze mocy na jednej z podstacji i przerzutu jej obciążenia na sąsiednią stację, dostawca przyjmuje jako podstawę do obliczenia należności za pobraną moc sumę wskaźników z okresu pracy normalnej lub sumę wskaźników z okresu awaryjnego na podstacjach, które przejęły obciążenie uszkodzonej podstacji, w zależności od tego, która suma jest wyższa.
3.
W razie niezawiadomienia dostawcy o awarii lub o przywróceniu normalnej pracy w podstacji jako moc pobraną przyjmuje się sumę wskazań 15-minutowej mocy.
4.
Jeśli pomiar pobranej mocy przeprowadzany jest przy pomocy rejestrujących kilowatomierzy, obowiązek zawiadomienia o wypadnięciu podstacji trakcyjnej z ruchu i o ponownym jej załączeniu odpada, gdyż w tych przypadkach wielkość pobranej mocy w czasie awarii ustala się na podstawie zapisu taśm rejestrujących.
§  6.
Przy obliczaniu opłaty za moc pozorną dołączonych transformatorów nie wlicza się mocy transformatorów rezerwy miejscowej, jeśli mogą one być włączone do sieci tylko w przypadku awarii jednego ze stałe czynnych na podstacji transformatorów; natomiast zalicza się moc tych transformatorów, które włączane są do pracy równocześnie z pozostałymi w razie awarii na sąsiedniej podstacji trakcyjnej lub w sieci trakcyjnej.
§  7.
1.
Opłaty określone w § 2 obowiązują przy pomiarach na napięciu sieci zasilającej.
2.
W razie pomiarów po stronie wtórnej transformatora trakcyjnego obowiązują opłaty za moc czynną i za ilość energii o 10% wyższe niż opłaty ustalane na podstawie określonej w ust. 1.
3.
Przy pomiarach po przetworzeniu energii na prąd stały urządzeniami należącymi do odbiorcy obowiązują opłaty o 15% wyższe niż opłaty ustalane na podstawie określonej w ust. 1.
4.
W przypadku gdy transformatory na podstacji trakcyjnej lub urządzenia przetwórcze na prąd stały należą do dostawcy, odbiorca dodatkowo pokrywa 110% kosztów własnych dostawcy wynikających z eksploatacji tych urządzeń.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1952.A-26.350

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zatwierdzenie taryfy za energię elektryczną dla potrzeb trakcji miejskiej.
Data aktu: 12/03/1952
Data ogłoszenia: 28/03/1952
Data wejścia w życie: 28/03/1952, 01/01/1952