Rozdział i wykorzystanie mieszkań pracowniczych i służbowych.

UCHWAŁA NR 496
RADY MINISTRÓW
z dnia 18 lipca 1951 r.
o rozdziale i wykorzystaniu mieszkań pracowniczych i służbowych.

§  1.
Zasady i tryb rozdziału mieszkań pracowniczych uzyskanych w ramach publicznego budownictwa mieszkaniowego oraz zasady wykorzystywania wszelkich mieszkań pracowniczych ustala się zgodnie z instrukcjami, stanowiącymi załączniki do niniejszej uchwały.
§  2.
Uchwała nie ma zastosowania do mieszkań wybudowanych lub odbudowanych ze środków finansowych przyznanych Ministerstwu Obrony Narodowej i Ministerstwu Bezpieczeństwa Publicznego jak również do mieszkań pozostających w dyspozycji tych władz.
§  3.
Prezes Rady Ministrów wyda w miarę potrzeby szczegółowe przepisy, jakie okażą się niezbędne, dla wykonania niniejszej uchwały.
§  4.
Traci moc uchwała Rady Ministrów z dnia 28 marca 1949 r. o zasadach i trybie zaspokajania potrzeb mieszkaniowych pracowników urzędów i instytucji państwowych (Monitor Polski Nr A-20, poz. 282) oraz przepisy wykonawcze na jej podstawie wydane.
§  5.
Wykonanie uchwały porucza się Prezesowi Rady Ministrów, Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego oraz wszystkim ministrom.
§  6.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z tym, że postanowienia instrukcji Nr 1, dotyczące kwartalnych rozdzielników mieszkaniowych, obowiązywać będą poczynając od rozdzielnika na czwarty kwartał 1951 r.

ZAŁĄCZNIK  1

INSTRUKCJA W SPRAWIE ZASAD I TRYBU ROZDZIAŁU MIESZKAŃ UZYSKANYCH Z PUBLICZNEGO BUDOWNICTWA MIESZKANIOWEGO

Przepisy ogólne.
1.
Mieszkania w domach wznoszonych w ramach planu inwestycyjnego rozdzielane są zgodnie z celem gospodarczym poszczególnych inwestycji, a mianowicie:
a)
w budownictwie mieszkaniowym prowadzonym w ramach planu inwestycyjnego poszczególnych resortów - zgodnie z rocznym rozdzielnikiem ustalonym przez właściwego ministra, w zasadzie na mieszkania służbowe inwestora bezpośredniego,
b)
w budownictwie mieszkaniowym, którego inwestorem bezpośrednim są prezydia rad narodowych, do dyspozycji prezydium właściwej rady narodowej,
c)
w budownictwie osiedlowym realizowanym przez dyrekcje budowy osiedli robotniczych (DBOR) - na mieszkania służbowe do dyspozycji poszczególnych resortów i prezydiów rad narodowych bądź na mieszkania zastępcze w związku z wyburzeniami na cele inwestycyjne.
2.
W terminie dwóch tygodni od dnia zatwierdzenia w przepisanym trybie planu inwestycyjnego właściwy minister ustala rozdzielnik mieszkań, które będą oddane do użytku w ciągu roku kalendarzowego - w ramach resortowego planu inwestycyjnego (pkt 1 lit. a). Rozdzielnik ten powinien być sporządzony według wzoru RR, stanowiącego załącznik nr 1 do niniejszej instrukcji. Przepis niniejszy nie dotyczy obszaru m.st. Warszawy, gdzie obowiązują osobne przepisy ustalone przez Prezydium Rządu.
3.
Wytyczne w sprawie rozdziału mieszkań wybudowanych w ramach planu inwestycyjnego Ministerstwa Gospodarki Komunalnej przez prezydia rad narodowych jako inwestorów bezpośrednich wyda Minister Gospodarki Komunalnej (pkt 1 lit. b).
4.
Rozdzielnik mieszkań z budownictwa osiedlowego realizowanego przez dyrekcje budowy osiedli robotniczych zatwierdzany jest przez Prezydium Rządu łącznie z planem inwestycyjnym budownictwa osiedlowego (pkt 1 lit. c). Mieszkania z budownictwa osiedlowego realizowanego przez DBOR na terenie m.st. Warszawy oraz na terenie dzielnicy Nowa Huta w Krakowie rozdzielane są na podstawie osobnych przepisów wydanych przez Prezydium Rządu.

