Gromadzenie i zaofiarowanie do skupu kości pokonsumpcyjnych.

OKÓLNIK
PRZEWODNICZĄCEGO PAŃSTWOWEJ KOMISJI PLANOWANIA GOSPODARCZEGO ORAZ MINISTRÓW PRZEMYSŁU LEKKIEGO I FINANSÓW
z dnia 22 lutego 1952 r.
w sprawie gromadzenia i zaofiarowania do skupu kości pokonsumpcyjnych.

1.
Zwraca się uwagę na konieczność ścisłego przestrzegania przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 24 lipca 1948 r. w sprawie obrotu i gospodarowania odpadkami użytkowymi (Dz. U. R. P. Nr 38, poz. 280) w odniesieniu do kości pokonsumpcyjnych.
2.
Wykonując obowiązek, o którym mowa w ust. 1, uspołecznione zakłady żywienia zbiorowego, jak restauracje, stołówki, gospody ludowe, jak również hotele, domy wypoczynkowe, szpitale i sanatoria, obowiązane są gromadzić kości pokonsumpcyjne, pochodzące z bydła rogatego, koni, świń, kóz, baranów, drobiu oraz zwierząt dzikich, w specjalnie przeznaczonych na ten cel naczyniach, urządzeniach lub pomieszczeniach.
3.
Jednostki, wymienione w ust. 2, zaprowadzą w terminie do dnia 31 marca 1952 r. oparafowane przez władze zwierzchnie "księgi przychodu mięsa i zbycia kości" według wzoru, stanowiącego załącznik do niniejszego okólnika. W księgach tych wpisywane będą ilości zakupionego mięsa i ilości zaofiarowanych do zbiórki i sprzedaży kości. Księgi te podlegają okazaniu przedstawicielom Centrali Odpadków Użytkowych na ich żądanie.
4.
Waga kości zaofiarowanych do skupu powinna być nie mniejsza niż 15% wagi brutto surowego mięsa otrzymanego dla celów konsumpcyjnych.
5.
Centrala Odpadków Użytkowych poprzez swoje zbiornice lub osoby przez siebie upoważnione odbierać będzie kości w terminach ustalonych w porozumieniach z dostawcami kości, nie rzadziej jednak niż raz na tydzień w okresie od dnia 1 czerwca do dnia 30 września i raz na dwa tygodnie - w okresie od dnia 1 października do dnia 31 maja.
6.
Upoważnia się jednostki wymienione w ust. 2 do przyznawania premii osobom zatrudnionym bezpośrednio przy gromadzeniu i zaofiarowywaniu kości do skupu. Ogólna suma wypłaconych w miesiącu premii nie może przekraczać 50% sumy uzyskanej ze sprzedaży kości w miesiącu poprzednim i wynosić więcej niż 100 zł miesięcznie dla jednej osoby.
7.
W stosunku do winnych naruszenia obowiązków w zakresie zbiórki i zaofiarowania do skupu kości pokonsumpcyjnych należy wyciągać konsekwencje służbowe, a w przypadkach popełnienia przestępstwa kierować doniesienia do właściwych władz w celu ukarania z art. 5 dekretu z dnia 23 stycznia 1947 r. o obrocie i gospodarowaniu odpadkami użytkowymi (Dz. U. R. P. Nr 27, poz. 105) lub z innych właściwych przepisów karnych.
8.
Przepisy ust. 2-7 nie dotyczą jednostek podporządkowanych Ministrom Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego, którzy wydadzą we własnym zakresie w porozumieniu z Ministrem Przemysłu Lekkiego przepisy dotyczące wykonania rozporządzenia powołanego w ust. 1 w odniesieniu do gromadzenia i zaofiarowania do skupu kości pokonsumpcyjnych przez podległe jednostki.

Minister Przemysłu Lekkiego: E. Stawiński

Minister Finansów: K. Dąbrowski

ZAŁĄCZNIK 

WZÓR "KSIĘGI PRZYCHODU MIĘSA I ZBYCIA KOŚCI"

Lp. Data Przychód mięsa Rozchód kości Uwagi
rodzaj mięsa (wołowe, wieprzowe, inne) ilość kg odbiorca ilość kg wartość zł
1 2 3 4 5 6 7 8
Uwaga: Po każdorazowym wydaniu kości należy rubr. 4, 6 i 7 podkreślić i podsumować.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024