Gospodarka opakowaniami stosowanymi w branży chemicznej.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA HANDLU WEWNĘTRZNEGO
z dnia 10 lutego 1951 r.
w sprawie gospodarki opakowaniami stosowanymi w branży chemicznej. *

Na podstawie §§ 2 i 3 uchwały Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów z dnia 12 maja 1950 r. w sprawie zwrotu opakowań (Biuletyn P.K.P.G. Nr 10, poz. 128) i w związku z zarządzeniem Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 12 lipca 1950 r. w sprawie ustalenia opakowań podlegających zabezpieczeniu i zwrotowi oraz określenia wytycznych organizacji zwrotów opakowań (Biuletyn P.K.P.G. Nr 15, poz. 178) zarządza się w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, Ministrem Finansów oraz Ministrem Przemysłu Chemicznego, co następuje:
§  1.
1.
Opakowania zwrotne i wysyłkowe w rozumieniu § 1 zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 12 lipca 1950 r. (Biuletyn P.K.P.G. Nr 15, poz. 178), stosowane przy dostawach artykułów chemicznych, należy po wypakowaniu towaru zabezpieczyć przed kradzieżą i uszkodzeniem, a w szczególności przed ogniem, opadami atmosferycznymi itp.
2.
W każdym zakładzie kierownictwo wyznaczy odpowiednie miejsce na przechowanie opakowań z uwzględnieniem warunków sanitarnych, opracuje i wywiesi na widocznym miejscu instrukcję co do sposobu otwierania opakowań, ich przechowywania oraz co do prowadzenia zapisów w książce magazynowej.
§  2.
W razie otrzymania opakowań zwrotnych lub wysyłkowych w stanie uszkodzonym odbiorca powinien sporządzić komisyjnie protokół, stwierdzając w nim uszkodzenia i braki, i przesłać do dostawcy.
§  3.
1.
Za dostawcę opakowania uważa się zakład produkcyjny lub handlowy, który dokonał wysyłki towaru; za odbiorcę - uważa się ten zakład, który zwalnia opakowanie przez rozpakowanie towaru.
2.
Przedsiębiorstwa handlowe, która odsprzedają towar w opakowaniu, fabrycznym, zwolnione są od obowiązku zwrotu opakowania.
3.
Od obowiązku zwrotu opakowań zwolnieni są odbiorcy opakowań po artykułach trujących.
§  4. 1
W stosunku do opakowań zwrotnych obowiązują następujące przepisy:
1)
Za opakowania zwrotne uważa się w artykułach branży chemicznej następujące opakowania:
a)
beczki żelazne typu benzynowego,
b)
beczki ciśnieniowe do tlenku etylenu i metylenu,
c)
opakowania aluminiowe do stężonego kwasu azotowego,
d)
butle stalowe do gazów technicznych,
e)
wszelkie opakowania dla kwasu fluorowodorowego,
f)
kosze stalowe do balonów szklanych,
g)
cysterny,
h)
kontenery,
i)
skrzynie drewniane wybite blachą,
j)
beczki do octu.
2)
Opakowania zwrotne należy oznaczyć w sposób trwały i widoczny napisem: "Opakowania Zwrotne" lub skrótem "Op. Zw.".
3)
Niezależnie od powyższego na opakowaniach zwrotnych należy oznaczyć pojemność opakowania, adres właściciela, miejsce lub sposób otwierania opakowania, tarę oraz nazwę towaru, do którego dane opakowanie służy.
4)
Dostawca obowiązany jest do prowadzenia ewidencji opakowań zwrotnych.
5)
W specyfikacji towarowej wysłanej odbiorcy należy zaznaczyć rodzaj wysyłanego opakowania, podając cechy wysłanych opakowań oraz obowiązujący termin zwrotu.
6)
W fakturze wystawionej w związku z dokonaną dostawą towaru należy również notować fakty wysłania opakowania oraz podać obowiązujący termin zwrotu.
7)
Opakowania muszą być zwracane pod adresem podanym na opakowaniu wskazującym właściciela opakowania, o ile ten nie poda innego adresu zwrotu.
8)
Opakowania zwrotne powinny być zwracane najpóźniej w terminach niżej podanych, licząc od dnia wysyłki towaru. Dniem wysyłki jest data stempla przewoźnika na liście przewozowym.
