Zwrot opakowań stosowanych w branży papierniczej.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA HANDLU WEWNĘTRZNEGO
z dnia 26 lipca 1951 r.
w sprawie zwrotu opakowań stosowanych w branży papierniczej. *

Na podstawie §§ 2 i 3 uchwały Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów z dnia 12 maja 1950 r. w sprawie zwrotu opakowań (Biuletyn PKPG Nr 10, poz. 128) i w związku z zarządzeniem Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 12 lipca 1950 r. w sprawie ustalenia opakowań podlegających zabezpieczeniu i zwrotowi oraz określenia wytycznych organizacji zwrotów opakowań (Biuletyn PKPG Nr 15, poz. 178) zarządza się w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego oraz Ministrami Finansów i Przemysłu Chemicznego, co następuje:
§  1.
Zarządzenie dotyczy opakowań wysyłkowych w rozumieniu § 1 zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 12 lipca 1950 r. w sprawie ustalenia opakowań podlegających zabezpieczeniu i zwrotowi oraz określenia wytycznych organizacji zwrotów opakowań (Biuletyn PKPG Nr 15, pcz 178) stosowanych przy dostawach artykułów branży papierniczej.
§  2.
Za opakowania wysyłkowe uważa się:
a)
pokrywy pełne i ażurowe,
b)
skrzynie drewniane pełne i ażurowe,
c)
wałki drewniane i krążki,
d)
wełnę drzewną,
e)
korki drewniane.
§  3.
Za dostawcę opakowania uważa się zakład produkcyjny, który dokonał wysyłki towaru, za odbiorcę zaś - ten zakład, który zwalnia opakowanie przez rozpakowanie towaru.
§  4.
Odbiorca obowiązany jest do zwrotu opakowań w stanie nadającym się do ponownego użycia w ilościach i w terminach podanych w § 15.

Przedsiębiorstwa handlowe, które odsprzedają towar w opakowaniu fabrycznym, zwolnione są od obowiązku zwrotu opakowań.

§  5.
Odbiorca obowiązany jest do należytego zabezpieczenia opakowań przed kradzieżą, uszkodzeniem, ogniem, opadami atmosferycznymi itp.

W każdym zakładzie kierownictwo wyznaczy odpowiednie miejsce na przechowanie opakowań oraz opracuje i wywiesi na widocznym miejscu instrukcje co do sposobu otwierania opakowań, przechowywania ich i prowadzenia zapisów w książce magazynowej.

§  6.
Koszty konserwacji i remontu opakowań wysyłkowych ponosi odbiorca, chyba że uszkodzenie powstało z winy dostawcy.
§  7.
Koszty zwrotu opakowań ponosi dostawca.

Opakowania należy przesyłać najtańszym środkiem lokomocji.

Na liście przewozowym należy zaznaczyć, że przesyłka stanowi zwrot opakowań używanych (taryfa towarowa PKP, poz. 1867).

Odbiorca i dostawca obowiązani są do zabezpieczenia opakowań przy transporcie zgodnie z wymaganiami przepisów przewoźnika.

§  8.
W przypadkach, kiedy opakowania składają się z kilku elementów, należy - odsyłając opakowanie - odesłać wszystkie jego elementy.
§  9.
W specyfikacji towarowej, wysyłanej odbiorcy, należy zaznaczyć rodzaj opakowania, jego cechy oraz obowiązujący termin zwrotu.

W fakturze, wystawionej na dokonaną dostawę towaru, należy podać rodzaj opakowania, termin zwrotu oraz cenę jednostkową dla każdego rodzaju opakowania.

§  10.
Odbiorca obowiązany jest każdorazowo zawiadamiać dostawcę o dacie zwrotu, rodzaju i ilości opakowania, najpóźniej na drugi dzień po nadaniu go do przewozu.
§  11.
Nie uszkodzone opakowania wysyłkowe powinny być zwracane bezpośrednio dostawcy towaru.

Nazwę i adres dostawcy oraz napis "do zwrotu" należy umieścić w nalepce na opakowaniu.

Producent lub centrale handlowe powinny w swych fakturach uwidocznić, komu opakowanie powinno być zwrócone.

§  12.
Odsprzedaż opakowań wysyłkowych następuje po cenie zakupu od dostawcy.
§  13.
Sposób prowadzenia uproszczonej kartoteki przychodu i rozchodu opakowań wysyłkowych ustalą zainteresowani w opracowanych przez siebie instrukcjach szczegółowych.
§  14.
W przypadkach masowych obrotów dopuszczalne jest porozumienie zainteresowanych stron, na mocy którego odbiorca zwracać będzie dostawcy opakowania wysyłkowe w stanie rozebranym (częściowo lub całkowicie), w ładunkach pełnowagonowych.
§  15.
Opakowania powinny być zwracane w ilościach i w terminach podanych niżej w tabeli, liczonych od dnia wysyłki towaru.

Dniem wysyłki jest data stempla przewoźnika na liście przewozowym.

Tabela ilości i terminów zwrotu opakowań wysyłkowych.

