Zwrot opakowań stosowanych w branży materiałów budowlanych pochodzenia mineralnego.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA HANDLU WEWNĘTRZNEGO
z dnia 21 maja 1951 r.
w sprawie zwrotu opakowań stosowanych w branży materiałów budowlanych pochodzenia mineralnego. *

Na podstawie §§ 2 i 3 uchwały Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów z dnia 12 maja 1950 r. w sprawie zwrotu opakowań (Biuletyn PKPG Nr 10, poz. 128) i w związku z zarządzeniem Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 12 lipca 1950 r. w sprawie ustalenia opakowań podlegających zabezpieczeniu, i zwrotowi oraz określenia wytycznych organizacji zwrotu opakowań (Biuletyn PKPG Nr 15, poz. 178) w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministrami: Finansów, Budownictwa Przemysłowego oraz Budownictwa Miast i Osiedli zarządza się, co następuje:
§  1.
W branży materiałów budowlanych pochodzenia mineralnego uważa się beczki żelazne za opakowania zwrotne w rozumieniu § 1 ust. 1 zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 12 lipca 1950 r. (Biuletyn PKPG Nr 15, poz. 178).
§  2.
Za dostawcę opakowania uważa się zakład, który dokonał wysyłki towaru, za odbiorcę uważa się ten zakład, który zwalnia opakowanie przez rozpakowanie towaru.
§  3.
Opakowania zwrotne należy oznaczyć w sposób trwały i widoczny napisem "Opakowanie zwrotne". Niezależnie od tego na opakowaniach zwrotnych należy oznaczyć pojemność opakowania, adres dostawcy, miejsce lub sposób otwierania opakowania, tarę oraz nazwę towaru, dla którego dane opakowanie służy.
§  4.
Dostawca obowiązany jest do prowadzenia ewidencji opakowań zwrotnych.
§  5.
W specyfikacji towarowej wysłanej odbiorcy należy zaznaczyć rodzaj wysłanego opakowania, podając cechy wysłanych opakowań oraz obowiązujący termin zwrotu. W fakturze wystawionej w związku z dokonaną dostawą towaru należy również notować fakt wysłania opakowania oraz podać obowiązujący termin zwrotu.
§  6.
Odbiorca towaru obowiązany jest do należytego zabezpieczenia i właściwego obchodzenia się z opakowaniem, nie używania go do celów niezgodnych z przeznaczeniem i zwrócenia dostawcy w stanie nadającym się do ponownego użycia. Wszelkie koszty związane z doprowadzeniem opakowania do stanu używalności w wypadku zaniedbań odbiorcy ponosi tenże odbiorca.

Opakowania należy zabezpieczyć przed kradzieżą i uszkodzeniem, ogniem, opadami atmosferycznymi itp.

W każdym zakładzie kierownictwo wyznaczy odpowiednie miejsce na przechowanie opakowań i opracuje oraz wywiesi na widocznym miejscu instrukcje co do sposobu ich przechowania.

§  7.
Odbiorca i dostawca obowiązani są do zabezpieczenia opakowania przy transporcie zgodnie z wymaganiami odpowiednich przepisów przewoźnika.
§  8.
Odbiorcy obowiązani są zwracać dostawcom opakowania zwrotne w stanie nadającym się do dalszego użytku w ilości otrzymanej. Odbiorca zwolniony jest od obowiązku zwrotu w przypadku zniszczenia opakowania bez jego winy. Opakowania zwrotne muszą być zwracane pod adresem podanym na opakowaniu wskazującym dostawcę towaru, o ile ten nie poda innego adresu zwrotu.

Koszty transportu opakowań zwrotnych ponosi dostawca towaru. Opakowania zwrotne należy przesyłać najtańszym środkiem lokomocji. Na liście przewozowym należy zaznaczyć, że przesyłka stanowi zwrot opakowania używanego (taryfa towarowa PKP, poz. 1867). Odbiorca towaru obowiązany jest zawiadomić dostawcę o dacie zwrotu, rodzaju i ilości opakowania najpóźniej na drugi dzień po nadaniu do przewozu.

