Tryb postępowania przy wykorzystywaniu kwot przeznaczonych na współzawodnictwo, nagrody indywidualne oraz wynagrodzenia za prace zlecone i udział w komisjach w przedsiębiorstwach nie objętych działaniem ustawy o funduszu zakładowym.

INSTRUKCJA
PRZEWODNICZĄCEGO PAŃSTWOWEJ KOMISJI PLANOWANIA GOSPODARCZEGO
z dnia 17 lipca 1951 r.
w sprawie trybu postępowania przy wykorzystywaniu kwot przeznaczonych na współzawodnictwo, nagrody indywidualne oraz wynagrodzenia za prace zlecone i udział w komisjach w przedsiębiorstwach nie objętych działaniem ustawy o funduszu zakładowym.

Na podstawie § 6 ust. 1 uchwały Nr 207 Prezydium Rządu z dnia 17 marca 1951 r. w sprawie finansowania wydatków na współzawodnictwo, nagrody indywidualne, wynagrodzenia za prace zlecone i udział w komisjach oraz popieranie ruchu racjonalizatorskiego (Monitor Polski Nr A-25, poz. 320) po zasięgnięciu opinii Centralnej Rady Związków Zawodowych ustala się następujący tryb postępowania przy wykorzystywaniu kwot przeznaczonych na współzawodnictwo, nagrody indywidualne i wynagrodzenia za prace zlecone oraz udział w pracach komisji:
§  1.
1.
Kwotami, przeznaczonymi na współzawodnictwo w zakładzie pracy (§ 3 ust. 1 pkt 1 uchwały), dysponuje dyrektor przedsiębiorstwa (zakładu) po uzgodnieniu z radą zakładową w ramach limitu w wysokości 0,4% planowego funduszu płac.
2.
Z kwot, o których mowa w ust. 1, na nagrody dla wyróżnionych we współzawodnictwie pracy może być wydatkowane:
1)
50% - jeżeli we współzawodnictwie brało udział nie więcej niż 30% pracowników z ogółu zatrudnionych;
2)
75% - jeżeli we współzawodnictwie brało udział od 30% do 60% pracowników;
3)
100% - jeżeli we współzawodnictwie brało udział ponad 60% pracowników.
3.
Kwoty nie wykorzystane na nagrody mogą być wydatkowane na propagandę i organizację współzawodnictwa.
4.
Wnioski o przyznanie nagród dla pracowników wyróżnionych we współzawodnictwie pracy przedstawia raz na kwartał rada zakładowa na podstawie comiesięcznego podsumowania wyników przez poszczególne ogniwa związkowe (grupy - rady oddziałowe).
5.
Wysokość nagród powinna zamykać się w granicach 100-300 zł na wyróżnionego. W wyjątkowych przypadkach wysokość nagród dla szczególnie wyróżnionych we współzawodnictwie pracy może być wyższa niż 300 zł; suma tych wyższych nagród nie może jednak przekroczyć 20% kwot przeznaczonych na współzawodnictwo pracy w danym kwartale.
6.
W wyróżnionym zespole nagrody przyznaje się w zasadzie dla poszczególnych jego członków z uwzględnieniem wkładu ich pracy w osiągnięte wyniki współzawodniczącego zespołu.
7.
Wręczenie nagród w zakładzie powinno odbywać się zasadniczo raz na kwartał w sposób uroczysty, niezwłocznie po ustaleniu i ogłoszeniu osiągniętych wyników we współzawodnictwie pracy. Wraz z nagrodami pieniężnymi pracownikom powinny być wręczone podpisane przez dyrektora i radę zakładową dyplomy i listy pochwalne.
§  2.
1.
Kwotami, przeznaczonymi na nagrody indywidualne (§ 3 ust. 1 pkt 2 uchwały), dysponuje dyrektor przedsiębiorstwa w ramach limitu 0,3% planowego funduszu płac.
2.
Nagrody indywidualne mogą być przyznawane pracownikom za konkretne zadania i osiągnięcia, przekraczające ten zakres ich obowiązków służbowych, który w danych warunkach należy uznać za przeciętnie wymagalny od danego pracownika, lub gdy zadania te wykonane zostały w szczególnie trudnych warunkach.
3.
Zgodnie z zasadą ustaloną w ust. 2 nagrody mogą być przyznawane pracownikom w szczególności za:
1)
prace przyczyniające się do podniesienia wydajności pracy, jakości produkcji lub obniżenia kosztów własnych;
2)
prace wpływające na usprawnienie działalności przedsiębiorstwa (zakładu);
3)
prace przyczyniające się do przedterminowego wykonania planu;
4)
osiągnięcia w zakresie poprawy warunków bezpieczeństwa pracy;
5)
wprowadzenie i skrócenie okresów przyswojenia nowych metod produkcji;
6)
osiągnięcia w zakresie racjonalnej organizacji systemu oszczędnościowego;
7)
inne prace, które dyrektor uzna za godne nagrodzenia.
4.
Wysokość i ilość nagród indywidualnych w ramach kwot przeznaczonych na ten cel ustala dyrektor przedsiębiorstwa. Wysokość jednorazowej nagrody nie może jednak przekroczyć 150% podstawowego miesięcznego wynagrodzenia pobieranego przez nagrodzonego pracownika. Kierownicy podległych komórek (jednostek) mogą przedstawić dyrektorowi odpowiednio uzasadnione wnioski o przyznanie nagród dla pracowników tych komórek. Wnioski o przyznanie nagród indywidualnych dla pracowników zakładu może również przedstawić dyrektorowi rada zakładowa.
§  3. 1
).
§  4.
Dyrektor przedsiębiorstwa wielozakładowego może w całości lub w części przekazać swoje uprawnienia w zakresie dysponowania kwotami, o których mowa w niniejszej instrukcji, poszczególnym kierownikom podległych mu zakładów działających na zasadach wewnętrznego rozrachunku gospodarczego.
§  5.
Instrukcja wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 20 lipca 1951 r.
1 § 3 uchylony przez § 8 zarządzenia z dnia 18 lutego 1956 r. w sprawie zasad gospodarowania w roku 1956 bezosobowym funduszem płac w przedsiębiorstwach państwowych i spółdzielniach działających według zasad rozrachunku gospodarczego. (M.P.56.18.252) z dniem 1 stycznia 1956 r.

Zmiany w prawie

Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1951.A-67.883

Rodzaj: Instrukcja
Tytuł: Tryb postępowania przy wykorzystywaniu kwot przeznaczonych na współzawodnictwo, nagrody indywidualne oraz wynagrodzenia za prace zlecone i udział w komisjach w przedsiębiorstwach nie objętych działaniem ustawy o funduszu zakładowym.
Data aktu: 17/07/1951
Data ogłoszenia: 04/08/1951
Data wejścia w życie: 04/08/1951, 20/07/1951