Rodzaj opakowania % zwrotów Terminy zwrotu od odbiorców
przez od

biorców bezpośrednich

przez odbiorców pośrednich bezpośrednich (zakłady produkcyjne) pośrednich (hurt i detal)
Pokrywy pełne i ażurowe 70% 50% 60 dni 105 dni
Skrzynie drewniane pełne i ażurowe 70% 50% 60 dni 105 dni
Wałki drewniane i krążki 90% 90% 60 dni 105 dni
Korki drewniane 60% 60% 60 dni 105 dni
Wełna drzewna 50% 50% 60 dni 105 dni

W przypadku nieodsprzedania przez odbiorcę opakowań w ilościach i terminach wyżej podanych odbiorca obowiązany jest zapłacić dostawcy tytułem kary umownej za każdy dzień zwłoki 1% wartości nie zwróconego opakowania.

Zapłata kary umownej nie zwalnia odbiorcy od obowiązku odsprzedania opakowania w dodatkowym terminie, który powinien mu wyznaczyć dostawca i który nie może być dłuższy od terminu pierwotnego.

W razie nieodsprzedania opakowania w terminie dodatkowym odbiorca obowiązany jest uiścić trzykrotną wartość nie zwróconego opakowania i w tym przypadku wolny jest od obowiązku odsprzedaży tego opakowania

§  16.
Braki ilościowe i wady jakościowe opakowań, zwracanych dostawcy bezpośrednio ze składu odbiorcy, powinny być stwierdzone niezwłocznie w drodze protokołu sporządzonego przez przedstawicieli odbiorcy i dostawcy.

Protokół powinien zawierać:

a)
imiona, nazwiska i stanowiska osób obecnych przy jego sporządzeniu,
b)
treść zarzutów zgłoszonych przez przedstawiciela dostawcy i wyjaśnień przedstawiciela odbiorcy,
c)
opis stwierdzonego stanu faktycznego,
d)
datę i miejsce sporządzenia protokołu,
e)
podpisy osób wymienionych pod lit. a).
§  17.
Jeżeli zwrot nastąpił w drodze wysyłki opakowań, dostawca powinien niezwłocznie, a najpóźniej w ciągu 4 dni po otrzymaniu, zbadać opakowania i - w razie stwierdzenia braków lub wad - sporządzić protokół przy udziale czynnika społecznego, a w razie potrzeby - przy udziale biegłego. O zamierzonym sporządzeniu protokołu dostawca zawiadamia oddział odbiorcy, o ile znajduje się on w miejscu odebrania opakowań.

Przy sporządzeniu protokołu ma odpowiednie zastosowanie przepis § 16 ust. 2 z tym, że jeżeli przedstawiciel odbiorcy jest nieobecny, należy uczynić wzmiankę, czy został zawiadomiony, a ponadto - zamieścić w protokole opinię biegłego, o ile był wzywany.

§  18.
Dostawca obowiązany jest pod rygorem utraty roszczeń wobec odbiorcy zawiadomić go w terminie przewidzianym w § 17 ust. 1 o stwierdzeniu braków lub wad opakowań otrzymanych w drodze wysyłki, a jednocześnie wysłać mu odpis sporządzonego w tym przedmiocie protokołu.

Jeżeli odbiorca zamierza dokonać oględzin zakwestionowanych opakowań, powinien o tym zawiadomić dostawcę najpóźniej następnego dnia po otrzymaniu protokołu i w ciągu następnych trzech dni delegować swego przedstawiciela.

§  19.
W przypadku gdy braki lub wady były tego rodzaju, że nawet przy należytej staranności nie mogły być ujawnione przy odbiorze lub wydaniu opakowań (wady ukryte), dostawca obowiązany jest do sporządzenia protokołu i powiadomienia o brakach i wadach odbiorcy w ciągu 4 dni od daty ich wykrycia. Przepisy §§ 17 i 18 stosuje się odpowiednio.
§  20.
Przepisy §§ 16, 17, 18 i 19 stosuje się odpowiednio przy ustalaniu braków i wad opakowań przez odbiorcę.
§  21.
Kary umowne płacone będą ze środków obrotowych przedsiębiorstw.
§  22.
Drewniane opakowania wysyłkowe nie nadające się do ponownego użytku z powodu częściowego zniszczenia, a dające się naprawić - odbiorca obowiązany jest sprzedać najbliższej bazie remontowej.
§  23.
Postanowienia zawartych już umów powinny być dostosowane do przepisów niniejszego zarządzenia w terminie 14 dni od daty wejścia jego w życie.
§  24.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
* Z dniem 29 sierpnia 1953 r. nin zarządzenie traci moc obowiązującą o ile chodzi o opakowania, zgodnie z § 34 pkt 6 zarządzenia Ministra Przemysłu Drobnego i Rzemiosła z dnia 13 sierpnia 1953 r. w sprawie zasad obrotu opakowaniami stosowanymi przy dostawach towaru przez jednostki podległe Ministrowi Przemysłu Drobnego i Rzemiosła (M.P.53.A.-78.933).

Zmiany w prawie

Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024