Przygotowanie projektu rocznego rozdzielnika mieszkań z budownictwa osiedlowego.

5.
Państwowa Komisja Planowania Gospodarczego sporządza w terminie ustalanym corocznie, nie później jednak niż do dnia 30 czerwca, łącznie z projektem wytycznych do planu inwestycyjnego wstępny projekt rozdziału mieszkań na rok następny. Ustalenie wstępnego projektu rozdziału następuje na podstawie przewidywanych globalnych wielkości budownictwa i możliwości jego realizacji w poszczególnych miejscowościach przy udziale centralnego inwestora budownictwa mieszkaniowego, w porozumieniu z poszczególnymi resortami i prezydiami wojewódzkich rad narodowych.
6.
Szczegółowy projekt planu inwestycyjnego budownictwa osiedlowego na rok następny sporządzają na podstawie wytycznych, o których mowa w pkt 5, dyrekcje budowy osiedli robotniczych. Ostateczny projekt całości planu inwestycyjnego budownictwa osiedlowego wraz z rozdzielnikiem mieszkań między poszczególne resorty sporządza Państwowa Komisja Planowania Gospodarczego po uwzględnieniu zmian wynikających ze stopnia wykonania planu inwestycyjnego i rozdzielnika roku poprzedniego w terminach corocznie ustalanych, nie później jednak niż do końca marca roku, w którym plan i rozdzielnik mają być realizowane. Przed wniesieniem na Prezydium Rządu projekt rozdzielnika przekazywany jest w przekrojach wojewódzkich właściwym prezydiom wojewódzkich rad narodowych celem zajęcia stanowiska. Prezydia wojewódzkich rad narodowych wypowiadają się po zasięgnięciu opinii właściwych terenowo prezydiów powiatowych (miejskich) rad narodowych. Wykaz ewentualnych rozbieżności między projektem rozdzielnika przedkładanym Prezydium Rządu przez Państwową Komisję Planowania Gospodarczego a stanowiskiem prezydiów wojewódzkich rad narodowych dołącza się do powyższego projektu.

Roczny rozdzielnik mieszkań z budownictwa osiedlowego.

