Ustalenie dopuszczalnej normy stłuczki przy oprawie szkieł okularowych w warsztatach przysklepowych handlu uspołecznionego oraz w warsztatach spółdzielni pracy.

ZARZĄDZENIE
MINISTRÓW: PRZEMYSŁU MASZYNOWEGO, PRZEMYSŁU DROBNEGO I RZEMIOSŁA ORAZ HANDLU WEWNĘTRZNEGO
z dnia 10 grudnia 1952 r.
w sprawie ustalenia dopuszczalnej normy stłuczki przy oprawie szkieł okularowych w warsztatach przysklepowych handlu uspołecznionego oraz w warsztatach spółdzielni pracy.

Na podstawie art. 1 i art. 3 ust. 1 pkt 2 dekretu z dnia 29 października 1952 r. o gospodarowaniu artykułami obrotu towarowego i zaopatrzenia (Dz. U. Nr 44, poz. 301) zarządza się, co następuje:
§  1.
Za stłuczkę w rozumieniu niniejszego zarządzenia uważa się:
1)
złom szkła, powstały przy obróbce szkieł okularowych na skutek pęknięcia, rozkruszenia oraz przeszlifowania, o ile uszkodzone szkło nie może być użyte do innej, mniejszej oprawy,
2)
złom powstały na skutek złamania, pęknięcia, spalenia lub innego uszkodzenia oprawek okularowych, o ile uszkodzenie powoduje niemożność użycia oprawki.
§  2.
Ustala się dopuszczalną miesięczną normę stłuczki przy oprawie szkieł okularowych w warsztatach przysklepowych handlu uspołecznionego oraz w warsztatach spółdzielni zrzeszonych w Związku Spółdzielni Przemysłowych i Rzemieślniczych i w Centrali Spółdzielni Inwalidów w następującej wysokości:
1)
dla szkieł okularowych - 5%,
2)
dla oprawek okularowych - 3%

wartości materiału przerobionego przez warsztat w ciągu danego miesiąca, licząc po cenach nabycia.

§  3.
W przypadku powstania stłuczki kierownik sklepu albo kierownik warsztatu spółdzielni odnotowuje każdorazowo w specjalnie na ten cel przeznaczonym arkuszu:
1)
rodzaj powstałej stłuczki (złom szkła, złom oprawek okularowych),
2)
bezpośrednią przyczynę powstania stłuczki (pęknięcie, przeszlifowanie, rozkruszenie szkła, złamanie, pęknięcie oprawki),
3)
wysokość szkody spowodowanej powstaniem stłuczki,
4)
osobę, która ponosi winę za powstanie stłuczki.
§  4.
1.
Komisja w składzie określonym w § 5 ustala co miesiąc protokolarnie w terminie do dnia 5 danego miesiąca za miesiąc ubiegły:
1)
jaka jest wysokość poniesionych przez sklep lub warsztat strat powstałych na skutek stłuczki,
2)
czy straty te mieszczą się w granicach dopuszczalnych norm (§ 2),
3)
kto ponosi odpowiedzialność za straty powstałe w rozmiarach przekraczających dopuszczalne normy.
2.
Protokół sporządzony przez komisję w myśl ust. 1 należy przesłać w terminie do dnia 10 danego miesiąca do kierownika właściwej jednostki określonej w § 6 ust. 2.
§  5.
Ustaleń, o których mowa w § 4 ust. 1, dokonuje:
1)
w warsztatach przysklepowych Biura Sieci Detalicznej Przemysłu Precyzyjnego i Optycznego w Łodzi - komisja, w skład, której wchodzą:
a)
kierownik sklepu.
b)
jeden z pracowników warsztatu, wyznaczony przez kierownika sklepu,
c)
przedstawiciel Rady Zakładowej;
2)
w warsztatach przysklepowych przedsiębiorstw miejskiego handlu detalicznego - komisja, w skład której wchodzą:
a)
kierownik sklepu,
b)
instruktor handlowy przedsiębiorstwa,
c)
przedstawiciel Rady Zakładowej przy przedsiębiorstwie:
3)
w warsztatach spółdzielni zrzeszonych w Związku Spółdzielni Przemysłowych i Rzemieślniczych - komisja, w skład której wchodzą:
a)
przedstawiciel właściwego związku branżowego,
b)
członek zarządu danej spółdzielni,
c)
kierownik punktu (sklepu);
4)
w warsztatach spółdzielni zrzeszonych w Centrali Spółdzielni Inwalidów - komisja, w skład której wchodzą:
a)
przedstawiciel właściwego oddziału wojewódzkiego,
b)
przewodniczący danej spółdzielni,
c)
kierownik punktu (sklepu).
§  6.
1.
Wyrównania szkód spowodowanych stłuczka powstałą w rozmiarach przekraczających dopuszczalne normy należy dochodzić od osób, które ponoszą winę za powstanie tychże szkód.
2.
Szkody spowodowane stłuczką, powstałą w rozmiarach nie przekraczających dopuszczalnych norm, powinny być odpisywane na straty na podstawie decyzji:
1)
dyrektora Biura Sprzedaży Przemysłu Precyzyjnego i Optycznego - co do strat powstałych w warsztatach przysklepowych tegoż Biura,
2)
dyrektora przedsiębiorstwa Miejski Handel Detaliczny - co do strat powstałych w warsztatach przysklepowych tegoż przedsiębiorstwa,
3)
przewodniczącego właściwego związku branżowego spółdzielni - co do strat powstałych w warsztatach spółdzielni zrzeszonych w tym związku.
§  7.
Biuro Sprzedaży Przemysłu Precyzyjnego i Optycznego, Centrala Spółdzielni Inwalidów, Centralny Zarząd Miejskiego Handlu Detalicznego, Związek Spółdzielni Przemysłowych i Rzemieślniczych wydadzą każdy we własnym zakresie szczegółowe instrukcje wykonawcze do niniejszego zarządzenia,
§  8.
Zarządzenie niniejsze nie dotyczy ubytków nadzwyczajnych powstających przy czynnościach handlowych.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1952 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1952.A-104.1619

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Ustalenie dopuszczalnej normy stłuczki przy oprawie szkieł okularowych w warsztatach przysklepowych handlu uspołecznionego oraz w warsztatach spółdzielni pracy.
Data aktu: 10/12/1952
Data ogłoszenia: 19/12/1952
Data wejścia w życie: 19/12/1952, 01/01/1952