Pobór w drodze inkasa podatku od lokali w nieruchomościach pozostających pod zarządem władz bezpieczeństwa publicznego i podległych im przedsiębiorstw.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 22 stycznia 1952 r.
w sprawie poboru w drodze inkasa podatku od lokali w nieruchomościach pozostających pod zarządem władz bezpieczeństwa publicznego i podległych im przedsiębiorstw.

Na podstawie § 3 ust. 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 11 stycznia 1951 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów dekretu o postępowaniu podatkowym (Dz. U. R. P. Nr 5, poz. 43 i Nr 60, poz. 415) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Prezydia miejskich i gminnych rad narodowych dokonują wymiaru podatku od lokali w nieruchomościach pozostających pod zarządem władz bezpieczeństwa publicznego w kwotach globalnych, obejmujących podatek od lokali przypadający łącznie od lokali we wszystkich tych nieruchomościach, położonych na terenie objętym zakresem działania danej rady narodowej.
2.
Na terenie m. st. Warszawy i m. Łodzi oraz miast liczących ponad 100.000 mieszkańców właściwymi rzeczowo w sprawach wymienionych w ust. 1 są do czasu utworzenia dzielnicowych rad narodowych - prezydia rad narodowych tych miast.
3.
Prezydia rad narodowych wymienione w ust. 1 i 2 dokonują wymiaru podatku od lokali na podstawie deklaracji podatkowej, złożonej przez władze bezpieczeństwa publicznego określone w oddzielnym zarządzeniu Ministra Bezpieczeństwa Publicznego.
4.
Władze bezpieczeństwa publicznego wymienione w ust. 3 składają prezydiom właściwych rad narodowych deklarację podatkową według wzoru stanowiącego załącznik do niniejszego zarządzenia.
5.
Deklarację, o której mowa w ust. 4, władze bezpieczeństwa publicznego składają w dwóch egzemplarzach w terminie do dnia 31 stycznia każdego roku kalendarzowego, a na rok podatkowy 1951 - w terminie do dnia 1 marca 1952 r.
§  2.
1.
Po dokonaniu wymiaru podatku od lokali organa finansowe prezydiów rad narodowych zwracają jeden egzemplarz deklaracji podatkowej władzom bezpieczeństwa publicznego.
2.
Ustalone w drodze wymiaru przez organa finansowe prezydiów rad narodowych globalne kwoty podatku od lokali władze bezpieczeństwa publicznego dzielą pomiędzy poszczególnych podatników podatku od lokali na podstawie prowadzonych przez te władze wykazów podatników.
3.
O dokonanym podziale podatku od lokali władze bezpieczeństwa publicznego zawiadamiają podatników tego podatku w sposób przewidziany dla doręczenia zawiadomień w służbie bezpieczeństwa publicznego.
4.
Zawiadomienia, o których mowa w ust. 3, zastępują doręczenie decyzji organu finansowego prezydium rady narodowej w sprawie wymiaru podatku i od lokali.
§  3.
1.
Poboru podatku od lokali w nieruchomościach pozostających pod zarządem władz bezpieczeństwa publicznego dokonują osoby wyznaczone przez władze bezpieczeństwa publicznego (§ 1 ust. 3).
2.
Za pobór podatku od lokali w drodze inkasa władzom bezpieczeństwa publicznego przysługuje wynagrodzenie przewidziane w § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 11 stycznia 1951 r. (Dz. U. R. P. Nr 5, poz. 43 i Nr 60, poz. 415).
§  4.
Pobrane kwoty z tytułu podatku od lokali osoby dokonujące poboru wpłacają na rachunek właściwych władz bezpieczeństwa publicznego w terminach i według zasad obowiązujących w służbie bezpieczeństwa publicznego.
§  5.
1.
Władze bezpieczeństwa publicznego dokonują wpłaty (przelewu) podatku od lokali na rachunek organu finansowego prezydium właściwej rady narodowej raz na kwartał w terminie do dnia 20 każdego miesiąca po upływie kwartału w wysokości kwoty odpowiadającej 1/4 kwoty globalnej wymiaru dokonanego przez organ finansowy prezydium rady narodowej, pomniejszonej o kwotę wynagrodzenia za inkaso, składając jednocześnie zawiadomienie o dokonanej wpłacie (przelewie) i wysokości potrąconych kwot z tytułu wynagrodzenia za inkaso.
2.
W terminie wymienionym w ust. 1 władze bezpieczeństwa publicznego składają organowi finansowemu zawiadomienie o zmianach, które zaszły w ubiegłym kwartale w stanie użytkowania nieruchomości, celem dokonania sprostowania wymiaru. W zawiadomieniu tym władze bezpieczeństwa publicznego podają w kwotach globalnych zarówno zmniejszenie podstawy wymiaru podatku od lokali z powodu nieużytkowania lokali jak i zwiększenie tej podstawy w związku z użytkowaniem nowych lokali.
§  6.
Wykazy podatników zamieszkałych w nieruchomościach wymienionych w § 1 ust. 1, ewidencję pobranych kwot podatku od lokali od poszczególnych podatników tego podatku oraz inne dokumenty w sprawie podatku od lokali sporządzają i przechowują władze bezpieczeństwa publicznego.
§  7.
1.
Przepisy niniejszego zarządzenia mają zastosowanie również w sprawach wymiaru i poboru w drodze inkasa podatku od lokali, przypadającego od lokali zajmowanych przez podatników tego podatku w nieruchomościach pozostających pod zarządem przedsiębiorstw państwowych podległych Ministrowi Bezpieczeństwa Publicznego.
2.
Zarządzenie Ministra Bezpieczeństwa Publicznego (§ 1 ust. 3) ustali władze przedsiębiorstw wymienionych w ust. 1 właściwe w sprawach określonych w niniejszym zarządzeniu.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1951 r.

