Obowiązek zwrotu zużytych tub metalowych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRÓW PRZEMYSŁU CIĘŻKIEGO ORAZ HANDLU WEWNĘTRZNEGO
z dnia 16 lutego 1952 r.
w sprawie obowiązku zwrotu zużytych tub metalowych.

Na podstawie art. 5 dekretu z dnia 5 sierpnia 1949 r. o reglamentacji niektórych surowców, półfabrykatów i wyrobów gotowych (Dz. U. R. P. z 1949 r. Nr 46, poz. 341 i z 1950 r. Nr 49, poz. 447) oraz w związku z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 3 lutego 1951 r. w sprawie reglamentacji złomu i innych odpadków metali nieżelaznych (Dz. U. R. P. Nr 9, poz. 69) i rozporządzeniem Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 7 maja 1951 r. w sprawie uznania metali nieżelaznych za reglamentowane oraz zgłoszenia do rejestracji tych metali (Dz. U. R. P. Nr 45, poz. 334) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Osoby fizyczne i prawne obowiązane są przy nabywaniu artykułów opakowanych w tuby metalowe dostarczyć zużyte tuby metalowe w ilości odpowiadającej ilości tub stanowiących opakowanie nabywanego artykułu.
2.
Obowiązek zaofiarowania tuby uważa się za wykonany, jeżeli kupujący zaofiaruje zużytą tubę metalową po innym artykule niż nabywany, przy czym tuba może być dostarczona bez nakrętki i w stanie uszkodzonym.
§  2.
Obowiązek żądania od kupującego zaofiarowania zużytej tuby przy zakupie artykułu opakowanego w tubę metalową ciąży na sprzedawcach w jednostkach detalicznych handlu uspołecznionego i prywatnego i dotyczy artykułów produkowanych przez przemysł uspołeczniony i prywatny.
§  3.
1.
W przypadku niedostarczenia zużytej tuby przy zakupie kupujący obowiązany jest złożyć u sprzedawcy kaucję w wysokości 1 zł 50 gr za każdą nie dostarczoną tubę na zabezpieczenie zwrotu zużytej tuby.
2.
Przy pobieraniu kaucji jednostki handlu detalicznego obowiązane są wystawić pokwitowanie według wzoru, stanowiącego załącznik Nr 1 do zarządzenia.
3.
Kaucja podlega zwrotowi w przeciągu trzech miesięcy od daty pokwitowania za zwrotem pokwitowania i przy jednoczesnym dostarczeniu zużytej tuby metalowej w tej jednostce handlu detalicznego, w której kaucja została złożona.
4.
W przypadku niedostarczenia zużytej tuby w przeciągu trzech miesięcy od dnia przyjęcia kaucji, kaucja ulega przepadkowi na rzecz Centralnego Zarządu Gospodarki Złomem.
§  4.
1.
Jednostki handlu detalicznego obowiązane są prowadzić miesięczne wykazy pobranych, zwróconych i przepadłych kaucji według wzoru stanowiącego załącznik Nr 2 do zarządzenia.
2.
Wykazy, o których mowa w ust. 1, sporządzane są w dwóch egzemplarzach, z których jeden pozostaje w aktach jednostki sporządzającej wykaz, drugi przesyłany jest - z wyjątkiem przewidzianym w ust. 3 - w terminie do dnia 15 każdego miesiąca za miesiąc ubiegły do właściwej jednostki handlu hurtowego zaopatrującej odnośną jednostkę handlu detalicznego w artykuły opakowane w tuby metalowe jednocześnie z przekazaniem sum, nagromadzonych z tytułu przepadku kaucji.
3.
Jednostki prywatne handlu detalicznego przesyłają jeden egzemplarz wykazu, o którym mowa w ust. 1, do Centralnego Zarządu Gospodarki Złomem w przypadku, gdy zaopatrują się bezpośrednio w wytwórniach prywatnych w artykuły opakowane w tuby i jednocześnie przekazują sumy nagromadzone z tytułu przepadku kaucji w terminie określonym w ust. 2.
4.
Jednostki handlu hurtowego, zaopatrujące jednostki handlu detalicznego w artykuły opakowane w tuby, przekazują kwoty otrzymane w trybie określonym w ust. 2 do dnia 25 każdego miesiąca za miesiąc ubiegły na konto Centralnego Zarządu Gospodarki Złomem.
5.
Przy przekazywaniu sum nagromadzonych z tytułu przepadku kaucji należy stosować przepisy ustawy z dnia 1 lipca 1949 r. o obowiązku uczestniczenia w obrocie bezgotówkowym (Dz. U. R. P. z 1949 r. Nr 41, poz. 294 i z 1950 r. Nr 44, poz. 402).
§  5.
1.
Jednostki handlu detalicznego przekazują do dnia 10 każdego miesiąca za pokwitowaniem według wzoru, stanowiącego załącznik Nr 3 do zarządzenia, nagromadzone w miesiącu ubiegłym zużyte tuby w opakowaniu po 50 i 100 sztuk z oznaczeniem na każdej przesyłce nazwy i siedziby jednostki przekazującej - do jednostek handlu hurtowego.
2.
Jednostki handlu hurtowego, o którym mowa w ust. 1, oraz jednostki prywatne handlu detalicznego, o których mowa w § 4 ust. 3, przekazują w terminie do dnia 20 każdego miesiąca nagromadzone w ciągu miesiąca ubiegłego zużyte tuby do właściwych terytorialnie zbiornic Centralnego Zarządu Gospodarki Złomem za pokwitowaniem według wzoru, stanowiącego załącznik Nr 3 do zarządzenia.
§  6.
Termin zwrotu zużytej tuby oraz termin przepadku kaucji złożonych przed wejściem w życie zarządzenia upływa w ciągu trzech miesięcy od dnia wejścia w życie zarządzenia.
§  7.
Przepisy niniejszego zarządzenia nie dotyczą nabywców artykułów opakowanych w tuby metalowe uznanych za leki zgodnie z obowiązującymi przepisami.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie w ciągu siedmiu dni od dnia ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

