Powołanie Pełnomocnika do Walki z Grzybem Domowym.

UCHWAŁA NR 668
RADY MINISTRÓW
z dnia 29 września 1951 r.
w sprawie powołania Pełnomocnika do Walki z Grzybem Domowym.

§  1.
Powołuje się w Ministerstwie Gospodarki Komunalnej Pełnomocnika do Walki z Grzybem Domowym, zwanego dalej "Pełnomocnikiem".
§  2.
Pełnomocnika mianuje i odwołuje Minister Gospodarki Komunalnej w porozumieniu z Ministrem Budownictwa Miast i Osiedli.
§  3.
Zadaniem Pełnomocnika jest organizowanie i prowadzenie stałej planowej akcji zabezpieczającej przed grzybem domowym i akcji odgrzybiania na całym obszarze Państwa.
§  4.
1.
Do zakresu działania Pełnomocnika należy w szczególności:
1)
opracowanie zasad instruowania, wykonawstwa robót odgrzybieniowych i kontroli obiektów dotkniętych grzybem oraz ich statystyki;
2)
opracowanie projektów wytycznych do przeprowadzenia inwentaryzacji obiektów zagrzybionych oraz prowadzenie centralnej ewidencji zagrzybienia;
3)
opracowanie projektu wytycznych dla akcji doraźnych (uderzeniowych) na terenach szczególnie zagrożonych;
4)
prowadzenie akcji instrukcyjno-propagandowej, obejmującej:
a)
szkolenie kadr odgrzybieniowych,
b)
rozpowszechnianie opracowań naukowych i propagandowych w zakresie walki z grzybem domowym,
c)
opracowanie wzorów dokumentacji, kwestionariuszy, formularzy itp.;
5)
współdziałanie przy planowaniu produkcji i zaopatrywaniu placówek walki z grzybem domowym w środki impregnacyjne i odgrzybiające i w związku z tym współpraca z Komisją do Spraw Zwalczania Chorób oraz Szkodników Roślin i Drzew w zakresie zaopatrywania w surowce służące do wyrobu środków zwalczania grzyba domowego;
6)
planowanie i przygotowywanie dokumentacji technicznej do akcji zabezpieczającej i odgrzybieniowej na całym obszarze Państwa;
7)
kierownictwo akcji planowej zabezpieczającej i odgrzybieniowej w zakresie gospodarki komunalnej i mieszkaniowej;
8)
nadzór i kontrola nad przeprowadzeniem planowej akcji zabezpieczającej i odgrzybieniowej w ramach pozostałych resortów oraz koordynacja tej akcji;
9)
kierownictwo doraźnymi akcjami odgrzybieniowymi;
10)
współdziałanie w zakresie zapewnienia budownictwu dostaw materiałów budowlanych, odpowiadających potrzebom walki z grzybem domowym.
2.
Wytyczne, wymienione w ust. 1 pkt 2 i 3, wydaje na wniosek Pełnomocnika Minister Gospodarki Komunalnej w porozumieniu z Ministrem Budownictwa Miast i Osiedli.
§  5.
Dla ułatwienia koordynacji oraz sprawnego wykonania zadań związanych z akcją odgrzybieniową Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego oraz wszyscy ministrowie wyznaczą swych przedstawicieli do stałej współpracy z Pełnomocnikiem. Zarządzenia wychodzące poza zakres działania Ministerstwa Gospodarki Komunalnej wymagają uzgodnienia z zainteresowanymi ministrami oraz Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
§  6.
W sprawach technicznych i naukowych Pełnomocnik korzysta ze współpracy Instytutu Techniki Budowlanej oraz innych instytucji naukowo-badawczych, których zadaniem - w ramach walki z grzybem domowym - jest porada techniczna i opiniowanie zamierzeń technicznych, prowadzenie badań naukowych i kontrolnych oraz pomoc fachowa w szkoleniu kadr odgrzybieniowych.
§  7.
W Ministerstwie Gospodarki Komunalnej tworzy się Biuro Pełnomocnika do Walki z Grzybem Domowym. Państwowa Komisja Etatów na wniosek Ministra Gospodarki Komunalnej ustali etaty osobowe Biura.
§  8.
Organizację wewnętrzną Biura Pełnomocnika do Walki z Grzybem Domowym ustali Minister Gospodarki Komunalnej w porozumieniu z Prezesem Rady Ministrów i Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
§  9.
Koszty materiałów i robót wykonywanych przy realizacji planowej walki z grzybem domowym wchodzą w skład kosztów utrzymania i remontów, o ile koszty te nie przekroczą 30% wartości remontowanego budynku. Jeżeli koszty wyniosą więcej niż 30%, nie przekroczą jednak 70%, powinny być pokryte ze środków przeznaczonych na kapitalne remonty. Gdy koszty przekraczają 70% wartości remontowanego budynku, powinny być pokrywane ze środków inwestycyjnych.
§  10.
Pełnomocnik działa przez właściwe komórki organizacyjne wydziałów (referatów) gospodarki komunalnej i mieszkaniowej prezydiów rad narodowych, współdziałające z właściwymi komórkami organizacyjnymi tych prezydiów, podległymi Ministrom: Budownictwa Miast i Osiedli, Rolnictwa, Leśnictwa oraz Przemysłu Drobnego i Rzemiosła.
§  11.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Gospodarki Komunalnej, Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego oraz zainteresowanym ministrom.

Zmiany w prawie

Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1951.A-89.1223

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Powołanie Pełnomocnika do Walki z Grzybem Domowym.
Data aktu: 29/09/1951
Data ogłoszenia: 20/10/1951
Data wejścia w życie: 20/10/1951