Kontynuowanie akcji robót rozbiórkowych w 1953 r.

UCHWAŁA NR 1104
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 28 listopada 1952 r.
w sprawie kontynuowania akcji robót rozbiórkowych w 1953 r.

W celu uzyskania cegły rozbiórkowej na pokrycie potrzeb Państwowego Planu Inwestycyjnego Prezydium Rządu uchwala, co następuje:
§  1.
Przedłuża się na okres od 1 stycznia 1953 r. do 31 grudnia 1953 r. akcję robót rozbiórkowych, obliczoną na odzysk cegły, prowadzoną na podstawie uchwały Nr 12 Prezydium Rządu z dnia 19 stycznia 1952 r. w sprawie kontynuowania akcji robót rozbiórkowych w 1952 roku (Monitor Polski Nr A-4, poz. 51) na warunkach dotychczasowych ze zmianami wynikającymi z niniejszej uchwały.
§  2.
1.
Rozszerza się podstawę akcji robót rozbiórkowych przez włączenie do rozbiórki obiektów, które nie będą odbudowane w Planie 6-letnim i po tym okresie nie będą nadawały się do odbudowy - z wyjątkiem budynków zabytkowych i specjalnych.
2.
Włącza się do akcji robót rozbiórkowych obiekty będące w dyspozycji Ministerstw: Obrony Narodowej, Bezpieczeństwa Publicznego, Kolei, Żeglugi, Państwowych Gospodarstw Rolnych i Leśnictwa.
3.
Prowadzenie robót rozbiórkowych obiektów znajdujących się w dyspozycji Ministerstwa Obrony Narodowej i Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego wymaga każdorazowej zgody właściwego Ministra. Resorty te wskażą każdorazowo obiekty, które nadają się do rozbiórki. To samo dotyczy obiektów znajdujących się w dyspozycji Ministerstwa Kolei, o ile położone są w granicach pasa wywłaszczenia kolejowego.
§  3.
Rozszerza się termin działalności Pełnomocnika Akcji Robót Rozbiórkowych na obszary dotychczas nie objęte tą akcją.
§  4.
Minister Budownictwa Miast i Osiedli w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministrem Gospodarki Komunalnej wyda zarządzenie ustalające zasady organizacji oddziałów rozbiórkowych i tryb postępowania przy prowadzeniu akcji robót rozbiórkowych.
§  5.
1.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych powołają na szczeblu powiatowych i miejskich rad narodowych komisje z udziałem czynnika społecznego, które wytypują obiekty wymienione w § 2, nadające się do rozbiórki.
2.
W skład komisji powinni wejść: przedstawiciel prezydium powiatowej (miejskiej) rady narodowej, przedstawiciel zainteresowanego wydziału tego prezydium albo przedstawiciel zainteresowanego resortu, przedstawiciel wojewódzkiej komisji planowania gospodarczego, architekt powiatowy oraz osoba reprezentująca czynnik społeczny.
3.
Działalność komisji nie obejmuje obiektów znajdujących się w dyspozycji Ministerstwa Obrony Narodowej i Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego.
4.
Komisje zakończą prace do dnia 31 grudnia 1952 r.
5.
Spisy obiektów przeznaczonych do rozbiórki będą złożone w wydziałach budownictwa prezydiów rad narodowych do dyspozycji Pełnomocnika Akcji Robót Rozbiórkowych.
§  6.
Zobowiązuje się Ministra Pracy i Opieki Społecznej do wydania zarządzeń dotyczących zabezpieczenia odpowiednich ilości sił robotniczych dla akcji robót rozbiórkowych.
§  7.
1.
Zobowiązuje się Ministra Budownictwa Miast i Osiedli do zapewnienia Pełnomocnikowi Akcji Robót Rozbiórkowych odpowiedniej ilości środków transportowych.
2.
Państwowa Komisja Planowania Gospodarczego przydzieli Ministerstwu Budownictwa Miast i Osiedli dodatkową ilość transportu ciężarowego, potrzebną do zabezpieczenia Pełnomocnikowi Akcji Robót Rozbiórkowych możliwości dostawy wyprodukowanej cegły.
§  8.
1.
W celu usprawnienia transportu kolejowego cegły rozbiórkowej zobowiązuje się Ministra Kolei do zapewnienia ze strony wszystkich dyrekcji okręgowych kolei państwowych ścisłej współpracy z Pełnomocnikiem Akcji Robót Rozbiórkowych i pomocy oddziałom rozbiórkowym w zakresie tego transportu.
2.
Koleje państwowe przyjmować będą do przewozu cegłę pochodzącą z rozbiórki jedynie za zgodą Pełnomocnika Akcji Robót Rozbiórkowych.
§  9.
Państwowa Komisja Etatów zapewni Pełnomocnikowi Akcji Robót Rozbiórkowych na wniosek Ministra Budownictwa Miast i Osiedli dodatkowe etaty osobowe oraz potrzebne etaty transportu osobowego, konieczne do wykonania akcji robót rozbiórkowych w 1953 r.
§  10.
Zobowiązuje się Pełnomocnika Akcji Robót Rozbiórkowych do uzyskania w 1953 r. 600 milionów sztuk cegły rozbiórkowej.
§  11.
Uchwała obowiązuje od dnia powzięcia.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1952.A-103.1609

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Kontynuowanie akcji robót rozbiórkowych w 1953 r.
Data aktu: 28/11/1952
Data ogłoszenia: 12/12/1952
Data wejścia w życie: 28/11/1952