7.
Roczny rozdzielnik mieszkań z budownictwa osiedlowego ustalany jest przez Prezydium Rządu jako załącznik do uchwały Prezydium Rządu ustalającej plan inwestycyjny osiedlowego budownictwa mieszkaniowego na terenie poszczególnych województw i miejscowości. Rozdzielnik określa:
a)
wielkości powierzchni użytkowej (ilości izb mieszkalnych), jakie w ramach budownictwa osiedlowego realizowanego w danej miejscowości otrzymują do dyspozycji poszczególne resorty (należności resortowe) oraz przeznaczane są do dyspozycji w określonym celu (zapasy celowe),
b)
wielkości powierzchni użytkowej (ilości izb mieszkalnych) w ramach należności poszczególnych resortów, które powinny być oddane wskazanemu przez resort dysponentowi w pierwszej kolejności przed innymi ustalonymi należnościami.
8.
Rozdzielniki roczne zawierają:
a)
pozycje określające ilości izb stanowiące należności resortowe,
b)
zapas izb zastępczych niezbędnych na przekwaterowanie osób z budynków wyburzanych w związku z budownictwem osiedlowym realizowanym przez DBOR,
c)
zapas izb zastępczych niezbędnych na przekwaterowanie osób z budynków wyburzanych w związku z inwestycjami innych inwestorów,
d)
zapas terenowy - przeznaczony do rozdziału przez prezydia rad narodowych na mieszkania służbowe, na zasadach i w trybie określonych osobnymi przepisami wydanymi przez Prezesa Rady Ministrów,
e)
zapas mieszkań usługowych - przeznaczonych na mieszkania służbowe pracowników komunalnych zatrudnionych na stanowiskach pracy wymagających stałego zamieszkania w obsługiwanych budynkach, przede wszystkim dozorców i palaczy,
f)
zapas premiowy - przeznaczony do rozdziału pod warunkiem całkowitego wykonania zadań rzeczowych planu inwestycyjnego. Mieszkania te będą zlokalizowane w ostatnim oddanym do użytku przed końcem roku budynku i przydzielane będą jako mieszkania służbowe pracownikom przedsiębiorstw wykonawstwa budowlano-montażowego i służby inwestycyjnej budownictwa osiedlowego, którzy przyczynili się do pełnego wykonania planu. Mieszkania z tego zapasu rozdzielane są między przedsiębiorstwa przez prezydium właściwej miejskiej (powiatowej) rady narodowej.
9.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych w porozumieniu z właściwymi ministerstwami opracowują szczegółowy rozdzielnik dla zakładów pracy dysponujących bezpośrednio mieszkaniami w terminie jednego miesiąca od daty zawiadomienia o zatwierdzeniu przez Prezydium Rządu rozdzielnika rocznego. W przypadku rozbieżności stanowisk prezydium wojewódzkiej rady narodowej i właściwego ministra - decyduje resortowy wiceprezes Rady Ministrów. Powyższy tryb ustalenia szczegółowego rozdzielnika ma zastosowanie wyłącznie do pozycji określających należności resortowe (pkt 8 lit. a) niniejszej instrukcji). Szczegółowy rozdzielnik roczny prezydia wojewódzkich rad narodowych przekazują do Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego natychmiast po sporządzeniu.

Rozdzielniki kwartalne.

