Kredytowanie akcji likwidacji odłogów i ugorów.

INSTRUKCJA
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 5 marca 1951 r.
w sprawie kredytowania akcji likwidacji odłogów i ugorów.

Ustala się następujące zasady i warunki kredytowania akcji likwidacji odłogów i ugorów w czasie wiosennej akcji siewnej 1951 r.:
1.
Z kredytów przewidzianych na zagospodarowanie odłogów i ugorów wiosną 1951 r. korzystać mogą:
a)
spółdzielnie produkcyjne w przypadku, jeśli prezydium wojewódzkiej rady narodowej (wydział rolnictwa i leśnictwa - oddział państwowych ośrodków maszynowych i spółdzielni produkcyjnych) nie dysponuje odpowiednio wysoką pulą kredytów inwestycyjnych na likwidację odłogów,
b)
zespoły uprawowe,
c)
indywidualni mało- i średniorolni chłopi.
2.
Kredyt może być zużyty na:
a)
orkę i uprawę odłogów ł ugorów,
b)
zakup nawozów sztucznych,
c)
zakup ziarna siewnego.
3.
Kredyt może być udzielony w wysokości do:
a)
zł 360 na zagospodarowanie 1 ha odłogów,
b)
zł 240 na zagospodarowanie 1 ha ugorów.
4.
Kredyt będzie udzielany na okres 19 miesięcy.
5.
Decyzja przydzielania spółdzielniom produkcyjnym kredytów z terminem 19-miesięcznym należy do prezydium wojewódzkiej rady narodowej (wydział rolnictwa i leśnictwa - oddział państwowych ośrodków maszynowych i spółdzielni produkcyjnych) po uprzednim uzgodnieniu z prezydium powiatowej rady narodowej (wydział rolnictwa i leśnictwa).
6.
Oprocentowanie kredytu na zagospodarowanie odłogów i ugorów wynosić będzie 2% w stosunku rocznym dla spółdzielni produkcyjnych i zespołów uprawowych oraz 3% w stosunku rocznym dla mało- i średniorolnych chłopów.
7.
Zespoły uprawowe, zorganizowane zgodnie z postanowieniami zarządzenia Ministrów: Rolnictwa i Reform Rolnych, Administracji Publicznej oraz Ziem Odzyskanych z dnia 16 października 1948 r. (Dz. Urz. M. R. i R. R. Nr 27, poz. 114), oraz zespoły uprawowe, zorganizowane jako część składowa kół gromadzkich Związku Samopomocy Chłopskiej, zobowiązane są do przestrzegania następującego trybu postępowania przy korzystaniu z kredytu na zagospodarowanie odłogów i ugorów:
a)
na zabezpieczenie kredytu składany będzie skrypt dłużny podpisany przez trzech upoważnionych członków zespołu,
b)
wybór tych członków następuje na ogólnym zebraniu zespołu, z którego sporządza się protokół, zawierający: imiona i nazwiska oraz podpisy osób biorących udział w zebraniu - przystępujących do zespołu, upoważnienie wybranych trzech członków przez zespół do zaciągnięcia w imieniu zespołu kredytów i wykonania związanych z tym formalności, stwierdzenie, że wszyscy członkowie zespołu są zobowiązani do użycia kredytów zgodnie z przeznaczeniem oraz do terminowej ich spłaty,
c)
ogólne zebranie odbywa się w obecności przedstawiciela prezydium gminnej rady narodowej, który stwierdza zgodność protokołu z przebiegiem zebrania oraz autentyczność podpisów na protokole, jak również w obecności przedstawiciela oddziału gminnego Związku Samopomocy Chłopskiej.
8.
Na zabezpieczenie kredytu udzielonego zespołowi uprawowemu - Bank Rolny przyjmować będzie skrypty dłużne wystawione przez członków zespołu upoważnionych zgodnie z postanowieniami ust. 7 niniejszej instrukcji; do skryptu powinien być dołączony protokół, o którym mowa w ust. 7.
9.
Sposób zaciągania kredytu na zagospodarowanie odłogów i ugorów przez pozostałych kredytobiorców wymienionych w ust. 1 niniejszej instrukcji odbywa się zgodnie z obowiązującymi przepisami.
10.
Prezydia gminnych rad narodowych są odpowiedzialne za celowe i najbardziej właściwe wykorzystanie kredytów zaciągniętych na akcję zagospodarowania odłogów i ugorów.
11.
Oddziały Banku Rolnego oraz gminne kasy spółdzielcze zobowiązane są do bieżącego informowania prezydiów wojewódzkich, powiatowych i gminnych rad narodowych o przebiegu akcji kredytowej.
12.
Instrukcja wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą obowiązującą od dnia 15 lutego 1951 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1951.A-26.327

Rodzaj: Instrukcja
Tytuł: Kredytowanie akcji likwidacji odłogów i ugorów.
Data aktu: 05/03/1951
Data ogłoszenia: 31/03/1951
Data wejścia w życie: 31/03/1951, 15/02/1951