Obowiązek zwrotu zużytych tub metalowych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRÓW PRZEMYSŁU CIĘŻKIEGO ORAZ HANDLU WEWNĘTRZNEGO
z dnia 16 lutego 1952 r.
w sprawie obowiązku zwrotu zużytych tub metalowych.

Na podstawie art. 5 dekretu z dnia 5 sierpnia 1949 r. o reglamentacji niektórych surowców, półfabrykatów i wyrobów gotowych (Dz. U. R. P. z 1949 r. Nr 46, poz. 341 i z 1950 r. Nr 49, poz. 447) oraz w związku z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 3 lutego 1951 r. w sprawie reglamentacji złomu i innych odpadków metali nieżelaznych (Dz. U. R. P. Nr 9, poz. 69) i rozporządzeniem Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 7 maja 1951 r. w sprawie uznania metali nieżelaznych za reglamentowane oraz zgłoszenia do rejestracji tych metali (Dz. U. R. P. Nr 45, poz. 334) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Osoby fizyczne i prawne obowiązane są przy nabywaniu artykułów opakowanych w tuby metalowe dostarczyć zużyte tuby metalowe w ilości odpowiadającej ilości tub stanowiących opakowanie nabywanego artykułu.
2.
Obowiązek zaofiarowania tuby uważa się za wykonany, jeżeli kupujący zaofiaruje zużytą tubę metalową po innym artykule niż nabywany, przy czym tuba może być dostarczona bez nakrętki i w stanie uszkodzonym.
§  2.
Obowiązek żądania od kupującego zaofiarowania zużytej tuby przy zakupie artykułu opakowanego w tubę metalową ciąży na sprzedawcach w jednostkach detalicznych handlu uspołecznionego i prywatnego i dotyczy artykułów produkowanych przez przemysł uspołeczniony i prywatny.
§  3.
1.
W przypadku niedostarczenia zużytej tuby przy zakupie kupujący obowiązany jest złożyć u sprzedawcy kaucję w wysokości 1 zł 50 gr za każdą nie dostarczoną tubę na zabezpieczenie zwrotu zużytej tuby.
2.
Przy pobieraniu kaucji jednostki handlu detalicznego obowiązane są wystawić pokwitowanie według wzoru, stanowiącego załącznik Nr 1 do zarządzenia.
3.
Kaucja podlega zwrotowi w przeciągu trzech miesięcy od daty pokwitowania za zwrotem pokwitowania i przy jednoczesnym dostarczeniu zużytej tuby metalowej w tej jednostce handlu detalicznego, w której kaucja została złożona.
4.
W przypadku niedostarczenia zużytej tuby w przeciągu trzech miesięcy od dnia przyjęcia kaucji, kaucja ulega przepadkowi na rzecz Centralnego Zarządu Gospodarki Złomem.
§  4.
1.
Jednostki handlu detalicznego obowiązane są prowadzić miesięczne wykazy pobranych, zwróconych i przepadłych kaucji według wzoru stanowiącego załącznik Nr 2 do zarządzenia.
2.
Wykazy, o których mowa w ust. 1, sporządzane są w dwóch egzemplarzach, z których jeden pozostaje w aktach jednostki sporządzającej wykaz, drugi przesyłany jest - z wyjątkiem przewidzianym w ust. 3 - w terminie do dnia 15 każdego miesiąca za miesiąc ubiegły do właściwej jednostki handlu hurtowego zaopatrującej odnośną jednostkę handlu detalicznego w artykuły opakowane w tuby metalowe jednocześnie z przekazaniem sum, nagromadzonych z tytułu przepadku kaucji.
3.
Jednostki prywatne handlu detalicznego przesyłają jeden egzemplarz wykazu, o którym mowa w ust. 1, do Centralnego Zarządu Gospodarki Złomem w przypadku, gdy zaopatrują się bezpośrednio w wytwórniach prywatnych w artykuły opakowane w tuby i jednocześnie przekazują sumy nagromadzone z tytułu przepadku kaucji w terminie określonym w ust. 2.
4.
Jednostki handlu hurtowego, zaopatrujące jednostki handlu detalicznego w artykuły opakowane w tuby, przekazują kwoty otrzymane w trybie określonym w ust. 2 do dnia 25 każdego miesiąca za miesiąc ubiegły na konto Centralnego Zarządu Gospodarki Złomem.
5.
Przy przekazywaniu sum nagromadzonych z tytułu przepadku kaucji należy stosować przepisy ustawy z dnia 1 lipca 1949 r. o obowiązku uczestniczenia w obrocie bezgotówkowym (Dz. U. R. P. z 1949 r. Nr 41, poz. 294 i z 1950 r. Nr 44, poz. 402).
§  5.
1.
Jednostki handlu detalicznego przekazują do dnia 10 każdego miesiąca za pokwitowaniem według wzoru, stanowiącego załącznik Nr 3 do zarządzenia, nagromadzone w miesiącu ubiegłym zużyte tuby w opakowaniu po 50 i 100 sztuk z oznaczeniem na każdej przesyłce nazwy i siedziby jednostki przekazującej - do jednostek handlu hurtowego.
2.
Jednostki handlu hurtowego, o którym mowa w ust. 1, oraz jednostki prywatne handlu detalicznego, o których mowa w § 4 ust. 3, przekazują w terminie do dnia 20 każdego miesiąca nagromadzone w ciągu miesiąca ubiegłego zużyte tuby do właściwych terytorialnie zbiornic Centralnego Zarządu Gospodarki Złomem za pokwitowaniem według wzoru, stanowiącego załącznik Nr 3 do zarządzenia.
§  6.
Termin zwrotu zużytej tuby oraz termin przepadku kaucji złożonych przed wejściem w życie zarządzenia upływa w ciągu trzech miesięcy od dnia wejścia w życie zarządzenia.
§  7.
Przepisy niniejszego zarządzenia nie dotyczą nabywców artykułów opakowanych w tuby metalowe uznanych za leki zgodnie z obowiązującymi przepisami.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie w ciągu siedmiu dni od dnia ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