10.
Rozdział mieszkań dokonywany jest na podstawie szczegółowego rozdzielnika rocznego stopniowo w miarę oddawania przez inwestora do użytku poszczególnych budynków mieszkalnych. W tym celu prezydia wojewódzkich rad narodowych sporządzają rozdzielniki kwartalne dotyczące mieszkań, które mają być oddane do użytku w ciągu kwartału kalendarzowego.
11.
Inwestor bezpośredni (DBOR) przedkłada prezydium wojewódzkiej rady narodowej na miesiąc przed rozpoczęciem kwartału kalendarzowego wykaz powierzchni użytkowej (ilości izb mieszkalnych), która będzie oddana do użytku w ciągu kwartału, według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do instrukcji. Wykaz ten obejmuje określenie budynku, kondygnację (piętro), numery mieszkań, ich strukturę i powierzchnię użytkową.
12.
Prezydium wojewódzkiej rady narodowej, w porozumieniu z inwestorem bezpośrednim (DBOR), kieruje się następującymi zasadami przy układaniu rozdzielnika kwartalnego:
a)
rozdziału izb między poszczególne zakłady pracy dysponujące mieszkaniami dokonuje się wyłącznie w ramach należności rocznych ustalonych w szczegółowym rozdzielniku rocznym bądź w ramach zapasów celowych;
b)
zakłady pracy, wskazane przez resort jako korzystające z prawa pierwszeństwa w ramach należności ustalonych zgodnie z pkt 7 lit. b) - otrzymują mieszkania oddane do użytku z pierwszych wykończonych w roku kalendarzowym budów aż do całkowitego pokrycia ich rocznej należności. Równolegle mogą być rozdzielane wyłącznie izby zastępcze niezbędne w tym okresie dla realizacji inwestycji oraz izby usługowe dla dozorców i palaczy mających obsługiwać oddawane do użytku domy;
c)
pozostałe zakłady pracy po zaspokojeniu potrzeb opisanych pod lit. b) otrzymują mieszkania przy zachowaniu zasady proporcjonalności w stosunku do rocznego rozdzielnika oraz ważności i pilności potrzeb, z tym że w pierwszych trzech kwartałach powinny być w zasadzie realizowane należności roczne resortów przemysłu, rolnictwa, budownictwa, komunikacji i łączności oraz gospodarki komunalnej.
13.
Rozdzielniki kwartalne powinny być sporządzone do dnia 20 miesiąca poprzedzającego kwartał kalendarzowy i przekazane prezydium właściwej miejskiej (powiatowej) rady narodowej, a w odpisie - do Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego. Wraz z rozdzielnikiem kwartalnym prezydium miejskiej (powiatowej) rady narodowej otrzymuje właściwy wyciąg z wykazu mieszkań zgłoszonych do oddania przez DBOR (pkt 11).
14.
Prezydium miejskiej (powiatowej) rady narodowej zawiadamia zakłady pracy o przydzieleniu określonych mieszkań do dyspozycji, stosując wzór ZP, stanowiący załącznik nr 3 do niniejszej instrukcji.
15.
W razie nieoddania do użytku wszystkich lub niektórych mieszkań objętych rozdzielnikiem w okresie kwartału kalendarzowego - prezydium miejskiej (powiatowej) rady narodowej informuje prezydium wojewódzkiej rady narodowej o niewykonaniu rozdzielnika i o stanie zaawansowania budowy. Jeżeli w następnym kwartale oddawane są do użytku inne budynki wcześniej niż opóźnione z poprzedniego kwartału, prezydium miejskiej (powiatowej) rady narodowej wymieni zakładom pracy, których należności w poprzednim kwartale nie zostały zrealizowane, posiadane przez nie zawiadomienia na nowe, dotyczące wcześniej oddawanych mieszkań, chyba że ze względu na lokalizację lub rodzaj mieszkań zakłady pracy wyrażą pisemną zgodę na późniejszy przydział według zawiadomienia z kwartału poprzedniego.
16.
Zawiadomienie o przydziale mieszkań (wzór ZP) doręczone zakładowi pracy może być przez prezydium miejskiej (powiatowej) rady narodowej zmienione bądź unieważnione tylko za pisemną zgodą zakładu pracy lub w przypadku zmiany rozdzielnika dokonanej w przepisanym trybie. Zawiadomienia, które utraciły moc po upływie kwartału, na który były wystawione, podlegają wymianie na nowe zawiadomienia jedynie w przypadkach zmiany przydzielonych mieszkań (pkt 15). W innych przypadkach prezydium miejskiej (powiatowej) rady narodowej przedłuża ważność zawiadomienia na kwartał następny. Wszelkie rozdzielniki i zawiadomienia tracą moc z dniem 31 grudnia roku wystawienia, o ile budynki, w których znajdują się mieszkania, rozdzielone na podstawie tych dokumentów, nie zostały oddane do użytku w ramach planu inwestycyjnego tegoż roku, wskutek czego przechodzą do planu inwestycyjnego roku następnego.

Zmiany rozdzielników w ciągu roku.

17.
Tryb zmiany rocznego rozdzielnika określa każdorazowo uchwała Prezydium Rządu ustalająca ten rozdzielnik.
18.
Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego może wstrzymać realizację rozdzielnika kwartalnego i rozdzielnik ten zmienić w ramach należności ustalonych rozdzielnikiem rocznym.

Zaliczkowy rozdzielnik na I kwartał.