WZÓR POKWITOWANIA WYSTAWIANEGO PRZY POBIERANIU KAUCJI NA ZABEZPIECZENIE ZWROTU ZUŻYTYCH TUB METALOWYCH

Centralny Zarząd Gospodarki Złomem

.......... dn. .......... 195... r.

Pokwitowanie Nr .....

na sumę zł ..... (słownie ..........)

pobranych tytułem kaucji na zabezpieczenie zwrotu zużytych tub metalowych w ilości ..... (słownie ..........).

Zgodnie z § 3 ust. 4 zarządzenia Ministrów Przemysłu Ciężkiego oraz Handlu Wewnętrznego z dnia 16 lutego 1952 r. w sprawie obowiązku zwrotu zużytych tub metalowych (Monitor Polski Nr A-19, poz. 237) kaucja powyższa ulega przepadkowi na rzecz Centralnego Zarządu Gospodarki Złomem, o ile posiadacz niniejszego pokwitowania nie wykona obowiązku zwrotu w terminie do trzech miesięcy, tj. do dnia ..........

Pieczęć firmy

Podpis

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

WZÓR WYKAZU POBRANYCH, ZWRÓCONYCH I PRZEPADŁYCH KAUCJI

za m-c .......... 195... r.
Lp. Kaucje pobrane Kaucje zwrócone Kaucje przepadłe UWAGI
Nr pokwitowania Data pokwitowania Ilość sztuk Wysokość kaucji pobranej Data zwrotu Wysokość zwrotu Data przepadku Wysokość przepadłej kaucji
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Sumę przepadłych kaucji, podaną w poz. 9, przekazano w dniu .......... 195... r. na konto Nr ..... (podać nazwę i siedzibę przedsiębiorstwa)

Pieczęć firmy

Podpis

ZAŁĄCZNIK  Nr 3

WZÓR POKWITOWANIA ODBIORU ZUŻYTYCH TUB METALOWYCH

Centralny Zarząd Gospodarki Złomem

.......... dn. ..... 195.... r.

Pokwitowanie Nr .....

Niniejszym potwierdza się odbiór .... sztuk (słownie .......... sztuk) o łącznej wadze brutto ..... kg (słownie .......... kg) dostarczonych przez ..........

Pokwitowanie to upoważnia dostawcę zużytych tub do nabycia .......... szt. artykułów opakowanych w tuby.

Pieczęć firmy

Podpis

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024