Gospodarka ogumieniem samochodowym.

UCHWAŁA NR 775
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 17 listopada 1951 r.
w sprawie gospodarki ogumieniem samochodowym.

W celu uzyskania oszczędności materiałowych w gospodarce ogumieniem samochodowym Prezydium Rządu uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Urzędy oraz jednostki gospodarki uspołecznionej obowiązane są do prowadzenia racjonalnej gospodarki ogumieniem samochodowym (oponami samochodowymi), a w szczególności właściwej eksploatacji ogumienia nowego oraz właściwego wykorzystania ogumienia zużytego (wycofanego z użycia).
2.
Właściwa eksploatacja nowego ogumienia samochodowego polega na:
1)
przestrzeganiu norm przebiegu ogumienia,
2)
kontroli prawidłowego użycia i magazynowania ogumienia.
3.
Wycofane z eksploatacji ogumienie należy raz w miesiącu klasyfikować na nadające się do protektorowania i na przeznaczone do przetarcia, a następnie odprzedać:
1)
nadające się do protektorowania - Fabryce Regeneratu "Bolechowo" z siedzibą w Poznaniu,
2)
nie nadające się do protektorowania i przeznaczone na przetarcie - właściwej wojewódzkiej zbiornicy i Centrali Odpadków Użytkowych.
4. 1
Urzędy oraz jednostki gospodarki uspołecznionej podległe Ministrowi Górnictwa, wykonujące swą działalność na terenie województw: katowickiego, opolskiego, wrocławskiego i krakowskiego, mogą przekazywać do regeneracji wycofane z eksploatacji ogumienie Centralnym Warsztatom Gumowym Przemysłu Węglowego.
§  2.
W celu realizacji postanowień § 1 zobowiązuje się:
1)
Ministra Transportu Drogowego i Lotniczego - do wydania w porozumieniu z Ministrem Przemysłu Chemicznego w terminie 2 miesięcy od daty wejścia w życie niniejszej uchwały instrukcji dotyczącej właściwej eksploatacji nowego ogumienia samochodowego oraz trybu wycofywania ogumienia zużytego;
2)
Ministra Przemysłu Chemicznego - do wydania Fabryce Regeneratu "Bolechowo" w Poznaniu w terminie 1 miesiąca od daty wejścia w życie niniejszej uchwały polecenia:
a)
klasyfikowania pod względem użytkowym opon samochodowych protektorowanych lub naprawionych i zaopatrywania tych opon w symbole określające kolejne protektorowanie opony, dopuszczalne obciążenie opony protektorowanej oraz numer fabryczny serii protektorowanych opon,
b) 2
odsprzedaży opon protektorowanych lub naprawianych jednostce handlowej określonej przez Ministra Transportu Drogowego i Lotniczego,
c) 3
protektorowania i naprawiania opon na żądanie jednostek określonych przez Ministra Transportu Drogowego i Lotniczego bez pośrednictwa jednostki handlowej, o której mowa w lit. b)
§  3.
1.
Każdy nabywca nowego ogumienia samochodowego w Centrali Sprzętu Samochodowego "Motozbyt" niezależnie od tego czy ogumienie to jest nabywane na podstawie otrzymanego przydziału (ogumienie reglamentowane), czy też jest nabywane bez przydziału (ogumienie wolnorynkowe), obowiązany jest zakupić 1 oponę protektorowaną tego samego wymiaru na 4 opony nowe.
2.
Centrala Sprzętu Samochodowego "Motozbyt" może odmówić sprzedaży opon nowych, o ile nabywca uchyla się od nabycia opony protektorowanej w trybie przewidzianym w ust. 1.
3. 4
Opony protektorowane lub naprawiane, nabyte od Fabryki Regeneratu "Bolechowo" w Poznaniu przez jednostkę handlową wskazaną przez Ministra Transportu Drogowego i Lotniczego, nadające się wyłącznie do trakcji konnej, będą sprzedawane odpowiednim nabywcom.
4. 5
Przepisy ust. 1 i 2 nie dotyczą urzędów oraz jednostek gospodarki uspołecznionej podległych Ministrowi Górnictwa, wykonujących swą działalność na terenie województw: katowickiego, opolskiego, wrocławskiego i krakowskiego, w odniesieniu do tych wymiarów ogumienia, które protektorowane jest przez Centralne Warsztaty Gumowe Przemysłu Węglowego.
§  4.
Z dniem wejścia w życie zarządzeń wymienionych w § 2 traci moc uchwała Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów z dnia 12 lutego 1949 r. w sprawie skupu i regeneracji zużytego ogumienia samochodowego oraz sprzedaży ogumienia naprawionego (Monitor Polski Nr A-59, poz. 796).
§  5.
Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego w porozumieniu z Ministrami Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego ustali, w jakim zakresie obowiązek zakupywania opon protektorowanych stosuje się do resortów obrony narodowej i bezpieczeństwa publicznego.
§  6.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Transportu Drogowego i Lotniczego, Ministrowi Przemysłu Chemicznego oraz wszystkim ministrom (prezesom centralnych urzędów).
§  7.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1 ust. 4 dodany przez § 1 pkt 1 uchwały nr 772 z dnia 10 września 1952 r. (M.P.52.A-80.1296) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 24 września 1952 r.
2 § 2 pkt 2 lit. b) zmieniona przez § 1 pkt 2 lit. a) uchwały nr 772 z dnia 10 września 1952 r. (M.P.52.A-80.1296) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 24 września 1952 r.
3 § 2 pkt 2 lit. c) dodana przez § 1 pkt 2 lit. b) uchwały nr 772 z dnia 10 września 1952 r. (M.P.52.A-80.1296) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 24 września 1952 r.
4 § 3 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 3 uchwały nr 772 z dnia 10 września 1952 r. (M.P.52.A-80.1296) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 24 września 1952 r.
5 § 3 ust. 4 dodany przez § 1 pkt 4 uchwały nr 772 z dnia 10 września 1952 r. (M.P.52.A-80.1296) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 24 września 1952 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1951.A-97.1375

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Gospodarka ogumieniem samochodowym.
Data aktu: 17/11/1951
Data ogłoszenia: 30/11/1951
Data wejścia w życie: 30/11/1951