Opakowanie Termin zwrotu
dla odbiorców bezpośrednich (przemysł) dla odbiorców pośrednich (CHP. Chem.)
butle stalowe do gazów technicznych regulują przepisy wydane przez Centralę Handlową Przemysłu Chemicznego - Biuro Sprzedaży Gazów Technicznych (cennik Nr 22/51)
cysterny, kontenery regulują przepisy kolejowe
skrzynie drewniane do transportu materiałów wybuchowych 45 dni -
beczki stalowe typu benzynowego, beczki ciśnieniowe do tlenku etylenu i metylenu, opakowania aluminiowe do stężonego kwasu azotowego, wszelkie opakowania dla kwasu fluorowodorowego, kosze stalowe do balonów szklanych, skrzynie drewniane wybite blachą, beczki do octu, skrzynie drewniane typu Państwowego Monopolu Spirytusowego 45 dni 70 dni
9)
W razie nie zwrócenia w terminie opakowań odbiorca zobowiązany jest zapłacić dostawcy tytułem kary umownej za każdy dzień zwłoki 1% wartości nie zwróconego opakowania.
10)
Zapłata kary umownej nie zwalnia odbiorcy od obowiązku zwrotu opakowania w dodatkowym terminie, który winien wyznaczyć mu dostawca.
11)
W razie nie zwrócenia opakowania w terminie dodatkowym odbiorca obowiązany jest uiścić dostawcy trzykrotną wartość nie zwróconego opakowania.
12)
Kary umowne dokonywane będą z kredytów przeterminowanych (kredyt B).
13)
Koszty transportu opakowań zwrotnych ponosi dostawca towaru. Opakowania zwrotne należy przesłać najtańszym środkiem lokomocji.
14)
Odbiorca towaru zobowiązany jest do należytego zabezpieczenia i właściwego obchodzenia się z opakowaniem, nie używania go do celów niezgodnych z przeznaczeniem i zwrócenia go dostawcy w stanie nadającym się do ponownego użycia. Wszelkie koszty, związane z doprowadzeniem opakowania do stanu używalności w przypadku zaniedbań odbiorcy, ponosi odbiorca.
15)
Odbiorca i dostawca obowiązani są do zabezpieczenia opakowania przy transporcie zgodnie z wymaganiami odpowiednich przepisów przewoźnika.
16)
W przypadku zniszczenia opakowania z przyczyn od odbiorcy niezależnych zawiadamia on niezwłocznie o tym dostawcę i przesyła dowody zniszczenia.
17)
Na liście przewozowym należy zaznaczyć, że przesyłka stanowi zwrot opakowania używanego (taryfa towarowa Polskich Kolei Państwowych, poz. 1867).
§  5.
Nie później niż w ciągu 30 dni od dnia wejścia w życie niniejszego zarządzenia przedsiębiorstwa uspołecznione, podległe bezpośrednio zainteresowanym ministerstwom lub przez nie nadzorowane, opracują i złożą Ministerstwu Handlu Wewnętrznego za pośrednictwem swojej władzy naczelnej wnioski w przedmiocie sposobu prowadzenia ksiąg magazynowych, otwierania opakowań, kontroli terminów i zwrotów, właściwego magazynowania, zabezpieczenia przed uszkodzeniem itp. oraz w innych kwestiach, które wymagają dodatkowego jednolitego uregulowania.
§  6.
W stosunku do opakowań wysyłkowych obowiązują następujące przepisy:
1) 2
Za opakowania wysyłkowe uważa się w artykułach branży chemicznej następujące opakowania:
a)
beczki drewniane,
b)
skrzynki drewniane,
c)
klatki drewniane,
d)
kosze wiklinowe,
e)
bębny z blachy stalowej,
f)
bańki z blachy stalowej,
g)
balony i gąsiory szklane,
h)
korki do balonów szklanych,
i)
słoje kamionkowe,
j)
słoje porcelanowe,
k)
słoje szklane z korkiem szlifowanym,
l)
słoje szklane z nakrętką na gwint,
ł)
worki papierowe wielokrotne,
m)
kartony i pudełka tekturowe,
n)
opakowania z tektury falistej,
o)
worki jutowe,
p)
worki pakulane,
r)
worki wiskozowe,
s)
płachty (wańtuchy),
t)
skrzynie drewniane do transportu materiałów wybuchowych.
2)
Opakowania wysyłkowe powinny być zwracane dostawcy przez odbiorcę w stanie nadającym się do ponownego użytku w ilościach nie mniejszych niż:

