Gospodarka makulaturą.

UCHWAŁA NR 385
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 26 maja 1951 r.
w sprawie gospodarki makulaturą.

Mając na względzie, że makulatura jest cennym surowcem dla przemysłu papierniczego, gdyż zastępuje w dużym stopniu podstawowe surowce papiernicze, jakimi są ścier drzewny i celuloza, oraz w celu uchronienia makulatury przed niszczeniem i zabezpieczenia drzewostanu kraju Prezydium Rządu uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Makulaturą w rozumieniu niniejszej uchwały jest wybrakowany, zadrukowany, zapisany lub w inny sposób wykorzystany i nie nadający się już do użycia zgodnie z przeznaczeniem papier, karton i tektura w formie wytworu bądź przetworu papierniczego. Za makulaturę uważa się również czyste ścinki, papieru, kartonu lub tektury, powstałe przy przeróbce ich w zakładach graficznych przetwórczych lub introligatorskich, nie nadające się już ze względu na swój ograniczony format do dalszego zużytkowania.
2.
Do makulatury nie zalicza się odpadków i ścinków celofanu, celuloidu, cynfolii, pergaminu sztucznego (roślinnego), papierów impregnowanych smołą, asfaltem lub bituminą, kalki maszynowej, ołówkowej i hektograficznej.
§  2.
1.
Urzędy, instytucje i przedsiębiorstwa uspołecznione powinny gromadzić wszelką makulaturę, a w szczególności:
1)
różne zniszczone papiery, składane do miejsc przeznaczonych tylko do gromadzenia makulatury,
2)
akta archiwalne, których okres przechowywania zgodnie z obowiązującymi przepisami upłynął, nie wyłączając akt tajnych i poufnych, po pocięciu ich przez specjalne maszyny-krajarki,
3)
zdezaktualizowane druki, które zostaną uznane za nie nadające się do jakiegokolwiek dalszego wykorzystania,
4)
przeczytane gazety i inną makulaturę.
2.
Makulatura nie może być zabrudzona smarami lub farbami olejnymi oraz nie może zawierać nawet drobnych części metalowych (np. spinaczy, zszywaczy itp.).
3.
Makulaturę należy gromadzić w przeznaczonych na ten cel krytych pomieszczeniach, segregować ją według wskazań Centrali Odpadków Użytkowych, a następnie opakowaną przekazywać zbiornicy odpadków.
§  3.
1.
Dla umożliwienia wykorzystania źródeł makulatury określonych w § 2 dyrektorzy (kierownicy) jednostek organizacyjnych wyznaczą w terminie do dnia 15 lipca 1951 r. w każdym wyodrębnionym lokalu biurowym pracownika obowiązanego do gromadzenia i oddawania makulatury oraz polecą:
1)
ustawienie w każdym pomieszczeniu biurowym oddzielnych koszy do makulatury i oddzielnych do śmieci,
2)
zastosowanie zakupionych lub wypożyczonych krajarek do cięcia akt tajnych i poufnych,
3)
przekazywanie Centrali Odpadków Użytkowych:
a)
pociętych akt tajnych i poufnych,
b)
przeterminowanych akt archiwalnych,
c)
zdezaktualizowanych druków nie nadających się do jakiegokolwiek innego wykorzystania,
d)
wszelkiej innej makulatury.
2.
Pracownicy, o których mowa w ust. 1, nawiążą bezpośredni kontakt z właściwymi terenowymi zbiornicami odpadków i będą pełnić poza godzinami pracy funkcje zbieraczy makulatury za wynagrodzeniem przewidzianym przez Centralę Odpadków Użytkowych.
§  4.
Zakłady przetwórcze papiernicze, graficzne i introligatorskie powinny gromadzić makulaturę pochodząca z produkcji i rozsortowaną na poszczególne gatunki przekazywać bezpośrednio do fabryk papierniczych.
§  5.
Wszystkie uspołecznione przedsiębiorstwa i zakłady przemysłowe, handlowe i usługowe oraz urzędy, instytucje i organizacje otrzymujące towar w opakowaniach z papieru, kartonu lub tektury (worki, torby i inne opakowania) powinny zbierać wszystkie opakowania nie nadające się do powtórnego użycia i po oczyszczeniu ich z pozostałości przechowywanych towarów przekazywać zbiornicom odpadków na makulaturę.
§  6.
1.
Szkoły i zakłady naukowe powinny zbierać w szczególności następującą makulaturę:
1)
nie nadające się do użytku zeszyty,
2)
wycofane podręczniki.
2.
Świetlice i czytelnie powinny zbierać wszelką gromadzącą się w tych lokalach makulaturę, w szczególności pochodzącą z przeczytanych, a nie kompletowanych dzienników i czasopism.
§  7.
Przedsiębiorstwa użyteczności publicznej, hotele, pensjonaty i domy wczasowe powinny włączyć się do akcji zbiórki makulatury, gromadząc zużyty papier pakunkowy oraz przeczytane gazety, pozostawione przez korzystających z tych pomieszczeń lub środków komunikacyjnych.
§  8.
1.
Minister Przemysłu Chemicznego oraz Minister Przemysłu Lekkiego ustalą do dnia 30 czerwca 1951 r. gatunki makulatury i warunki techniczne, które będą obowiązywały przy dostawie makulatury do przemysłu papierniczego.
2.
Kierownicy właściwych resortów polecą:
1)
przeprowadzenie w zakładach naukowych jednorazowej zbiórki specjalnej przy zakończeniu roku szkolnego,
2)
zorganizowanie stałej akcji zbiórki makulatury przez młodzież szkolną.
3.
Minister Przemysłu Lekkiego oraz Minister Przemysłu Drobnego i Rzemiosła po porozumieniu z Ministrem Przemysłu Chemicznego:
1)
polecą wprowadzenie zasad podanych w § 4,
2)
opracują dla zakładów wymienionych w § 4 szczegółowy plan zbiórki i dostawy makulatury,
3)
ustalą, które spośród wyżej wymienionych zakładów dostarczać będą makulaturę bezpośrednio do fabryk papierniczych.

