Kredytowanie akcji likwidacji odłogów i ugorów.

INSTRUKCJA
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 5 marca 1951 r.
w sprawie kredytowania akcji likwidacji odłogów i ugorów.

Ustala się następujące zasady i warunki kredytowania akcji likwidacji odłogów i ugorów w czasie wiosennej akcji siewnej 1951 r.:
1.
Z kredytów przewidzianych na zagospodarowanie odłogów i ugorów wiosną 1951 r. korzystać mogą:
a)
spółdzielnie produkcyjne w przypadku, jeśli prezydium wojewódzkiej rady narodowej (wydział rolnictwa i leśnictwa - oddział państwowych ośrodków maszynowych i spółdzielni produkcyjnych) nie dysponuje odpowiednio wysoką pulą kredytów inwestycyjnych na likwidację odłogów,
b)
zespoły uprawowe,
c)
indywidualni mało- i średniorolni chłopi.
2.
Kredyt może być zużyty na:
a)
orkę i uprawę odłogów ł ugorów,
b)
zakup nawozów sztucznych,
c)
zakup ziarna siewnego.
3.
Kredyt może być udzielony w wysokości do:
a)
zł 360 na zagospodarowanie 1 ha odłogów,
b)
zł 240 na zagospodarowanie 1 ha ugorów.
4.
Kredyt będzie udzielany na okres 19 miesięcy.
5.
Decyzja przydzielania spółdzielniom produkcyjnym kredytów z terminem 19-miesięcznym należy do prezydium wojewódzkiej rady narodowej (wydział rolnictwa i leśnictwa - oddział państwowych ośrodków maszynowych i spółdzielni produkcyjnych) po uprzednim uzgodnieniu z prezydium powiatowej rady narodowej (wydział rolnictwa i leśnictwa).
6.
Oprocentowanie kredytu na zagospodarowanie odłogów i ugorów wynosić będzie 2% w stosunku rocznym dla spółdzielni produkcyjnych i zespołów uprawowych oraz 3% w stosunku rocznym dla mało- i średniorolnych chłopów.
7.
Zespoły uprawowe, zorganizowane zgodnie z postanowieniami zarządzenia Ministrów: Rolnictwa i Reform Rolnych, Administracji Publicznej oraz Ziem Odzyskanych z dnia 16 października 1948 r. (Dz. Urz. M. R. i R. R. Nr 27, poz. 114), oraz zespoły uprawowe, zorganizowane jako część składowa kół gromadzkich Związku Samopomocy Chłopskiej, zobowiązane są do przestrzegania następującego trybu postępowania przy korzystaniu z kredytu na zagospodarowanie odłogów i ugorów:
a)
na zabezpieczenie kredytu składany będzie skrypt dłużny podpisany przez trzech upoważnionych członków zespołu,
b)
wybór tych członków następuje na ogólnym zebraniu zespołu, z którego sporządza się protokół, zawierający: imiona i nazwiska oraz podpisy osób biorących udział w zebraniu - przystępujących do zespołu, upoważnienie wybranych trzech członków przez zespół do zaciągnięcia w imieniu zespołu kredytów i wykonania związanych z tym formalności, stwierdzenie, że wszyscy członkowie zespołu są zobowiązani do użycia kredytów zgodnie z przeznaczeniem oraz do terminowej ich spłaty,
c)
ogólne zebranie odbywa się w obecności przedstawiciela prezydium gminnej rady narodowej, który stwierdza zgodność protokołu z przebiegiem zebrania oraz autentyczność podpisów na protokole, jak również w obecności przedstawiciela oddziału gminnego Związku Samopomocy Chłopskiej.
8.
Na zabezpieczenie kredytu udzielonego zespołowi uprawowemu - Bank Rolny przyjmować będzie skrypty dłużne wystawione przez członków zespołu upoważnionych zgodnie z postanowieniami ust. 7 niniejszej instrukcji; do skryptu powinien być dołączony protokół, o którym mowa w ust. 7.
9.
Sposób zaciągania kredytu na zagospodarowanie odłogów i ugorów przez pozostałych kredytobiorców wymienionych w ust. 1 niniejszej instrukcji odbywa się zgodnie z obowiązującymi przepisami.
10.
Prezydia gminnych rad narodowych są odpowiedzialne za celowe i najbardziej właściwe wykorzystanie kredytów zaciągniętych na akcję zagospodarowania odłogów i ugorów.
11.
Oddziały Banku Rolnego oraz gminne kasy spółdzielcze zobowiązane są do bieżącego informowania prezydiów wojewódzkich, powiatowych i gminnych rad narodowych o przebiegu akcji kredytowej.
12.
Instrukcja wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą obowiązującą od dnia 15 lutego 1951 r.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1951.A-26.327

Rodzaj: Instrukcja
Tytuł: Kredytowanie akcji likwidacji odłogów i ugorów.
Data aktu: 05/03/1951
Data ogłoszenia: 31/03/1951
Data wejścia w życie: 31/03/1951, 15/02/1951