worki tkane w 100%

balony szklane w 80%

bańki blaszane w 80%

beczki z twardego drzewa w 75%

wszystkie inne w 50%

ilości otrzymanej.

3)
Nie uszkodzone opakowania wysyłkowe powinny być zwracane dostawcy towaru. W tym celu opakowanie powinno posiadać w formie nalepki uwidocznioną nazwę i adres dostawcy, który (producent lub centrala handlowa) powinien w swych rachunkach uwidaczniać, komu opakowanie ma być zwrócone.
4)
Zwrot opakowania wysyłkowego do dostawcy następuje po tych samych cenach, po jakich fakturowane było przez dostawcę. Koszty transportu opakowań wysyłkowych ponosi dostawca towaru. Opakowania wysyłkowe należy przesyłać najtańszym środkiem lokomocji. Na liście przewozowym należy zaznaczyć, że przesyłka stanowi zwrot opakowania używanego (taryfa towarowa Polskich Kolei Państwowych, poz. 1867).
5)
Sposób prowadzenia uproszczonej kontroli przychodu i rozchodu opakowań wysyłkowych ustalą zainteresowani w opracowanych przez siebie instrukcjach szczegółowych.
6)
Zwrot opakowań wysyłkowych powinien nastąpić najpóźniej w terminach podanych poniżej, licząc od dnia wysyłki towaru. Dniem wysyłki jest data stempla przewoźnika na liście przewozowym. Kontrola wykonania dokonywana będzie przez organy kontroli wewnętrznej odbiorców.
Opakowanie Termin zwrotu
dla odbiorców bezpośrednich (przemysł) dla odbiorców pośrednich (CHP. Chem.)
bębny z blachy stalowej, bańki z blachy stalowej, worki jutowe, worki pakulane, worki wiskozowe, płachty (wańtuchy) 30 dni 60 dni
beczki drewniane, skrzynie drewniane, klatki drewniane, kosze wiklinowe, balony i gąsiory szklane, korki do balonów szklanych 45 dni 70 dni
stoję kamionkowe, słoje porcelanowe, słoje szklane z korkiem szlifowanym, słoje szklane z nakrętką na gwint, worki papierowe wielokrotne, kartony i pudełka tekturowe, opakowania z tektury falistej 60 dni 90 dni
7)
W przypadkach masowych obrotów dopuszczalne jest porozumienie zainteresowanych stron, na mocy którego odbiorca zwracać będzie dostawcy opakowania wysyłkowe w stanie rozebranym (częściowo lub całkowicie) w ładunkach pełnowagonowych.
8)
Odbiorca towaru obowiązany jest do należytego zabezpieczenia i właściwego obchodzenia się z opakowaniem, nie używania go do celów niezgodnych z przeznaczeniem i zwrócenia go dostawcy w stanie nadającym się do ponownego użycia. Wszelkie koszty, związane z doprowadzeniem opakowania do stanu używalności w przypadku zaniedbań odbiorcy, ponosi odbiorca.
9)
Odbiorca i dostawca obowiązani są do zabezpieczenia opakowania przy transporcie zgodnie z wymaganiami odpowiednich przepisów przewoźnika.
10)
W przypadku zniszczenia opakowania z przyczyn od odbiorcy niezależnych zawiadamia on o tym niezwłocznie dostawcę i przedkłada mu dowody zniszczenia.
11)
W przypadku nie odsprzedania przez odbiorcę w terminie określonym w pkt 6 opakowań w ilości ustalonej zgodnie z pkt 2, odbiorca obowiązany jest zapłacić sprzedawcy tytułem kary umownej za każdy dzień zwłoki 1% wartości nie zwróconego opakowania.
12)
Zapłata kary umownej nie zwalnia odbiorcy od obowiązku odsprzedania opakowania w dodatkowym terminie, który powinien wyznaczyć mu dostawca.