Zakłady pozostałe będą nagromadzoną makulaturę przekazywać do zbiornic odpadków.

4.
Minister Przemysłu Drobnego i Rzemiosła wyda polecenie natychmiastowego rozpoczęcia w podległych zakładach produkcji krajarek papieru.
5.
Ministrowie: Kolei, Transportu Drogowego i Lotniczego, Żeglugi oraz Gospodarki Komunalnej wydadzą odpowiednie zarządzenie w sprawie włączenia podległych jednostek i przedsiębiorstw do akcji zbiórki makulatury.
6.
Centrala Odpadków Użytkowych zorganizuje przy współudziale prezydiów miejskich rad narodowych zbiórkę makulatury w domach mieszkalnych oraz przy, współudziale Funduszu Wczasów Pracowniczych w domach wypoczynkowych.
§  9.
1.
Minister Przemysłu Lekkiego wyda odpowiednie zarządzenia gwarantujące usprawnienie pracy Centrali Odpadków Użytkowych w zakresie zbiórki makulatury.
2.
Minister Przemysłu Lekkiego w porozumieniu z Ministrem Finansów zapewni dostateczną ilość magazynów, sortowni oraz środków transportowych dla sprawnego odbioru, sortowania oraz magazynowania dostarczonych ilości makulatury.
§  10.
W związku z zamierzoną w 1952 r. planową zbiórką makulatury poszczególne resorty opracują i zgłoszą do Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego oraz Ministerstwa Przemysłu Lekkiego w terminie do dnia 31 sierpnia 1951 r. projekty planów dostaw makulatury w 1952 r. z poszczególnych źródeł.
§  11.
Powołani w poszczególnych jednostkach na podstawie uchwały Prezydium Rządu z dnia 29 lipca 1950 r. w sprawie oszczędności w zużywaniu papieru (Monitor Polski Nr A-89, poz. 1116 i Nr A-115, poz. 1437) pracownicy odpowiedzialni za gospodarkę drukami i racjonalne zużycie papieru powinni nadzorować gospodarkę makulaturą w swoich jednostkach.
§  12.
1.
Zobowiązuje się ministrów i kierowników urzędów centralnych do czuwania nad wykonywaniem przepisów niniejszej uchwały przez podległe urzędy, instytucje i przedsiębiorstwa.
2.
Ujawnione przypadki niestosowania się do obowiązujących przepisów należy kierować do władz powołanych do ścigania przestępstw.
§  13.
Nadzór nad wykonaniem niniejszej uchwały powierza się Ministrowi Przemysłu Lekkiego.
§  14.
Zasady wykonania niniejszej uchwały przez jednostki wojskowe oraz władze bezpieczeństwa publicznego ustalą odpowiednio Minister Obrony Narodowej oraz Minister Bezpieczeństwa Publicznego.
§  15.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024