Ogłoszenie statutu Zakładu Dendrologii i Pomologii.

OBWIESZCZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 18 lipca 1951 r.
w sprawie ogłoszenia statutu Zakładu Dendrologii i Pomologii.

Na podstawie § 8 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 lipca 1951 r. w sprawie utworzenia Zakładu Dendrologii i Pomologii (Dz. U. R. P. Nr 40, poz. 302) ogłasza się w załączeniu statut tego Zakładu.

ZAŁĄCZNIK 

STATUT ZAKŁADU DENDROLOGII I POMOLOGII

§ 1.
Zakład Dendrologii i Pomologii, zwany dalej "Zakładem", działa na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 lipca 1951 r. w sprawie utworzenia Zakładu Dendrologii i Pomologii (Dz. U. R. P. Nr 40, poz. 302) oraz na podstawie niniejszego statutu.
§  2.
1.
Zakład posiada osobowość prawną.
2.
Siedzibą Zakładu jest m. Kórnik.
3.
Zakład ma prawo używania pieczęci okrągłej z godłem państwowym pośrodku i z napisem zawierającym nazwę Zakładu w otoku.
§  3.
Zakład jest samodzielną placówką naukowo-badawczą, obejmującą swą działalnością badania w zakresie dendrologii i pomologii.
§  4.
1.
Zadaniem Zakładu jest prowadzenie prac mających na celu rozwijanie nauk dendrologii i pomologii w myśl zasad agrobiologii oraz współpraca z innymi tego rodzaju instytucjami w kraju i za granicą.
2.
Do zadań Zakładu należy w szczególności:
1)
prowadzenie samodzielnych prac naukowo-badawczych według ustalonego planu opartego na wytycznych narodowego planu gospodarczego;
2)
współpraca i utrzymywanie łączności z innymi placówkami naukowo-badawczymi, odpowiednimi instytucjami i organizacjami w kraju i za granicą;
3)
opracowywanie i uogólnianie doświadczeń przodujących praktyków i nowatorów w zakresie objętym pracami Zakładu, wykorzystanie zagranicznych doświadczeń, a zwłaszcza doświadczeń praktycznych i zdobyczy teoretycznych Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich;
4)
wyrażanie opinii na żądanie władz i instytucji państwowych;
5)
organizowanie i utrzymywanie sieci korespondentów oraz przeprowadzanie ankiet;
6)
prowadzenie biblioteki i centrum dokumentacji z zakresu dendrologii i pomologii;
7)
popularyzacja wyników przeprowadzonych badań i współdziałanie w ich stosowaniu;
8)
opracowywanie i redagowanie naukowych czasopism, biuletynów, podręczników, sprawozdań popularyzatorskich, instrukcji, druków itp. oraz współpraca w tym zakresie z zainteresowanymi instytucjami;
9)
organizowanie konferencji, zjazdów naukowych, wykładów, kursów, odczytów itp.;
10)
szkolenie pracowników naukowych i praktyków w dziedzinie dendrologii i pomologii w oparciu o zasady agrobiologii;
11)
prowadzenie innych prac zleconych przez Ministra Szkół Wyższych i Nauki w zakresie działalności Zakładu.
3.
Plan pracy Zakładu w zakresie pomologii powinien być uzgadniany z Instytutem Sadownictwa, a w zakresie dendrologii - z Instytutem Badawczym Leśnictwa.
§  5.
1.
Na czele Zakładu stoi dyrektor, który kieruje samodzielnie działalnością Zakładu i jest za nią odpowiedzialny. Dyrektora powołuje i odwołuje Minister Szkół Wyższych i Nauki.
2.
Dyrektor zarządza Zakładem przy pomocy zastępcy powoływanego i odwoływanego przez Ministra Szkół Wyższych i Nauki.
3.
Zastępca ma przydzielony sobie zakres prac, za który odpowiada przed dyrektorem.
§  6.
Do zakresu działania dyrektora Zakładu należy w szczególności:
1)
kierowanie całością prac naukowo-badawczych i organizacyjno-administracyjnych Zakładu;
2)
ustalanie i przedstawianie do zatwierdzenia Ministrowi Szkół Wyższych i Nauki planu prac i projektów budżetów oraz sprawozdań z ich wykonania;
3)
zwoływanie konferencji i zjazdów naukowych przewidzianych w § 4 pkt 9 statutu;
4)
podawanie do wiadomości publicznej sprawozdań rocznych z wykonania planu i działalności Zakładu.
§  7.
W Zakładzie czynna jest Rada Naukowa.
§  8.
1.
Rada Naukowa składa się z przewodniczącego, jego zastępcy oraz z członków, powoływanych na okres lat 3 spośród działaczy nauki i wybitnych praktyków w dziedzinie dendrologii i pomologii.
2.
Członków Rady Naukowej i jej przewodniczącego powołuje i odwołuje Minister Szkół Wyższych i Nauki w porozumieniu z Ministrami Leśnictwa i Rolnictwa.
