Ustanowienie kas specjalnych i specjalnych poborców w niektórych prezydiach rad narodowych oraz kas specjalnych w urzędach celnych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 11 stycznia 1951 r.
w sprawie ustanowienia kas specjalnych i specjalnych poborców w niektórych prezydiach rad narodowych oraz kas specjalnych w urzędach celnych.

Na podstawie § 1 ust. 1 pkt 7 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 kwietnia 1950 r. w sprawie zakresu działania Ministra Finansów i zmiany zakresu działania Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Dz. U. R. P. Nr 22, poz. 188) oraz w związku z postanowieniami § 64 przepisów stanowiących załącznik do zarządzenia Ministra Finansów z dnia 25 listopada 1950 r. w sprawie przepisów o wykonywaniu budżetu Państwa oraz o rachunkowości budżetowej - zarządza się, co następuje;

I.

Kasy specjalne w prezydiach rad narodowych gmin i miast nie stanowiących powiatów.

§  1.
1.
Ustanawia się kasy specjalne poborowe w prezydiach rad narodowych gmin i miast nie stanowiących powiatów.
2.
Kasy specjalne przyjmują w gotówce wszelkie wpłaty z tytułu danin publicznych i innych należności pobieranych przez prezydia rad narodowych.
3.
Kasom specjalnym może być zlecone przyjmowanie w gotówce także innych należności, aniżeli wymienione w ust. 2.
4.
Przy wykonywaniu czynności kasowych kasy specjalne obowiązane są stosować się do następujących zasad:
1)
na każdą pobraną kwotę kasa wydaje wpłacającemu pokwitowanie z kwitariusza o ściśle zarachowanych kwitach.
2)
kwity powinny być pisane przebitkowo przez kalkę, aby kopie kwitów stanowiły dziennik wpłat,
3)
kopie kwitów (dziennik wpłat) powinny być codziennie podsumowane, a ogólne sumy wpisane według rodzajów należności na oddzielne konto w księdze kasowej, przewidzianej w § 121 przepisów o wykonywaniu budżetu Państwa oraz o rachunkowości budżetowej,
4)
pobrane sumy powinny być codziennie wpłacane na właściwe rachunki w Narodowym Banku Polskim bezpośrednio lub za pośrednictwem poczty,
5)
dowody, stwierdzające pobranie i wpłacenie pobranych sum do banku, powinny być przechowywane w stanie uporządkowanym i odpowiednio zabezpieczone.

II. 1

Kasy specjalne w wydziałach finansowych (oddziałach terenowych) prezydiów powiatowych rad narodowych i rad narodowych miast stanowiących powiaty oraz w oddziałach finansowych prezydiów dzielnicowych rad narodowych.

§  2.
1.
Ustanawia się kasy specjalne poborowe w wydziałach finansowych (oddziałach terenowych) prezydiów powiatowych rad narodowych i rad narodowych miast stanowiących powiaty oraz w oddziałach finansowych prezydiów dzielnicowych rad narodowych miast dzielących się na dzielnice.
2.
Wyjątek od zasady ustalonej w ust. 1 wymaga zgody Ministra Finansów.
3.
Kasy specjalne przyjmują w gotówce i w papierach wartościowych wpłaty z tytułu danin publicznych i innych należności, pobieranych przez wydziały finansowe (oddziały terenowe) i oddziały finansowe prezydiów rad narodowych, w których zostały ustanowione.
4.
Sposób dokonywania obrotów kasowych normują przepisy zawarte w Tymczasowej instrukcji organizacyjnej dla urzędów skarbowych z dnia 15 listopada 1948 r., stanowiącej dodatek do Dziennika Urzędowego Ministerstwa Skarbu Nr 98, ze zmianami wprowadzonymi późniejszymi zarządzeniami. Całkowite sumy wpływów w gotówce i w papierach wartościowych powinny być codziennie wpłacane na właściwe rachunki w Narodowym Banku Polskim.

III.

Specjalni poborcy.

§  3.
1.
Upoważnia się prezydia rad narodowych wszystkich stopni do ustanawiania w podległych jednostkach budżetowych specjalnych poborców (inkasentów) dla poboru (inkasowania) wszelkich należności, pobieranych przez te jednostki.
2.
Prezydia rad narodowych określają tryb postępowania specjalnych poborców (inkasentów) oraz zasady kontroli ich czynności z uwzględnieniem następujących wytycznych:
1)
specjalny poborca (inkasent) wydaje na każdą pobraną kwotę pokwitowanie z kwitariusza o ściśle zarachowanych kwitach,
2)
kwity powinny być pisane przebitkowo przez kalkę, aby w kwitariuszu pozostawały kopie wydanych kwitów,
3)
codziennie specjalny poborca (inkasent) obowiązany jest wpłacać pobrane sumy na właściwe rachunki bankowe lub do kasy specjalnej, jeżeli jednostka budżetowa, przy której ustanowiono specjalnego poborcę (inkasenta), posiada kasę specjalną; jeżeli w miejscu czynności specjalnego poborcy (inkasenta) nie ma placówki pocztowej lub jeżeli pobrane sumy są nieznacznej wysokości, prezydium rady narodowej może zezwolić na wpłacanie pobranych sum w innych terminach, jednak nie rzadziej aniżeli raz w tygodniu,
4)
dowody, stwierdzające pobranie i wpłacenie przez poborcę (inkasenta) pobranych sum, powinny być poddane okresowej kontroli i odpowiednio zabezpieczone.

IV.

Kasy specjalne w urzędach celnych.

§  4.
1.
Ustanawia się kasy specjalne w urzędach celnych.
2.
Kasy urzędów celnych mają charakter poborowy w zakresie sum objętych budżetem Państwa, natomiast poborowo-płatnicze - w zakresie innych sum.
3.
Szczegółowy tryb postępowania kas urzędów celnych w zakresie dokonywania obrotów kasowych normują przepisy specjalne.

V.

Przepis końcowy.

§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą obowiązującą od dnia 1 stycznia 1951 r.
1 Część II zmieniona przez § 1 zarządzenia z dnia 9 września 1952 r. (M.P.52.A-80.1298) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 24 września 1952 r.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1951.A-6.79

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Ustanowienie kas specjalnych i specjalnych poborców w niektórych prezydiach rad narodowych oraz kas specjalnych w urzędach celnych.
Data aktu: 11/01/1951
Data ogłoszenia: 29/01/1951
Data wejścia w życie: 01/01/1951, 29/01/1951