§  9.
Zwrot opakowań zwrotnych powinien nastąpić najpóźniej w ciągu 45 dni po otrzymaniu towaru.

W razie nie zwrócenia opakowań w powyższym terminie odbiorca obowiązany jest zapłacić dostawcy tytułem kary umownej za każdy dzień zwłoki 1% cennikowej wartości nie zwróconego opakowania.

Zapłata kary umownej nie zwalnia odbiorcy od obowiązku zwrotu opakowania w dodatkowym terminie, który powinien wyznaczyć mu dostawca. W razie nie zwrócenia opakowania w terminie dodatkowym odbiorca obowiązany jest uiścić dostawcy trzykrotną wartość cennikową opakowania nie zwróconego tytułem kary umownej.

Kary umowne płacone będą ze środków obrotowych przedsiębiorstwa.

§  10.
Przy ustalaniu braków ilościowych i wad jakościowych opakowań zwróconych dostawcy towaru stosuje się następujące zasady:
1)
Przy zwrocie opakowań na miejscu braki i wady powinny być stwierdzone niezwłocznie w protokole sporządzonym przez przedstawicieli dostawcy i odbiorcy.

Protokół powinien zawierać:

a)
imiona, nazwiska i stanowiska osób obecnych przy jego sporządzeniu;
b)
treść zarzutów zgłoszonych przez przedstawiciela dostawcy i wyjaśnień przedstawiciela odbiorcy;
c)
opis stwierdzonego stanu faktycznego;
d)
datę i miejsce sporządzenia protokołu;
e)
podpisy osób wymienionych pod lit. a),
2)
Jeżeli zwrot opakowań nastąpił w drodze wysyłki, dostawca powinien niezwłocznie, a najpóźniej w ciągu 4 dni od daty otrzymania, zbadać opakowanie i w razie stwierdzenia braków lub wad sporządzić protokół przy udziale czynnika społecznego. O zamierzonym sporządzeniu protokołu dostawca zawiadomi oddział odbiorcy, o ile znajduje się w miejscu otrzymania opakowania.

Przy sporządzaniu protokołu ma odpowiednie zastosowanie przepis pkt 1, z tym jednak, że jeżeli przedstawiciel odbiorcy nie jest obecny, należy uczynić w protokole wzmiankę, czy został zawiadomiony.

Dostawca obowiązany jest pod rygorem utraty roszczeń wobec odbiorcy zawiadomić go w terminie przewidzianym w pkt 2 telegraficznie lub telefonicznie o stwierdzonych brakach lub wadach, a jednocześnie przesłać mu odpis sporządzonego w tym przedmiocie protokołu.

O ile odbiorca ma zamiar dokonać oględzin zakwestionowanych opakowań, powinien o tym zawiadomić dostawcę najpóźniej następnego dnia po otrzymaniu protokołu i w ciągu następnych 3 dni delegować w powyższym celu swego przedstawiciela.

§  11.
Zasady § 10 stosuje się odpowiednio przy ustalaniu braków i wad opakowań przez odbiorcę.
§  12.
Reperacji opakowań dokonują dostawcy we własnym zakresie.
§  13.
Postanowienia umów, przepisy i instrukcje niezgodne z niniejszym zarządzeniem tracą moc obowiązującą.
§  14.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
* Z dniem 29 sierpnia 1953 r. nin. zarządzenie traci moc w części dotyczącej opakowaniami, zgodnie z § 34 pkt 3 zarządzenia z dnia 13 sierpnia 1953 r. w sprawie zasad obrotu opakowaniami stosowanymi przy dostawach towaru przez jednostki podległe Ministrowi Przemysłu Drobnego i Rzemiosła (M.P.53.A-78.933).

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1951.A-55.730

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zwrot opakowań stosowanych w branży materiałów budowlanych pochodzenia mineralnego.
Data aktu: 21/05/1951
Data ogłoszenia: 28/06/1951
Data wejścia w życie: 28/06/1951