ZAŁĄCZNIK 

........................................................................

(nazwa jednostki bezpieczeństwa publicznego)

DEKLARACJA PODATKOWA

w sprawie poboru podatku od lokali w drodze inkasa, obejmująca nieruchomości położone na terenie okręgu Prezydium Miejskiej (Gminnej) Rady Narodowej (Rady Narodowej m. st. Warszawy, m. Łodzi) w ..........

Podstawa wymiaru podatku od lokali (w kwocie globalnej) Arkusz wymiarowy (wypełnia organ finansowy rady narodowej) Uwagi
A dla lokali mieszkalnych B dla lokali użytkowych Podatek od lokali (w kwocie globalnej) Podatek miejski (w kwocie globalnej)
podstawa opodatkowania stawka podatkowa kwota podatku stawka % w stosunku do podatku od lokali kwota podatku
roczna kwartalna roczna kwartalna
Należny czynsz lub wartość czynszowa za bieżący rok podatkowy (art. 16 ust. 1 pkt 1)* * ) a b
A 100%
Wpłata na Fundusz Gospodarki Mieszkaniowej od lokali użytkowych, należna za bieżący rok podatkowy (art. 16 ust. 1 pkt 2 lit. a)*) Umowny czynsz za bieżący rok podatkowy od lokali użytkowych, od których nie pobiera się wpłat na Fundusz Gospodarki Mieszkaniowej (art. 16 ust. 1 pkt 2 lit. b)*)
B 30% .......... dnia .......... 195... r.

..........

(kierownik wydziału (oddziału, referatu) finansowego)

a
b 15%
Razem podatek

Deklarację niniejszą sporządzono dokładnie i zgodnie ze stanem rzeczywistym.

.........., dnia .......... 195... r.

..........................................................................................

(podpis dowódcy jednostki bezpieczeństwa publicznego)

*)Ustawa z dnia 26 lutego 1931 r. o podatkach terenowych (Dz. U. R. P. Nr 14, poz. 110).

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1952.A-11.110

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Pobór w drodze inkasa podatku od lokali w nieruchomościach pozostających pod zarządem władz bezpieczeństwa publicznego i podległych im przedsiębiorstw.
Data aktu: 22/01/1952
Data ogłoszenia: 05/02/1952
Data wejścia w życie: 05/02/1952, 01/01/1951