19.
Mieszkania w budynkach oddanych do użytku w pierwszym kwartale roku kalendarzowego przed powzięciem uchwały Prezydium Rządu ustalającej rozdzielnik roczny rozdzielane są na podstawie projektu rozdzielnika rocznego w formie zaliczkowego rozdzielnika na I kwartał.
20a.
W pierwszym kwartale rozdzielane mają być wyłącznie należności resortów wskazane w projekcie rozdzielnika jako podlegające realizacji w pierwszej kolejności (pkt 7 lit. b). W miejscowościach, których to zastrzeżenie nie dotyczy, rozdzielane będą proporcjonalnie wyłącznie należności zakładów pracy przemysłu, rolnictwa, budownictwa, komunikacji i łączności oraz gospodarki komunalnej.
b)
Ustalenie zakładów pracy, które mają skorzystać z zaliczkowego rozdzielnika w pierwszym kwartale, nastąpi na podstawie wskazówek właściwych resortów, które otrzymują od prezydiów wojewódzkich rad narodowych dane o ilości mieszkań przewidzianych do zaliczkowego rozdziału w I kwartale.
c)
Szczegółowy zaliczkowy rozdzielnik na pierwszy kwartał powinien być sporządzony w terminie do dnia 25 stycznia każdego roku.
d)
Do zaliczkowych rozdzielników na I kwartał stosuje się odpowiednio przepisy pkt 10, 12, 13 i 14 niniejszej instrukcji.

Sporządzanie rozdzielników na IV kwartał.

21.
Rozdzielniki izb na IV kwartał roku kalendarzowego stanowią jednocześnie rozliczenie z dokonanego w ciągu tego roku rozdziału. Rozliczenie powinno bilansować dokładnie zadania rzeczowe planu inwestycyjnego z faktycznym wykonaniem oraz należności ustalone w obowiązującym rocznym rozdzielniku z faktycznie dokonanym rozdziałem. W wyniku tego rozliczenia powinny być wykazane zarówno nadwyżki, jak i niedobory w stosunku do planu inwestycyjnego i rozdzielnika.
22.
Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego na wniosek prezydium wojewódzkiej rady narodowej ustala dysponentów nadwyżek powstałych wskutek zmian dokumentacji projektowo-kosztorysowej, wynikłych w toku budowy.
23.
W razie gdy zadania roczne planu inwestycyjnego nie zostaną z jakiejkolwiek przyczyny wykonane w ustalonych liczbach, a nie nastąpiła uprzednio zmiana rozdzielnika w przepisanym trybie - prezydium wojewódzkiej rady narodowej sporządzi rozdzielnik na IV kwartał przy zachowaniu pierwszeństwa w realizacji przydziałów mieszkań według zasad określonych w pkt 12 lit. b) i c) niniejszej instrukcji.

Izby zastępcze.

24.
Wykorzystanie zapasu izb zastępczych podlega kontroli prezydiów wojewódzkich rad narodowych. W razie stwierdzenia możliwości uniknięcia wyburzeń lub przesunięcia terminu realizacji inwestycji wymagającej wyburzeń - prezydium wojewódzkiej rady narodowej przedkłada Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego wnioski co do zmiany przeznaczenia części lub całości zapasu izb zastępczych - zawiadamiając o tym jednocześnie ministra właściwego dla inwestora oraz inwestora bezpośredniego. Termin przydziału izb zastępczych uznanych za niezbędne powinien być uzgodniony z inwestorem.
25.
Zawiadomienie o przydziale mieszkań przeznaczonych na przekwaterowanie osób zamieszkałych w budynkach, które przeznaczone są do wyburzenia w związku z nowymi inwestycjami (pkt 8 lit. b) i c) - prezydium miejskiej (powiatowej) rady narodowej kieruje do inwestora bezpośredniego (przy wykorzystaniu wzoru ZP) zlecając jednocześnie właściwemu wydziałowi (referatowi kwaterunkowemu), aby dokonał przekwaterowań w porozumieniu z inwestorem. Mieszkania zastępcze przydzielane są osobom przekwaterowywanym w takim charakterze i formie dyspozycji, jaką posiadały mieszkania opróżnione.

Przepisy końcowe.

26.
Sprawy nie unormowane niniejszą instrukcją regulują bieżące wytyczne Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego wydane w związku z uchwałami Prezydium Rządu ustalającymi corocznie rozdzielnik roczny.

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

Resort ..........

Województwo ..........

