Zm.: statut Państwowej Rady Telekomunikacyjnej.

UCHWAŁA NR 655
RADY MINISTRÓW
z dnia 15 września 1951 r.
zmieniająca statut Państwowej Rady Telekomunikacyjnej.

Na podstawie art. 2 ustawy z dnia 4 lutego 1950 r. o Państwowej Radzie Telekomunikacyjnej (Dz. U. R. P. Nr 7, poz. 63) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
W statucie Państwowej Rady Telekomunikacyjnej, stanowiącym załącznik do uchwały Rady Ministrów z dnia 31 maja 1950 r. w sprawie nadania statutu Państwowej Radzie Telekomunikacyjnej (Monitor Polski Nr A-67, poz. 788), wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 2:
a)
ust. pierwszy otrzymuje brzmienie:

"Do zakresu działania Rady należy opiniowanie w sprawach: prowadzenia jednolitej polityki telekomunikacyjnej, koordynacji zamierzeń poszczególnych resortów w tej dziedzinie oraz w sprawach zleconych przez Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego lub Przewodniczącego Państwowej Rady Telekomunikacyjnej.";

b)
w ust. 2 pkt 2 wyraz "opracowuje" zastępuje się wyrazem "opiniuje";
c)
w ust. 2 pkt 5 skreśla się wyrazy "opracowuje i";
2)
§ 12 otrzymuje brzmienie:

"§ 12.

Sekretariat Rady prowadzi Ministerstwo Poczt i Telegrafów. Pracami Sekretariatu kieruje sekretarz, wyznaczony przez Przewodniczącego Państwowej Rady Telekomunikacyjnej.";

3)
§ 14 ust. 3 otrzymuje brzmienie:

"3. Uchwały zapadają większością głosów. W przypadku założenia sprzeciwu Przewodniczący Rady przedstawia sprawę Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego lub kieruje ją do ponownego opracowania w sekcji fachowej przy udziale członków Prezydium Rady, którzy złożyli sprzeciw, oraz przedstawiciela Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.".

§  2.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1951.A-85.1166

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Zm.: statut Państwowej Rady Telekomunikacyjnej.
Data aktu: 15/09/1951
Data ogłoszenia: 29/09/1951
Data wejścia w życie: 29/09/1951