Utworzenie rejonowych przedsiębiorstw lasów państwowych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA LEŚNICTWA
z dnia 30 grudnia 1949 r.
o utworzeniu rejonowych przedsiębiorstw lasów państwowych. *

Na podstawie art. 23 ust. 1 ustawy z dnia 20 grudnia 1949 r. o państwowym gospodarstwie leśnym (Dz. U. R. P. Nr 63, poz. 494) i w związku z § 3 ust. 1 rozporządzenia Ministra Leśnictwa z dnia 27 grudnia 1949 r. w sprawie organizacji i zakresu działania przedsiębiorstw lasów państwowych (Dz. U. R. P. Nr 63, poz. 510) zarządza się w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministrem Skarbu, co następuje:
§  1.
Tworzy się przedsiębiorstwa państwowe pod nazwą:
1)
Białostocki Okręg Lasów Państwowych i siedzibą w Białymstoku,
2)
Bydgoski Okręg Lasów Państwowych z siedzibą w Toruniu,
3)
Gdański Okręg Lasów Państwowych z siedzibą w Gdańsku,
4)
Kielecki Okręg Lasów Państwowych z siedzibą w Radomiu,
5)
Koszaliński Okręg Lasów Państwowych z siedzibą w Szczecinku,
6)
Krakowski Okręg Lasów Państwowych z siedzibą w Krakowie,
7)
Lubelski Okręg Lasów Państwowych z siedzibą w Lublinie,
8)
Łódzki Okręg Lasów Państwowych z siedzibą w Łodzi,
9)
Olsztyński Okręg Lasów Państwowych z siedzibą w Olsztynie,
10)
Opolski Okręg Lasów Państwowych z siedzibą w Opolu,
11)
Poznański Okręg Lasów Państwowych z siedzibą w Poznaniu,
12) 1
Rzeszowski Okręg Lasów Państwowych z siedzibą w Przemyślu,
13)
Szczeciński Okręg Lasów Państwowych z siedzibą w Gorzowie,
14)
Warszawski Okręg Lasów Państwowych z siedzibą w Siedlcach,
15)
Wrocławski Okręg Lasów Państwowych z siedzibą we Wrocławiu,
16)
Zielonogórski Okręg Lasów Państwowych z siedzibą w Żarach,

zwane dalej "przedsiębiorstwami".

§  2.
Przedmiotem działania przedsiębiorstw jest bezpośrednie prowadzenie gospodarstwa leśnego w zakresie:
a)
urządzenia, hodowli i ochrony lasów,
b)
ścinki i wyrobu podstawowych sortymentów surowca drzewnego,
c)
wywozu drewna z lasu do składów przy kolejach, drogach wodnych i kołowych jak również do położonych przy lesie zakładów obróbki drewna,
d)
pozyskiwania nasion leśnych, żywicowania drzew, pozyskiwania kory garbarskiej,
e)
prowadzenia gospodarki łowieckiej i rolnej, przy czym rolnej - według zasad ustalonych przez Ministra Leśnictwa w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa i Reform Rolnych,
f)
pozyskiwania innych użytków gospodarki niedrzewnej z wyjątkiem spraw przekazanych do zakresu działania przedsiębiorstw przewidzianych w art. 6 ust. 2 lit. b) ustawy z dnia 20 grudnia 1949 r. o państwowym gospodarstwie leśnym (Dz. U. R. P. z 1949 r. Nr 63, poz. 494 i z 1950 r. Nr 49, poz. 448),
g)
melioracji gruntów leśnych i nieleśnych, budowy dróg leśnych, zabudowy potoków górskich, budowy i utrzymania budynków i budowli związanych z gospodarstwem leśnym.
§  3.
Przedsiębiorstwa prowadzone są w ramach narodowych planów gospodarczych według zasad rozrachunku gospodarczego i rozliczają się z budżetem Państwa poprzez budżet centralny.
§  4.
Zwierzchni nadzór nad przedsiębiorstwami sprawuje Minister Leśnictwa przez Centralny Zarząd Lasów Państwowych.
§  5.
1.
Na czele każdego przedsiębiorstwa stoi dyrektor, który kieruje samodzielnie działalnością przedsiębiorstwa i jest za nią odpowiedzialny.
2.
Dyrektor zarządza przedsiębiorstwem przy pomocy dwóch zastępców.
§  6.
1.
Do składania w imieniu przedsiębiorstwa oświadczeń w zakresie jego praw i obowiązków majątkowych wymagane jest współdziałanie dwóch upoważnionych osób.
2.
Osobami upoważnionymi są: dyrektor, jego zastępcy i ustanowieni pełnomocnicy. Zastępcy dyrektora i pełnomocnicy działają w granicach swojego umocowania.
3.
Minister Leśnictwa ustanawia i odwołuje pełnomocników oraz ustala granice umocowania zastępców dyrektora i pełnomocników.
4.
Czeki, weksle i inne dokumenty obrotu pieniężnego, dokumenty obrotu materiałami i towarami jak również dokumenty o charakterze rozliczeniowym i kredytowym, stanowiące podstawę dla otrzymania lub wydania środków pieniężnych, materiałów albo towarów, podpisują łącznie dyrektor lub osoba przez niego do tego upoważniona i główny księgowy lub osoba przez niego do tego upoważniona.
§  7.
Na podstawie pełnomocnictwa Ministra Leśnictwa dyrektor przedsiębiorstwa może w zakresie ustalonym w pełnomocnictwie samodzielnie składać oświadczenia dotyczące praw i obowiązków majątkowych przedsiębiorstwa.
§  8.
Osoby, upoważnione do składania w imieniu przedsiębiorstwa oświadczeń w zakresie praw i obowiązków majątkowych, mogą ustanowić pełnomocników do dokonywania czynności określonego rodzaju lub czynności szczególnych. Pełnomocnicy ci działają łącznie lub oddzielnie w granicach swojego umocowania.
§  9.
Przydziela się przedsiębiorstwom do wykonywania planowych zadań państwowe lasy i grunty leśne będące pod zarządem Ministra Leśnictwa, położone na obszarze poszczególnych województw, wraz ze związanymi z nimi gospodarczo gruntami nieleśnymi.
§  10.
Środki trwałe i obrotowe, niezbędne do wykonywania planowych zadań przedsiębiorstw, określają ich plany finansowe zatwierdzone w przepisanym trybie.
§  11.
Organizacja wewnętrzna i finansowa oraz system finansowy przedsiębiorstw zostaną ustalone odrębnymi przepisami.
§  12.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1951 r.
* Z dniem 1 stycznia 1951 r. nin. zarządzenie otrzymuje treść nadaną przez zarządzenie z dnia 1 stycznia 1951 r. (M.P.51.A-39.477) zmieniające nin. zarządzenie.
1 § 1 pkt 12 zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 4 września 1951 r. w sprawie zmiany siedziby przedsiębiorstwa pod nazwą: "Rzeszowski Okręg Lasów Państwowych z siedzibą w Tarnowie" (M.P.51.A-85.1172) z dniem 15 września 1951 r.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024