Wzór RR

Rozdzielnik mieszkań oddawanych do użytku w ramach Planu Inwestycyjnego 195 ... r.

Lp. Nr tytułu inwestycyjnego Miejscowość (adres budowy) Charakter przeznaczenia budynku:

a) mieszkalny,

b) częściowo mieszkalny,

c) zbiorowego zakwaterowania.

Efekty rzeczowe Inwestor bezpośredni Zakład pracy (jego adres), dla którego przeznaczone są efekty rzeczowe* * ) Uwagi
Ilość izb m2 powierzchni użytkowej ilość miejsc w budynku zakwaterowania zbiorowego
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Otrzymują do wiadomości:

1.
Państwowa Komisja Planowania Gospodarczego - Departament Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej.
2.
Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej (Wojewódzka Komisja Planowania Gospodarczego) w ..........
3.
Centralny Zarząd Przemysłu .......... *
4.
Zakład pracy ..........**)

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

Dyrekcja Budowy Osiedli Robotniczych ..........

Wykaz mieszkań, które będą oddane do użytku w .......... kwartale 195 ... r.

Miejscowość Adres mieszkania Mieszkania z ilością izb Powierzchnia pomieszczeń w m2 Razem izb Termin oddania Użytkownik
Osiedle, ulica Nr budynku Nr klatki schodowej Kondygnacja Nr mieszkania 1 2 3 4 I izba II izba III izba Kuchnia Przedpokój Łazienka, w. c. Razem m2
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20

ZAŁĄCZNIK  Nr 3

Wzór ZP

Prezydium Miejskiej (Powiatowej) Rady Narodowej

w ..........

Do ..........(nazwa zakładu pracy)

w ..........

Zawiadomienie o przydziale mieszkań z budownictwa osiedlowego realizowanego przez Dyrekcję Budowy Osiedli Robotniczych w ..........

na terenie miejscowości .......... w kwartale ..... 19 ... r.

Rozliczenie
1. Należność roczna .......... izb

2. Zasiedlono w poprzednich kwartałach br. .......... izb

3. Do rozdziału w bieżącym kwartale .......... izb

4. Pozostaje do rozdziału .......... izb

Lokalizacja mieszkania Opis mieszkania
Nazwa osiedla, nr bloku, ulica,

nr domu

Kondygnacja Klatka nr Mieszkanie nr Powierzchnia użytkowa całego mieszkania m2 Ilość pokojów Kuchnia m2 Przedpokój m2 Łazienka i inne m2
1 2 3 4 5 6 7 8 9
Przewidziany termin oddania do użytku:

Blok nr ..... dnia 195... r.

Blok nr ..... dnia 195... r.

Do wiadomości:

1.
Wojewódzka Komisja Planowania Gospodarczego w ..........
2.
Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych w ..........

Prezydium Gromadzkiej Rady Narodowej *

"Rady Narodowej Osiedla

"Miejskiej Rady Narodowej

Ważność zawiadomienia upływa z końcem kwartału, tj. dnia .......... 195 ... r.

Ważność zawiadomienia przedłużono do dnia .......... 195 ... r.

Zawiadomienie traci ostatecznie swą ważność po dniu 31 grudnia roku wystawienia.

1 Załącznik:

-zmieniony przez § 1 uchwały nr 655 z dnia 20 sierpnia 1955 r. (M.P.55.82.979) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 19 września 1955 r.

- zmieniony przez § 1 uchwały nr 62 z dnia 15 marca 1958 r. w sprawie norm zaludnienia mieszkań służbowych (b. pracowniczych) i zakładowych (M.P.58.26.154) z dniem 17 kwietnia 1958 r.

*)Jeżeli z przydziału izb mają korzystać zakłady pracy poza inwestorem bezpośrednim - należy ustalić w rubryce 9 rozdział efektów pomiędzy te zakłady.
**) W części ich dotyczącej.
*) Jeśli dom znajduje się na terenie gromady, osiedla lub miasta nie stanowiącego powiatu.

Zmiany w prawie

Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024