Ogłoszenie statutu Zakładu Dendrologii i Pomologii.

OBWIESZCZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 18 lipca 1951 r.
w sprawie ogłoszenia statutu Zakładu Dendrologii i Pomologii.

Na podstawie § 8 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 lipca 1951 r. w sprawie utworzenia Zakładu Dendrologii i Pomologii (Dz. U. R. P. Nr 40, poz. 302) ogłasza się w załączeniu statut tego Zakładu.

ZAŁĄCZNIK 

STATUT ZAKŁADU DENDROLOGII I POMOLOGII

§ 1.
Zakład Dendrologii i Pomologii, zwany dalej "Zakładem", działa na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 lipca 1951 r. w sprawie utworzenia Zakładu Dendrologii i Pomologii (Dz. U. R. P. Nr 40, poz. 302) oraz na podstawie niniejszego statutu.
§  2.
1.
Zakład posiada osobowość prawną.
2.
Siedzibą Zakładu jest m. Kórnik.
3.
Zakład ma prawo używania pieczęci okrągłej z godłem państwowym pośrodku i z napisem zawierającym nazwę Zakładu w otoku.
§  3.
Zakład jest samodzielną placówką naukowo-badawczą, obejmującą swą działalnością badania w zakresie dendrologii i pomologii.
§  4.
1.
Zadaniem Zakładu jest prowadzenie prac mających na celu rozwijanie nauk dendrologii i pomologii w myśl zasad agrobiologii oraz współpraca z innymi tego rodzaju instytucjami w kraju i za granicą.
2.
Do zadań Zakładu należy w szczególności:
1)
prowadzenie samodzielnych prac naukowo-badawczych według ustalonego planu opartego na wytycznych narodowego planu gospodarczego;
2)
współpraca i utrzymywanie łączności z innymi placówkami naukowo-badawczymi, odpowiednimi instytucjami i organizacjami w kraju i za granicą;
3)
opracowywanie i uogólnianie doświadczeń przodujących praktyków i nowatorów w zakresie objętym pracami Zakładu, wykorzystanie zagranicznych doświadczeń, a zwłaszcza doświadczeń praktycznych i zdobyczy teoretycznych Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich;
4)
wyrażanie opinii na żądanie władz i instytucji państwowych;
5)
organizowanie i utrzymywanie sieci korespondentów oraz przeprowadzanie ankiet;
6)
prowadzenie biblioteki i centrum dokumentacji z zakresu dendrologii i pomologii;
7)
popularyzacja wyników przeprowadzonych badań i współdziałanie w ich stosowaniu;
8)
opracowywanie i redagowanie naukowych czasopism, biuletynów, podręczników, sprawozdań popularyzatorskich, instrukcji, druków itp. oraz współpraca w tym zakresie z zainteresowanymi instytucjami;
9)
organizowanie konferencji, zjazdów naukowych, wykładów, kursów, odczytów itp.;
10)
szkolenie pracowników naukowych i praktyków w dziedzinie dendrologii i pomologii w oparciu o zasady agrobiologii;
11)
prowadzenie innych prac zleconych przez Ministra Szkół Wyższych i Nauki w zakresie działalności Zakładu.
3.
Plan pracy Zakładu w zakresie pomologii powinien być uzgadniany z Instytutem Sadownictwa, a w zakresie dendrologii - z Instytutem Badawczym Leśnictwa.
§  5.
1.
Na czele Zakładu stoi dyrektor, który kieruje samodzielnie działalnością Zakładu i jest za nią odpowiedzialny. Dyrektora powołuje i odwołuje Minister Szkół Wyższych i Nauki.
2.
Dyrektor zarządza Zakładem przy pomocy zastępcy powoływanego i odwoływanego przez Ministra Szkół Wyższych i Nauki.
3.
Zastępca ma przydzielony sobie zakres prac, za który odpowiada przed dyrektorem.
§  6.
Do zakresu działania dyrektora Zakładu należy w szczególności:
1)
kierowanie całością prac naukowo-badawczych i organizacyjno-administracyjnych Zakładu;
2)
ustalanie i przedstawianie do zatwierdzenia Ministrowi Szkół Wyższych i Nauki planu prac i projektów budżetów oraz sprawozdań z ich wykonania;
3)
zwoływanie konferencji i zjazdów naukowych przewidzianych w § 4 pkt 9 statutu;
4)
podawanie do wiadomości publicznej sprawozdań rocznych z wykonania planu i działalności Zakładu.
§  7.
W Zakładzie czynna jest Rada Naukowa.
§  8.
1.
Rada Naukowa składa się z przewodniczącego, jego zastępcy oraz z członków, powoływanych na okres lat 3 spośród działaczy nauki i wybitnych praktyków w dziedzinie dendrologii i pomologii.
2.
Członków Rady Naukowej i jej przewodniczącego powołuje i odwołuje Minister Szkół Wyższych i Nauki w porozumieniu z Ministrami Leśnictwa i Rolnictwa.
