Usprawnienie systemu rachunkowości uspołecznionych przedsiębiorstw umożliwiającego pogłębienie rozrachunku gospodarczego i planowania kosztów własnych.

UCHWAŁA Nr 226
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 24 marca 1951 r.
w sprawie usprawnienia systemu rachunkowości uspołecznionych przedsiębiorstw umożliwiającego pogłębienie rozrachunku gospodarczego i planowania kosztów własnych.

Plan 6-letni - plan rozwoju gospodarczego i budowy podstaw socjalizmu stawia przed gospodarką narodową na czołowym miejscu zadanie obniżenia kosztów własnych.
Zadanie to wiąże się z pogłębieniem rozrachunku gospodarczego, stanowiącego najistotniejszy warunek pomyślnego rozwoju przedsiębiorstw socjalistycznych.

Wymaga ono stworzenia warunków do upowszechnienia i umocnienia postępowej formy socjalistycznego zarządzania - wydziałowego rozrachunku gospodarczego.

Obecny stan rachunkowości i sprawozdawczości finansowej uspołecznionych przedsiębiorstw nie daje dostatecznych podstaw do prawidłowego planowania kosztów własnych produkcji i obrotu towarowego oraz kontroli wykonania zadań w zakresie ich obniżenia.

W szczególności sposób ujęcia zagadnień związanych z wydziałowym rozrachunkiem gospodarczym nie sprzyja dalszemu rozwojowi tego rozrachunku.

Jedną z najważniejszych przyczyn tego stanu rzeczy są luki w dokumentacji procesów wytwórczych. Nie ustalono i nie wprowadzono dotychczas w szeregu dziedzin gospodarki narodowej ujednoliconych i dostosowanych do potrzeb pogłębionego rozrachunku gospodarczego wzorów pierwotnej dokumentacji procesów gospodarczych oraz prawidłowych zasad obiegu tej dokumentacji w przedsiębiorstwach.

W celu zlikwidowania tych niedociągnięć, a tym samym umożliwienia dalszej mobilizacji wewnętrznych rezerw gospodarczych i zwiększenia socjalistycznej akumulacji, Prezydium Rządu postanawia, co następuje:

1.
Zobowiązuje się ministrów tych resortów, którym podlegają uspołecznione przedsiębiorstwa produkcyjne, do wydania odpowiednich zarządzeń zapewniających wykonanie zadań omówionych na wstępie. W szczególności ministrowie odpowiednich resortów spowodują:
a)
opracowanie lub zrewidowanie wzorów dokumentacji procesów gospodarczych, a w szczególności dokumentacji: przebiegu procesów technologicznych, robocizny, zużycia surowców, materiałów pomocniczych, paliwa i energii, pracy maszyn, urządzeń i środków transportowych, kształtowania się robót w toku półfabrykatów i wyrobów gotowych;
b)
opracowanie lub zrewidowanie zasad obiegu tej dokumentacji wewnątrz przedsiębiorstwa;
c)
opracowanie lub zrewidowanie instrukcji branżowych w sprawie zasad rozliczania kosztów własnych oraz ustalania kalkulacji jednostkowych planowych i wynikowych;
d)
ustalenie w porozumieniu z Państwową Komisją Planowania Gospodarczego zakresu i trybu przedkładania wskaźników technicznych i wskaźników, obrazujących zużycie środków wytwarzania, mających największy wpływ na kształtowanie się obniżki kosztów własnych;
e)
opracowanie form, trybu i zakresu przedstawiania jednostkom nadrzędnym wynikowych kalkulacji jednostkowych.

Ministrowie przedłożą sprawozdania z wykonania prac, o których mowa wyżej, Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego w terminie do dnia 31 maja 1951 r.

2.
Zobowiązuje się Ministra Finansów do przeprowadzenia niezbędnej reformy planu kont dla uspołecznionych przedsiębiorstw, w szczególności w zakresie rachunkowości kosztów własnych, i w tym celu do opracowania i zatwierdzenia w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego w terminie do dnia 15 kwietnia 1951 r. typowych planów kont dla handlu, dla przemysłu zaś, budownictwa i rolnictwa - do dnia 31 maja 1951 r.
3.
Zobowiązuje się ministrów tych resortów, którym podlegają uspołecznione przedsiębiorstwa:
a) 1
do opracowania i zatwierdzenia branżowych planów kont, opartych o wymienione w ust. 2 typowe plany kont dla wszystkich działów gospodarki narodowej, w terminie do dnia 31 lipca 1951 r. oraz branżowych wzorów i instrukcji sprawozdawczości finansowej;
b)
do wprowadzenia w ciągu 1951 r. w zakładach doświadczalnych obok rachunkowości prowadzonej według dotychczasowych zasad równolegle prowadzonej rachunkowości według nowego planu kont:
c)
do przeprowadzenia przed wprowadzeniem nowych planów kont szerokiej akcji szkoleniowej.
4. 2
Ustala się jako termin wprowadzenia w życie nowych planów kont:
a)
dla państwowego handlu wewnętrznego - 1 stycznia 1952 r.,
b)
dla pozostałych działów gospodarki narodowej - 1 stycznia 1953 r.

Upoważnia się Ministra Finansów do ustalenia w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego innych terminów wprowadzenia w życie nowych planów kont, jeżeli warunki organizacyjne i inne względy ekonomiczne poszczególnych działów względnie grup branżowych przedsiębiorstw i zakładów będą tego wymagały.

1 Pkt 3 lit. a) zmieniona przez § 1 pkt 1 uchwały nr 879 z dnia 12 grudnia 1951 r. (M.P.51.A-103.1502) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 24 grudnia 1951 r.
2 Pkt 4 zmieniony przez § 1 pkt 2 uchwały nr 879 z dnia 12 grudnia 1951 r. (M.P.51.A-103.1502) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 24 grudnia 1951 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1951.A-28.360

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Usprawnienie systemu rachunkowości uspołecznionych przedsiębiorstw umożliwiającego pogłębienie rozrachunku gospodarczego i planowania kosztów własnych.
Data aktu: 24/03/1951
Data ogłoszenia: 09/04/1951
Data wejścia w życie: 09/04/1951