WZÓR POKWITOWANIA WYSTAWIANEGO PRZY POBIERANIU KAUCJI NA ZABEZPIECZENIE ZWROTU ZUŻYTYCH TUB METALOWYCH

Centralny Zarząd Gospodarki Złomem

.......... dn. .......... 195... r.

Pokwitowanie Nr .....

na sumę zł ..... (słownie ..........)

pobranych tytułem kaucji na zabezpieczenie zwrotu zużytych tub metalowych w ilości ..... (słownie ..........).

Zgodnie z § 3 ust. 4 zarządzenia Ministrów Przemysłu Ciężkiego oraz Handlu Wewnętrznego z dnia 16 lutego 1952 r. w sprawie obowiązku zwrotu zużytych tub metalowych (Monitor Polski Nr A-19, poz. 237) kaucja powyższa ulega przepadkowi na rzecz Centralnego Zarządu Gospodarki Złomem, o ile posiadacz niniejszego pokwitowania nie wykona obowiązku zwrotu w terminie do trzech miesięcy, tj. do dnia ..........

Pieczęć firmy

Podpis

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

WZÓR WYKAZU POBRANYCH, ZWRÓCONYCH I PRZEPADŁYCH KAUCJI

za m-c .......... 195... r.
Lp. Kaucje pobrane Kaucje zwrócone Kaucje przepadłe UWAGI
Nr pokwitowania Data pokwitowania Ilość sztuk Wysokość kaucji pobranej Data zwrotu Wysokość zwrotu Data przepadku Wysokość przepadłej kaucji
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Sumę przepadłych kaucji, podaną w poz. 9, przekazano w dniu .......... 195... r. na konto Nr ..... (podać nazwę i siedzibę przedsiębiorstwa)

Pieczęć firmy

Podpis

ZAŁĄCZNIK  Nr 3

WZÓR POKWITOWANIA ODBIORU ZUŻYTYCH TUB METALOWYCH

Centralny Zarząd Gospodarki Złomem

.......... dn. ..... 195.... r.

Pokwitowanie Nr .....

Niniejszym potwierdza się odbiór .... sztuk (słownie .......... sztuk) o łącznej wadze brutto ..... kg (słownie .......... kg) dostarczonych przez ..........

Pokwitowanie to upoważnia dostawcę zużytych tub do nabycia .......... szt. artykułów opakowanych w tuby.

Pieczęć firmy

Podpis

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1952.A-19.237

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Obowiązek zwrotu zużytych tub metalowych.
Data aktu: 16/02/1952
Data ogłoszenia: 04/03/1952
Data wejścia w życie: 11/03/1952