System stypendialny w szkołach zawodowych podległych Centralnemu Urzędowi Szkolenia Zawodowego.

UCHWAŁA NR 436
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 23 czerwca 1951 r.
w sprawie systemu stypendialnego w szkołach zawodowych podległych Centralnemu Urzędowi Szkolenia Zawodowego.

W celu przyśpieszenia - drogą pomocy państwowej - procesu planowego dopływu nowych kadr fachowców dla gospodarki narodowej Prezydium Rządu uchwala, co następuje:
1.
Wprowadza się w szkołach zawodowych podległych Centralnemu Urzędowi Szkolenia Zawodowego, z wyjątkiem państwowych szkół przysposobienia przemysłowego i techników dla wysuniętych robotników, system stypendialny oparty na zasadach określonych w niniejszej uchwale.
2.
Sumy, przeznaczone na cele stypendiów państwowych dla uczniów szkół wymienionych w pkt 1, umieszcza się w budżecie państwowym jedynie w części "Centralny Urząd Szkolenia Zawodowego".
3.
Prezes Centralnego Urzędu Szkolenia Zawodowego w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministrem Finansów ustala plan stypendialny na każdy rok szkolny.

Plan stypendialny określa w ramach kredytów, przewidzianych w budżecie na cele stypendialne:

a)
ogólną ilość stypendiów z podziałem na jednostki administracji szkolnictwa zawodowego i na rodzaje stypendiów,
b)
wysokość stypendiów ze zróżnicowaniem ich według kierunków i lat studiów.
4.
Niedopuszczalne jest udzielanie uczniom szkół zawodowych, wymienionych w pkt 1, stypendiów przez urzędy, instytucje i zakłady państwowe - poza planem stypendialnym ustalonym przez Prezesa Centralnego Urzędu Szkolenia Zawodowego i z innych sum, aniżeli wymienionych w pkt 2 uchwały.
5.
Stypendia dzielą się na:
a)
gotówkowe, wypłacane stypendyście bezpośrednio przez szkołę, do której uczęszcza,
b)
w naturze, obejmujące całkowite lub częściowe wyposażenie w odzież, bieliznę i obuwie.

Ze stypendiów, wymienionych pod lit. a), szkoła potrąca uczniom korzystającym z internatów opłaty za wyżywienie w internacie, które powinny być objęte preliminarzem pozabudżetowych środków specjalnych.

6.
W szkołach, wymienionych w pkt 1, znosi się dotychczasową bezpłatność wyżywienia w internatach.
7.
Wykonanie uchwały porucza się Prezesowi Centralnego Urzędu Szkolenia Zawodowego.
8.
Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 września 1951 r.

Zmiany w prawie

Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1951.A-66.865

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: System stypendialny w szkołach zawodowych podległych Centralnemu Urzędowi Szkolenia Zawodowego.
Data aktu: 23/06/1951
Data ogłoszenia: 31/07/1951
Data wejścia w życie: 01/09/1951