Ustanowienie kas specjalnych i specjalnych poborców w niektórych prezydiach rad narodowych oraz kas specjalnych w urzędach celnych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 11 stycznia 1951 r.
w sprawie ustanowienia kas specjalnych i specjalnych poborców w niektórych prezydiach rad narodowych oraz kas specjalnych w urzędach celnych.

Na podstawie § 1 ust. 1 pkt 7 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 kwietnia 1950 r. w sprawie zakresu działania Ministra Finansów i zmiany zakresu działania Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Dz. U. R. P. Nr 22, poz. 188) oraz w związku z postanowieniami § 64 przepisów stanowiących załącznik do zarządzenia Ministra Finansów z dnia 25 listopada 1950 r. w sprawie przepisów o wykonywaniu budżetu Państwa oraz o rachunkowości budżetowej - zarządza się, co następuje;

I.

Kasy specjalne w prezydiach rad narodowych gmin i miast nie stanowiących powiatów.

§  1.
1.
Ustanawia się kasy specjalne poborowe w prezydiach rad narodowych gmin i miast nie stanowiących powiatów.
2.
Kasy specjalne przyjmują w gotówce wszelkie wpłaty z tytułu danin publicznych i innych należności pobieranych przez prezydia rad narodowych.
3.
Kasom specjalnym może być zlecone przyjmowanie w gotówce także innych należności, aniżeli wymienione w ust. 2.
4.
Przy wykonywaniu czynności kasowych kasy specjalne obowiązane są stosować się do następujących zasad:
1)
na każdą pobraną kwotę kasa wydaje wpłacającemu pokwitowanie z kwitariusza o ściśle zarachowanych kwitach.
2)
kwity powinny być pisane przebitkowo przez kalkę, aby kopie kwitów stanowiły dziennik wpłat,
3)
kopie kwitów (dziennik wpłat) powinny być codziennie podsumowane, a ogólne sumy wpisane według rodzajów należności na oddzielne konto w księdze kasowej, przewidzianej w § 121 przepisów o wykonywaniu budżetu Państwa oraz o rachunkowości budżetowej,
4)
pobrane sumy powinny być codziennie wpłacane na właściwe rachunki w Narodowym Banku Polskim bezpośrednio lub za pośrednictwem poczty,
5)
dowody, stwierdzające pobranie i wpłacenie pobranych sum do banku, powinny być przechowywane w stanie uporządkowanym i odpowiednio zabezpieczone.

II. 1

Kasy specjalne w wydziałach finansowych (oddziałach terenowych) prezydiów powiatowych rad narodowych i rad narodowych miast stanowiących powiaty oraz w oddziałach finansowych prezydiów dzielnicowych rad narodowych.

§  2.
1.
Ustanawia się kasy specjalne poborowe w wydziałach finansowych (oddziałach terenowych) prezydiów powiatowych rad narodowych i rad narodowych miast stanowiących powiaty oraz w oddziałach finansowych prezydiów dzielnicowych rad narodowych miast dzielących się na dzielnice.
2.
Wyjątek od zasady ustalonej w ust. 1 wymaga zgody Ministra Finansów.
3.
Kasy specjalne przyjmują w gotówce i w papierach wartościowych wpłaty z tytułu danin publicznych i innych należności, pobieranych przez wydziały finansowe (oddziały terenowe) i oddziały finansowe prezydiów rad narodowych, w których zostały ustanowione.
4.
Sposób dokonywania obrotów kasowych normują przepisy zawarte w Tymczasowej instrukcji organizacyjnej dla urzędów skarbowych z dnia 15 listopada 1948 r., stanowiącej dodatek do Dziennika Urzędowego Ministerstwa Skarbu Nr 98, ze zmianami wprowadzonymi późniejszymi zarządzeniami. Całkowite sumy wpływów w gotówce i w papierach wartościowych powinny być codziennie wpłacane na właściwe rachunki w Narodowym Banku Polskim.

III.

Specjalni poborcy.

§  3.
1.
Upoważnia się prezydia rad narodowych wszystkich stopni do ustanawiania w podległych jednostkach budżetowych specjalnych poborców (inkasentów) dla poboru (inkasowania) wszelkich należności, pobieranych przez te jednostki.
2.
Prezydia rad narodowych określają tryb postępowania specjalnych poborców (inkasentów) oraz zasady kontroli ich czynności z uwzględnieniem następujących wytycznych:
1)
specjalny poborca (inkasent) wydaje na każdą pobraną kwotę pokwitowanie z kwitariusza o ściśle zarachowanych kwitach,
2)
kwity powinny być pisane przebitkowo przez kalkę, aby w kwitariuszu pozostawały kopie wydanych kwitów,
3)
codziennie specjalny poborca (inkasent) obowiązany jest wpłacać pobrane sumy na właściwe rachunki bankowe lub do kasy specjalnej, jeżeli jednostka budżetowa, przy której ustanowiono specjalnego poborcę (inkasenta), posiada kasę specjalną; jeżeli w miejscu czynności specjalnego poborcy (inkasenta) nie ma placówki pocztowej lub jeżeli pobrane sumy są nieznacznej wysokości, prezydium rady narodowej może zezwolić na wpłacanie pobranych sum w innych terminach, jednak nie rzadziej aniżeli raz w tygodniu,
4)
dowody, stwierdzające pobranie i wpłacenie przez poborcę (inkasenta) pobranych sum, powinny być poddane okresowej kontroli i odpowiednio zabezpieczone.

IV.

Kasy specjalne w urzędach celnych.

§  4.
1.
Ustanawia się kasy specjalne w urzędach celnych.
2.
Kasy urzędów celnych mają charakter poborowy w zakresie sum objętych budżetem Państwa, natomiast poborowo-płatnicze - w zakresie innych sum.
3.
Szczegółowy tryb postępowania kas urzędów celnych w zakresie dokonywania obrotów kasowych normują przepisy specjalne.

V.

Przepis końcowy.

§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą obowiązującą od dnia 1 stycznia 1951 r.
1 Część II zmieniona przez § 1 zarządzenia z dnia 9 września 1952 r. (M.P.52.A-80.1298) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 24 września 1952 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1951.A-6.79

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Ustanowienie kas specjalnych i specjalnych poborców w niektórych prezydiach rad narodowych oraz kas specjalnych w urzędach celnych.
Data aktu: 11/01/1951
Data ogłoszenia: 29/01/1951
Data wejścia w życie: 01/01/1951, 29/01/1951