13)
W razie nie odsprzedania opakowania w terminie dodatkowym odbiorca obowiązany jest uiścić dostawcy trzykrotną wartość nie zwróconego opakowania i w tym przypadku wolny jest od obowiązku odsprzedaży tego opakowania.
14)
Kary umowne dokonywane będą z kredytów przeterminowanych (kredyt B).
§  7.
Nie później niż w ciągu 30 dni od dnia wejścia w życie niniejszego zarządzenia przedsiębiorstwa uspołecznione, podległe bezpośrednio zainteresowanym ministerstwom lub przez nie nadzorowane, opracują i złożą Ministerstwu Handlu Wewnętrznego za pośrednictwem swoich władz naczelnych wnioski w przedmiocie ustalenia norm, jakim powinny odpowiadać opakowania podlegające odsprzedaży, wzorów ksiąg magazynowych, sposobu otwierania opakowań, sposobu kontroli i wykonania umów, właściwego magazynowania, warunków sanitarnych oraz w innych kwestiach, które wymagają dodatkowego jednolitego uregulowania.
§  8.
1.
Opakowania wysyłkowe, nie nadające się do ponownego użytku z powodu częściowego zniszczenia, a dające się naprawić, odbiorca obowiązany jest sprzedać:
a)
opakowania drewniane - najbliższej bazie remontowej,
b)
opakowania metalowe - według wskazań Biura Sprzedaży Wyrobów Blaszanych.
2.
Minister Handlu Wewnętrznego określi w odrębnym zarządzeniu bazy remontowa oraz zasady i warunki obrotu z nimi.
3.
O odsprzedaży opakowania odbiorca powinien zawiadomić niezwłocznie dostawcę.
§  9.
W przypadkach, gdy na opakowanie zwrotne lub wysyłkowe składa się kilka elementów (np. skrzynie, okucia metalowe i wełna drzewna), należy - odsyłając opakowanie - odesłać możliwie wszystkie jego elementy.
§  10.
Postanowienia umów niezgodne z przepisami niniejszego zarządzenia tracą moc.
§  11.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
* Z dniem 25 sierpnia 1953 r. nin. zarządzenie traci moc obowiązującą co do opakowań objętych zarządzeniem Ministra Przemysłu Chemicznego z dnia 30 maja 1953 r. Zasady obrotu opakowaniami stosowanymi przy dostawach towaru dokonywanych przez jednostki podległe Ministrowi Przemysłu Chemicznego. (M.P.53.A-77.922), zgodnie z § 34 przywołanego zarządzenia.

 Z·dniem·29·sierpnia·1953·r. nin. zarządzenie traci moc obowiązującą co do opakowań objętych zarządzeniem Ministra Przemysłu Drobnego i Rzemiosła z dnia 13 sierpnia 1953 r. w sprawie zasad obrotu opakowaniami stosowanymi przy dostawach towaru przez jednostki podległe Ministrowi Przemysłu Drobnego i Rzemiosła (M.P.53.A-78.933), zgodnie z § 34 pkt 2 przywołanego zarządzenia.

1 § 4 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 20 lutego 1952 r. (M.P.52.A-41.588) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 10 lutego 1951 r.
2 § 6 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 20 lutego 1952 r. (M.P.52.A-41.588) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 10 lutego 1951 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1951.A-23.294

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Gospodarka opakowaniami stosowanymi w branży chemicznej.
Data aktu: 10/02/1951
Data ogłoszenia: 21/03/1951
Data wejścia w życie: 21/03/1951