3.
Liczba członków Rady nie może przekraczać łącznie z przewodniczącym 25 osób.
4.
W skład Rady wchodzą ponadto przedstawiciele Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego oraz Ministrów: Szkół Wyższych i Nauki, Rolnictwa i Leśnictwa.
§  9.
Do zadań Rady Naukowej należy:
1)
opiniowanie planów pracy, projektów budżetu oraz sprawozdań z działalności Zakładu;
2)
inicjowanie prac naukowo-badawczych;
3)
omawianie zagadnień naukowych mających zasadnicze znaczenie dla pracy Zakładu;
4)
wypowiadanie się w sprawach dotyczących organizacji Zakładu;
5)
uchwalanie regulaminu swych prac, który podlega zatwierdzeniu przez Ministra Szkół Wyższych i Nauki;
6)
rozpatrywanie innych spraw na zlecenie Ministra Szkół Wyższych i Nauki lub na wniosek dyrektora Zakładu.
§  10.
1.
Posiedzenia Rady Naukowej zwołuje jej przewodniczący.
2.
Przewodniczący obowiązany jest zwołać posiedzenie Rady Naukowej przynajmniej dwa razy w ciągu roku kalendarzowego.
3.
Niezależnie od obowiązku, przewidzianego w ust. 2, przewodniczący obowiązany jest zwołać posiedzenie Rady Naukowej:
1)
na żądanie Ministra Szkół Wyższych i Nauki;
2)
na wniosek co najmniej 1/4 liczby członków;
3)
na żądanie dyrektora Zakładu.
§  11.
Do ważności uchwał Rady Naukowej, konieczna jest obecność przewodniczącego lub jego zastępcy i co najmniej połowy ogólnej liczby członków. Uchwały zapadają zwykłą większością głosów. W razie równości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego.
§  12.
Przewodniczący i członkowie Rady Naukowej otrzymują za udział w posiedzeniach wynagrodzenie według norm, ustalonych przez Ministra Szkół Wyższych i Nauki w porozumieniu z Ministrem Finansów.
§  13.
Udział w Radzie Naukowej nie stoi na przeszkodzie w wykonywaniu prac specjalnych lub wyrażania opinii indywidualnych na podstawie umowy, zawartej z Zakładem.
§  14.
1.
Zakład spełnia swoje zadania przy pomocy działów i pracowni naukowych, w obrębie których pracują stałe i zmienne zespoły naukowo-badawcze, oraz komórek ogólno-administracyjnych.
2.
Organizację wewnętrzną Zakładu zatwierdza w ramach budżetu i etatów Minister Szkół Wyższych i Nauki na wniosek dyrektora Zakładu zaopiniowany przez Radę Naukową. Podziału na zespoły w obrębie pracowni dokonuje dyrektor Zakładu.
3.
Dyrektor Zakładu może dla całego Zakładu jak i dla poszczególnych jego komórek wydać szczegółowe regulaminy pracy. Regulaminy i ich zmiany podlegają zatwierdzeniu przez Ministra Szkół Wyższych i Nauki.
§  15.
Ogół dochodów i wydatków Zakładu objęty jest budżetem Państwa (budżet centralny) w części dotyczącej Ministerstwa Szkół Wyższych i Nauki.
§  16.
1.
Do składania w imieniu Zakładu oświadczeń w zakresie jego praw i obowiązków majątkowych wymagane jest współdziałanie dwóch upoważnionych osób.
2.
Osobami upoważnionymi są: dyrektor, zastępca dyrektora i ustanowieni pełnomocnicy. Zastępca dyrektora i pełnomocnik działają w granicach swego umocowania.
3.
Minister Szkół Wyższych i Nauki ustanawia i odwołuje pełnomocników oraz ustala granice umocowania zastępcy dyrektora i pełnomocników, jak również może upoważnić dyrektora do samodzielnego składania oświadczeń w szczególnym zakresie.
§  17.
Do dokonywania czynności określonego rodzaju lub czynności szczególnych mogą być ustanowieni pełnomocnicy, którzy działają łącznie lub oddzielnie w granicach ich umocowania. Udzielenie pełnomocnictwa następuje w sposób przewidziany dla składania oświadczeń w zakresie praw i obowiązków majątkowych Zakładu.
§  18.
Wszelkie dokumenty obrotu pieniężnego, dokumenty obrotu materiałami i towarami jak również dokumenty o charakterze rozliczeniowym i kredytowym, stanowiące podstawę do otrzymania lub wydania środków pieniężnych, materiałów albo towarów, podpisują łącznie dyrektor lub osoba przez niego do tego upoważniona i starszy księgowy lub osoba przez niego do tego upoważniona.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1951.A-68.890

Rodzaj: Obwieszczenie
Tytuł: Ogłoszenie statutu Zakładu Dendrologii i Pomologii.
Data aktu: 18/07/1951
Data ogłoszenia: 06/08/1951
Data wejścia w życie: 06/08/1951