3.
Liczba członków Rady nie może przekraczać łącznie z przewodniczącym 25 osób.
4.
W skład Rady wchodzą ponadto przedstawiciele Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego oraz Ministrów: Szkół Wyższych i Nauki, Rolnictwa i Leśnictwa.
§  9.
Do zadań Rady Naukowej należy:
1)
opiniowanie planów pracy, projektów budżetu oraz sprawozdań z działalności Zakładu;
2)
inicjowanie prac naukowo-badawczych;
3)
omawianie zagadnień naukowych mających zasadnicze znaczenie dla pracy Zakładu;
4)
wypowiadanie się w sprawach dotyczących organizacji Zakładu;
5)
uchwalanie regulaminu swych prac, który podlega zatwierdzeniu przez Ministra Szkół Wyższych i Nauki;
6)
rozpatrywanie innych spraw na zlecenie Ministra Szkół Wyższych i Nauki lub na wniosek dyrektora Zakładu.
§  10.
1.
Posiedzenia Rady Naukowej zwołuje jej przewodniczący.
2.
Przewodniczący obowiązany jest zwołać posiedzenie Rady Naukowej przynajmniej dwa razy w ciągu roku kalendarzowego.
3.
Niezależnie od obowiązku, przewidzianego w ust. 2, przewodniczący obowiązany jest zwołać posiedzenie Rady Naukowej:
1)
na żądanie Ministra Szkół Wyższych i Nauki;
2)
na wniosek co najmniej 1/4 liczby członków;
3)
na żądanie dyrektora Zakładu.
§  11.
Do ważności uchwał Rady Naukowej, konieczna jest obecność przewodniczącego lub jego zastępcy i co najmniej połowy ogólnej liczby członków. Uchwały zapadają zwykłą większością głosów. W razie równości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego.
§  12.
Przewodniczący i członkowie Rady Naukowej otrzymują za udział w posiedzeniach wynagrodzenie według norm, ustalonych przez Ministra Szkół Wyższych i Nauki w porozumieniu z Ministrem Finansów.
§  13.
Udział w Radzie Naukowej nie stoi na przeszkodzie w wykonywaniu prac specjalnych lub wyrażania opinii indywidualnych na podstawie umowy, zawartej z Zakładem.
§  14.
1.
Zakład spełnia swoje zadania przy pomocy działów i pracowni naukowych, w obrębie których pracują stałe i zmienne zespoły naukowo-badawcze, oraz komórek ogólno-administracyjnych.
2.
Organizację wewnętrzną Zakładu zatwierdza w ramach budżetu i etatów Minister Szkół Wyższych i Nauki na wniosek dyrektora Zakładu zaopiniowany przez Radę Naukową. Podziału na zespoły w obrębie pracowni dokonuje dyrektor Zakładu.
3.
Dyrektor Zakładu może dla całego Zakładu jak i dla poszczególnych jego komórek wydać szczegółowe regulaminy pracy. Regulaminy i ich zmiany podlegają zatwierdzeniu przez Ministra Szkół Wyższych i Nauki.
§  15.
Ogół dochodów i wydatków Zakładu objęty jest budżetem Państwa (budżet centralny) w części dotyczącej Ministerstwa Szkół Wyższych i Nauki.
§  16.
1.
Do składania w imieniu Zakładu oświadczeń w zakresie jego praw i obowiązków majątkowych wymagane jest współdziałanie dwóch upoważnionych osób.
2.
Osobami upoważnionymi są: dyrektor, zastępca dyrektora i ustanowieni pełnomocnicy. Zastępca dyrektora i pełnomocnik działają w granicach swego umocowania.
3.
Minister Szkół Wyższych i Nauki ustanawia i odwołuje pełnomocników oraz ustala granice umocowania zastępcy dyrektora i pełnomocników, jak również może upoważnić dyrektora do samodzielnego składania oświadczeń w szczególnym zakresie.
§  17.
Do dokonywania czynności określonego rodzaju lub czynności szczególnych mogą być ustanowieni pełnomocnicy, którzy działają łącznie lub oddzielnie w granicach ich umocowania. Udzielenie pełnomocnictwa następuje w sposób przewidziany dla składania oświadczeń w zakresie praw i obowiązków majątkowych Zakładu.
§  18.
Wszelkie dokumenty obrotu pieniężnego, dokumenty obrotu materiałami i towarami jak również dokumenty o charakterze rozliczeniowym i kredytowym, stanowiące podstawę do otrzymania lub wydania środków pieniężnych, materiałów albo towarów, podpisują łącznie dyrektor lub osoba przez niego do tego upoważniona i starszy księgowy lub osoba przez niego do tego upoważniona.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1951.A-68.890

Rodzaj: Obwieszczenie
Tytuł: Ogłoszenie statutu Zakładu Dendrologii i Pomologii.
Data aktu: 18/07/1951
Data ogłoszenia: 06/08/1951
Data wejścia w życie: 06/08/1951